burdur-gezilecek-tarihi-yerlerPin
Ana sayfa » Burdur Gezilecek Tarihi Yerler

Burdur Gezilecek Tarihi Yerler

Burdur Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

Burdur Hakkında Bilgi: 265 bin kişilik nüfusuyla ufak ama şirin bir memleket olan Burdur’da gezilecek tarihi yerleri sizlere aktarıyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Burdur’un çevresini Antalya, Muğla, Afyon ve Isparta çevirmiştir. İç Anadolu Bölgesi’nin iklim özelliklerini alan şehirde kışları soğuk yazları sıcak geçmektedir. Burdur, iklim ve toprak yapısı farklı olan şehirde bitki örtüsü de değişkenlik göstermektedir. Antep fıstığı, pamuk, pirinç, harnup, arpa, yulaf ve çavdar en çok yetişen ürünlerdir. Bunun yanında birçok meyve ve sebze yetiştirilebiliyor.

Burdur ilçeleri ise Karamanlı, Bucak, Tefenni, Ağlasun, Çaydır, Çeltikçi, Altınyayla, Kemer, Gölhisar ve Yeşilovadır. Burdur isminin ise Cennet Buradadır ve Burada Dur kelimelerinden türediği düşünülüyor. Milattan öncelere dayanan şehirde gezilecek tarihi yerler bir hayli fazla. Gelin Burdur’un tarihi yerlerine beraber bakalım.

Sagalassos Antik Kenti-600 Metre

isparta-antik-kentiPin

Muhteşem yerleşimi için bile ziyaret edilmesi gereken Sagalassos Antik Kenti, Burdur tarihi yerler arasındadır. M.Ö 333 yılında Büyük İskender’in şehri talan etmesine rağmen şehir hakkında birçok bilgi edinebiliyoruz. Akdeniz ticaret yolları üzerinde yer alması da burayı oldukça popüler bir hale getirmiştir. Çanaklı ovasından getirdikleri topraklar sayesinde birçok çanak çömlek yapımında kullanılmıştır. Ayrıca 1500 metreyi geçen rakımı dolayısıyla stratejik açıdan savunması kolay bir kent olmuştur. Şehrin insanları zamanında kültürlü oldukları için sanat anlayışı da diğer kentlere göre yüksek olmuştur. Bunları da taşlara işlenmiş dans eden kız figürlerinden anlayabiliyoruz. Yaklaşık 14 metre yüksekliğinde bulunan bu taş eser, şehrin kahramanlıklarını betimlemektedir. 9 bin kişilik tiyatrosu da yaklaşık 600 metre yüksekliğe yapılmış ve Burdur’da tarihi ve turistik yerler arasına girmiştir.

Kibyra Antik Kenti

burdur-tarihi-yerlerPin

Geniş bir alan üzerine yapılan Kibyra Antik Kenti, Burdur tarihi yerler listesine alınması gerekiyor. Simetrik düzenlenen şehir, Gölhisar ilçesinde bulunuyor. Göl manzarası üzerine yapılan şehri ziyaret ederek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Şehrin merkezinde ise 13 bin kişilik tarihi bir tiyatro bulunuyor. Kim bilir zamanında hangi gösterilere sahne olmuştur. Agora, hamam, meclis binası ve su yolları bulunan kenti Burdur’un tarihi eserleri arasındadır. Meclis binasında bulunan Medusa Mozaiği ile yılan saçlarıyla dikkat çeken noktalardandır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan kentte seramik atölyesine rastlanmıştır. Bu sayede dönemin sanat ve mimari anlayışına yakından bakabiliyoruz. Kentin çeşitli yapıları farklı dönemlerde kurulsa da görülebilenlerin hepsi Roma dönemine aittir. Burdur turistik yerleri açısından önemli olan kent, ekonomik olarak da katkı yapmaktadır. Kentin tarihi ise milattan öncelere dayanmaktadır.

Burdur Müzesi

burdur-tarihi-eserleriPin

Neolitik Çağlara kadar giden Burdur da gezilecek yerler, bir hayli fazla. Civarlardan gelen eserlerle zenginleşen müze, 1956 yılında kurulmuş ve 2001 yılında yeniden düzenlenmiştir. 60 binden fazla Burdur tarihi eserlerine ev sahipliği yapan müze, şehrin tarihi açıdan en zengin yerlerindendir. Toplam üç bölümden oluşan müzenin ilk bölümü Neolitik, kalkolitik ve Eski Tun Çağı’na ait eserler yer alıyor. Ayrıca Sagalassos Antik Kenti’nden gelen eserler buradadır. Çeşitli heykeller ve sütunlar müzede büyük yer kaplıyor. Ev araç gereçleri gibi geniş tarihi eser yelpazesine sahiptir. Burdur Müzesi’nin bahçesi de yine eserlerden payını alıyor. Müzeye yaklaşık 6 TL gibi cüzi bir ücret vererek girebiliyorsunuz. Buraya geldiğinizde fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. Çünkü gezdiğinize gerçekten değecektir.

İncir Han

burdur-tarihi-yerlerPin

Antalya Konya yolu üzerinde bulunan İncir Han, Burdur’un turistik yerleri arasında önemli bir paya sahiptir. 13. Yüzyılda inşa edilen hanın üst bölümü bugün yıkık bir şekildedir. Lakin iç bölümleri gayet sağlam bir şekilde gelebilmiştir. 2. Gıyaseddin Heyrüsrev zamanında yapılan bu yerin ahır bölümü de hala ayaktadır. İki kısımdan oluşan han kapalı mekân özelliği göstermektedir. Yoldan geçen kervanlar için bir dinlenme noktası olan bu yer, uzun süre kullanılmıştır. İncir Han’da işlemeli duvarlar ve kapılar, oldukça dikkat çekmektedir. 1993 yılında yapılan kazılarla mekân gün yüzüne çıkartılmıştır. Yapının ortası merkez alındığında simetrik olduğunu söyleyebiliriz. Burdur tarihi mekanlar arasındaki handa hayvanlar için de kışın kalacak yerler bulunuyor. Böylelikle bulunduğu dönemde ince düşünceleri görebiliyoruz. Selçuklu mimarisi izlerini taşıyan hanın yanında birde Roma hamamı bulunuyor.

İnsuyu Mağarası

burdur-tarihi-yerlerPin

Turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası, büyüleyici güzelliğiyle yerli ve yabancı turistin ilgi odağı oluyor. Merkeze 13 kilometre uzaklıkta olan mağara, 1952 yılında keşfedilmiş ve 1966’da turizme kazandırılmıştır. Burdur turistik yerler açısından önemli olan mağara, sarkıtları, dikitleri ve sütunlarıyla cezp ediyor. 525 metre uzunluğundaki yerde yapılan iç aydınlatmalar sayesinde yürürken yolunuzu kolayca bulabiliyorsunuz. Binlerce yılda oluşan bu tür mağazalar, Burdur tarihi mekanlar arasına girmeyi hak kazanıyor. Buraya ailenizle geldiğinizde çocuklar için dışarıda oyun alanı da bulunmaktadır. Bu sayede gün boyu vakit geçirebilir ve kafeteryada çayınızı yudumlayabilirsiniz. Çeşitli girintili çıkıntılı dehlizleri bulunan mağara filmlerdeki gizli yollara benziyor. İki bölümden oluşan mağaranın ikinci bölümü suların azalmasıyla keşfedilmiştir. Fakat burada gezilmesi oldukça zordur.

Baki Bey Konağı

burdur-tarihi-evleriPin

Merkezde yer alan Baki Bey Konağı, Burdur turistik yerler listemizde bulunuyor. 17. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan konak 1998 yılında yapılan restorasyonlar birlikte hazır hale getirilmiştir. Taş temeller üzerine yapılan binanın alt katında ahır ve ambar tarzı odalar bulunuyor. Yine taş merdivenle üst kata çıkılan konağın beşik tarzda kiremit çatısı bulunuyor. Konağın dikkat çeken başodası ise süslemelerle dikkat çekiyor. Dolaplar, davlumbaz, yüklük ve diğer birçok şey kalem işi süslerle yapılmıştır. Buranın yan odasında ise bu oda kadar olmasa da altın varaklı süsler sizi bekliyor olacaktır. İçinde bulunan balmumu heykeller ise dönemin geleneksel yaşantısını sergiliyor. Halılar, kilimler ve tavan, simetrik süslere sahne oluyor. Bursa tarihi eserler içindeki bu konağa mutlaka zamanınızı ayırmalısınız.

Mısırlılar Evi

burdur-tarihi-yerlerPin

Burdur tarihi eserler içindeki Mısırlılar Evi, merkezde Oluklaraltı caddesinde bulunuyor. Evin girişi güneyden olup, beyaz rengiyle dikkat çekmektedir. Beyaz rengin üstüne kahverengi pencereler iki rengin zıtlığını gayet güzel gösteriyor. Evin çatısı kiremitten oluşuyor ve cephelerde iki çeşme yer alıyor. Ara odaları bulunan ev iki katlıdır. Kışlık oda ve kiler alt katta yer alıyor. Bağdadi mimarisi üzerine yapılan evin her odasında alçı şerbetlikler yer alıyor. Birçok odasında tavan süslemeleri dikkat çekiyor. Simetrik süslemelere dikkat edilmesi düzgün çiçek motiflerinde anlaşılıyor. Ahşap kepenkli pencereler ise evin büyük ölçüde aydınlatma sorununu çözüyor. Zaten birçok penceresi bulunuyor. 1980 yılında onarılan bu ev müze binası olarak kullanılmıştır. İnce uzun planlı sofadan girişten sonra ahşap sedirleri görebilirsiniz. Burdur’un tarihi yerleri arasındaki evin bir odası ikiye bölünerek yemek ve mutfak odasına dönüştürülmüştür. İlginç mimarisiyle Mısırlılar Evi’ni Burdur gezinize eklemenizi öneririz.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir