gaziantep-sehri

GAZİANTEP GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Doğu Anadolu’nun büyük kentlerinden biri olan Gaziantep tarihi ve turistik alanları ile bilinmektedir geçtikçe büyüyen gelişen bir Şehir olarak insanların ağzından yöresel ve kültürel bir tat bırakmaktadır gezilecek tarihi yerler açısından zengin bir coğrafyaya sahiptir

Gaziantep Kalesi

Gaziantep-tarihi-kale

Gaziantep Kalesi Türkiye’nin ihtişamlı ve görsel açıdan muhteşem bir tarihi eserlerinden biridir. İlk olarak Gözetleme Kulesi olarak yapılan Kale bugünkü görünümünü milattan sonra 6 yüzyılda almıştır. üzerinde bulunan 12 adet Kulesi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 1200 metre yapılan Kale simetrik görüntüsüyle bulunduğu yer bakımında gayet hoş gözükmektedir. Dönemi için stratejik bir öneme sahip olan kale düşmanları uzak tutmak için önemliydi. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde 36 burcunun olduğunu söylese de günümüze 12 tanesi gelebilmiştir. Köprüyle girişi sağlanan kalenin çevresinde hendekler vardır. Gezilecek tarihi yerler bakımından önemli olan kule, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmıştır. Her dönemde ihtiyaca göre onarılan kale Türkiye tarihi yerler arasındadır.

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep-muzesi

Tüm tarih severlerin uğrak noktası olan Zeugma Mozaik Müzesi, herkesin aşina olduğu bir yerdir. Gezilecek tarihi yerler arasında başta bulunması gereken bu yer, dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Sanat anlayışı bakımından geniş bir bakış açısı sunan müze, geçmiş insanların ne kadar zevkli olduğunu bize gösteriyor. Birçok heykelin arasından beliren savaş tanrısı Ares’in heykeli ihtişamıyla gerçekten insanları büyülüyor. Zenginliğin ve lüksün bir kanıtı olan mozaikler ve freskler ile süslü Poseidon ve Euphrates evlerinin duvarlarından insanlar gözlerini alamıyor. Binlerce parçadan meydana gelen mozaikler devrin sanat anlayışını ve yaşayışını gözler önüne seriyor. Ayrıca gerçekçi bir şekilde yapılmış olan Çingene Kızı Mozaiği de Türkiye tarihi yerler arasında en bilinenlerdendir. Ufak bir ücretle her gün gezebileceğiniz müze sizleri bekliyor.

Şahinbey Savaş Müzesi

Gaziantep-muzeleri

Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in gurur dolu direnişini sergileyen Şahinbey Savaş Müzesi, Şahinbey sınırlarında yer almaktadır. Dönemi anlatan destansı havasıyla ziyaretçilerini duygulandıran müze Türkiye tarihi yerler arasında bulunmaktadır. Gerçekçi mankenler ile savaş havasını yansıtarak ziyaretçilerinin ilgi odağı olan müze, Türk Kurtuluş Savaşı’nın hangi zorluklarla yapıldığını anlatıyor. 12 odalı olarak yapılan müze, düşmanlara karşı yapılan mücadeleyi ön plana alıyor. Aynı zamanda 15 Temmuz şehidi olan Ömer Halisdemir’i de anlatan müze, altında bulunan mağarası ile gezilecek tarihi yerler için geniş bir alan sağlıyor. Kronolojik bir şekilde anlatılan Gaziantep savunmasıyla ziyaretçiler geniş bilgi alabiliyorlar. 2008 yılında yapılan müze Gaziantep’in eski tarihi evlerini de yansıtıyor. Ayrıca müzeye elinde Kurtuluş Savaşı’ndan kalan insanlarda bağış yaparak katkıda bulunabiliyorlar. Bu yüzden de gezilecek yerler arasında adını yazdırıyor.

Saklı Konak

Gaziantep-konaklari

Ali Atalar’ın geçmişe duyduğu merak sonucunda oluşturulan Saklı Konak, bakır eserlerden oluşmaktadır. 1500 parça tarihi eserin barındığı konak, Türkiye’nin ilk özel koleksiyonlardan oluşan müzesidir. Birçok etnografik eserin bulunduğu konakta tabaktan, radyolara kazanlardan, silahlara kadar birçok eser bulunmaktadır. 2011 yılında oluşturularak nostalji severleri buluşturan müzede dikkati çeken birçok eser var. 1980 yılından itibaren eski eşyalara merakı olan Ali Atalar uzun süredir biriktirdiği eşyaları sonunda müze olarak bu konakta sergilemektedir. Aynı zamanda Gaziantep değil Türkiye’nin birçok yerinden tarihi eser toplayarak yapılan bağışları da kabul etmektedir. Eserler tamamen orijinal olup Gaziantep gezilecek tarihi yerler listesi arasındadır. Müze ağırlıklı olarak bakır eşyalardan oluşmaktayken bazıları da ahşap ve taş eserlerden oluşmaktadır. Ali Atalar her geçen gün eklediği eserlerle sergisini güç geçtikçe büyütmektedir.

Pişirici Mescidi ve Kasteli

Gaziantep-mescid

1282 yılında yapıldığı düşünülen Pişirici Mescidi ve Kasteli, şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Depolanan sular kanallar kullanarak evlere taşınıyordu. Giriş bölümünde giriş ve havuzun bulunduğu mescitten insanlar su ihtiyacını karşılamak için evlerini buranın yakınlarına inşa ederlermiş. Evlerin yanına açılan kuyularla da insanlar eşya depolama ihtiyacını gidermişlerdir. İnsan eliyle yapılan kasteller aynı zamanda suyun buharlaşmasını önlemektedir. Cami altlarından geçirilen bu kanallar ile su ihtiyacı büyük oranda karşılanırdı. Gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bu yer mimari açıdan dönemin modern yapılarından sayılabilir. Ayrıca burada insanlar banyo, tuvalet ve abdest alabiliyorlardı. Fotoğraf çektirmeyi sevenleri ve tarih severleri buluşturan bu yerin tarihi yerler açısından önemi büyüktür. Siz de güzel bir vakit geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep-mutfak-muzesi

Gaziantep denince akla gelen yemek kültürü Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde de kendini gösteriyor. 1904 yılında yapılan konak, 2008 yılında müze haline çevrilmiştir. Unutulmuş yöresel tatları tekrar gün yüzüne çıkarmak için kurulan müze, Türkiye’nin ilk yemek müzesi olarak adını tarihe yazdırmıştır. Gezilecek yerler listesinde bulunması gereken mutfak müzesi, Gaziantep yemeklerinin yapılışından pişirişine kadar tüm detayları anlatmaktadır. Ağzının tadını bilenlerin uğrak noktası olan müze, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda yöreye uygun baharatların tanıtılmasının yanı sıra özel günlerde yapılan yemeklerinde tarifi yer almaktadır. Baştan aşağı yemekler ile donatılan müze, dekorasyonu açısından da hoş bir güzelliğe sahiptir. Ülkemizin tarihi yerleri arasında bulunan müzeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Şirvanlı Cami

gaziantep-tarihi-camiler

Karabağlı olan Şeyh Hacı Mahmut Efendi tarafından yaptırılan cami, Azerbaycan’ın destekleriyle yapılmıştır. 1873 yılında yapımına başlanan cami 1895 yılında bitirilerek ibadete hazır hale getirilmiştir. Kare planlı yapılan Şirvanlı Cami, yapımında kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır. Tek kubbesi ve tek minaresiyle sade bir görüntü sunan cami gezilecek yerler arasındadır. Kırmızı ve beyaz mermerlerin yanında süslemeleriyle ön plana çıkan caminin yanında bir de türbe vardır. Bu türbelerin yanında da lahit mezarların bulunduğu bir hazine yer almaktadır. Gaziantep kalesinin güneyinde bulunan bu yapı aynı zamanda Azeriler Camisi olarak da bilinmektedir. Tarihi yerler denince akla gelen yapılardan biri olan bu cami Gaziantep halkı tarafından oldukça sevilmektedir. Bunun yanında caminin iki şeferesi vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here