kars-kiliseleri

İçindekiler

Türkiye de Gezilecek Tarihi Yerler Listesi- 125 Adet Tarihi Yer

Türkiye, tarih açısından birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültür kokan ülkelerden biridir. Ayrıca en güzel tatil yerlerini içinde barındıran ülkemiz, Türkiye tarihi yerler bakımından oldukça zengindir. Gerek devlet desteği gerekse özel desteklerle birlikte bugün Türkiye’de birçok kazı çalışması yapılarak, gün ışığına birçok eser, yapı çıkarılmaktadır. Türkiye de gezilecek yerler arttıkça ülkemiz hem turistik hem de ekonomik açıdan gelişiyor. Bu sayede tarihimizi hem yeniliyoruz hem de tüm dünyaya ne kadar köklü olduğunu gösteriyoruz. İşte sizin için derlediğimiz Türkiye’nin tarihi yerleri.
1-Selimiye Cami

edirne-selimiye-cami

Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye nitelendirdiği cami, Türkiye tarihi yerler arasındadır. Ayrınca devasa büyüklükte ibadet yeri olma özelliği taşıyor. Edirne’de şehrin simgesi haline gelen cami, ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer alması başka bir güzelliktir. 1575 yılında tamamlanan cami 450 yıla yakın bir süredir ayaktadır. Hem Osmanlı’nın hem de dünyanın simgesi haline gelen bu yeri kaçırmayınız.
2- Ala Cami

osmaniye-tarihi-cami

Kare planlı yapılan ala cami Osmaniye tarihi yerler arasındadır. Roma dönemine ait olduğu düşünülen cami, manastır olarak da kullanılmıştır. Daha sonra bir kilise eklenen yapı, yapılan restorasyon çalışmalarıyla daha da canlandırılmıştır. Ayrıca Roma, Selçuklu ve Osmanlı devrine de şahitlik eden yapı 1997 de başlatılan kazılarla gün ışığına çıkartılmıştır. Doğanın ortasında kalan yalnız bir cami gibi görünse de ülkemiz için Türkiye’nin tarihi yerleri arasında son derece önemlidir.

3- Kütahya Çini Müzesi

kutahya-muzesi

Kütahya Tarihi yerler arasında bulunan Kütahya Çini Müzesi, 1999 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye’nin tarihi yerleri içinde bulunan müzede Germiyanoğulları’ndan II. Yakup’un çinili sandukası yer almaktadır. Çiniden yapılan eserler müzede kronolojik bir şekilde sıralandığı için ziyaretçilerine kolay araştırma imkânı sunabiliyor. 1411 yılında yaptırılan bu yapıda farklı bölümler sizleri bekliyor. Kütahya gezi rehberinize mutlaka katmalısınız.
4- Boğatepe Peynir Müzesi

kars-peynir-muzesi

Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunan müze, Türkiye’nin ilk peynir müzesidir. Kars Boğatepe Köyü’nde yer alan müze gravyer peyniriyle ün salmıştır. Müzede peynirin yapılma aşaması, kullanılan araç ve gereçler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca içerisinde çevrede yaşayan bitki türleri hakkında da panolar yardımıyla araştırma yapabilirsiniz. Belki adına bile duymadığınız peynir türleri için burayı ziyaret ederek, evinize 30 kiloluk peynirlerle dönmeniz içten bile değil.

5- Mamure Kalesi

mersin-kalesi

Türkiye’nin tarihi yerleri içerisinde bulunan Mamure Kalesi, 1500 yıllık orta çağ kalelerindendir.  Anamur ilçesinde bulunan bu yer 23.500 metrekarelik bir alanı kapsar. Birçok medeniyete ev sahipliği yaparak Mersin tarihi yerler arasına girmiş bir kaledir. Ayrıca denizin ortasında yapılmasından dolayı düşmanı çok kolay avlayabilecek bir konuma sahiptir. Savaş döneminde kale kuşatılsa da çevre sarnıçlardan su temini yapılabiliyordu. Yani Mersin için oldukça önemli bir kaleydi.

6-Adana Sinema Müzesi

adana-sinema-tarihi

Uluslar arası Adana Altın Koza Film Festivali ile hizmete açılmış olan Adana Sinema Müzesi’nde birçok sanatçının balmumu heykelini görebilirsiniz. Sanat müzeleri arasında bulunan müze tüm sanat severleri bir araya getiriyor. Adana Belediye’si tarafından restore edilen binada seyretmiş olduğunuz birçok filme rast gelebilirsiniz. Bu müzenin Adana’da olmasının nedeni geçmiş dönemlere ait sanatçıların hep Adana’dan çıkmış olmasıdır. Yeşilçam ve Türk sinemasından nostalji yaşamak için buraya uğrayabilirsiniz. Böylece Adana tarihi yerlerine giriş yapabilirsiniz.

7- Alacahöyük

alacahoyuk-kazisi

Çorum’da bulunan Alacahöyük kazılarıyla birlikte 4 medeniyete ait bilgiler gün ışığına çıkarılmıştır. Çorum tarihi yerler listesinin arasında bulunan yapılar topluluğu, Atatürk’ün isteği üzerine başlatılan kazılarla, Hititlere kadar gitmektedir. Bölgede tanrılara ait kabartmalar ve heykeller görebilirsiniz. Kraliyet mezarlarının üzerinde ise hayvan kalıntılarının yanı sıra süs eşyaları da bulunmuştur. Çorum gezilecek yerler arasına girmeye hak kazanan bu yerde ilk kazılar 1935’te yapılmıştır. Şuanda bile binlerce turisti ağırlamaktadır.
8- Zonguldak Maden Müzesi

maden-muzesi

Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan Zonguldak Maden Müzesi, ülkemiz taş kömürü ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Haliyle şehre de bu güzel hizmetinden dolayı müze açılma ihtiyacı duyulmuş. Müzeyi ziyaret ettiğinizde 10 dakikalık bir tanıtımın ardından asıl salona giriş yapabiliyorsunuz. Burada taşkömürünün tarihi ve madencilik hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bilgilendirme panoları ve minyatürlerle işin zorluğu daha iyi anlaşılabiliyor. Zonguldak gezilecek tarihi yerler hakkında yazıların devamı.

9- Nemrut Dağı

malatya-dagiAdıyaman tarihi yerler listesinde bulunan Nemrut Dağı, , Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Kommagene Kralı’nın atalarına saygı için yaptırdığı anıt mezarı, şuan bile hayretlikle izlenmektedir. Ayrıca gün batışını da izlemek isteyenler için oldukça uygun bir nokta haline geliyor. Milli parklar içinde bulunan dağ, Adıyaman ve Malatya sınırlarını içine almaktadır. Heykellerin boyutu ise 8-10 metre olup görenleri şaşırtmaktadır.

10- Zeugma Mozaik Müzesi

zeugma-antik-kenti

Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan müze, Gaziantep sınırları içerisinde yer alıyor. Şehre 20 km uzaklıkta bulunan müze, turistlerin tek başına ziyaret edecekleri yerlerin başında geliyor. Ayrıca mozaiklerin genişliği açısından dünyanın en büyük mozaik müzesi olmaktadır. Tanrı heykelleri ve Roma döneminde kullanılan çeşmeler ve sütunlarda müzenin tarihi mekan olma özelliği arttırıyor. Mozaiklerin binlerce parçadan birleştirilmesi de müzenin kıymetini arttırmaktadır.

11- Yakutiye Medresesi

erzurum-medreseleri

Selçuklu mimarisini yansıtan Yakutiye Medresesi, dış kapısı ve iki minaresiyle Türkiye’de gezilecek yerler arasındadır. Günümüzde minarelerinin üst kısmı yıkılsa da sembolik olarak tekrardan yapılmıştır. Erzurum ilinde yer alan medresenin kapısında yazan kitabeye göre 1310 yılında yaptırılmıştır. Sağ minarede bulunan birbirine geçen kordonlar oldukça hoş bir görüntü veriyor. 1995 yılında restore edilerek müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.
12- Evkaya Mezarları

kastamonu-mezarlari

Türkiye tarihi yerler arasında bulunan Evkaya Mezarları, adından da anlaşılacağı üzer ekayaların için yapılmış mezarlardan oluşur. Toplam 8 anıt mezar bulunan kayalığın her odasında 2 sedir bulunur.  Saraçlar mahallesinde bulunan mezarlara yürüyerek de ulaşmak mümkün. M.Ö 7yy’a dayanan mezarlar, Paflagonyalılar tarafından inşa edilmiştir. 2002 yılında turizme kazandırılan bu yer Kastamonu tarihi yerler arasında bulunuyor.

13- Gevher Nesibe Müzesi

gevher-nesibe-muzesi

Selçuklu sultanı 2. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe için 1205 yılında medrese yaptırılmıştır. Kapsamlı bir onarımdan sonra hoş bir müze haline getirilmiştir. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan müze 2 yıl boyunca koleksiyon oluşturularak ve yapılan bakımlarla beraber turizme kazandırılmıştır. Şifaiye koleksiyonları ve Selçuklu kültürüne ait eserler barındıran müze, ayrıca teknolojiyi de entegre ederek ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

14- Divriği Ulu Cami

sivas-tarihi-cami

Bir külliyenin içinde yer alan Divriği ulu cami, Türkiye tarihi yerler arasındadır. Süleyman Şah’ın oğlu tarafından yaptırılan cami, taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Simetrik gibi görünen fakat simetrik olmayan motifler ziyaretçilerinin ilgi odağı olmaktadır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçen Ulu Cami, Divriği mucizesi olarak nitelendirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı tarafından koruma altına alınan bu yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Sivas gezilecek tarihi yerler için bulunan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.
15- Sümela Manastırı

trabzon-manastiri

Meryem Ana Manastırı olarak da anılan Sümela Manastırı, Trabzon ilinde yer almaktadır. Trabzon tarihi yerler arasında bulunan manastır, vadinin 300 metre yüksekliğinde bulunur. 18 yy’da süslemeler yapılan manastır, Osmanlı Devleti tarafından oldukça iyi korunmuştur. 19 yy’da binalar eklenerek daha görkemli hale getirilen yapı, pek çok seyyahın eserine konu olmuştur. İçerisinde birçok oda bulunan manastır 1923 yılına kadar işlevini sürdürmüştür.

16- Agios Yannis Kilisesi

balikesir-hristiyan-kilisesi

1944 yılında meydana gelen depremle hasar gören Agios Yannis Kilisesi, Türkiye’de gezilecek yerler arasındadır. Rahmi Koç Kültür Vakfı tarafından koruma altına alınan kilise, kesme taş ve tuğladan yapılmış 1. Derece arkeolojik kazı alanıdır. Süslemeler ve freskler ise kiliseyi görsel açıdan mükemmel kılan detaylardır. Şuan ise kilise olarak değil kütüphane olarak kullanılmaktadır. İçeride kıyamet alametliyle alakalı bir kitap ve eski bir çan görebileceksiniz. Balıkesir tarihi yerler yazımızın devamı..

17- Esminyatürk (Türk Dünyası Minyatür Parkı)

eskisehir-minyatur-muzesi

Türkiye tarihi yerler arasında bulunan Esminyatürk, Türk dünyası parkında toplam 32 adet maket yer alıyor. Dünyaca ünlü tarihi yerlerin belli bir ölçekte küçültülerek açık hava müzesi şekline getirilmesi, ziyaretçilerin ilgisini çekmekte başarılı olmuştur. Sazova mahallesinde bulunan parka ufak bir ücretle gezebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çektirmek isteyenler içinde oldukça iyi pozlar çekebileceğinizi bildirmemiz iyi olur. Eskişehir tarihi yerler hakkında yazımızın devamı.
18-Ulubey Kanyonu

usak-kanyonu

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu, Türkiye tarihi yerler içinde önemli bir paya sahiptir. 45 kilometrelik uzunluğuyla, ziyaretçilerinin ilgi odağı haline gelmiştir. Toprağın aşınması sonucu oluşan kanyonun derinliği ise 160 metredir. Kanyon bölgedeki hava kirliliği nedeniyle şu anlık turizm açısından fayda gösteremiyor. Kanyonun yanında bir adet kafeterya bulunduğu için ziyaretinizde dinlenebilirsiniz. Daha sonra cam terasla yüksekliğin tadını çıkarabilirsiniz. Uşak tarihi yerler hakkında yazımızın devamı..

19-Akhan Kervansarayı

denizli-kervansaraylari

Selçuklu mimari sanatını yansıtan Akhan Kervansarayı, görkemli olduğu kadar küçüktür de. İki kitabesi bulunan kervansarayın ikincisinde II. İzzettin Keykavus’un adı geçmektedir. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan Kervansarayda, günümüzde birçok düğün vb. aktiviteler yapılarak canlı tutulmaktadır. Ayrıca Anadolu Selçuklularının son kervansaraylarından biri olup,  1254 yılında inşa edilmiştir. Süslemeler ve hayvan işlemeleri kervansaraya tarihi bir hava katmaktadır. Denizli gezilecek tarihi yerlerin devamı..

20- Sandıklı Kalesi

afyon-tarihi-kale

1325 yılında yapılan Sandıklı kalesi, Türkiye’nin tarihi yerler arasındadır. Kışın çıkması zor olduğundan yazın daha çok ziyaretçi çekmektedir. Germiyan Sultanı 1. Yakup tarafından yaptırılan kale, Mimar Çoban tarafından yapılmıştır. Ayrıca kapı üzerinde bulunan Arapça kitabede 1. Yakup’u öven yazı vardır. Afyon sandıklı ilçesinde yer alan kalede yaşanan tahribatlardan önce 3 katlı surun olduğu anlaşılıyor. Günümüzde ise kalenin bir bölümü ayakta kalmayı başarmıştır. Afyon gezilecek tarihi yerlerin devamı..

21- Çatalhöyük

Çatalhöyük

Konya tarihi yerler içinde bulunan Çatalhöyük, dünyada ilk yaşamın izlerini taşımaktadır. İnsanlığa ait tüm izlerin kayıt altına alındığı bu yerde, önemli kazılar yapılmaktadır. 1958 yılında keşfedilen Çatalhöyük, 13 kattan oluşmaktadır. Şehir yaşamının başladığını gösteren katlar ise 7 ve 11. Katlardır. Daha çok kerpiç tarzda ev tipleri bulunmuştur. Bu evlere giriş ise damdan açılan bir delikle olmak üzere tek girişten yapılmaktadır.

22-Yeni Han

manisa-tarihi-han

Manisa’da olan Yeni Han, Türkiye de gezilecek yerlerin başında gelmektedir. 19.yy’da yapıldığı tahmin edilen han, dikdörtgen planlı inşa edilmiştir. İki katı bulunan bu yerde alt katta dükkânlar yer almaktadır. Üst katta ise kemerli revaklar bulunmaktadır. 33 dükkân kapasiteli Yeni Han, 2004 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır. Sizde Manisa ziyaretinizde burada alışveriş yaparak, kültür gezisi yapabilirsiniz. Manisa tarihi yerlerin devamı..
23-Truva Antik Kenti

truva-sehri

Çanakkale’de tüm dünyanın merak ettiği yerlerden olan Truva Antik Kenti, Türkiye tarihi yerler arasındadır. Ayrıca 9 katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlar incelendiğinde birçok medeniyete ait izler ortaya çıkmaktadır. M.Ö 3000 yıllarına kadar giden yaşamın izleri, M.S 8 yy’da bitmektedir. Gerek ticaret gerekse kültürel açıdan birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, Truva efsanesiyle de bilinmektedir. Özellikle ahşap at, turistlerin burayı ziyaret etme nedenlerinden biridir. Çanakkale gezilecek tarihi yerlerin devamı..

24-Aspendos Antik Kenti

antalya-aspendos

Antalya Serik’te bulunan Aspendos Antik Kenti, belediyenin desteğiyle kazı çalışmaları yapılarak gün ışığına çıkartılmıştır. Eksik taş yapılar bulunarak onarılan kent yaklaşık M.Ö 10 yy’a dayanmaktadır. Antalya tarihi yerler listesi arasında bulunan kentin ticaret yolları üzerinde bulunması diğer uygarlıklar tarafından sıkça istilaya uğramasına neden olmuştur. Tiyatrosu Roma döneminde yapılan kent yaklaşık 20 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Müze kartlıların ücretsiz gezebileceği kent, karsız olanlardan bir miktar ücret alabiliyor.

25- Muradiye Külliyesi

bursa-kulliyesi

Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunan külliye, Bursa ilimizde yer almaktadır. 1425 yılında yaptırılan külliyenin içinde cami, medrese ve türbe bulunmaktadır. Caminin iç ve dış süslemeleri göze oldukça hoş gelmektedir. II. Murat döneminde yaptırılan külliyede II Murat’ın kendi türbesi de yer almaktadır. Türbeler şehri olarak adınız yazdıran Bursa, bu külliyede de Osmanlı ailesine ait 12 türbeye ev sahipliği yapıyor. Külliyeyi akşam 17:00’a kadar gezme imkanı bulunmaktadır. Bursa gezilecek tarihi yerler listesinin devamı..

26-Zeki Müren Sanat Müzesi

zeki-muren-evi

Sanatçının Bodrum’dan 1977 yılında aldığı ev, bugün sanat müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarını bu evde geçiren Zeki Müren’in evi Kültür Bakanlığı’na devrolunarak onarıldı. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan müzenin içerisinde sanatçının hayatına dair ve eserleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Bahçeli ve sakin bir yerde bulunan müze, hayranları tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Sanat Güneşi olarak anılan sanatçının müzesini sizde ziyaretinizde gezebilirsiniz. Bodrum gezilecek tarihi yerler listesinin devamı..

27- Anıtkabir

ataturk-anitkabir

Türk Kurtuluş Savaşı’nın lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir, her yıl milli bayramlarda ziyaret edilmektedir. Ayrıca Cemal Gürsel ve İsmet İnönü’nün de mezarının bulunduğu Anıtkabir’in eski adı Rasattepe idi. Çünkü uzay gözlem evi bulunuyordu. Ankara tarihi eserler arasında bulunan ve 9 yılda yapılan bu yerde önceden Friglere ait mezarlar bulunmaktaydı. Fakat Anadolu Medeniyetleri Müzesine taşınarak 4 aşamalı bir şekilde Anıtkabir inşa edildi. Ankara gezilecek tarihi yerler listesinin devamı..
28-Efes Antik Kenti

izmir-tarihi-yerler

Tarih öncesi dönemden başlayan Efes Antik Kenti, Türkiye’nin tarihi eserleri listemizde yer almaktadır. 9 bin yıl boyunca insan yaşamını barındıran kent, ticari ve kültürel bir merkez haline gelmiştir. Yapacağınız ziyarette yapıların ne kadar üstün bir mimari anlayışla yapıldığını göreceksiniz. Ayrıca içerisinde bulunan tiyatrosu da birçok kültürel gösteriye sahne olmuştur. İzmir gezilecek tarihi yerler listesinin devamı..

29-Ayasofya Müzesi

ayasofya-muzesi

İstanbul tarihi yerler arasında bulunan Ayasofya Müzesi, tarihte kilise ve cami olarak kullanılmıştır. İstanbul’un fethi ile beraber camiye çevrilen Ayasofya, Bizans döneminde aynı yerde 3 kez yapılmıştır. Osmanlı mimarisine göre düzenlenen Ayasofya içerisinde bulunan işlemeler ve süslemeler ile her yıl turist akınına uğramaktadır. Dışında bulunan padişah türbeleri ise bu gezinin bonusu olacaktır.

edirne-kasri

Mimar Sinan tarafından 1561 yılında yaptırılan Adalet Kasrı, Türkiye’nin tarihi eserleri arasındadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminin bir eseri olarak, ayakta kalan tek tük eserlerden biridir. Yargı ve Divan-ı Hümayun için kullanılan bu yer, kasır taştan yapılmıştır. Sarayiçi bölgesinde bulunan Adalet Kasrı, Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı yerde bulunmaktadır. Edirne gezilecek tarihi yerlerin devamı..

30-Toprakkale Kalesi

osmaniye-kalesi

Osmaniye, Adana ve İskenderun’u kapsayan Toprakkale Kalesi, M.Ö 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilen kale, Kınık Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Osmaniye tarihi eserler içinde bulunan kale, Zaman içinde onarılarak eklemeler de yapılmıştır. Ziyaretçilere açık olan kale, 12 burç ve bir avludan oluşmaktadır. Avlunun dışında da surlar bulunmaktadır. Osmaniye gezilecek tarihi yerlerin devamı..

31- Germiyan Konağı

kutahya-konagi

Kütahya’nın tarihi eserleri arasında bulunan Germiyan Konağı, Kütahya ahşap evlerinin bir benzeridir. Kültürümüzün eski özelliklerini iyi bir şekilde barındıran konak, taşlık denilen giriş katından oluşur. Oturma odası, mutfak ve yatak ilk katta yer alır. Ayrıca bahçeye açılan bir arka kapısı vardır. Dekorasyonu ise yine nostaljiktir.  Kütahya gezilecek tarihi yerlerin devamı..

32- Fethiye Cami

kars-cami

Kilise olarak inşa edilen Fethiye Cami, Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir. Kesme taştan yapılarak Türkiye’nin tarihi eserleri arasına giren cami, kırmızı, mavi ve grimsi renklerden oluşmaktadır. Kabartma süslemeler ve sivri kemerler caminin dikkat çeken bölümlerindendir.  Ayrıca iç bölümünde geometrik desenler yer almaktadır. Günümüzde iki minare eklenen cami, onarma yaşadığı için orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Kars gezilecek tarihi yerlerin devamı..

33- Ashab-ı Kehf Mağarası

mersin-yedi-uyurlar

7 uyurlar olarak da bilinen inanışın gerçekleştiği mağara olan burası, Mersin, Tarsus ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye tarihi yerler içinde bulunan bu mağara, Kuran’da bahsedilen 33 mağaradan biridir. Mağaranın üzerinde bir cami bulunmaktadır. Bu cami 1873 yılında yapılmıştır. 7 uyurların tam olarak nerede olduğu bilinmese de Mersin dahil birkaç yerde olduğu düşünülmektedir.  Mersin gezilecek tarihi yerlerin devamı..

34- Yağ Cami

adana-camileri

Adana sınırları içerinde bulunan bu cami, görülmesi gereken yerler arasındadır. Hala kullanılan cami, Ermeni kilisesinden dönüştürülmüştür. 1501 yılında camiye çevrilen yapı, Büyük Çarşı bölgesinde yer almaktadır. Adana tarihi yerler listesi arasına girmeyi başaran bu caminin adı önceden önünde yağ satılmasından gelmektedir.  3 kapılı ve büyük bir avludan oluşan camiyi gezmenizi tavsiye ederiz.

35- KadifeKale

izmir-kaleleri

Türkiye’nin tarihi yerlerinden olan Kadifekale, buram buram tarih kokan havası ile İzmir’e yolu düşenlerin kesinlikle ziyaret etmeleri gereken yerlerden birisi. İzmir’in merkezinde körfeze bakan bir noktada kurulmuş olan Kadifekale’nin M.Ö. 3. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle inşa ettirildiği biliniyor. Yaklaşık olarak 6 kilometrelik bir alan üzerine kurulu olan Kadifekale içerisinde Bizans dönemlerinden kalma mescit ve sarnıç kalıntılarını da barındırıyor.

36- Antalya Hıdırlık Kulesi

hidirlik-kalesi

Antalya Kaleiçi’ndeki Karaalioğlu Parkı’na oldukça yakın olan Hıdırlık Kulesi’nin 2. yüzyılda inşa edildiği iddia ediliyor. Alt katı köşeli ve üst katı da silindir şeklinde tasarlanan kule, Antalya tarihi yerler arasındadır. 14 metrelik yüksekliğiyle yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Hıdırlık Kulesi’nin eski zamanlarda deniz feneri olarak kullanıldığı ve körfezden geçen gemilerin bu kule sayesinde takip edildiği ise kuleyle ilgili anlatılan hikayeler arasında.

37-  Ankara Cumhuriyet Müzesi

cumhuriyet-muzesi

1923 yılında ünlü mimar Vedat Tek’in Cumhuriyet Halk Fırkası için bir tür toplantı yeri olması amacıyla inşa ettiği Cumhuriyet Müzesi, Ankara da gezilecek yerler arasındadır. Eski adı ile 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak da biliniyor. Türk siyasi tarihinin en önemli yapılarından birisi olan Cumhuriyet Müzesi’nde Mustafa Kemal Atatürk, Celal Bayar ve İsmet İnönü gibi Türk büyüklerinin kişisel eşyaları gelen ziyaretçilere sergileniyor.

38-Manisa Tıp Tarihi Müzesi

manisa-muzesi

Celal Bayar Üniversitesi’nin kullandığı ve konum itibariyle Sultan Camisi’nin bahçesinde yer alan Manisa Tıp Tarihi Müzesi, Manisa tarihi eserleri arasındadır. Kesinlikle Manisa’ya yolu düşen herkesin gezip görmesi gereken bir yer. Tıbbi aletlerin sergilendiği ve çeşitli hastalıklara karşı uygulanan tedavi seçeneklerinin canlandırıldığı balmumu heykelleri ile ünlü olan bu müzeye girişler ise halka açık ve tamamen ücretsiz. Manisa gezilecek yerlerin devamı..

39-Çorum Sungurlu Saat Kulesi

corum-saat-kulesi

1891 senesinde Çorum’da dönemin kaymakamı Edip Bey’in inşa ettirdiği Sungurlu Saat Kulesi, Türkiye’nin tarihi mekanları arasındadır. Kare prizma gövdesi ile oldukça dikkat çekici saat kuleleri arasında yer alıyor. Kesme taşlarla tasarlanan kulede en üst katta dalgalı ve saçaklı ahşaptan yapılma bir köşk bulunuyor. Kulenin bir alt katında ise dört yönü olan yuvarlak biçimli bir saat kadranı ile demir parmaklıkları olan bir balkon mevcut.  Çorum gezilecek yerlerin devamı..

40-Erzurum Nene Hatun Parkı

nene-hatun-parki

Osmanlı-Rus Savaşı sürerken gösterdiği büyük kahramanlık ile tarihe geçen ve pek çok kadın için cesaret sembolü haline gelen kahraman Türk kadını Nene Hatun’un ismini taşımaktadır. Her yıl çok sayıda yerli misafire ev sahipliği yapıyor. Kültürel ve doğal güzellikler açısından son derece zengin olan park, Erzurum turistik mekanlar arasındadır. Yılın her günü ziyaretçilere açık olmasıyla da biliniyor.

41- Kastamonu Mahmut Bey Camii

kastamonu-cami

Kastamonu’nun kuzeybatısında yer alan ve kente ortalama 18 kilometrelik bir mesafede bulunan Mahmut Bey Camii, Türkiye’nin tarihi mekanları arasında önemli bir paya sahiptir. 1366 senesinde Emir Mahmut Bey’in Cuma Camii adı ile inşa ettirdiği muhteşem bir yapı olarak tanınıyor. Dış duvarlarının tamamı moloz taşlardan oluşan caminin iç kısımları ise ahşaptan olup sadece mihrap kısımlarında alçı kullanılması ise camiyi bir hayli özel kılıyor. Kastamonu gezilecek yerlerin devamı..

42-Kayseri Sahabiye Medresesi

kayseri-medresesi

Sahib Ata Fahreddin Ali’nin 1267 yılında inşa ettirdiği Sahabiye Medresesi, dışarıya doğru uzanan Taç Kapı’sı ile oldukça ünlü. Özenli bir işçilik ile tasarlanan Taç Kapı’nın Anadolu Selçuklu dönemlerindeki taş işlemeciliğinin en önemli eserlerinden birisi olarak gösterildiği söyleniyor. Ön yüzünden bakıldığında ise muhteşem bir görünüme bürünen medrese, Kayseri’nin tarihi eserleri arasındadır.

43-Trabzon Küçük Ayvasıl Kilisesi

trabzon-kiliseleri

Bambaşka bir ruhu olan Trabzon’da bulunan Küçük Ayvasıl Kilisesi, adeta film sahnelerinden çıkan iç dekorasyonu ile gelenleri büyülemeye devam ediyor. En önemli özelliğinin Pontus Dönemi’nden geri kalan ve halen yıkılmamış tek kilise olması ise Küçük Ayvasıl Kilisesi’ni hem yerli hem de yabancı turizm açısından diğer kiliselere göre oldukça popüler bir hale getiriyor. Trabzon tarihi eserleri arasında bulunan kilise, yüzyıllardır Trabzon’un simgesi haline gelmiştir.

44-Balıkesir Taksiyarhis Müzesi

balikesir-kiliseleri

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin ilk kilisesi olarak bilinen Taksiyarhis Müzesi’nin üç farklı döneme ev sahipliği yaptığı düşünülüyor. İlk olarak 15. yüzyılda inşa edilen kilise, Türkiye de gezilecek tarihi yerler arasındadır. Özellikle Hz. İsa’nın yaşamının tasvir edildiği mermer ikonları ve kabartmaları ile hem Balıkesir ve çevresinden hem de yurtdışından ziyaretçi akınına uğruyor. Balıkesir tarihi yerlerin devamı..

45-Tekirdağ Namık Kemal Müzesi

namik-kemal-evi

Tekirdağ şehir merkezinde yer alan ve Türkiye de gezilecek yerler arasında en popülerlerinden birisi olan Namık Kemal Müzesi, aynı zamanda Namık Kemal’in evi olması ile de ünlü. Ünlü şair Namık Kemal’in ölümünün ardından müzeye dönüştürülen bu yer, 21 Aralık 1993 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.
46-Elazığ Harput Kalesi

tarihi-harput-kalesi

M.Ö. 8. yüzyılda inşa edildiği söylenen Elazığ Harput Kalesi, Urartu Krallığı’nın izlerini taşıyor. Yüzyıllar içerisinde önce Persler’in sonrasında Bizans ve Abbasiler gibi medeniyetlerin hâkimiyetini ele geçirmek adına büyük mücadeleler verdiği Harput Kalesi, iç kale ve dış surlar olarak iki bölümden oluşuyor. Sarp kayalar üzerine inşa edilen ve bu nedenle kuşatılması neredeyse imkânsız olan kale, Elazığ’ın ünlü tarihi yerlerinden birisi. Elazığ gezilecek yerlerin devamı için tıklayın.

47-Eskişehir Reşadiye Camii

eskisehir-gezilecek-yerler

1916 yılında dönemin padişahı Sultan Reşad tarafından inşa ettirilen Reşadiye Camii, benzersiz mimarisi ile oldukça beğeni topluyor. Eskişehir Tarihi yerler arasında bulunan cami Bahçesindeki kalabalık güvercin sürüleri ile Eskişehir’in adeta simgesi haline gelen bu camii, hem yerel halk hem de kente gelenler tarafından her geçen gün daha fazla ziyaret ediliyor.

48-Uşak Burma Camii

usak-camileri

Uşak’ı gezmeye gideceklere önerilebilecek olan Burma Camii, Evliya Çelebi’nin ünlü Seyahatname isimli kitabında da Hacı Mustafa Camii olarak geçiyor. Ulu Camii’nin doğu kısmında yer alan Burma Camii, Uşak’taki tarihi yerlerimizden birisidir. Mimarisinde ise moloz taşlara, tuğlalara ve beton malzemelere ağırlık verildiği görülürken caminin özellikle yüksek minaresi ile ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiği söyleniyor.

49-Afyon Çeşmeli Konak

afyon-konaklari

Afyonkarahisar’da yer alan ve Osmanlı’nın son dönem eserlerinden birisi olarak da bilinen Çeşmeli Konak, Afyon tarihi yerler arasındadır. Bünyesinde barındırdığı anıtsal çeşmesi ile büyük bir şöhret sahibi. İpek ve kumaş ticareti yaparak geçimini sürdüren Kahvecioğlu İsmail Efendi’nin inşa ettirdiği bu görkemli konağın inşaatının 1906 yılında tamamlandığı belirtiliyor. Afyon tarihi yerlerin devamı..

50-Konya Aziziye Camii

konya-camileri

Konya şehir merkezinde bulunan Aziziye Camii, kesme gödene taşları kullanılarak yapılan mimarisi ile Osmanlı’nın son dönem tarihi yerleri arasında en güzellerinden birisi olarak dikkat çekiyor. 1671 ve 1676 yılları arasında yapımı tamamlanan caminin üst kısmında oldukça geniş bir kubbe ile örtüldüğü biliniyor. Konya gezilecek tarihi yerlerin devamı..

51-Çanakkale Namazgah Tabyası

canakkale-tabyalari

Sultan Abdülaziz döneminde inşa ettirilen Namazgah Tabyası tarihi yerler arasındadır. Asıl ismi Rumeli Aziziye Tabyası olarak da bilinen tarihi bir kıyı savunma noktası. Çanakkale Savaşı sıralarında boğazın ana savunma bölgelerinden birisi olarak kullanılan bu alanın inşaatının yapıldığı dönemlerde halkın Cuma namazını kılmak için seçtiği bir yer olmasıyla Namazgah adını aldığı söyleniyor. Çanakkale gezilecek tarihi yerlerin devamı..

52-Gaziantep Ömeriye Camii

gaziantep-camileri

Hazreti Ömer döneminde yapıldığı bilinen Ömeriye Camii, Gaziantep ilinin en eski camisi olması ile Gaziantep tarihi eserleri arasında büyük önem taşıyor. Minare şerefesinin korkuluk bölümlerinde oyma taş işçiliğinin en değerli örneklerinin görülebileceği caminin minare gövdesinde ise Antep’in savunulduğu yıllardan kalma farklı pek çok şarapnel ve mermi izine rastlamak mümkün. Bir rivayete göre de camii, her sene tabana doğru çökerek toprağa gömülmekte. Gaziantep gezilecek tarihi mekanların devamı..

53-Bursa Yeşil Türbe

bursa-turbeleri

Bursa Tarihi eserler arasında bulunan ve Yıldırım Bayezid’in oğlu olan Çelebi Sultan Mehmet’in Yeşil Camii ile beraber yaptırdığı Yeşil Türbe’nin 1421 yılında inşa ettirildiği söyleniyor. Şehrin doğusunda yer alan Yeşil Camii’nin karşısında bulunan tepe üzerine kurmuştur. Yeşil Türbe, sekiz köşeli planı, sivri kemerli pencereleri ve yeşil çinileri bulunmaktadır. Bursa’nın en değerli tarihi eserlerinden birisi olarak tanınıyor. Bursa gezilecek tarihi yerlerin devamı.

54-Malatya Tahtalı Hamam

malatya-hamami

Malatya Tarihi yerler arasında bulunan ve Malatya’nın kent merkezinde yer alan Tahtalı Hamam, 1975 yılına kadar aktif olmuştur. Ancak aynı yıl gerçekleşen büyük bir yangın sebebiyle kullanıma kapatılan tarihi hamamlardan birisi. Sahibi olan Adil Tekin’in vefatından sonra koruma altına alınan hamam şimdilerde yüksek apartmanların arasında gölgede kalsa da halen daha heybetini korumayı sürdürüyor. Malatya gezilecek yerlerin devamı..

55- Apollon Tapınağı,aydin-tarihi-tapinagi

Aydın sınırlarında yer alan Apollon Tapınağı, tarihi yerler arasındadır. Kehanet merkezi olarak tasarlanan tapınak, diğer tapınaklardan mimari açıdan farklılık gösterir. Antik Milet ile Apollon Tapınağına kadar uzanan kutsal yol ise gezilecek yerler arasındadır. Asıl planına sadık kalarak bitirilemeyen tapınak, defne ağaçlarıyla çevrili bir alanda yapılacaktı. Belki de tamamlansaydı dünyanın 8. Harikası olabilirdi. Aydın gezilecek yerlerin devamı..

56- Sagalassos Antik Kenti

isparta-antik-kenti

12 bin yıllık geçmişe dayanan Sagalassos Antik Kenti,Isparta tarihi  mekanlar arasındadır. Yapı tamamen korunmuş ve tüm parçaları bulunmuş nadide eserlerimizdendir. Ayrıca seramik üretimi açısından da önemli bir merkezdir. Oldukça dik bir yamaca kurulmuş olması da manzarasından dolayı en güzel tatil yerleri arasından oluyor. Yapılan kazıların geç başlaması ise tarihe ışık tutan önemli bir yerin geç kazanılmasına neden olmuştur. Isparta gezilecek tarihi yerlerin devamı..

57- Sara Hatun Cami

elazig-camileri

Elazığ tarihi mekanlar arasında olan Sara Hatun Cami, 1465 yılında mescit olarak yapılmıştır. Bugün hala cami olarak kullanılan yapı, iki sefer onarım geçirmiştir. Asıl külliye olarak yapılan yapıdan günümüze sadece cami kalmıştır. Akkoyunlu hükümdarının annesinin yaptırdığı bu cami dört sütun üzerine oturtulmuştur. Bitki işlemeleri ve geometrik kubbesiyle dikkat çeken cami 1843 yılında yeniden yapılmasıyla bugünkü halini almıştır. Elazığ gezilecek tarihi yerlerin devamı.

58- Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ankara-cezaevi-muzesi

Ankara Tarihi yerler arasında bulunan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925 yılında kurulmuştur. 2011 yılında müze olarak açılarak mahkûmların yaşantılarını ziyarete açmışlardır. İçeride 81 yıl boyunca mahkum olarak yaşamış birçok şair, gazeteci ve siyasetçiye dair izler bulacaksınız. Ayrıca sergi bölümü ve özel eşyalar bölümüyle yaşantılarını derinlemesine hissedeceksiniz. Ankara gezilecek tarihi yerlerin devamı..

59- Emir Sultan Cami

bursa-tarihi-yerler

Bursa’daki tarihi yerler arasında bulunan Emir Sultan Cami, Yıldırım Beyazıt’ın adına 15. Yy’da yapılmıştır. Yapımında Kesme taş ve tuğla kullanılarak, özgün işlemeler yer almaktadır. Kubbesi sekizgen olarak tasarlanmış camide, Osmanlı mimari izlerinin etkisi görünüyor. Zaman içinde birçok onarım ve ekleme geçiren camide ahşap odalar ve türbe yer almaktadır. Girişi ise kendini belli eden işlemeli iki sütun arasından gerçekleşmektedir. Bursa gezilecek yerlerin devamı..

60- Bodrum Deniz Müzesi

bodrum-muzeleri

Denizcilerin tarihi yerlerinden olan Bodrum Deniz Müzesi, 2011 yılında ziyaretçilerine açılmıştır. Haftanın neredeyse her günü açık olan müzede tekne maketleri ve balıkçılıkla ilgili bilgiler yer almaktadır. Güzel bir şekilde dekore edilen müze, Bodrum turistik yerler açısından da önemli kaynaklarımızdandır. Ayrıca deniz kabuklarını da görerek hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin durak noktası oluyor. Bodrum gezilecek yerlerin devamı..

61- Kayseri Arkeoloji Müzesi

kayseri-tarihi-yerleri

Tarihin her bölümünde kendini gösteren Kayseri Arkeoloji Müzesi, tarihi kalıntılar açısından da zengin kaynaklara sahiptir. Müzecilik bakımından da yüzyıllardır önemli şehirlerimizden biri olarak adını yazdırmıştır. 1930 yılında açılan bir Kayseri tarihi yerler arasındadır. Bu yüzden şehirde çıkarılan eserlerin korunması açısından önemli olmuştur. Kültepe kazılarından da çıkarılan eserlerin buraya taşınması müzeciliğe verilen önemi göstermektedir. Çıkarılan eserlerin çoğalmasıyla birlikte 1969 yılında bugünkü müze ziyaretçilerine açılmıştır. Kayseri gezilecek yerlerin devamı..

62-Diyarbakır Kalesi

diyarbakir-tarihi-yapilari

İç ve dış kaleden oluşan Diyarbakır kalesi,  Türkiye’nin en güzel yerlerinin başındadır. M.Ö 3500 yıllarına kadar uzanmaktadır. Çin seddinden sonraki en uzun yapı olan kale toplam 5,5 kilometre uzunluğundadır. Duvarlar 4 metre kalınlığında ve yüksekliği 12 metredir. Diyarbakır Tarihi eserler açısından kültürel miras sayılan kale, Diyarbakır’ın en eski yerleşim yerlerindendir. Ayrıca birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır gezilecek tarihi yerlerin devamı..

63-Hz. Musa Ağacı

hatay-musa-agaci

Hatay’da bulunan Hz. Musa Ağacı, Tarihi yerler arasında bulunan devasa bir ağaçtır. Hz. Musa’nın çok susayıp asasını bu yere vurmasıyla su fışkırdığı hikayesi bilinmektedir. Susuzluğunu gidermesiyle asayı burada bırakan Hz. Musa geri döndüğünde asanın filizlenip büyüdüğünü görür. 1000 yıllık geçmişe sahip olan bu ağaç yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

64- İshak Paşa Sarayı

agri-ishak-pasa

Ağrı Doğubeyazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı, Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. 1784 yılında yapılan saray, ahıskalı ustalar tarafından 99 yılda tamamlanmıştır. İçerisinde birçok bölümü bulunan sarayın her odasında ocak ve dolap bulunmaktadır. Tarihi yerler arasında bulunan saray, Selçuklu mimarisinin etkisini taşıyor. Minaresi iki renkten oluşarak hoş bir görünüm kazandırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca sarayda merkezi ısıtma kullanıldığına dair araştırmalarda yer almaktadır.

65- Arak Manastırı

mus-arak-manastiri

Kutsal Havariler Manastırı olarak da isimlendirilen Arak Manastırı, Muş’un Karaçavuş Dağları’nın zirvesinde bulunmaktadır. Eskiden köyde üzüm şırası çıkarıldığı için ismi Farsçada şarap olan arak kelimesinden gelmiştir. Roma mimarisini gözleyebileceğiniz manastırda bir adet çan kulesi yer alır. Anlatılanlara göre Sasaniler bu manastırı kendi gücünü göstermek için yapmışlardır. Merkeze 12 kilometre mesafede yer alan manastır, Muş tarihi yerler arasındadır.

66- Pertek Kalesi

tunceli-kalesi

Tunceli’de yer alan Pertek Kalesi’nin adeta filmlerden kopmuş bir görüntüsü vardır. Bu yüzden Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. Keban Barajı’nın çökmesi nedeniyle ada üzerinde tek başına yükselen kale, ihtişamıyla görenleri şaşırtıyor. İki adet surunun bulunduğu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Çiniler ve renkli tuğlalar ile Osmanlı dönemi etkisini görebileceğiniz bu kaleyi, Pertek merkeze giderek görebilirsiniz. Ayrıca Tunceli gezilecek mekanlar açısından da önemli bir kaledir.

67- Akdamar Kilisesi

van-kilisesi

Van’da Akdamar Adası’ndan ismini alan Akdamar Kilisesi, Türkiye’nin tarihi eserleri arasındadır. M.S 915-921 arasında yaptırılmıştır. Bu kilisenin amacı Hristiyanların Kutsal Haç’ının bir parçasını burada saklamaktır. Ortaçağ üslubuyla yapılan kilisede Ermeni mimarisi görülmektedir. Bitki ve hayvan motiflerinin yanı sıra kırmızı taşlardan yapılarak kiliseye estetiklik kazandırılmıştır. Vanda gezilecek yerler arasında yer alan kilise, 1113 yılında manastıra çevrilmiştir. Günümüzde Kutsal Haç Kilisesi olarak da anılmaktadır.

68- Ahlat Selçuklu Mezarlığı

bitlis-mezarligi

Bitlis tarihi mekanlar arasında bulunan Ahlat Selçuklu Mezarlığı, geniş bir alanda yer almaktadır. Her yıl kültür ve tarih turizmi için ziyaretçi akınına uğrayan Türk-İslam mezarlığı, dünyanın en büyük mezarlığı olarak biliniyor. Açık hava müzesi olarak ziyaret edebilir ve Urartulardan Osmanlı’ya birçok tarihi mezara şahitlik edebilirsiniz. 8 binin üzerindeki mezar taşı ve bu taşlardaki işlemeler tarihe bir kaynak ve turizm açısından önem arz ediyor. Ayrıca Türkiye’nin en güzel yerlerinin başında geliyor.

69- Gaziantep Hamam Müzesi

gaziantep-muzeleri

Türk hamam kültürüne ait birçok detaya şahit olabileceğiniz bu müze, Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. Ayrıca sizi tarihi Osmanlı dönemi hamamlarına götürüyor. 1577 yılında yapıldığı anlaşılan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Külliyenin içerisinde yer alan hamam, uzun yıllar kullanıldıktan sonra 2015 yılında müzeye çevrilerek, Gaziantep tarihi eserler arasına girmiştir. Hamam araç-gereçleri, adetler, heykeller ve sıcaklık bölümleriyle Türk hamamına dair her şeyi bu müzeyle öğrenebileceksiniz.

70-Kasımiye Medresesi

mardin-medreseleri

Mardin tepelerinde yer alan Kasımiye Medresesi, Türkiye’nin en güzel yerleri arasındadır. İnşası ise 1502 yılında tamamlanmıştır. İki katlı yapısıyla günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş olan yapı, açık avludan oluşmaktadır. Geniş kubbesiyle ziyaretçilerinin ilgi odağı olan medresede tuğla ve kesme taş kullanılmıştır. Bu haliyle bile simetrik eserler arasında bulunmaktadır. Mardin gezilecek yerler arasına giren medreseye büyük taç kapıdan girilmektedir. İçerisinde bir mescit ve cami bulunmaktadır.

71- Delikli Taş

siirt-kayasi

Siirt’te yer alan Delikli Taş, Türkiye’nin en güzel yerlerinin başında geliyor. Ziyaretçileri tarafından ilgi görse de bazılarının başını döndürebiliyor. Kireç taşlarının zaman içinde oyulmasıyla oluşan bu delik, Taşbaşı Mağarası’nın hemen yanında bulunmaktadır. Yaklaşık 350 metre yüksekliğindeki kayanın deliğine baktığınızda Uluçay’ı görebiliyorsunuz. Siirt turistik yerler arasında bulunan Delikli Taş’ın etrafta piknik yapabileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Uçurumun kenarında fotoğraf çektirmek isteyenlerde az değil.

72- Göbeklitepe

sanliurfa-arkeolojik-kazilar

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, Türkiye’nin en tarihi yeri arasındadır. Ayrıca neolitik döneme ait bir tapınak olarak inşa edilmiştir. Mısır piramitlerinden bile 7500 yıl daha eski olan bu yer, yerleşik yaşamın ilerleyen adımlarının kanıtı olarak görülüyor. 1964 yılında keşfedilen bu yer, arkeologlar tarafından düzenli çalışmalarla gün yüzüne çıkarılmıştır. Bulunan kalıntılar ise buranın inanç merkezi olduğuna dairdir. M.Ö 9000 yılına dayandırılan Göbeklitepe, Şanlıurfa gezilecek yerler arasındadır.

73- Gazi Süleyman Paşa Camii

bolu-camileri

1131 yılında Bolu’da yapılan cami, Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından yapıldığı düşünülüyor. İlk olarak ahşap olarak yapıldığı düşünülen cami yıkıldıktan sonra II. Abdülhamit tarafından bugünkü halini alan yeni cami yapılmıştır. Göynük ilçesinde yer alan cami 1999 yılında bir yangın geçirmiştir. Ertesi yıl aslına uygun olarak tekrar restore edilmiştir. Dikdörtgen ve kesme taştan yapılan bu cami, iki katlıdır. Bolu gezilecek yerler arasında bulunan cami tarih severlerin uğraması gereken yerlerdendir.

74- Mudurnu Saat Kulesi

bolu-saat-kulesi

Bolu, Mudurnu’da yapılan saat kulesi ahşap olarak yapılmıştır. Bolu gezilecek yerler arasına giren kule, 1890 yılında inşa edilmiştir. Mudurnu hapishanesindeki mahkumlara yaptırılan kuleye saat sonradan eklenmiştir. 12 metre yüksekliğindeki kuleyi her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir. Üzerinde bulunan 185 kiloluk çan ise ziyaretçileri için saat başı hatırlatma yapmaktadır. 30 basamaklı merdiveniyle saat kadranına çıkarak Bolu’yu da gözlemleyebiliyorsunuz.

75- Amasra Kalesi

amasra-tarihi-kaleleri

Bizans döneminde inşa edilen Amasra Kalesi, Osmanlı döneminde birçok kez restore edilmiştir. İki kaleden oluşan bu yapıda üç adet kapı vardır. Turistik yerlerin başında bulunan kale toplam 2 adet kaleden oluşmaktadır. Bunlar Sormagir Kalesi ve Zindan Kalesi’dir. Toplam 3 adet kapısı olan kalenin, birçok suru yıkılmıştır. Doğu surları 65 metre, güney surları 300 metre ve kuzey suru ise 200 metredir. Ayrıca kalede birçok tanrı ve mitolojik öğelerin kabartmaları vardır. Bu yüzden Bartın turistik mekanlar arasındadır.

76- Fakıllı Mağarası

duzce-magaralari

Düzce’nin Fakıllı Köyü’nde yer alan Fakıllı Mağarası, turistik yerler arasındadır. Kapalı yerde kalma korkusu olanları üzse de her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Türkiyenin tarihi mekanları arasında bulunan mağaranın uzunluğu 1017 metredir. Fakat ziyaretçiler sadece 350 metre uzağa gidebiliyorlar. Çok fazla yağış almasından dolayı mevsimden mevsime sıcaklığı değişiklik göstermektedir. Ayrıca nefes darlığı olanlara havasının iyi geldiği bilinen mağaranın çevresinde piknik alanları da bulunmaktadır.

77- Sırçalı Kanyonu

karabuk-devasa-kanyon

Karabük Safronbolu’da yer alan Sırçalı Kanyonu, Türkiye’nin turistik yerler arasındadır. Düğün fotoğrafı veya gezgincilerin uğrak noktası olan kanyon, taş terasıyla insanları büyülüyor. 100 metrelik yüksekliğiyle yürekleri ağza getiren kanyon, binlerce yılda oluşmuştur. Adrenalin severlerin sıklıkla geldiği bu yer, turistik yerlerin başında geliyor. Ayrıca Safranbolu’nun da tanınmasında önemli rol oynamıştır. Sizde Karabük gezinizi buraya ayırarak muhteşem gösteriyi kaçırmayınız.

78-Yağıbasan Medresesi

tokat-medreseleri

Tokat tarihi yerler arasında bulunan Yağıbasan Medresesi, Danişmentliler zamanında 1151 yılında Tokat’ta yaptırılmıştır. Anadolu’da kurulan ilk medreseler arasında yer alıyor. Yukarıda tam ortada yuvarlak ve açık kubbesiyle diğer medreselerden ayrılıyor. Ayrıca mescit ve ders çalışma yeri olan ana eyvanda tarihi açıdan büyük öneme sahiptir. Pek fazla işlemesi bulunmayan medrese oldukça sade biçimde inşa edilmiş Türkiye’nin turistik yerlerimizdendir.

79- Bandırma Gemi Müzesi

samsun-tarihi-yerler

Türkiye’de gezilecek yerler arasında bulunan ve 1878 yılında yapılan müze ilk başta sıradan bir yük gemisiydi. Adı ilk olarak Glasgov olmuştur. Osmanlı’ya geldikten sonra adı Panderma olmuştur. 1910 yılında ise bugünkü adını almış ve posta taşımaya başlamıştır. 2006 yılında müzeye çevrilen gemide Mustafa Kemal ve arkadaşlarının balmumu heykelleri vardır. Ayrıca Atatürk’ün Samsun’a seyahat ettiği gemidir. İçerisinde şehitlerimizin isimleri, denizaltı mayınları, top, tüfek gibi eşyalar bulunmaktadır. Bu yüzden hem tarihi hem turistik yerler içinde bulunmaktadır.

80- Kral Kaya Mezarları

amasya-tas-mezarlari

Kalker kayalara, Helenistik dönemde yapılan mezarlar Türkiye tarihi yerler arasındadır. M.Ö 333 yılından başlayarak M.Ö 26 yılına kadar hüküm süren Pontus Kralları’na aittir. Amasya, Hatuniye Mahallesine yapılan bu tarihi mekanın içerisinde yollar ve merdivenler yer alıyor. Kaynaklarda 21 mezar olduğu bilinse de günümüze birkaçı gelebilmiştir. İçerisinde geçitler bulunduğu inanılan mezarların altında bir tünel olduğu sanılmaktadır. Burası özellikle turistik yerleri sevenlerin ilgileneceği bir mezar yapısıdır.

81-Ünye Kalesi

ordu-kalesi

Ordu Ünye’de bulunan Ünye Kalesi, yol kenarına bulunan devasa bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Kale Köyü’nde yer alan bu yapı, Türkiye turistik yerler içinde bulunan 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Kale hala sağlamlığını korumakta olup, yoldan geçen insanların ilgisini çekmektedir. Güneydoğu’da bulunan kapısı ise 5 metre yüksekliğinde ve 2 metrelik kaya mezarı bulunmaktadır. Ayrıca kenarlarında bir kartal kabartması bulunmaktadır. Bu yüzde Ordu gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

82-Kızlar Manastırı

trabzondaki-manastirlar

Trabzon’da 3. Aleksios zamanında 1349-1390 yılları arasında yapılan Kızlar Manastırı, birçok onarım geçirerek 1800’lü yıllarda son görünümünü kazanmıştır. Şapel, birkaç oda ve kaya kilisesiyle iki teras üzerine inşa edilmiştir. Türkiye gezilecek mekanlar arasında bulunan manastırın içinde 3. Aleksios’un annesi ve karısının da resimleri bulunmaktadır. Manastırın tarih turizmine kazandırılması için 2017 yılında restorasyon çalışmaları başlamıştır. Ayrıca turistik yerler bakımından da her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

83-Otkhta Kilisesi

artvin-kilisesi

Artvin’de bulunan bu kilise en güzel tatil yerleri içerisinde bulunan en güzel kiliselerden biridir. Ortaçağ’da inşa edilen kale günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Otktha Kilisesi, Osmanlı külliyesine benzer bir yapıda yapılmıştır. İçerisinde bir kilise, seminer odası ve trapeza bölümleri bulunmaktadır. Diğer adıyla dört kilise denmesinin sebebi, dört bölümden oluşmasıdır. Tekkale Köyü’nde bulunan bu kiliseyi Artvin gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

84-Sungur Bey Camii

nigde-camileri

1335 yılında Niğde’de yapılan Sungur Bey Camii’nin mimarı bilinmemekle beraber, Niğde Valisi Sungur Bey tarafından yaptırılmıştır. Türkiye Turistik yerler arasında bulunan caminin taç kapısı ve minberi başka ustalar tarafından yapılmıştır. Cami minaresi dışında orijinalliğini korumaktadır. Taş ve ahşap işlemelerin bolca bulunduğu camide bitki ve kuş motifleri bulunmaktadır. Niğde gezilecek yerler arasında bulunan cami, geometrik desenleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

85- Arslanhane Cami

ankara-tarihi-camileri

Ankara Samanpazarı’nda yer alan Arslanhane Cami, turistik yerler arasındadır ve 13. Yy’da yapılmıştır. Arslan ismini ise etrafında bulunan aslan heykellerinden almıştır. Yapının mimarı bilinmemekle beraber, üzerindeki kitabeden Sultan Keykavus döneminde yapıldığı bilinmektedir. Dikdörtgen planlı cami kesme taştan yapılmış ve orijinal taç kapıya sahiptir. Bu kapı kuzey taraftadır. Mihrabı ise çiniden yapılmıştır. 8 köşeli minare ve dışarısında bulunan Ahi Şerafeddin Türbesi, camiyi Ankara gezilecek yerler arasına sokmaktadır.

86- Payas Kalesi

hatay-kaleleri

Hatay’da bulunan ve Haçlıların 13. Yy’da yaptığı Payas Kalesi, Hatay tarihi yerler arasındadır. Geçenlerden vergi payı alındığı için payas adını alan kalede, cin kulesi adında gözetleme bölümü yer alıyor. Yavuz Sultan Selim döneminde alınan kale, hac yolunda olduğu için önemlidir. Yıkık bir şekilde kaleyi alan Osmanlı, tamamen değiştirerek kaleyi külliye haline getirmiş ve cami, hamam gibi bölümler ekletmiştir. En güzel tatil yerleri arasına girmesi gereken kale, hissedilerek gezilmesi gerekiyor.

87-  Abdülhamit Han Cami

maras-camisi

Abdülhamid adına yaptırılan cami, Kahramanmaraş’ta yüksek bir tepe üzerine kurulduğu için şehrin büyük bölümünün manzarası seyrediliyor. Kahramanmaraş gezilecek yerler arasında bulunan cami, şehrin her yerinden görünen büyük bir camidir. 1939 yılında yapılan cami, çini ve taş ustaları tarafından en güzel şekilde yapılmıştır. Yakın geçmişte yapılsa da Osmanlı döneminin izlerini sanatlı olarak yapılmasıyla göstermektedir. En güzel tatil yerleri arasında olmasa da tarih severler için kaynak niteliğindedir.

88-İklime Hatun Camii

maras-iklime-hatun

1546 yılında yapılan İklime Hatun Cami, Kahramanmaraş Kurtuluş Mahallesi’ndedir. En güzel tatil yerleri arasına tarihi olarak giren cami, geçmişe de kaynaklık yapmaktadır. Kesme taştan yapılan türbe ve caminin türbesi son cemaat yerinin sağındadır. Günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiş caminin kubbesi ise yıkılmıştır. Mescit ise kare planlı olarak yapılmış, mihrap ise yarım kubbeyle kapatılmıştır. Dörtgen planlı caminin türbesinde ise iki mezar yer almaktadır. Camiyi detaylı tarih öğrenmek isteyenlerin Türkiye tarihi mekanlar listesine katması gerekiyor.

89-Taş Mescit

cankiri-gezilecek-yerler

Çankırı’da yer alan mescit en güzel tatil yerleri arasına alınabilir. Mesicitin günümüze birkaç yeri sağlam kalmıştır. 1235 yılında 1. Alâeddin Keykubat döneminde yapılan mescit,  Darül Hadis ve şifahane bölümlerinden oluşmaktadır. Darül Hadis ise Anadolu’da ilk kez inşa edilmiştir. Bugün tıp sembolü olarak kullanılan yılanlı simge taş eserler arasındadır. Ayrıca iki eserde plastikten yapıldığı için mescidi Türkiye’nin tarihi mekanları arasına alıyor.

90- Zinciriye Medresesi

mardin-medreseleri

Artuklu Sultanı tarafından 1385 yılında Mardin’de yaptırılan Zinciriye medresesi, Tarihi mekanlar arasındadır. Çizgili kubbeleri ve anıtsal kapısı Mardin’in uzak yerlerinden bile görülmektedir. Geniş bir alan üzerine yapılan medrese dikdörtgen planlı ve iki katlıdır. Camisi ve türbesi, bulunan medrese, içerisindeki çiçeklendirmelerle ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. Ayrıca medresede okuyan öğrenciler için de üst katta ufak odacılar bulunmaktadır. Tarihi açıdan en güzel tatil yerleri arasında bulunan medresede büyüleneceksiniz.

91-Paşabağ Vadisi

nevsehir-gezilecek-yerler

Kapadokya’ya benzer yapılarda oluşmuş bu yer, en güzel tatil yerleri arasındadır. Yapılar ise kubbeli taş kayalardan oluşmaktadır. Tüflü yapıların rüzgâr ve sel yardımıyla aşınması sonucu oluşan bu yapılar, haliyle yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekiyor. Mantara benzeyen yapısıyla içerisinde ufak odacıkların bulunması tarihi mekanlar arasına girmesini sağlıyor. Boyları ise 1-15 metre arasında değişmektedir. Bu oluşumların yüzyıllar içinde oluşması da burayı turistik yerler arasına alıyor.

92-Çapanoğlu Cami

yozgat-tarihi-camisi

Avrupa ve Türk mimarisinin izlerini taşıyan Çapanoğlu Cami,  Yozgat’ın her yerinden görülebilecek büyüklüktedir. Yozgat’ın simgesi haline gelen cami, 1193 yılında yapılmıştır. Birkaç ekleme yapılan cami dört tarafı avlu duvarıyla kapanmaktadır. 17 adet abdest musluğu ve bu suyu taşıyan duvarın arkasında su haznesi bulunmaktadır. 16 adet vitray pencereden oluşan cami çeşit çeşit süsleme ve işlemelerden oluşmaktadır. Mihrap ve minberi ise caminin sanatının konuştuğu yer olmaktadır. Bu yüzden camiye tarihi mekanların hasıdır diyebiliriz.

93-Cacabey Medresesi

kirsehir-medresesi

Kırşehir merkezde yer alan Cacabbey Medresesi 1272 yılında 2. Gıyaseddin Keyhüsret döneminde yaptırılmıştır. Rasathane olarak kullanılmak için yapılan medresede, Selçuklu yapılarında sıkça görülen taç kapı bulunmaktadır. Kümbet medreseye yapışık olarak tasarlanmıştır. Medresenin en özel yeri ise köşelerde bulunan sütunlardır. Medresenin farklı yerlerinde renkli taşlar döşenmiştir. Ayrıca bir adet kitabesi bulunan medrese tarihi mekanlar arasındadır.

94- Sultan Ahmet Cami

sultan-ahmet-cami

Mavi cami olarak da adlandırılan Sultan Ahmet Cami, bu ismi renkli desenleri sayesinde almıştır. Sultan 1. Ahmet’in emriyle 1609 yılları arasında yapılan cami, devlet hazinesinden yapılan ilk camidir. En güzel tatil yerleri arasına girmesi gereken caminin temelini ise 1. Ahmet atmış olup, Osmanlı’nın ilk ve son 6 minareli camisidir. Külliye şeklinde inşa edilen yapının birkaç bölümü günümüze ulaşamamıştır. Ayrıca en iyi müezzinlerinin ezan okuduğu bu camide 22 bin çini kullanılmıştır. İstanbul gezilecek yerlerin devamı için tıklayın.

95-Dokuzun Hanı

konya-hani

Tarihi mekanlar içinde bulunan Dokuzun Hanı, Konya-Akşehir yolu üzerindedir. Dikdörtgen planlı yapının bir kısmı açıktır. Dışa taşmış taç kapısı ve hanın tamamı moloz taştan yapılmıştır. Kapının üzerinde yer alan kitabede ise Selçuklu sultanı 1. Gıyaseddin keyhüsrev zamanında ve 1210 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Mimarı ise yine kitabeden anlaşılacağı üzere Osman bin Abdurrahmandır. Yapı geniş bir alan üzerine yapılmış olup, yanında yol bulunmaktadır.

96- Hisar Cami

izmir-gezilecek-yerler

İzmir’de yer alan yapı, hafta sonu gezilecek yerler arasındadır. 1592 yılında yaptırılan cami, büyük kubbesinin yanında ufak kubbelerin yer aldığı, İzmir’in en büyük camisidir. Harim mekanı bu küçük kubbelerin altındadır. Caminin minaresi sonradan yenilenmiş olup, Osmanlı’nın kuruluş mimarisini yansıtmaktadır. Tarihi mekanlar arasında bulunan camide hat sanatı, kalem süslemeleri ve mihrap-minber sanatı oldukça güzel bir şekilde verilmiştir. İzmir tarihi yerler için tıklayın.

97-Mısri Cami

afyon-tarihi-camisi

Tarihi mekanlar içinde bulunan Mısri Cami, 1466 yılında yapılmıştır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine de konu olan bu caminin diğer adı Kasım Paşa Camisi’dir. Kesme taş ve geniş iki kubbeden oluşan camiye sonradan 4 kubbe daha eklenmiştir. Mısri mahallesi’nde yer alan bu cami, çini ve mozaiklerle süslenmiş ve Afyon’un simgesi haline gelmiştir. En güzel tatil yerlerinin devamı için tıklayın.

98-Tigran Honents Kilisesi

kars-kiliseleri

Kars Ani Harabeleri içinde yer alan bu kilise, en güzel tatil yerleri arasındadır. 800 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutan kilise ismini, aynı isimde olan bir tüccardan almıştır. Yapımında renkli taşlar kullanılarak zenginleştirilmiştir. Üzerinde bir adet hasar görmüş kubbe ve kubbenin altında pencereler bulunmaktadır. Ayrıca üzerinde hayvan betimlemeleri ve kitabesiyle gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. Kars tarihi mekanların devamı için tıklayın.

99- Evliya Çelebi Müzesi

kutahya-gezilecek-yerler
evliya-celebi-evi

Kütahya’da doğmuş olan Evliya Çelebi 1611 yılında doğmuştur. Osmanlı Devleti’nde birçok yeri gezip, tarihi araştırmalarla seyahatnamesinde bildiren Çelebi’nin eserleri bugün tarihe ışık tutmaktadır. Kütahya Belediye’sinin desteğiyle müze haline çevrilen evi, dedesinin türbesinin yanına yapılmıştır. Kamulaştırarak ziyaretçilere açılan bu yapı, en güzel tatil yerleri arasındadır. Ayrıca her gelene ilham olmakta ve Evliya Çelebi’yi dünyaya tanıtmaktadır. Kütahya gezilecek yerlerin devamı için tıklayın.

100- Gülhane Parkı

turkiyenin-tarihi-yerleri-gulhane-parki

Topkapı’nın Bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı aynı zamanda Tanzimat Fermanı’nın imzalandığı yer olarak biliniyor. Yani hem Türkiye tarihi yerler arasında hem de doğal güzellikleri zengin olan bir mekandır. 163 dönümlük arazide bulunan park, ismini içerisinde barındırdığı güzel güllerden almıştır. Park olarak açılış tarihi 1912’dir. Parkın temiz havası, dinlenme alanları ve çocuklar için bir bahçesi bulunuyor. İçerisinde Aşık Veysel Heykeli, Romalılardan kalma Gotlar Sütunu bulunurken ortasından iki yanı ağaçlı bir yol yer alıyor. Park, İstanbul’dadır.

101- Yedikule Hisarı

turkiyenin-tarihi-yerler-yedikule-hisari

1458 yılında inşa edilen hisar aynı zamanda Yedikule Zindanları olarak da anılmaktadır. Hisarın kuruluş amacı aslında yabancı kralları ve misafirleri ağırlamaktı. İnşa ettiren kişi Bizans imparatoru Theodosius’dur. Üzerinde 7 kule bulunduğu için Yedikule adını almıştır. Fakat 3 kule İstanbul’un Fethi sonrasında eklenmiştir. Kulelerin ismi Genç Osman, Cephanelik, 3. Ahmet, Hazine, Zindan, Top ve Bayrak Kulesi’dir. Altın kapı’da misafirler kırmızı halıyla karşılanırdı.

102- Çandarlı Kalesi

turkiyenin-tarihi-yerleri-candarli-kalesi

İzmir Dikili ilçesinde bulunan kalenin tam tarihi bilinmese de 14. Yüzyılda Cenevizliler tarafından restore edildiği düşünülüyor. Denize bakan manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen kulenin son restorasyonu 2014 yılında tamamlandı. Fakat asıl görünümünü veren restorasyon Çandarlı Halil Paşa tarafından yapılmıştır. İsmi de Halil Paşa’dan gelmektedir. Romalılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. 2013 yılında UNESCO tarafından geçici miras listesine eklenmiştir.

103- Çırağan Sarayı

turkiyenin-tarihi-yerleri-ciragan-sarayi

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Çırağan Sarayı’na Sultan Abdülmecid döneminde başlanmış fakat ölünce 1871 yılında Abdülaziz tamamlamıştır. Sarayın özel ve büyüleyici işlemeleri kapıları vardır. Yaklaşık 2,5 milyon altın harcanmıştır. Damat İbrahim Paşa tarafından Lale Devri’nde yapılan saray, 1986 yılında 5 yıldızlı otele dönüştürülmüştür. 310 odaya sahip olan saray günümüzde sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

104- Tarihi Asansör

turkiyenin-tarihi-yerleri-tarihi-asansor

Nesim Levi tarafından 1907 yılında yaptırılan Tarihi Asansör, Mithatpaşa ve Şehit Nihat Bey caddesini birbirine bağlıyor. İşlevsel olmasının yanı sıra süslemelerle estetik güzelliğinden ödün vermemektedir. İki cadde arasında gidip gelirken üst tarafta restoranda manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. İzmir’de yer alan bu yapının en altında yapım kitabesi de yer alıyor. 158 metre yüksekliğindeki asansörün demir korkulukları bile motif örnekleriyle süslenmiştir. Bu asansöre Dario Moreno sokağından ulaşıldığı için iki tarihi yeri aynı anda görebilirsiniz.

105- Mısır Çarşısı

turkiyenin-tarihi-yerler-misir-carsisi

Eminönü’ndeki Yeni Cami’ye gelir getirmek için yapılan Mısır Çarşısı, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimarlarının Davut ve Mustafa Ağa olduğu bu çarşı da baharatlar, çiçek tohumları, kuruyemiş, şarküteri ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. Fakat kurulduğu ilk dönemde sadece pamuk ve aktar satılıyordu. İçerisindeki dükkanlar karşılıklı ve yan yana olmak üzere sıralanmaktadır. Oldukça kalabalık ve renkli bir yer olduğu için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

106- Eyüp Sultan Camii

turkiyenin-tarihi-yerleri-eyup-sultan-camii

1458 yılında inşa edilen Eyüp Sultan Camii, ismi ile yanında bulunan Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesini vurgulamaktadır. Ayrıca Eyüp semtinde yer almaktadır. Öncesinde aşhane, hamam, türbe ve medrese bulunsa da zaman içinde harap olmuştur. 3. Selim de camiyi yeniden yaptırmıştır.1800 yılında günümüzdeki şeklini almıştır.

Fatih döneminde burada yoksullar için günde iki kez yemek çıkıyordu. Özel günler için de etli yemekler çıkardı. Bu nedenle oldukça önemli geçmişe sahip camilerimizdendir. Dış avludan caddeye ulaşılabilmektedir. Türbedeki çini süslemeleri oldukça dikkat çekici olduğu için çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Saat 9:30-16:00 arasında türbeyi gezebilirsiniz.

107- Osman ve Orhan Türbeleri

osman-ve-orhan-turbeleri

Sultan Osman ve Orhan’ın türbeleri ise Bursa’da Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunuyor. Tophane Parkı’ndaki türbeleri ziyaretiniz sırasında huzurlu ve sakinleştirici havayı siz de hissedebilirsiniz. Bu türbeler Saint Elle Kilisesi kalıntılarının üzerinde yapılmıştır. Başlangıçta iki türbe ayrı olarak farklı yerlerde bulunuyordu. Fakat bir deprem nedeniyle ikisi de birleştirilmiştir. İkinci Beyazıt’ın oğlu Korkut, Nilüfer Hatun, Alaeddin Bey gibi tarihi kişilikler de yer alıyor.

108- Termessos

turkiyenin-tarihi-yerler-termessos-antik-kenti

Antalya’da bulunan Termessos’a Aksu beldesinden ulaşabilirsiniz. İçerisinde 4 binden fazla mezarı barındırdığı için büyük nekropoller arasındadır. 1150 metre yükseklikte bulunan bu antik kent, muhteşem manzarasıyla büyülüyor. Vahşi bitkiler ve çam ormanlarının arasından geçerek buraya ulaşabilirsiniz. Etkileyici atmosferi ve temiz havasıyla ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Attalos Stoası, Agora, tiyatro, Artemis Tapınağı, Zeus Tapınağı ve Sütunlu caddeyi ziyaret edebilirsiniz.

109- Zil Kalesi

turkiyenin-tarihi-yerleri-zil-kalesi

Rize’de bulunan kale, dik bir kaya üzerine inşa edildiği için 750 metre yüksekte yer alıyor. Merdivenle inilip çıkılabilen bir kaledir. Çamlıhemşin Fırtına Deresinde yamaçlara kurulu olan Zil Kalesi, dış, orta ve iç kaleden oluşuyor. Dış kaleye patika yoldan orta surlara teras ile iç bölüme ise ikinci bir kapıdan ulaşılıyor. Kalenin en tepesinden manzarayı izlemek için insanı başka bir boyuta götürüyor. Kule dört katlıdır içerisinde muhafız binası, şapel ve baş kule yer alıyor.

110- Uşak Halı ve Kilim Müzesi

usak-hali-ve-kilim-muzesi

El emeği ve göz nuru halılara ev sahipliği yapan müze, Türkiye’nin ilk halı ve kilim müzesidir. Binlerce yıllık halı kültürümüzü gözler önüne seren müzede, motif ve desen zenginliği ziyaretçileri büyülüyor.

İki katlı bir binadan oluşan müze, 500-600 yıllık halılara ve ilgi çekici tablolara ev sahipliği yapıyor. Müzede yer alan bilgilere göre sırları çözülememiş motifler halılarda bulunmaktadır. Hatta birçok Uşak halısı Paris’ten New York’a kadar birçok ülkede sergilenmektedir. Osmanlı zamanında Kanuni döneminde zenginleşen halı kültürü aynı zamanda bir saygınlık simgesidir.

111- Hierapolis Antik Kenti

hierapolis-antik-kenti

Denizli’de yer alan antik kent, 18 kilometre kuzeyde bulunuyor. Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunmakta ve pek çok tapınak gibi kutsal ibadet yerine ev sahipliği yapıyor. Zaten ismi Yunanca’da kutsal şehir anlamına geliyor. Tarihçiler kentin kuruluş zamanını 2. Eumenes tarafından 2. Yüzyıla dayandırıyor. Roma ve Bizans döneminde zenginleşmiştir. Kentte; Nekropol, Agora, Apollon Kutsal Alanı, Roma Hamamı kalıntıları ve Direkli Kilisesi bulunmaktadır.

112- Adana Ulu Cami

adana-ulu-camii

1513 yılında temeli atılan cami 1541 yılında ibadete sunulmuştur. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izleri görülen cami, Ramazan oğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Doğu ve batıda bir girişi bulunduğu gibi avlusu genişleterek ibadet edenlerin sayısı artırılmak istenmiştir. Günümüzde Seyhan ilçesinde yer almaktadır. Duvarlarındaki siyah ve beyaz mermer taşlar hoş bir zıtlık yaratmıştır. Geniş bir külliye olarak yapılsa da günümüze gelenler medrese, türbe ve Tuz Hanı’dır.

113- Yürüyen Köşk

yuruyen-kosk-yalova

Ahşap’tan yapılmış bir köşktür. Hikayesini birçok insan bilir. 1929 yılında inşa edilmiştir. Atatürk’ün ziyareti sırasında köşkün yanında bulunan çınar ağacının dalları uzamış ve binanın duvarına zarar verecek kadar yaklaşmıştır. Bu nedenle bahçıvan ağacın dallarını kesmek için hazırlanmıştır. Fakat Atatürk bundan hoşlanmadığı için binanın kaydırılmasını ister. Yalova’dan getirtilen tramvay raylarına oturtulan bina kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılmıştır. Yaklaşık 5 metre kaydırılır. O günden beri ismi Yürüyen Köşk olarak kalmıştır. Günümüze müze olarak kullanılmaktadır. Isparta Merkeze 5 dakika uzaklıktadır.

Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 ve pazartesi kapalıdır.

114- Ertokuş Medresesi

isparta-ertokus-medresesi

1.Alaeddin Keykubat döneminde yapılan medrese Türkiye’nin tarihi eserleri arasındadır. Yapım tarihi ise 1224’e dayanıyor. Yaptıran kişi ise Selçuklu uç komutanı Mübarizeddin Ertokuş’tur. Kapalı tip medreselerden biri olan bu yapının inşa için taşları Atabey ve Bayat harabelerinden getirilmiştir. İç avlulu bir yapıdır ve içinde havuz bulunmaktadır. İç dekor bakımından zayıf olduğu için daha görkemli bir havası bulunuyor. İç tasarım açık kahverengi tonlarında göz yormayan bir tasarıma sahip. Isparta’da bulunan medrese merkeze 22 km uzaklıktadır.

115- Aziz Peter Kalesi

bodrum-kalesi

15.yüzyılda yaptırılan Aziz Peter Kalesi, İzmir Bodrum’da yer alıyor. Türkiye’nin tarihi yerleri içinde etkileyici bir görünüme sahip olan kale, St. John Şovalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Çünkü Osmanlı giderek büyüyen bir tehdit olduğu için kendilerini güvenceye alma ihtiyacı duyuyorlardı. İçerisinde Şapel, İngiliz Kulesi ve surlar yer alıyor. 1523 Rodos Kuşatması sırasında kale Osmanlı’ya geçmiş ve içindeki Şapel “Süleymaniye Cami” olmuştur. 1. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve 40 yıl boş kalmıştır. 1960 yılından itibaren ise Sualtı Arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır.

116- Sülüklü Han

suluklu-han

Türkiye’nin tarihi yerleri arasındaki Sülüklü Han, 1683 yılında açılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda bir süre onarım gördükten sonra 2010 yılında hizmete tekrar açılmıştır. İlk yapıldığında 3 katlı olsa da günümüzde tek katı kalmıştır. İsmindeki Sülük ise ortasındaki kuyuda şifalı sülüklerin bulunmasıydı. Kurtuluş Savaşı’nda karargah için de kullanılmıştır. Günümüzde Türkiye turistik yerler arasında bir kafeterya ve tarihi mekan olarak sizi karşılıyor. Yaptıran kişiler ise Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun’dur.

117- Adile Sultan Kasrı

Kasır, Sultan Abdülmecid’in kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılmıştır. Öncesinde normal bir yazlıkken 1856’da satın alınarak 5 yıl sonra Adile Sultan için tasarlanmıştır. Bulunduğu konum ise İstanbul’un Üsküdar semtinde huzur verici bir konumdadır. Adile Sultan’ın kendide hayırsever biri olduğu için 1899 yılında kasrı MEB’e bağışlamıştır. Bu kasrın en dikkat çekici özelliği Hababam Sınıfı’nın çekildiği yer olmasıdır.  Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe gibi ünlü isimlerin balmumu heykelleri, posterler ve bilgi panolarını inceleyebilirsiniz.

118- Panorama 1453 Tarih Müzesi

panorama-1453-tarih-muzesi

İstanbul’da dünyanın ilk tam panoromik müzesi olma özelliği taşımaktadır. 2009 yılında açılan müze, mehter takımı, asker bağırması ve top atışlarının sesleriyle sizi geçmişe götürmeye hazır. Tarihi yakından gösteren ve bunun yanı sıra Türk resim sanatının gelişmişliğini bize kanıtlayan ender müzelerden biridir. Panoramik resimler, minyatürler, 3 boyutlu maketler gibi duyguyu artıran öğelerde bulunuyor. Ayrıca 3 TL karşılığında hatıra para makinesinden para alabilirsiniz. Müzeye bebek arabasıyla giriş kabul edilmemektedir.

Ziyaret Saatleri: her gün 08:00-17:00 arası açıktır.

Giriş Ücreti: Tam 10 TL, öğretmen-öğrenci-askeri personel 5TL , Yabancı ziyaretçi: 20 TL

119- Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

oleatrium-zeytin-ve-zeytinyagi-muzesi

İzmir, Aydın’da yer alan zeytinyağı müzesi ile zeytinyağının geçmişte nasıl çıkarıldığını öğrenebilirsiniz.  Oleatrium ise zeytin ve avlu kelimesinin birleşimidir. 2011 yılında hizmete açılmıştır. 11 sergi salonuyla 3000 metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini beklemektedir.

Türkiye tarihi eserler bakımından bilgilendiricidir. M.Ö 2 bin yılından itibaren zeytinyağının üretimi ve kullanıldığı teknolojileri yakından inceleyebilirsiniz. Bu aşamalar canlandırma usulüyle sergilenmektedir. Sergideki eserler ahşap olduğu için tarihi bir hava katmakta başarılıdır.

120- Şifaiye Medresesi

sifaiye-medresesi-sivas

Dünyanın en eski ve günümüze kadar gelen en eski şifa hastanelerinden biridir. 1. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan bu yapı, Osmanlı devrinde medrese olarak kullanılmıştır. Kapladığı alan bakımından Selçuklu döneminin en büyük hastanelerindendir. Medrese aynı zamanda estetik güzellik bakımından zengindir. Kabartmalar, süslemeler, çiniler ve tuğla işçiliğinin ender örneklerini içerir. Ayrıca İzzettin Keykavus’un türbesi de güney bölümde yer almaktadır. Medrese Sivas merkezde yer almaktadır. Türbe cephesi özellikle çini bakımından zengin ve süslüdür. Girişin karşısında ise insan yüzü kabartmaları yer almaktadır. Bu kabartmaların biri erkek biri kadındır.

121- Zağnos Paşa Külliyesi

zagnos-pasa-camii-balikesir

Mustafa Fakıh Mahallesi’nde bulunan külliyede türbe, hamam ve bir cami bulunuyor. 1461 yılında yapılan cami Fatih Sultan Mehmet’in veziri Zağnos Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliyede yer alan hamam sadece günümüze gelebilmiş, cami ve türbe 1897’de yıkılıp 1908’de yeniden yapılmıştır. Balıkesir’de yer alan caminin kapasitesi 1000 kişi’dir. Kurtuluş Savaşı’nda Mehmet Akif Ersoy’da bu cami de halka cesaretlendirici bir hutbe okumuştur. Türkiye tarihi eserler arasındaki bu külliye mimarisiyle bile etkilemeyi başarıyor.

122- Niğde Alaeddin Cami

nigde-alaeddin-camii

1223 yılında yaptırılan Alaeddin Camii, Zeyneddin Beşere Bey tarafından Sultan Alaeddin Keykubat adına yaptırılmıştır. Üzerinde yapım kitabesi yer almaktadır. Bu kitabede ayrıca mimar üstad Sıddık olarak belirtilmiştir. Fakat Beşere Bey camiyi yaptırdığı yılda meydana gelen “Ümera Katli Meselesi” nedeniyle Keykubat tarafından öldürülmüştür. Camide bahar aylarında güneşin uygun olduğu durumda doğu taç kapısına vuran güneş ışığı “Taçlı kadın başı” gölgesini ortaya çıkarmaktadır. Bu camiyi işleyen ustanın rivayete göre 1. Alaeddin Keykubat’ın kızına aşık olmasından dolayı onun görüntüsünü vermek istemesidir. Türkiye tarihi yerler arasındaki bu cami Selçuklu mimarisinin izlerini yakından tanıtmaktadır.

123- Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

kars-kafkas-cephesi-harp-tarihi-muzesi

 

Kars zaferini canlandırmacı üslupla anlatan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunuyor. Doğu sınırlarımızı korumak için yapılan Kanlı Tabya adı verilen bina, restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Bu tabyalarda sınırlarımızı koruyan bir tabur askerin şehit olması nedeniyle bu isim verilmiştir. Müzede 8 ana salon bulunmaktadır. Bu salonlarda 1828 yılından cumhuriyetin ilanına kadar farklı olaylar anlatılmaktadır. Kars zaferinden sonra da Abdülmecit 3 bin Kars madalyası yaptırarak buraya göndermiştir. Tabyanın yapılış tarihi ise 1803’dür.

124- Üç Kümbetler

erzurum-uc-kumbetler

Türkiye’nin tarihi yerleri arasında anıt mezar olarak ziyaret edebileceğiniz Üç Kümbetlerin biri Emir Saltuk’a ait. 1956 yılında restore edilen kümbetlerin kime ait olduğu bilinmiyor. Kesme taştan inşa edilen kümbetlerde çeşitli motifler bulunmaktadır. Çiçek desenleri, geometrik desenler, insan başı motifi ve kendine has rengiyle gezilecek yerler içinde bulunuyor. Erzurum’da yer alan bu yapılar, keyek taşından yapılmıştır. Toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşılabilecek mekanlardandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here