Amasya Gezilecek Tarihi Yerler Listesi

Amasya birçok şairin, yazarın, sanatçının çıktığı Türkiye’de gezilecek yerler arasında olan bir ildir. 2014 yılında yapılan sayımlara göre 320 binlik nüfusuyla orta Karadeniz bölgesinde yer alan en önemli şehirlerdendir. Elmasıyla meşhur ilimiz, tarihi yerleriyle en güzel tatil yerleri arasındadır. Etrafında Tokat, Çorum ve kuzeyinde Samsun bulunmaktadır. İşte sizin için derlediğimiz Amasya’nın tarihi yerleri.

Kral Kaya Mezarları

amasya-gezilecek-yerler

Kalker kayalara oyularak yapılan Kral Kaya Mezarları ilginç görünümleriyle oldukça dikkat çekiyor. Helenistik dönemde Pontus krallarına ait olan mezarların içine yapılmış merdiven ve yollar yer alıyor. Mezarların alt bölümlerinde evler yer alırken yapılan araştırmalara göre 21 mezara ait olduğunu biliniyor. Fakat bunların hepsi günümüze kadar gelmiş değil. Şehrin uzak bölgelerinden bile görünen mezarlar her turistin ilgisini çekmektedir. Amasya’nın tarihi yerleri için önemli bir kaynak olan mezarların en büyüğü 15 metre yüksekliğindeki bir mağarada bulunuyor. Bazısı büyük bazısı küçük olan mezarlarda Kızlar sarayı denen üç adet kral mezarı bulunmaktadır. Bunun en altında birde tren yolu tüneli bulunuyor. Amasya Tarihi eserler arasında bulunan mezarlar zaman zaman hapishane olarak da kullanılmıştır. Kısacası Amasya gezi listesine katılması gereken yerlerdendir.

Hazeranlar Konağı

amasya-gezilecek-yerler

Amasya tarihi yerler arasında bulunan Hazeranlar Konağı, simetrisiyle ve rengiyle oldukça uyumlu bir şekilde inşa edilmiştir. Amasya mutasarrıfı Ziya Paşa’nın defterdarlığını üstlenen Hasan Talat Efendi tarafında yaptırılan konak, 1865 tarihine dayandırılıyor. İsmini ise konakta uzun yıllar geçiren Hazeran Hanım’dan almaktadır. Osmanlı mimarisinin izleri görülen konakta, haremli ve selamlık bölümleri yer alıyor. Bodrum ve iki kat bulunan konak, 1984 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Böylelikle etnografik eserler sergilenmeye başlanmıştır. Amasya’nın tarihi mekanları arasında bulunan konak, yaşadığı depremler dolayısıyla 1998de yeniden restorasyona alınarak 2001 de hizmete açılmıştır. İçerisinde mabeyn odası, mabeyn yatak odası, yemek odası, çeyiz ve hizmetçi odası vardır. Bodrum katı eskiden ahır olarak kullanılırken şimdi güzel sanatlar galerisi yer alıyor. Ayrıca bahçeye inen merdivenlerle Yeşilırmak kıyısına da rastlanmaktadır.

Mumya Ve Arkeoloji Müzesi

amasya-gezilecek-yerler-muzesi

1925 yılında inşa edilen müze eserlerin artmasıyla 1977 yılında günümüzdeki bina yapılmıştır. Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılara ait birçok eser barındıran müze, Amasya tarihi mekanlar arasındadır. Üç katlı müzede oldukça ilginç tarihi eserler görmek mümkün. Bodrum katta fotoğraf bölümü, depo ve laboratuar yer alıyor. Asıl giriş bölümünde medeniyetlere ait sikkeler ve arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Ayrıca gezmekten yorulanlar içinde dinlenme yeri mevcut. Üçüncü katta mezar kalıntıları, sütunlar, kitabeler ve sandukalar yer alıyor. Bu kat tamamen Osmanlı ve Selçuklu eserlerine ayrılmış durumda.  Müzenin en ilginç bölümü ise mumya bölümüdür. Müslümanlara ait mumyalar bulunan tek müze olan bu yerdeki mumyalar, iç organlarıyla birlikte korunmaktadır. Özellikle burasının ziyareti için bile gelinmelidir. Amasya’nın Tarihi ve turistik kokusu bile ziyaret etmeniz için insanı isteklendiriyor.

Amasya’nın Minyatür Kent Müzesi

amasya-kent-muzesi

Tarihi kent Amasya’nın 1914 yılında çekilen bir fotoğrafa göre yapılan maketi ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmuştur. 2010 yılında ziyarete açılan müze, nostaljik görünümü ve kültürel yapısını oldukça güzel yansıtmaktadır. Diğer müzelerden farkı gece ve gündüz yaşatılmaya çalışılmıştır. Yani 10 dakika içinde ezan okunuyor, güneş doğuyor ve evlerin ışıkları yanıp kapanıyor. Şehrin birçok tarihi ve yeşil alanları buradan görülüyor. Yani şehri görmeden önce buraya gelerek Amasya’nın tarihi eserleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 80 metrekarelik bir alana yapılan maket, Türkiye’nin ölçek bazında en büyük maketidir. Yapılan yıldız simülasyonu ile bir günü hızlı bir şekilde yaşayacaksınız. Hayvanlar, ağaçlar, yeşil ırmak, kral kaya mezarları da maketten net bir şekilde görülmekte. Buda müzeyi Amasya tarihi yerler arasına alıyor.

Torumtay Türbesi

amasya-tarihi-turbesi

1278 yılında Amasya valisi Seyfeddin Torumtay tarafından yaptırılan türbede kendisi, çocukları ve torunları yatmaktadır. Kesme taştan yapılan türbe dikdörtgen planlıdır. Tonoz ve duvar örgüsü sıvayla kaplanarak gizlenmiştir. Gök Medrese Cami’nin karşısında bulunan türbe 6 ayakla güçlendirilmiştir. Amasya tarihi eserler arasına girmiş nadide eserlerdendir. Süsleme ve bezemelerle diğer Selçuklu türbelerinden ayrılmaktadır. Güney cephesindeki nişli (içe oyulmuş) pencere daha sade olarak tasarlanmış ve ufak bir yapım kitabesi yer alıyor. Bazı pencereleri tahrip olan türbedeki kitabede Kuran’dan ayetler görülmektedir. Ayrıca doğudan ve batıdan iki girişi bulunmaktadır. İçerisindeki bir pencerede bulunan kitabede 1890 yılında onarıldığı yazılmaktadır. Amasya turistik yerler içinde bir kaynak niteliğinde olan türbenin alt katında cenazelik bulunmakta. Burada Torumtay’a ait sandukada hatla yazılmış Kuran ayetlerine rastlayabilirsiniz.

II. Beyazıt Külliyesi

amasya-tarihi-yerler

Cami merkez olmak üzere medrese, türbe ve şadırvan içeren 2. Beyazıt Külliyesi, Amasya tarihi yerleri arasındadır. Avlunun devasa duvarı tüm külliyeyi sarmalamakta ve üzerinde bir kapı bulunmaktadır. Kesme taşlarla simetrik bir yapı oluşturulan külliyede tabhane ve imarethanesi yaşadığı depremle büyük hasar görmüştür. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelen medresesi ise şuan kütüphane olarak kullanılmaktadır. İki minareli, beş bölmeli son cemaat yeri ve iki kubbeli olarak inşa edilen cami, külliyenin en dikkat çeken yapısıdır. 1939 yılında hasar gören külliye 1954-1971 yılları arasında restore edilmiştir. Geniş bir kubbeyle örtülen şadırvan sivri kemerli sütunların üstünde durmaktadır. Kubbenin diplerinde ise 19. Yy’a ait manzara resimleri yer almaktadır. Bahçesinde 400 yıllık ağaçlara rastlayacağınız külliyede, 1840 yılında yaptırıldığı bilinen muvakkithane bulunmaktadır.

Gökmedrese Cami

amasya-tarihi-yerler

Amasya tarihi eserler arasında bulunan Gökmedrese Cami,  Torumtay Türbesi’nin karşısında yer alıyor. Amasya gezi listesine eklenmesi gereken yerlerdendir. Kesme taştan simetrik bir şekilde inşa edilen cami ismini, yapılışında kullanılan renkli çinilerden almıştır. 1267 yılında yaptırılan caminin doğu cephesinde türbe yer almaktadır. Amasya müzesinde sergilenen ağaç kapısı ise görülmesi gereken detaylardandır. Camiye eyvanlı ve beşik tonozlu yerden giriş yapılmaktadır. İçerisinde 15 bölümün bulunduğu bu bölümler tonozlar ve kubbeyle örtülmüştür. Mihrap oldukça sade yapılmış ve silindir biçiminde tasarlanmıştır. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan cami, tuğla külahla örtülmüş kare planlı nadide eserlerimizdendir. Camide yukarı doğru daralan pencereler yer almaktadır. Girişteki üç sandukadan biri Torumtay’ın ailesinden gelen Necip Bey’e aittir.

Önerilen Yazı

Türkiye de Gezilecek Tarihi Yerler Listesi- Tarihi 100 Yer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here