diyarbakir-tarihi

DİYARBAKIR GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ-7 TARİHİ MEKAN

2 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık nüfuslu illerinden biri olma yolunda ilerleyen Diyarbakır, Türkiye de gezilecek  yerler arasında en çok turist alan illerden biridir. 9 bin yıllık geçmişiyle tarih yatan şehir olarak günümüze kadar gelen Diyarbakır tarihi yerlerini sizler için derledik. Behram Paşa Cami, Ziya Gökalp Müzesi, Sülüklü Han, Diyarbakır Kalesi gibi tarihi yerler,  Türkiye’nin en güzel tatil yerleri arasında bulunuyor. Eğer sizde bol kültürel turistik yerleri gezmek istiyorsanız mutlaka Diyarbakır’a uğramalısınız.

Diyarbakır Kalesi

diyarbakir-tarihi-kalesi

Kentin yüzyıllardır koruyuculuğunu yapan Diyarbakır Kalesi, geniş bir düzlük içinde yer almaktadır. Tarihi eserlerimizden olan kale, İç ve dış kaleden oluşmaktadır. Diyarbakır’ın ilk yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö 3500 yıllarına kadar giden kale, her dönem farklı bir medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hurri-Mitannilerin elinden çıkmış olan bu yapının yaklaşık uzunluğu 5,5 kilometredir. Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan kale, Roma döneminde iç kale yapılarak güvenlik iki katına çıkarılmıştır. Duvarların kalınlığı 4 metreye yakın olurken yüksekliği 12 metreyi buluyor. Kanuni döneminde surları genişletilen yapı, her dönemde etkili bir yer olmuştur. 16 burç ve iki kapı eklenerek daha da genişletilmiştir. Evrensel miras niteliğinde bulunan Diyarbakır Kalesi, turistik yerlerimizdendir. Birçok uygarlık burada tarım yapmış ve şehirlerini korumuştur. Sizde Diyarbakır gezinizde buraya gelerek bu devasa yapıyı listenize ekleyebilirsiniz.

Sülüklü Han

diyarbakir-hanlari

1683 yılında yaptırılan Sülüklü Han, Türkiye de gezilecek yerler arasındadır. Han, 2010 yılında onarılarak ziyaretçilerine açılmıştır. Zamanında 3 katlı ve her odada 18 oda bulunacak şekilde inşa edilen yapının günümüze sadece tek katı kalmıştır. Sülüklü Han ismini ise ortasında kuyu bulunması ve bu kuyudan şifalı sülüklerin çıkmasından dolayı almıştır. Gizli bir geçidin olduğuna inanılan yapı, birçok savaşta sığınma yeri olarak kullanılmıştır. Han günümüzde kafeterya olarak işletilmektedir. Balıkçılarbaşı’nda bulunan handa oturup çayınızı yudumlarken civarda bulunan demircilerin seslerini de işitebiliyorsunuz. Sadece kafeterya değil aynı zamanda, Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinden biri haline dönüşen buraya her yıl yüzlerce turist uğramakta. Yapının zemin katı eskiden ahır olarak kullanılmaktaydı. Kurtuluş Savaşı’nda da süvarilerin karargâh olarak kullanıldığı bilinmektedir. Gezilecek tarihi mekanlar arasında bulunan yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hz. Süleyman Cami

tarihi-hz-suleyman-cami

Nisanoğulları döneminde inşa edilen Hz. Süleyman Cami’nin tarihi 1160 yıllarına denk geliyor. Yapan mimarın adı ise tam olarak bilinmemektedir. Çevresinde bulunan 27 sahabenin mezarının olması bu yer, tarihi yerler arasına girmektedir. Her dönem ziyaretçi akınına uğrayan cami, birçok kez onarım görmüştür. En son 1631 yılında eklemeler yapılan cami, 2012 yılında ibadete açılmıştır. Tamamının taştan olarak yapıldığı bilinen bu tarihi caminin ilgi çekici süslemeleri vardır. Kare biçiminde minaresi ve tek katlı bir harimi vardır. Arap ve Selçuklu mimarisinden esintiler görebileceğiniz bu caminin doğusunda tek odalı bir medrese vardır. Caminin kapıları ve döşemeleri ise yakın geçmişe ait eklemelerden oluşmaktadır. Diyarbakır gezilecek yerler arasında bulunan caminin en önemli özelliği de 27 adet sahabenin mezarının bulunmasıdır. Bu sahabelerin biri ise Diyarbakır’ın fethi sırasında şehit olmuştur.

Ziya Gökalp Müzesi

ziya-gokalp-evi

Diyarbakırlı Ziya Gökalp’ın müzeye çevrilen evi, Türkiye’nin tarihi yerleri arasındadır. her yıl binlerce yerli turistin akınına uğramaktadır. 1956 yılında müzeye çevrilen yapıda hem Ziya Gökalp’e ait eşyalar hem de etnografik eşyalara rastlıyorsunuz. Diyarbakır’ın geleneksel evlerinden esinlenilen yapı, tarihi yerler arasına girmeyi başarıyor. 1876 yılında bu evde doğan Gökalp, öldükten sonra 1956 yılında Turizm Bakanlığı’nın isteği üzerine müzeye çevrilmiştir. Genelde her Diyarbakır evlerinin avlularının ortasında bulunan havuzlar, burada eyvanlı bir yapı üzerine yapılmıştır. Harem ve Selamlık bölümlerinden oluşan ev, Melik Ahmet Caddesi’nde yer almaktadır. 2014 eylemleri sırasında yakılarak harabeye çevrilen evin kütüphane bölümü yok olmuştur. Fakat 2016 yılında tekrar restore edilmiştir. Diyarbakır gezilecek yerler arasında bulunan müzedeki tarihi eserler ve eşyalar nedeniyle tarihe ışık tutan bir yapısı vardır.

Cemil Paşa Konağı

cemil-pasa-evi

1887 yılında yaptırılan Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır’ın sivil mimari örneklerinden biridir. Geniş avlusunun etrafına yapılan binalar, haremlik ve selamlık bölümüyle ikiye ayrılır. Göze hoş gelmesi için kireçtaşı ve kesme taş kullanılarak tarihi yerler arasına girmiştir. Köylü Sokak’tan giriş yapabileceğiniz konağın iki adet girişi bulunmaktadır. Konak oldukça büyük olmakla beraber, en güzel tatil yerleri arasındadır. Havuzlu bir bahçesi ve ahırı bulunmaktadır. Misafirlere özel misafirhane ve diğer özel odalarıyla ziyaretçilerine doyulmaz bir tat veriyor. Odaların çoğu bölümleri yazlık ve kışlık olarak mevsimlere ayrılmıştır. 2014 yılında restore edilerek ziyaretçilerine açılan konağın zemin katında restorasyon bölümü bulunmaktadır. Buraya gelen birçok eser, onarılarak teşhir bölümlerine taşınıyor. Bu yüzden tarihi eserler bakımından zengindir. Tekstil, çömlek, cam, metal gibi birçok eşya incelenerek Kent Müzesi olan bu konakta ziyaretçilerini bekliyor.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi

diyarbakir-ermeni-kilisesi

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 16.yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Ahşap tavandan oluşan kilise, Ruhanilerin önderlik merkezi haline gelmiştir. Ayrıca yedi mihrabı bulunan kilise, Türkiye de gezilecek yerler arasındadır. Duvarda bulunan bir yazıttan anlaşılacağı üzere 1722 yılında bir rahip tarafından onarıldığı görülmektedir. Polonyalı bir gezginin 1610 yılında yazdığına göre kilise 5 mihraplı ve oldukça görkemliymiş. 1881 yılında büyük bir yangın geçiren kilisenin inşasına tekrardan başlanarak 1883 yılında yeniden yapılır. Birinci Dünya Savaşı’nda da kışla olarak kullanılan kilise, turistik yerler arasına girmeyi başarmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 2011 yılında ibadete açılan kilise, en önemli tarihi eserlerimizdendir. Kilise, hayırseverler ve Aram Ateşyan’ın çabalarıyla onarılmıştır. Şapel ve Çan Kulesi’nin de bir yıl sonra açılışı gerçekleştirildi.

Behram Paşa Cami

diyarbakir-tarihi-cami

Şehrin güneyinde yer alan Behram Paşa Cami, Sokullu ailesinden Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. 8 yılda tamamlanan cami 1572 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Yapan kişi ise bir kaynakta Mimar Sinan olarak geçmektedir. En güzel tatil yerleri arasında bulunan caminin tek kubbesi, minaresi olmakla beraber tamamen kesme taştan oluşturulmuştur. Külliye olarak planlandığı düşünülen caminin bir hamamı da bulunmaktadır. Diyarbakır gezilecek yerler içinde tarihi öneme sahip olup, sekizgen kubbeden oluşmaktadır. Dışının renkli taşlardan yapılması ise camiyi görsel olarak daha hoş kılmaktadır. Süslemeler ve çinileri ise caminin dikkat çeken diğer noktalarındandır. Mimar Sinan’ın deneme eserleri arasında olduğu düşünülen cami, İstanbul’daki birkaç camiye de benzemektedir. Ayrıca yazın sıcakta açık havada ibadet yapma fırsatı da sunmaktadır. Tarihi mekanlar rehberinize eklemeniz gereken bu yer, tarih kokan duvarlarıyla sizleri bekliyor.

Önerilen Yazı

Aydın Gezilecek Tarihi Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here