agri-ishak-pasa

Türkiye de Gezilecek Tarihi Yerler Listesi- Tarihi 100 Yer

İshak Paşa Sarayı tarihi oldukça eskilere dayanır. Osmanlı mimarisinin izleri görülen saray, daha çok bir külliyeyi andırmaktadır. Üzerinde o kadar çok uğraşılmıştır ki 100 yıllık bir sürede tamamlanabilmiştir. İshak paşa sarayı tarihte ilk kez kalorifer tesisatı bulunan bir saraydır. Mimari açıdan Topkapı ve Edirne Sarayı’na benzeyen bu yapıya giriş sadece güney cepheden yapılıyor. Ayrıca üç tarafı da duvarla çevrilidir. İki avlusu bulunan sarayda 5 adet taç kapı bulunuyor. Hizmet odaları, taç kapı, cemaat yeri, selamlı gibi yerler ikinci avluda yer alıyor. İlk avluda ise çeşme, muhafız odaları, nöbetçi yerleri ve atları koyacak yerler bulunuyor. Ana giriş kapısı 10 metre genişliğinde ve yüksekliği 11.8 metredir. Ağrı gezilecek yerler arasında bulunan sarayın en çok yer kaplayan bölümü ahırdır.

İkinci avlunun kuzeyinde ise selamlık bölümü yer alıyor. Burada önemli devlet adamları ağırlanarak özel meseleler görüşülürdür. Bu bölümden sonra koridordan yürüyerek camiye ulaşılmaktadır. Harem bölümü ise süslü bölümlerden biridir. Mimari açıdan da farklı olan bu yer, saray halkının eğlenip vakit geçirdiği yerlerdendir. İshak Paşa sarayının tarihi ise 1784’dür. Toplam 116 odası bulunan yapı, hayvan ve insan gücü kullanılarak yapılmıştır. Hatta Ağrı Dağı’nda siyah taşlar getirildiği bilinmektedir.

İshak Paşa Sarayı Nerede

Yaklaşık 150 yıldır sapasağlam duran İshak Paşa Sarayı nerede diye soruyorsanız, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindedir diyebiliriz. Daha açıklayıcı olmak gerekirse ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan dağ yamacına inşa edilmiştir. Ki manzarasıyla bile mükemmel bir görüntü vermektedir. Ayrıca ilçe dolmuşlarından da buraya gelebilirsiniz. Yol engebeli olduğu için biraz zorluk çekseniz de burayı gezmeye değecektir.

İshak Paşa Sarayı Ziyaret Saatleri

İshak paşa sarayı ziyaret saatleri yaz ve kış olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Yazın açılış saati 08:00 ve kapanış saati 19:00’dır. Kışın ise açılış 08:00 ve kapanış 15:00 olmaktadır.

İshak Paşa Sarayı Giriş Ücreti

İshak Paşa Sarayı’na giriş ücreti 6 TL’dir. Bu muazzam güzelliği görmek için oldukça cüzi bir miktardır

İshak Paşa Sarayı Isıtma Sistemi

116 adet odası bulunan saray, haliyle ısınma gereksinimi biraz daha fazla oluyor. Saraydaki ısıtma sistemi 2. Avludan gerçekleşiyor. Buradaki ocakta üretilen sıcaklık, duvarlardan geçen toprak borulardan odalara aktarılmaktadır. Ağrı gezilecek tarihi yerler arasına burayı eklediğinizde göreceksiniz ki, bazı bölümlerde bu borular hala duruyor. Fakat yinede İshak Paşa Sarayı’nın ısıtma sistemi, kış aylarında her yere ulaşamasa da harem, cami, medrese ve tören salonunda oldukça etkili olmuştur.

Türkiye’nin tarihi yerleri hakkında 100 adet listemize bakmak için buraya tıklayın..

 

İshak Paşa Sarayı Sanal Tur, Gezi, 3D Mekan

Önerilen Yazı

Harput Kalesi Tarihi, Hakkında Bilgi, Nerede, Sanal Tur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here