Süleymaniye Cami Hakkında BilgiPin
Ana sayfa » Süleymaniye Cami Hakkında Bilgi, Nerede, Tarihi, Sanal Tur

Süleymaniye Cami Hakkında Bilgi, Nerede, Tarihi, Sanal Tur

Mimar Sinan tarafından 1551 yılında yaptırılan Süleymaniye Cami Tarihi oldukça eskidir. Süleymaniye cami hakkında bilgi verirken,  Mimar Sinan’ın kalfalık eserim diye bahsetmesini söylemeden geçmek olmaz. 1557 yılında yapılan Süleymaniye Cami içinde hamam, kütüphane, imaret ve dükkanları kapsayan bir külliyenin bölümüdür. Kalfalık eseri gibi gözükse de Türk mimarisini en üst seviyelere çıkarmaya çabaladığının bir göstergesidir.

Süleymaniye Cami, avlu ve sahn adlı iki bölümden oluşur. Oldukça simetrik bir şekilde yapılmış olan sahn bölümü kare planlı yapılmış ve kubbesi kareyi ortalayacak şekilde oluşturulmuştur. Süleymaniye Cami tarihi açıdan İstanbul’un en nadide eserlerindendir. Mimar Sinan’ın altın orana göre yaptığı eserlerden biridir. Dört minareli ve on şerefeli olan Süleymaniye Cami, Kanuni Sultan Süleyman’a ithafen yapılmıştır. Bakacak olursak, Osmanlı’nın 10. Padişahı ve İstanbul’un fethinden sonraki 4. Padişahtır.

Süleymaniye Cami Tarihi ve İçi

Süleymaniye Cami’nin bir hem içi hem dışının oldukça simetrik olması güzelliğinin başka bir kanıtıdır. İç mekândaki kubbe göğü sembolize ederken zemin ise dünyayı simgeler. Bunu ise kubbesinde bulunan alemin ucunda hilal ve yıldız olmasından anlıyoruz. Süleymaniye Cami hakkındaki en ilginç bilgi ise akustiğinin oldukça hoş olması. Kubbe çevresine yerleştirilen 65 küpün bunda etken olduğu düşünülüyor. Böylelikle cami içinde yankılanan ses mikrofona gerek duymadan herkese ulaşabiliyordu.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Hünkar Kasrı Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Özellikleri

Süleymaniye Cami tarihinde görmemiş özelliklere sahiptir. İçindeki aydınlatma sistemi mumlar ve kandillerle sağlanıyordu. Mimar Sinan ise bunların neden olduğu dumanı saklayacak bir is odası yaparak, zekasını gösterdi. Bununla da kalmadı bu isleri toplayarak fermanların yazımı için mürekkep üretiminde kullanılmasını sağladı. Süleymaniye Cami hakkında diğer bir bilgi camide izinsiz gecen böcekleri engellemek için ışıkların ortasına deve kuşu yumurtası yerleştirmek oldu. Cami avlusunda bulunan dört minarenin boyutları farklıdır. Süleymaniye Cami kullanılırken aydınlatmayı doğal olarak kullanmak için toplam 32 pencere yapılmıştır.  Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın da türbeleri bu külliyededir.

Süleymaniye Cami Nerede, Nasıl Gidilir, Hangi Otobüs?

Süleymaniye Cami nerede ve nasıl gidilir diye düşünüyorsanız, öncelikle Fatih, Süleymaniye Mahallesi’ne ulaşmalısınız. Süleymaniye Cami özel araçla gidecekseniz, Galata Köprüsü’nden Eminönüye ulaşın. Daha sonra köprünün sağından giderek, İTÜ’nün önündeki ışıklardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu ışıkların solundaki yokuşu takip ederek tabelalardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca Süleymaniye Cami’ne Kabataş – Bağcılar tramvay hattından ulaşabilirsiniz.

Süleymaniye Cami Giriş Ücreti

Süleymaniye Cami’ne herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Süleymaniya Cami Ziyaret Saatleri ve Günleri

Süleymaniye Cami’nin ziyaret saatleri yılın 365 günü saat sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasındadır. Giriş için belli kurallara uymanızda fayda var.

Süleymaniye Cami Hangi Semtte, Şehirde

Süleymaniye Cami İstanbul’un Fatih Semtinde ve Süleymaniye Mahallesi’ndedir.

Süleymaniye Cami Sanal Tur

Sizin için hazırladığımız Süleymaniye Cami Sanal Tur ile yerinizden kalkmadan daha detaylı bir şekilde camiyi gezebilirsiniz. Yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilirsiniz. Süleymaniye Cami Gezi turunu tam ekran yaparak, daha net görebilirsiniz.

Süleymaniye Cami İçi

Süleymaniye Cami Dışı

Süleymaniye Cami ile İlgili Yapılan Aramalar

  • Süleymaniye Cami Nerede
  • Süleymaniye Cami Sanal Tur
  • Süleymaniye Cami Tarihi
  • Süleymaniye Cami Hakkında Bilgi
  • Süleymaniye Cami Hangi Semtte
  • Süleymaniye Cami 3D Gezi

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir