mardin-gezilecek-tarihi-yerler

MARDİN GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Türkiye’de gezilecek yerler arasında bulunan Mardin, kültürel ve tarihi yerleriyle insanları büyülüyor. Kendine has bir havası olan şehir, 1 milyona yakın nüfusuyla oldukça kalabalıktır. Mardin gezilecek yerler arasında sizleri oldukça geniş bir liste bekliyor. Adeta turistik yerler cenneti olan şehir, gittiğinize değecektir. İşte sizler için hazırladığımız Mardin’in en güzel tatil yerleri.

Zinciriye Medresesi

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunan Zinciriye Medresesi, 1385 yılında yaptırılmıştır. Medrese, dönemin mimarisini yansıtmakta ve zekânın izlerini göstermektedir. Artuklu sultanı tarafından yaptırılan medrese, türbe, cami ve birkaç mekândan oluşuyor. Farklı mimari teknikleri görebileceğiniz medresede, gençlerin dersliklerde ders görürken sesin yalıtımını sağlayan eyvanlar bulunuyor. Ayrıca dışarıda da mahşer alanını temsil eden bir havuz bulunmaktadır. Eğer gece buraya gelirseniz yıldızların bu havuza vurduğunu göreceksiniz. Zaten o dönemde bu havuz astronomi dersleri için kullanılırmış. Mardin gezilecek tarihi yerler arasında bulunan medresenin yapılışı, ezan sesini oldukça yankı yapacak şekilde oluşturulmuştur. Bu yüzden hiçbir hoparlöre ihtiyaç kalmıyor. Süslemeler ve kabartma işçiliği de sanat anlayışının ne denli muhteşem olduğunu bizlere gösteriyor. Günümüzde Sultan İsa Medresesi olarak da tanınmaktadır.

Mor Behnam Kilisesi

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Kırklar Kilisesi de olarak bilinen yapı, 6 yüzyılın ortalarında yapıldığı tahmin ediliyor. Mor Behnam ve kardeşi Şaro adına yapılan kilise, doğu batı doğrultusunda uzanmaktadır. Kesme taşlarla simetrik bir şekilde inşa edilen yapı tarihi yerler içine almak yanlış olmayacaktır. Oldukça güzel bir işçiliğe sahip olan kilise, inanç turizmi açısından önemlidir. Kök boyalı perdeleri ve ahşap kapılarının yanı sıra taş işlemeciliğinin bir örneğini sunar. Şehir merkezinde yer alan kilise yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Süryani Ortodoks cemaatine ait olan yapıda çan kulesi, papaz evi ve divanhane bulunmaktadır. Mardin gezilecek tarihi yerler içinde bulunan kilise kapıları 1796 yılında yapılmıştır. Kırklar Kilisesi olarak anılması ise Kırk Şehitler’in 12. Yüzyılda kiliseye gömülmesinden almıştır.

Mor Yakup Manastırı

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Aziz Yakup adına inşa edilen Mor Yakup Manastırı, M.S 419 yılında yapılmıştır. Turistik yerler ve tarihi yerler arasında bulunan manastıra adını veren Mor Yakup, burada rahip olarak göreve başlar. Sakatları iyileştirmek, hastalara şifa vermek gibi çeşitli mucizelere sahip olan Mor Yakup, bu başarısı sayesinde Aziz olmuştur. Eski kemerlerin altında Perslere ait bir de mabet bulunmaktadır. Yakınında bulunan Zeynel Abidin Camisi’yle bağlantıları olduğu düşünülmektedir. Manastıra o dönemlerde bağış yapanların isimleri kitabede yer almaktadır. Ayrıca 700 yıllık bir süre içinde diğer din adamlarının da isimleri yine kitabede yer alıyor. En güzel tatil yerleri arasında bulunan Mardin’in bu yapısı, 1965 yılından sonra kullanılmamaya başlanmıştır. Eğer tarih tutkunuz varsa ve geçmişi yaşamak istiyorsanız Mor Yakup Manastırı, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Hatuniye Medresesi (Sıtti Radviye)

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

1176-1184 yılları arasında yapıldığı düşünülen Hatuniye Medresesi, Mardin gezilecek yerler arasındadır. Kesme taştan yapılan cami oldukça simetrik ve dikdörtgen bir alanda yer almaktadır. Mardin’in tarihi yerleri arasında bir simge olmuştur. Zaman içinde onarımlar geçiren medresede iki eyvan, revaklı avlulu ve iki katlı bir yapıdır. Artuklu işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan mihrap işlemeleri görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca içerde camlı bölme içinde Hz. Muhammed’in ayak izini de görebilirsiniz. Ayak izinin, Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi’nden dönerken Mardin’i sevmesinden dolayı buraya bıraktığı bilinmektedir. Kubbeli bir türbesi bulunan medresenin eyvanı daha sonra cami haline dönüştürülmüştür. Mimarisi açısından Anadolu’nun ilk örneklerinden sayılıyor. Cennet ve cehennem adında iki adet mihrabı bulunan medresede yıldız ve gül motifleri sıkça kullanılan nadide işlemelerdendir.

Deyrüzzaferan Manastırı

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Deyrüzzaferan ismi, manastırın çevresindeyetişen safran bitkisinden dolayı gelmiştir. Her yıl binlerce turistin uğrak noktası olan manastır, taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. M.S 5. Yüzyılda yapılan yapı, 1932 yılına kadar ibadet yeri olarak kullanılmıştır. Türkiye’nin tarihi yerleri arasına girmeye hak kazanan yer, toplam 3 kattan oluşuyor. Manastır ayrıca, Mor Şleymun, Mor Hananyo isimleriyle de anılmaktadır. Mardin’de kesinlikle görülmesi gereken yerler içindedir. Dini ve tarihi özellikleriyle bütün olan manastıra gösterişli bir kapıdan girerek, tarih kokan havasını içinize çekebilirsiniz. Ayrıca manastıra dıştan bakıldığında görülen kemerli pencereleriyle büyülüyor. Manastır 1969 yılına kadar Arapça, Osmanlıca ve Türkçe eserlerin basım yeri olarak kullanılmıştır. Çeşitli onarımlar geçirerek Romalılardan önce güneş tapınağı olarak kullanılmıştır.

Kasımiye Medresesi

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Akkoyunlu sultanının oğlu Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi, külliye yapı olarak inşa edilmiştir. Revaklı avlulu bir yapı olan medreseye, özgün işlemeleri olan büyük bir kapıdan giriş yapıyorsunuz. 1470 yılında yapılan medresede Sünni ve Şafiilere ait iki mescit bulunuyor. İlk katta 12 ve üst katta 13 odası bulunuyor. Cami ve türbesi ise avluda yer alan medrese, büyükten küçüğe sıralanmış 3 adet kubbesi bulunuyor. Dışarıdan sarımtırak bir rengi andıran yapı, Mardin tarihi yerler arasındadır. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve kültür turizmi açısından bir yer arıyorsanız orası kesinlikle burasıdır. Ayrıca bir rivayete göre Kasım Paşa’nın burada öldürüldüğü söyleniyor. Bu ise belli yerlere su döküldüğünde ortaya çıkan kan izlerinden anlaşılıyor. Yapının alt katında ise çerçeve içinde bulunan tıbbi malzeme sergisine ulaşabilirsiniz.

Dara Harabeleri

mardin-gezilecek-tarihi-yerler

Eğer nereye gideceğim diye dara düştüyseniz Dara Harabeleri tam size göre. Tarih ve kültür turizmi açısından önem teşkil eden harabeler, geçmişe kaynaklık ediyor. Birçok uygarlığa ait mezarlar çıkartılan harabeler 5. Yüzyıla kadar gitmektedir. Nusaybin Oğuz Köyü’nde yer alan yapılar, birçok tarihi savaşa şahitlik etmiştir. Harabeler Dara adını ise Pers Kralı 3. Dara’dan alıyor. Kaya oyuntuları, bulunan değerli sikkeler ve duvarlara işlenmiş İsa, haç ve Meryem motifleri bölgeyi daha değerli kılıyor. 8-10 kilometrelik geniş bir alana yayılmış harabeler, 50 metre yükseklikte bulunuyor. Saray, zindan, çarşı gibi yapıların kalıntılarını ziyaretiniz sırasında görebilirsiniz. Mardin gezilecek yerler arasında bulunan bu yerde en çok dikkat çeken şey ise 7 bin yıllık tarihi mozaiklerdir. Harabelerde Pers ve Babil uygularlıklarına ait birçok kalıntı bulunmuştur. Yani Mardin’e gelip de Dara Harabeleri’ne gelmemek olmaz.

Önerilen Yazı

Ordu Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here