Pin
Ana sayfa » İzmir Dario Moreno Sokağı, Nerede, Sanal Tur

İzmir Dario Moreno Sokağı, Nerede, Sanal Tur

İzmir Dario Moreno Sokağı, Nerede, Sanal Tur

İzmir Darino Moreno Sokağı, tarihi asansöre giden yolda bulunmakta ve huzurlu bir gezi vaat etmektedir. Bu sokak ismini 1921‘de dünyaya gelen Dario Moreno’dan almıştır. Sanatçı ve tiyatro oyuncusu olan Dario Moreno nun asıl adı David Arugete’dir. Hayatının büyük bir kısmını burada geçiren Dario Moreno Musevi asıllı bir Türk’tür.

Yaşamı boyunca İzmir’i çok sevmiş ve burası için sanatsal faaliyetler düzenlemiştir. Günümüzde de sanatsal bir gezi isteyenlerin Uğrak noktasıdır. İzmir tarihi yerler arasında bulunan sokağın kendine has bir havası vardır. Ziyaretiniz sırasında birçok huzurlu müziği duyabilirsiniz. Günümüzde de burada birçok etkinlik yapılmaktadır.

  • Sokağa giriş yaptığınızda 2 adet büst göreceksiniz. Bunların birisi Enrico macias diğeri ise Dario Moreno’dur. Bu iki kişi de İzmir için birçok sanatsal faaliyet yapmıştır. İzmir’in simgelerinden olan sokak aynı zamanda büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

Manzarayı seyrederken çay içip dinlenmek isteyenler kafelerde de oturabiliyor. Sokağın yanı sıra tarihi evleri de burada görebilirsiniz. Ayrıca güzel manzara içindeki çiçeklerin yarattığı güzel kokuyu da içinize çekebilirsiniz.

  • Konak ve Güzelyalı arasında bulunan buraya geldiğinizde tarihi asansörü de ziyaret etmeyi unutmayın. Bu sokakta ayrıca Dario Moreno’nun yaşadığı ev de bulunuyor. Kendisinin evi de bugün müzeye dönüştürülmüştür. Her yıl şiirler paneller ve dinletiler düzenleniyor. Bu harika sokağı ziyaret ettiğinizde fotoğraflar ile ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Meryem Ana Evi Tarihi, Mimari Özellikleri, Nasıl Bulundu?

Dario Moreno Sokağı Nerede

Adres: Turgut Reis, 35360 Konak/İzmir

Dario Moreno Sokağı 3D Sanal Tur

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir