Pin
Ana sayfa » Sultan Ahmet Cami Hakkında Bilgi | Ziyaret Saatleri | Sanal Tur

Sultan Ahmet Cami Hakkında Bilgi | Ziyaret Saatleri | Sanal Tur

Sultan Ahmet Camii kaç yılında yapıldığına bakarsak, 1609-1616 yılları arasını gösterebiliriz. Yurtdışında Blue Mosque olarak da bilinen Sultan Ahmet Cami ülkemizin en büyük değerlerinden biridir.  Mavi Cami neden denir diye soruyorsanız, mavi renkte yapılan kalem işi süslemelerinden gelir.

İstanbul’un tarihi yerleri arasına giren cami, yapıldıktan sonra Ayşe Sultan Sarayı’nın yerini almıştır. Sultan Ahmet Cami’nin özellikleri arasında kıble yönünde inşa edilmiş olması yer alır. Her devlet adamı gibi 1. Ahmet’te caminin temelinin atılmasında yardımcı olmuştur.  Sultan Ahmet Camii’nin mimarı ise Sedefkar Mehmet Ağa’dır. Camide daha çok Mimar Sinan etkisi görünür. Bunun sebebi ise Mimar Sinan’ın öğrencisi olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Galata Kulesi Tarihi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

sultan-ahmet-cami-tarihiPin

Sultan Ahmet Camii’nin en büyük özelliği büyük bir külliyenin içinde barınmasıdır. Hamam, hastane, kervansaray, okul, çarşı gibi bölümler caminin içinde yer alır. Sultan Ahmet Camii’nin kapısı ise Roma döneminden kalma hipodromun oradadır. Ayrıca yapı, ilk kez devlet hazinesinden ayrılan parayla yapılan bir camidir. Osmanlı Devleti’nde ilk 6 minareli olarak yapılan cami, ekonomik sıkıntılara rağmen yüksek meblağlara yapılması nedeniyle eleştirilmiştir. Bir başka eleştiri 6 minaresinin Mekke Camisi ile eşit olmasıydı. Bu eleştirilere son vermek isteyen 1. Ahmet Mekke Camii’ne 7. Minareyi ekletmiştir. Sultan Ahmet Camii’nin sırları arasında şerefesinin 16 tane olması da bulunmaktadır. Çünkü 1. Ahmet Fetret Devri’nden itibaren başa geçen 16. Padişah idi. Sultan Ahmet Camii’nin Osmanlı mimarisindeki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Bu yüzden ziyaret ederken bol bol bilgi almalısınız. Caminin yanı sıra diğer İstanbul tarihi yerleri hakkında bilgi almak için detaylı rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Sultan Ahmet Camii Mimari Özellikleri

Pin
sultan-ahmet-cami-ozellikleri
  • Sultan Ahmet Camii hakkında bilgi verirken mimari özelliklerini vurgulamak elzemdir. Özellikle 20 bini geçkin Sultanahmet çinileri, caminin göz alıcı detaylarındandır. Ana merkezi kubbe etrafında 4 yarım kubbe bulunan camide bitkisel motifler dikkat çekmektedir.

Sultan Ahmet Camii hakkındaki bilgilerden biri de Sedefkar Mehmet Ağa’nın heybetli ve büyük boyutta bir cami yapma isteğidir. Bu isteği avluda da kendini göstermiştir. Avlunun neredeyse her yanında abdest bölümleri bulunmaktadır. Kare plana daha yakın inşa edilen cami 64×72 metrelik ebatlardan oluşturulmuştur.

  • İstanbul’un en büyük camilerinden olan Sultan Ahmet Cami’nin, dört minaresi üç iki minaresi ikişer şerefelidir. Üç tarafının balkonla kaplı olduğu caminin mihrabı ve minderi oyma sanatının inceliklerini bize sunar. İslam mimari özelliklerinin ağır bastığı cami de Bizans esintileri de görülebilmektedir. Sultan Ahmet Cami kaç kişilik ve kapasitesi soruluyorsa yaklaşık 70 bin kişilik diyebiliriz.

Sultan Ahmet Cami Özellikleri

Pin
sultan-ahmet-cami-tarihi
  • Yapıdaki 200’ü geçkin renkli pencereler ise aydınlatma sorununu ortadan kaldırdığı gibi daha ferah bir ortamda ibadet imkânı sunuyor. Bu renkli camlar Venedik’ten padişaha bizzat hediye edilmiştir. Bugün eklenen avizelerle birlikte bu parlaklık arttırılmıştır.

Sultan Ahmet Cami hakkında bilgilerden biri de avizelere birer adet deve kuşu yumurtası eklenmesidir. Bu sayede örümcek yuvası ve ağları engellenmiştir. Bu yumurtaların yanı sıra altın gibi değerli taşlarda avizeye cam bir kase içine ekletilse de zaman için de çalınmıştır. Ayrıca emsallerine bakılırsa bu camide mermer kaplama kullanımı oldukça fazladır. Böylelikle Sultan Ahmet Camii tarihi boyunca canlı bir akustiğe kavuşmuştur.

İlginizi Çekebilir: Dolmabahçe Sarayı Tarihi 2022, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

  • Hatta Sultan Ahmet Camii’nin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa cami yapılmadan önce çıkan sesleri inceleyerek ortamın akustik havasını dengelemiştir. Böylelikle caminin en arkasında duran bir insan bile imamın söylediklerini duyabilmektedir. Duvar dekorasyonlarında geçen Arapça sözler ise Hat sanatçısı Seyid Kasım Gubari tarafından yapılmıştır. Bu sözler Kuran’dan alınarak, maneviyata vurgu yapılmıştır.

Cami oldukça yüksek olduğundan müezzin eskiden ezan okumak için 5 kere dar merdivenlerden çıkmak zorunda kalıyordu. Günümüzün teknolojisiyle buna gerek kalmadan özel bir sistemle diğer camilere yankı verilebiliyor.

  • Ayrıca Sultan Ahmet Cami Cuma Namazı sırasında ve Cuma gününde ziyarete kapalı olmaktadır. Bu sayede ibadet edenler rahatsız edilmemektedir. Sultan Ahmet Camii tarihi mirasını görmek isteyen yerli ve yabancı turistler buraya akın etmektedir. Siz de gezi planınızı yaparak burayı kaçırmayın.

Sultan Ahmet Camii Bölümleri

Sultan Ahmet İstanbul’un sayısız eserlerinden biridir. İstanbul tarihi yerlerine giriş yapmak isteyenlerin ilk durak noktası oluyor.

Sultan Ahmet Camii Hünkar Kasrı:  Padişahlara özel olarak tahsis edilen camiye bitişik olarak yapılan küçük donanımlı bir odadır. Güneydoğu kısmında yer alır. Kesme taş, tuğladan oluşan karmaşık bir duvar yapısına sahiptir. Osmanlı Devleti’nde ilk kez görülen hünkar kasrı, namazdan önce padişahın bazen dinlendiği bazen de işlerini yaptığı bir yerdir. Sultan Ahmet Camii tarihinden sonraki yapılacak camiler içinde fikirlerde yer almıştır. 1912 yılında bir yangın geçiren hünkar kasrı, günümüzde onarılarak halı müzesi olarak kullanılıyor.

Sultan Ahmet Camii Sıbyan Mektebi: Dış avluda bulunan okul 1617 yılında kare planlı olarak inşa edilmiştir. Bu yapıda 1912 yılında geçirdiği yangından sonra onarılmıştır. Ahşap tavan ve kurşun çatısı bulunan bölüme kuzeyden avlu duvarından ulaşılmaktadır

Sultan Ahmet Camii Medrese: Sultan Ahmet Camii tanıtımında sıklıkla ziyaret edilmesi önerilen bir bölümdür. 1620 yılında yapılan medrese avlunun dışında yer alır. Kubbeli odalardan oluşan bölümün 24 tanesi öğrenci odası 2 tanesi de tuvalettir. Bir oda ise dershane olarak kullanılmaktadır. Burası dışa taşkın olarak yapılmıştır. Günümüzde Osmanlı Arşivi olarak kullanılıyor.

Sultan Ahmet Cami Hamam:  1617 yılında yapılan hamam bölümünün soğukluk kısmı günümüze gelememiştir. Fakat ılıklık, sıcaklık ile külhan ve hazne bölümleri halen ziyaret edilebiliyor. Altıgen planlı inşa edilen sıcaklık bölümünün üstü kubbeyle örtülerek, hoş bir görünüm kazandırılmıştır.

Sultan Ahmet Camii  Darüşşifa:  Günümüze ulaşamayan bu bölüm, 1620 yılında 10 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Araştırmalara bakıldığında revaklı avlulu ve kare planlı inşa edildiği öğrenilmektedir. Ayrıca Atmeydanı’nın batı ucundan itibaren ele alınır.

Sultan Ahmet Türbesi:  Sultan Ahmet türbesi tarihi 1619 yılında 2. Osman tarafından tamamlanmıştır. Büyük bir kubbeyle örtülü ve kare planlı inşa edilmiştir. Revaklı bir bölümü bulunan türbe düz bir eyvanla darülkurraya kadar uzanmaktadır. Sultan Ahmet Türbesi’nin kapısı ise özel bir işçilikle yapılmıştır. Abanoz ağacı, fildişi ve gümüş kakmalarla özel bir tasarım yapılmıştır. Kapının önündeki tavanda ise bitkisel motiflerin özel kaplamasını görebiliyoruz. Ayrıca  toplam 36 sanduka  yer almaktadır. Sultan Ahmet Türbesi ziyaret saatleri ise 2019 yılında sabah 08:30 ve 18:45 arasındadır.

Sultan Ahmet Cami Nerede? Nasıl Gidilir?

Sultan Ahmet Cami, aynı isimli Sultan Ahmet semtindedir. Nasıl gidilir konusunda imkan ve alternatif oldukça boldur. Bağcılar-Kabataş tramvay hattına binerek en kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Uzak yoldan geliyorsanız Eminönü ve Kabataş’a deniz ile gelebilirsiniz. Metroyla ulaşmak istiyorsanız Yusufpaşa durağına gelip tramvaya binebilirsiniz. Taksim’den ulaşmak için Taksim-Beyazıt otobüsünü kullanıp, tramvay caddesinden yürüyebilirsiniz. Üsküdar’dan ulaşmak için Eminönü vapuruyla Eminönü’ne gelip, tramvaya binmelisiniz. Daha sonra Sirkeci-Gülhane duraklarından ulaşabilirsiniz.

Sultan Ahmet Cami adresi:  Sultan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

Sultan Ahmet Cami Ziyaret Saatleri

Sultan Ahmet Cami ziyaret saatleri 2023 yılında ibadet edenlere göre belirlenmiştir. Buna göre ziyaret saatleri; öğle ve ikindi namazları için ezandan 30 dakika önce kapalıdır. Aynı şekilde namazdan sonraki 15 dakika için kapalıdır. Cuma günü için açılış 14:30’dur.

Cami kış sezonunda 08.30 – 17.30, yaz sezonunda ise 08.30 – 19.00 arasında ziyaret edilebilir. İbadet için cami sabah namazında açılır ve yatsı namazı sonrasında kapanır.

Sultan Ahmet Cami Giriş Ücreti 

Sultan Ahmet giriş ücreti bulunmamaktadır. Bu yüzden ister ibadet edebilir ister ailenizle ziyaret edebilirsiniz.

Sultan Ahmet Camii Sanal Tur 3D Gezi

Sizin için sunduğumuz Sultan Ahmet Cami sanal tur ile yerinizde gezi yapabilirsiniz. Sağ üstte bulunan kareye tıklayarak tam ekran yapabilirsiniz.

Sultan Ahmet Camii Girişi

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir