uşakPin
Ana sayfa » Uşak Gezilecek Tarihi Yerler

Uşak Gezilecek Tarihi Yerler

UŞAK GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Tarihi güzellikleriyle ve yemek kültürüyle gezilecek tarihi yerler arasında olan Uşak, samimi insanlarıyla bize kucak açıyor. Ege’nin iç kesimlerinde yer alan şehir tarhanası ve halısıyla ziyaretçilerine kültürel dokunuşlar yaşatıyor. Bu yazıda ise Uşak gezilecek tarihi yerlerini sıraladık

Ulubey Kanyonu

Ulubey kanyonuPin

Etrafı çay ile çevrili Ulubey Kanyonu, akarsuların oluşturduğu dik yamaçlara sahiptir. Dünyanın en büyük kanyonu ABD’de yer alırken ikincisi ise Uşak’ta yer almaktadır. 45 km uzunluğa sahip bölge bugün birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Fakat ünü pek fazla kişiye ulaşamamıştır. 160 metre derinlikle uçsuz bucaksız bir manzara sunmaktadır.

Paraşüt ve doğa gezilerinin yapılması planlanan Ulubey Kanyonu, turizme açıldığında büyük katkılar yapacaktır. Bir adet kafeteryasıyla soluklanabileceğiniz bir yer olarak, cesurlar içinde bir adet cam terası vardır. Cam terasın üstüne çıktığınızda asıl o zaman yüksekliğini anlıyorsunuz.  Ufak bir ücret karşılığında girebileceğiniz cam teras tamamen kurşun geçirmezdir.

Clandras Köprüsü

clandras köprüsüPin

Tam 2500 yıl önce yapılan bu doğal köprü yeşilliklerin arasında bir yapıdır. Frigyalılar döneminde yapılan köprü 24 metre yüksekliğindedir. Taştan yapılan köprü ince detaylar ile işlenmiş gibidir. Tamamen oksijen deposu bu yer, Uşak gezilecek  yerler arasında durup soluklanmanız gereken bir yer. Yanlarında bulunan mesire alanlarıyla da sevdiklerinizle dinlenebilirsiniz. Banaz çayı üzerinde yer alan Clandras Köprüsü, Karahallı ilçesine giden araçlar ile ulaşabilirsiniz.

Bir diğer özellik ise köprünün hemen yanından akan Karahallı Elektrik Santralidir. 17 metre yükseklikten akan bu su, hoş bir görüntü sunmaktadır. Fakat yapılan piknikler ile ortam kirletilmektedir. Son zamanlarda kilit taşının gevşemesi üzerine yapıştırılan beton ile özgünlüğünü kaybetmiştir. Uşak tarihi yerler arasındaki bu yer şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenler için birebir.

Taşyaran Vadisi

uşak taşyaran vadisiPin

 

Dağcıların seveceği bir bölge olan Taşyaran Vadisi, büyüklüğüyle insanları şaşırtmaktadır. Büyük kayalıkların oluşturduğu oyuklar, bir film karesi gibi duruyor. Su, hava ve taşların oluşturduğu bu oyuklar için binlerce yıl gerekiyor. Aynı zamanda kayalıklarda oluşan farklı renkler de hoş bir güzellik katmıştır.

Yılın belli ayları hızla akan deresi ile tam bir doğal cennet görünümündedir. Merkezde 45 km uzaklıkta olan bu yer Yenişehir Köyü’nde bulunur. Doğal park ilan edilen Taşyaran Vadisi, yerli ve yabancı turistler ve doğa severlerin uğrak noktasıdır. Kış aylarında donan deresiyle de kutupları andıran bir görüntü oluşturan vadi her yıl bir başka güzelliktedir. Uşak turizmi için önemli bir yer olup gezilecek  yerler arasında yerini almıştır.

Halı ve Kilim Müzesi

uşak halı ve kilim müzesiPin

Türkiye’nin ilk halı ve kilim müzelesinden olan burası, el emeği ve göz nuru birbirinden güzel halılara ev sahipliği yapıyor. Her yıl çok sayıda ziyaretçi alan bu yer kültürel ve turistik açıdan öneme sahiptir. Türk halılarının dönem dönem sergilendiği bu yer, çok kıymetli eserli bir arada bulundurmaktadır. Binlerce yıllık halı kültürümüzü yansıtarak, geçmişe ışık tutuyor.

500 yıllık halıların bile zarar görmediği müze, koruma altına alınmıştır. Uşak merkezinde bulunan bu yere yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Orta Asya’dan beri gelen halı geleneğinin müzede buluşması ile halıların üstüne işlenen motifler şaşırtıcıdır. İnsanı şaşırtan müzede asılan bilgi panolarıyla halılar hakkında bilgiler alabilirsiniz. Türkiye tarihi yerler arasında halılara da yer ayırarak bir kültürü tanımış olursunuz.

Mesotimolos Antik Kenti

Uşak Mesotimolos antik kentiPin

Uşak’ın Eşme ilçesinde yer alan kent, turizme açılarak ziyaretçilerinin akın etmesi bekleniyor. Kaya ev ve mezarlarıyla, arkeolojik kazılara konu olmuş Mesotimolos, volkan akıntılarının üzerinde bulunan ayak izleri ile yaşama dair izler bulunmuştur. Binlerce yıllık ayak izlerine rastlanan bölge, tarihi açıdan öneme sahiptir.

Etrafı kayalar ile çevrili antik kentte, Lidya mezarlıkları olduğu düşünülmektedir. Büyük kayaların oyulmuş içleriyle taştan ev biçiminde gözüken kayalar, tarihi yerlerden biri olup ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Düzköy yakınlarında “ Kale Mevkisi “ olarak adlandırılan yerde bulunan antik kent, Türkiye tarihi yerler arasındadır. Oyuklar eski dönemlerde savaşlardan korunmak ve gizlenebilmek içinde kullanılmış olabilir.

Blaundus Antik Kenti

Uşak Blaundus Antik KentiPin

Uşak’ın Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyü’nde yer alan Blaundus Antik Kenti, yapılan arkeolojik kazılar ile gün yüzüne çıkarılmıştır. Kültür turizmi ve tarih için önemli bir yere sahip olan bu yer birinci derece sit alanıdır. Makedonya’dan Anadolu’ya gelen Makedonlar yöre halkı tarafından Blaundus olarak isimlendirilmiştir.

Çevresinde tapınaklar, mezarlar ve tiyatronun yer aldığı kent, Roma döneminde önemi artmıştır. Fakat kentin tamamı günümüze ulaşamamıştır. Yapılan kazılarla beraber sadece,  giriş kemeri,  sur duvarları korunabilmiştir. 1845 yılındaki bulunan bir yazıt ile isminin Blaundus olduğu kesinleşmiştir. Derin vadiler ve yamaçlar ile çevrili kentin tiyatro bölümü yok olmuştur. Mezarlarda bulunan hayvan ve bitki türlerinin doğaya verilen önemi göstermektedir. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan bu yeri listenize eklemelisiniz.

Uşak Kent Tarihi Müzesi

uşak kent tarihi müzesiPin

Türkiye’de ilk kez sokakları aydınlatmak için üretilen makinenin de bulunduğu müze, Türkiye tarihi için önemli bir konuma sahiptir. Tarihi yerler arasında bulunan bu yer, Uşak’ın tarihini kronolojik olarak gözler önüne seriyor. Coğrafyası, kurtuluş mücadelesi, turistik değerleri ile kıymetli bir müzedir.

Ulu Cami’nin, Uşak Gar ve Clandras Köprüsü’nün bir maketi bulunan müzenin girişinde bronz bir Atatürk büstü sergilenmektedir. Atatürk’ün eğitim sınıfının canlandırılması, kronoloji bölümü ve halı bölümüyle kültürel ve tarihsel yaşantımıza dair izler taşımaktadır. Duvarlarda asılı olan Osmanlıca belgelerle de Uşak’ın tarihini kanıtlar ile ortaya koymaktadır. İlk şeker fabrikası ve sinema bölümüyle de canlı bir görüntü sunarak, tüm detayları görsel olarak açıklayan müzeye uğramadan ayrılmayın.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir