Pin
Ana sayfa » Harput Kalesi Tarihi, Hakkında Bilgi, Nerede, Sanal Tur

Harput Kalesi Tarihi, Hakkında Bilgi, Nerede, Sanal Tur

Harput Kalesi tarihi oldukça eski zamanlara dayanır. Elazığ gezilecek tarihi yerler içinde olan kale, M.Ö 8. Yüzyıla kadar gitmektedir. Urartu krallığı tarafından kurularak Roma, Bizans ve Abbasi döneminde mücadelelere konu olmuştur.

Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı’ya geçen kale, yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Harput kalesi hakkında bilgi verirken çeşitli efsaneler yer almaktadır. Buna göre kalenin yapımı sırasında harç yapılırken su olmadığı için süt kullanılmıştır.

Harput Kalesinin adı süt kalesi olarak da geçmektedir. Kale iç ve dış olarak ikiye ayrılıyor. Günümüze kadar orijinal gelebilmesi tarih boyunca yapılan onarımlardan kaynaklanıyor. Kalenin dış surları yıkılmış olsa da hala ziyaretçiler tarafından tarihi bir gezi rehberinin başında geliyor. S

tratejik açıdan çok önemli olan kale, tarih boyunca kuşatılması zor bir yer haline gelmiştir. Ayrıca içinde su sarnıcı, darphane ambar gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Buradan da büyük bir yaşam alanı olduğunu anlıyoruz. Ayrıca Harput kalesinin altında bir de zindan bulunmaktadır.

Harput Kalesi Giriş Ücreti 2022

Harput Kalesi’ne giriş 2022 itibarıyla ücretsizdir. Otopark ücretsizdir.

Harput Kalesi Ziyaret Saatleri 2022

Kaleye saat 08:00 – 17:00 arası ziyarete açıktır. Döneme göre değişiklik gösterebilir.

Harput Kalesi Yol Haritası

Harput Kalesi Nerede?

Elazığ merkeze 7 kilometre uzaklıkta bulunan Harput kalesine, saat başı kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzak noktalardan da görülebildiği için bulunması kolay bir yerdir.

Elazığ gezilecek tarihi yerlerin devamı için buraya tıklayın.

Harput Kalesi Sanal Tur

Önerilen Yazı

Kapadokya Nerede, Hakkında Kısa Bilgi, Sanal Tur

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir