Pin
Ana sayfa » Kastamonu Gezilecek Tarihi Yerler

Kastamonu Gezilecek Tarihi Yerler

KASTAMONU GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Hitit İmparatorluğu ile başlayan bilinen tarihi, birçok medeniyete ev sahibi yapmış eşsiz Anadolu şehirlerinden birisi olan Kastamonu, geçmişten günümüze kadar uzanan tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Türk akınlarına karşı yaptırılmış kalesi, Çatak kanyonu ve Nasrullah Camii gibi geçmişin gizemli dokusunu günümüze kadar taşımış önemli tarihi yapıtların şehridir. Aşağıda Kastamonu gezilecek tarihi yerler hakkında, detaylı bilgiler yer almaktadır.

Kastamonu Kalesi

Turkiye-kalesiPin

Kastamonu’nun en hâkim tepesinde bulunmasıyla şehrin tacı olarak adlandırılan Kastamonu kalesi, Türkiye tarihi yerler arasında bulunmaktadır. Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı izlerini taşıyan ender tarihi yapıtlardan birisi olarak günümüze kadar gelmiştir. Bizanslıların Türk akıncılarından korunmak için yaptığı Kastamonu Kalesi, 12. Yüzyılda Bizans Komnenoslar tarafından inşa edilmiştir.

Kalenin burçları ve kulesi ise Osmanlı Devleti ve Candaroğulları mimarisinin izlerini taşımaktadır. 112 metre yüksekliği bulunan kale, taş ve harç ile yapılmıştır. Ayrıca kullanılan ahşap hatılları ile de dikkat çekmektedir.  Ortasında bulunan merdivenler ile dış tarafta bulunan surlara ulaşılabilmektedir. Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtan kale, Türkiye tarihi yerler arasında bulunuyor.

Kastamonu Evkaya Mezarları

Kastamonu-evkayaPin

Kastamonu gezilecek tarihi yerler arasında kesinlikle tavsiye edebileceğimiz yerlerden biriside, Kastamonu Evkaya mezarlarıdır. Şehir merkezinin güneyine düşen Evkaya Mezarları, tek bir kaya kütlesinin üzerine hazırlanmış 8 anıt kaya mezarından oluşmaktadır. Şehrin merkezinde yer alan ve Milattan önce 7. Yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı biliniyor. Kastamonu gezilecek yerler arasında en fazla ilgi çeken alanlardan birisidir.

Kaya kütlesinin oyulması suretiyle yapılan bu mezarlar, 8 metre boyunda olup Kastamonu’da bulunan en eski antik yapı olma özelliğini taşımaktadırlar. 3 giriş kapısı bulunan yapıda, 3 mezar odası yani sandukalar yer almaktadır. Evkaya mezarlarına şehir merkezinde olması sebebiyle yaya olarak ulaşabileceğiniz gibi, konumunuza göre özel araç ya da toplu taşıma araçları ile de rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca yapı Türkiye tarihi yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Kastamonu Nasrullah Camii

Kastamonu-camisiPin

Kastamonu’nun en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Nasrullah Camii, aslında bir külliye şeklinde inşa edilmiş Osmanlı Eserlerinden birisidir. 1506’ta II. Beyazıd döneminde Osmanlı kadısı Nasrullah Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde İstiklal Marşımızın şairi olan Mehmet Akif Ersoy’un halkı milli mücadele için cesaretlendirmek adına, vaaz verdiği bilinmektedir.  Gezilecek doğal yerler hakkında bilgi fikir veren camiyi gezmeden geçmemelisiniz.

Kadı Nasrullah Caminin bir diğer özelliği ise, Osmanlı Devleti döneminde Kastamonu’da yaptırılmış olan ilk Osmanlı büyük eseri olmasıdır. Tarihinde üç kez onarım gören Kastamonu Nasrullah Camii, ilk yapıldığında 6 kubbeli olarak tamamlanmış olsa da, 1746 yılında kubbe sayısı 9’a çıkarılmıştır. Vakıflar İdaresi mülkiyetinde olan Camii, günümüzde ibadete açık olup kullanılmaktadır. Tarihi camii Kastamonu gezilecek yerler listesi arasında, tavsiye ettiğimiz yapıtlardan birisidir.

Kastamonu Kırkodalı Konağı

Kastamonu-konaklarıiPin

1881’de Ruhban Okulu olarak kullanılmak amacıyla yapılan konak, Kastamonu gezilecek tarihi yerler arasında yer alan yapıtlardan birisidir. Yaklaşık olarak 870 m2’lik bir arazi üzerine yapılan okul, 1912 yılında Balkan harbi esnasında hastane olarak hizmet vermiştir.

Bunun dışında Kurtuluş savaşı esnasında bir müddet hastane ve karakol olarak da kullanılmış olan konak, sonrasında ilkokul ve Vakıflar Öğrenci Yurdu olarak da hizmet vermiştir. Sonraki yıllarda ise kaderine terk edilerek atıl duruma düşen Kırkodalı Konağı, valiliğin müdahalesiyle restorasyon çalışmaları neticesinde günümüzdeki görünümünü almıştır.

Kapı kısmında ise 1931 yılında yapılmış bir tarihi çeşme bulunan konak, şuanda özel bir okul tarafından anaokulu ve ilkokul olarak faaliyet göstermektedir. Gezilecek doğal yerler arasında bulunan konak işçiliğiyle göz doldurmaktadır.

Kastamonu Çifte Hamam

kastamonu-hamamlarıiPin

Kastamonu gezilecek tarihi yerler arasında, kesinlikle görülmesi gereken tarihi dokusuyla özellikle yerli turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. Yavuz Sultan Selim Han’ın hocası olan Halim Çelebi’nin talebiyle yaptırılan Çifte Hamam,  uzun süredir bakımsız bir halde kalmış olsa da, son düzenleme ile aslına uygun modern bir görüntüye kavuşmuştur.

Kadın ve erkek olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan tarihi çifte hamamın üzerinde, iki kubbe yer almaktadır. Büyük soyunma yerleriyle birlikte, soğukluk yerleri de bulunmakta olup, günümüzde Osmanlı mimarisini yansıtan önemli eserlerden birisidir. Kubbe altlarında yer alan odalarda, ikişer adet halvet odası bulunan hamamın en büyük restorasyonu, 1728 yılında yapılmıştır. Hamam diğer adıyla, Halimi Çelebi hamamı olarak da bilinmektedir.

Kastamonu Ginolu Kalesi

kastamonu-tarihi-kaleleriPin

Gezilecek doğal yerler arasında bulunan Ginolu Kalesi, mimari özellikleriyle insanları şaşırtmaktadır. Sarp ve dik kayalıkları ile bilinen Sürtüven burnu üzerine yapılmıştır. Kastamonu merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Çatalzeytin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Osmanlının izlerini taşıyan tarihi yapıtlardan birisi olan Ginolu Kalesi’nin batı kısmına baktığımızda, Ginolu Koyu’na kayan parçalarının olduğunu anlamak mümkündür. Kuzeybatı tarafına bakıldığında ise, yine benzer bir tehlike ile karşı karşıya kalan kalenin kayma tehlikesinin olduğu, uzmanlar tarafından belirlenmiş sorunlardan birisidir.

Bu tehlikenin açıklanmış olmasından sonraki onarım çalışmaları neticesinde, kuzeybatı kısmına düşen surlar için tehlike arz eden durum önemli ölçüde atlatılmıştır. Kastamonu gezilecek yerler listesinde mutlaka tavsiye ettiğimiz Ginolu Kalesi, tarihte Kinolis kalesi olarak da bilinmektedir.

Kastamonu Çatak Kanyonu

Kastamonu-kanyonPin

Kastamonu gezilecek yerler listemizde doğa ile iç içe olmayı sevenler için tavsiye ettiğimiz yerlerden birisi olan Çatak Kanyonu, Kastamonu için turizm değeri oldukça yüksek doğal alanlarının başında gelmektedir. Şehir merkezine 7 km mesafede bulunan kanyon, 1200 metreden fazla yüksekliği ile Kastamonu Azdavay ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezinden kanyona ulaşmak için mesafenin 6 kilometresini araçla, kalan 1 kilometreyi ise yürüyerek geçmek durumundasınız.

Dünyanın en büyük 4. Kanyonu olması nedeniyle, yerli turistler kadar yabancı turistlerinde ilgisini çeken Çatak Kanyonu, 900 metre yüksekliğinde bulunan gözetleme noktası sayesinde eşsiz bir doğal güzellik seyretmenize fırsat vermektedir. Yakın zamanda yapılan cam terası sayesinde doğayı ve heyecanı iç içe yaşamanıza imkân sunan kanyon, özellikle macera turizmi arayanlar için en fazla tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Eşsiz doğa manzarası ile Kastamonu gezilecek yerler listesi arasında kesinlikle tavsiye ettiğimiz Çatak Kanyonu’nu geçerken, teçhizatsız geçmemeye özen göstermeniz, karşılaşabileceğiniz olası sorunları aşmanız için size yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir