Sivas-sehri

SİVAS GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

İç Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Sivas, antik kentler, camileri ve doğasıyla görenleri büyülüyor. Farklı kültürleri, mimari yapısı ve iklimsel çeşitliliği bir arada yaşatarak yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir doğa manzarası sunuyor. Bu yazımızda da Sivas gezilecek tarihi yerleri anlatarak ziyaretçilerini fikir sahibi yapıyoruz.

Divriği Ulu Cami

Sivas-cami

Türkiye’nin UNESCO listesine giren ilk yapısı olarak tarihe yazılan Divriği Ulu Cami, yapılan taş işçiliği ile muazzam mimari yapısını sergiliyor. İki kubbeli olarak yapılan cami yanında bulunan Darüşşifası ile hastalara şifa oluyor. Mengücek Beyliği adına yaptırılan cami ve Darüşşifa, iki katlıdır ve avlusu vardır. Su sesiyle hastalara deva olduğu bilinerek ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin her yerinde ünlenen bir cami olarak, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Dışarıdan sade bir görüntü veren cami, içerisine girildiğinde özel işlemeler ve süslemeler ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Taç kapılardaki barok mimarisinin en güzel örneklerini vererek diğer ülkelere ilham olmuştur. Geometrik desenler ile yapılan süslemeler devrin modern mimari anlayışını vurgulamaktadır. Dört adet taç kapısıyla gezilecek tarihi yerler arasında yerini alan cami sizleri bekliyor.

Çifte Minareli Medrese

Sivas-cifte-minareli

Üzerinde bulunan iki adet büyük minaresi, medresenin ufak boyuna rağmen onu yüceltiyor. 13. Yy’da yaptırıldığı düşünülen medrese, ön cephesinin değiştirilmeden günümüze gelmesiyle özgün yapılar arasında ve gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. İki katı ve dört eyvanı bulunan medrese Darül Hadis olarak da kayıtlarda adı geçmektedir. Çini bezemeleri ve özel süslemeler ile Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimari özellikleri barındırmaktadır. Türkiye tarihi yerler arasında insanların her yıl uğradığı ve hatıra fotoğrafı çektirdiği bir yer olarak devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Üçgenimsi bir modelde yapılan medrese renkli işlemeli minaresiyle görenleri şaşırtmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu yapılan medrese, çay bahçesi için görüşmelere başlandı. Eyvanlarda küfi yazıyla yazılan Allah kelimesi de oldukça şaşırttı. 1271 yılında Mehmet Cüveyni tarafından yaptırılarak günümüz Türkiye’sine tarihsel açıdan büyük katkı yapmıştır.

Eğri Köprü

Sivasın-eğri-köprüsü

Eskiden İpek yolu üzerinde yer alan Sivas üzerindeki Eğri Köprü, 173 metre uzunluğa sahiptir. Kim tarafından yapıldığı bilinmeyen köprü, yarısına gelindiğinde sola doğru bir eğimle sizi bekliyor. 800 yıllık geçmişi olan köprü Selçuklular zamanına dayanıyor. Kesme taştan yapılarak ve 4 metre genişliğe sahip olması ile dönemin en önemli köprüler arasına girmesine neden oluyor. 15 yıl önce restore edilen köprü başka bir köprünün yapılmasıyla trafiğe kapanmıştır. Devlet korumasına alınarak  tarihi yerler arasında bulunan eğri köprü 18 kemerden oluşuyor. 12. Kemerden başlayarak eğilmeye başlayarak farklı bir mimari yetenekle karşımıza çıkıyor. Geçmişte yaşanabilecek dalgaları engellemesi için eğri yapıldığı düşünülmektedir. Eğriliği hakkında farklı rivayetler olan bu köprü için şimdilik elde kesin bir veri olmamakla birlikte gezilecek yerler hakkında güzel bir fikir oluşturuyor.

İzzettin Keykavus Türbesi

izzettin-keykavus-türbesi

Selçuklu sultanlarından olan İzzettin Keykavus, başarılı seferleriyle bilinmektedir. İzzettin Keykavus’unda mezarını içine aldığı Şifaiye Medresesi’nde bulundan bu türbe, Sivas da sağlam kalan türbelerden biridir. Sultan tarafından yaptırılan bu medrese, gösterişli Selçuklu mimarisinin özelliklerini barındırıyor. Eyvanlar ve taç kapılardan oluşan türbenin bir eyvanı da İzzettin Keykavus türbesidir. Ziyaretçi akınına uğrayan türbe, diğer aile üyelerinin de mezarının bulunduğu için sultanın mezarı ayırt edilemiyordu. Fakat yapılan yenilemeler ile sultanın mezarı daha ayırt edilebilir oldu. Osmanlı sanatını yansıtmak hem de ayırt edilmesini sağlamak için hat ile sultanın adı yazıldı. Türbeyi görmek için medreseye girdiğinizde bir kadın ve erkek kabartması göreceksiniz. Bunun yanında taç kapının üstünde de aslan ve boğa motifi işlenerek güç temsil edilmiştir. Tarihi yerler arasında kesinlikle bulunması gereken bir yer.

Taşhan

Sivas-tashan

Adını yansıtan Taşhan, kesme taştan yapılmış 19.yy bir mimari eserdir. İki adet katı ve açık avlusu bulunan bu yer gezilecek yerler arasında ve tarihi yerler arasında sizleri bekliyor. Ortasında bulunan aslan heykellerinin ağzından su akarak gücü simgeleyen bir sanat anlayışı benimsenmiştir. Sivas merkezde bulunan bu yapı mahkeme çarşısındadır. Revak bölümünün gerisinde bulunan dükkânlarla da insanlar günümüzde hala ticaret yapabilmektedir. Merdivenle üst kısma çıkabileceğiniz bu han ile şehir manzarasını ve koşuşturmaları seyredebilirsiniz. Çanta ve bavul ticaretiyle bölgenin önemli çantacılarını burada barındırır. 2010 yılında ciddi bir yenileme macerası yaşayarak görsel açıdan hoş bir hale getirilerek ışıklandırmaları yapılmıştır. Dikdörtgen pencerelerinden oluşan üst kat odaları ve geniş alanıyla sizleri bekliyor.

Âşık Veysel Müzesi

Sivas-müzeler

Türk sanat tarihinin unutulmaz isimlerin olan Âşık Veysel, başyapıt olan türküleriyle kulaklarımızın pasını her daim silmiştir. Yaşadığı evin müzeye dönüştürülmesi ile hayranlarının gezilecek yerler arasında bulunuyor. 2012 yılında Sivas Belediyesi tarafından yenilenen bina farklı tasarımlar ile yeniden düzenlendi. Dijital olarak tekrardan yenilenen müzede Âşık Veysel’in hayatının Türkçe ve İngilizce olarak anlatıldığı bir de belgesel bulunuyor. Uzun yoldan gelenleri iyi bir şekilde ağırlayan müze ile sanatçıların yaşadığı zorlukları görebileceksiniz. Sivas Şarkışla ilçesinde bulunan müze Sivrialan Köyü’nde yer alıyor. Uzun ince bir yolda gidenleri buluşturarak şairin gönül dünyasını aralıyor. Ayrıca görme engelliler için yapılan karanlık odada özel bir alfabeyle yazılan uzun ince bir yoldayım yazısı yazıyor. Ve özel bir şekilde Âşık Veysel’in heykelini hissedebiliyorlar. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan müzeyi gezmeden ayrılmayınız.

Terzioğlu Konağı

Sivas-konaklari

Sivas merkezde Gökmedrese Mahallesi’nde bulunan Terzioğlu Konağı 19 yy’da yapıldığı düşünülmektedir. Geleneksel taş mimarisini gösteren bu yapının bölümleri bitişik olarak yapılmıştır. İki kat ve bir bodrumda oluşarak üstü saç kaplama yapılmıştır. İki adet girişi bulunan konağa iki adet ufak taş merdivenle çıkılmaktadır. Dışarıya bakan iki adet penceresiyle yakın geçmişimizi yansıtan Terzioğlu Konağı, aynı zamanda özenle yapılmış turistik değerlerimizdendir. Her detayı özenle düşünülen konağın haremlik ve selamlık bölümleri bulunmaktadır. Büyük bir bahçesi ve sonrada banyo tuvalet eklenmiştir. Türkiye tarihi yerler arasında geçmişe ışık tutan yerlerden biridir. Yapılan restorasyonlar ile hem turistik bir yapı kazandırılmış oldu hem de yakın geçmişinin mimarisi tekrardan canlandırılmış oldu. Konağın bugünkü sahibi ise Sivas Belediyesi’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here