balıkesirPin
Ana sayfa » Balıkesir Gezilecek Tarihi Yerler

Balıkesir Gezilecek Tarihi Yerler

BALIKESİR GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Marmara bölgesinin bir ilçesi olan Balıkesir, Türkiye’nin en kalabalık ilk 20 şehri arasındadır. Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan şehir, gezilecek tarihi yerleriyle sizleri bekliyor. Bu rehberde Balıkesir gezilecek tarihi yerler hakkında 7 adet tarihi mekanın listesini inceleyebilirsiniz.

Zağnos Paşa Külliyesi

Balıkesir Zağnos Paşa KülliyesiPin

Balıkesir’in merkezinde bulunan cami, kültürel değerlerimiz ve miraslarımız arasındadır. İçerisinde bulunan bedesten, hamam, cami, dershanesi ile ziyaretçilerine gezilecek çok şey veriyor. Fatih Sultan Mehmet’in veziri olan bu külliye, şehri ön plana çıkarmak ve kültürel katkı sağlamak için yapmıştır. Sadece hamamı günümüze kadar sağlam gelmiş yapının diğer yerleri restore edilmiştir.

Osmanlı son dönem mimari etkileri görülerek içerisinde bir adet özgün yazıt bulunmaktadır. Bu yazıtla tarihe ışık tutan külliye, bölge halkı ve turistler tarafından ilgiyle beğenilmektedir. Dikey, yatay yöndeki işlemeler ve kare planı ile ahşap bir tavandan oluşur. Kalem işi süslemelerin olduğu külliyede çiçek ve lale motifleri bulunmaktadır. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan yapı kesmek taştan yapılmıştır.

Adramytteion Antik Kenti

balıkesir Adramytteion Antik KentiPin

Bir liman kenti olarak nitelendirilen Adramytteion, Burhaniye ilçesinde yer almaktadır. Lydia prensi Atina’dan sürgün edilen Delosluları buraya yerleştirerek onlara hoş görüsünü sunmuştur. 3 bölgede yapılan kazı çalışmaları ile birçok tarihi eser gün ışığına çıkarılmıştır.

Bizans dönemine kadar eserler bulunan kent, turizm açısından öneme sahiptir. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan kent, doğal güzellikler nedeniyle kuş gölünün güneyine yapılmıştır. Bu dönemde yaşayan şairlerde buranın güzelliğinden bahsetmektedir.

Bulunan eserler ise buranın yaklaşık 3 bin yıl öncesine kadar gittiğini göstermektedir. Kayalıklarda bulunan işlemeler de kente tarihi bir hava katıyor. Kendi adına para basma yetkisi olan kent, bir isyandan sonra M.Ö 5. Yy’da yıkılmış ve kötü bir duruma gelmiştir.

Despot’un Evi

balıkesir despot'un eviPin

1862 yılında Yunanistan’dan Cunda adasına gelen Despot tarafından yaptırılan bina, onun ölmesiyle Osmanlı Devleti satın almıştır. 1921 yılında çocuk esirgeme yurdu olarak kullanılan bina 1980 yılında yeni binanın açılmasıyla terk edildi.

2010 yılında ihalesi başka birine satılan Despot’un Evi, daha sonra bu ihale de iptal edilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aktarıldı. Görünüşünden de anlaşılacağı üzere tarihi bir havası olan yapı da Yunan mimarisinin izleri görünmektedir. Yunanistan’ın devlet olduğu gün sevinen halkın yaptığı bağışları doğum yeri cundaya getiren Despot, paralarını burada saklamış.

Fakat çok parayla geldiği duyulunca bazı insanlar kötü fikirler akıllarına getirmişlerdir. Despot’tan paraları çalmak için gelen hırsızlar, paraları bulamayınca onu öldürmüşler kalan eşyaları da çalmışlardır. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan yapı, hem hikâyesini dinlemek hem de görmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Kuvayi Milliye Müzesi

Balıkesir kuvayi milliye müzesiPin

1947-1988 yılları arasında hizmet veren bina 1996 yılında müze olarak hizmete açılarak ziyaretçilerine sunulmuştur. Kuvayi Milliye ruhunu yansıtan birçok eserin bulunduğu müze, tarih severlerin ve milliyetçi duyguları olanların ilgi odağı olmuştur.

İlk katta kuvayi milliye kahramanları ve fotoğraflar yer alırken ikinci katta Balıkesir tarihi ve bazı arkeolojik kazılar bulunmaktadır. Şehir içinde yer alan antik kentlerdeki eserler burada gösterilmektedir. Binlerce eser bulunan müze Balıkesir gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Aynı zamanda milli mücadele dönemine de karargâhlık görevinde bulunarak, mücadeleye katkısı bulunmuştur. Yazılı kararlar, kongre kararları ve birkaç balmumu heykelden oluşan müze, tarihimize ışık tutmaktadır. Milli mücadelemize katkısı olan bu müzeyi kaçırmamanızı öneriyoruz. En azından kısa bir sürede gezilebilecek şekildedir.

Agios Yannis Kilisesi

agios yannis kilisesiPin

 

Cunda Adası’nda bulunan kilise, her tarafı gören bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Sağlam şekilde kalabilmiş yapılardan olan bu yer 1850 yılında inşa edilen önemli bir inanç merkeziydi. Ayvalık’taki 1800-1900 yıllarında yapılan yapılara benzer şekilde yapılmıştır. Vaftizci Yahya isimli aziz için yaptırılan kilise, kesme taştan yapılarak ince detaylar ile süslenerek turistlerin ve yerlilerin beğenisine sunulmuştur. Hukuki ve dini kitaplara da yer vererek geniş kitap yelpazesi oluşturmaktadır. Aynı Ortodoks kiliseleri gibi Agios Yannis Kilisesi de doğuya bakmaktadır. İkinci kapısı da kuzeyde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan yel değirmeni de adada yaşayanlara un ihtiyacı sağlamıştır. Çatı köşelerinde de eski dönem tapınaklardaki gibi çiçek işlemeleri bulunmuştur. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan kilise sizleri bekliyor.

Saatli Cami

Balıkesir Saatli CamiPin

Ayvalık merkezde bulunan cami adını üzerinde bulunan saatten alıyor. İlk olarak kilise olarak inşa edilerek 1928 yılından bu yana cami olarak kullanılmıştır. Ayrıca yüksek boyutuyla da dikkatleri çeken cami mübadele sonrasında terk edildikten sonra camiye dönüştürülmüştür. Boya badana işlemlerinden başka bir şey yapılmayarak içerisine bir adet minare eklenmiştir. 1250 metrekarelik bir alana kurularak 24 metre yüksekliğe sahiptir. Minare ve saat kulesiyle uyumlu olan cami girişinden sonra ibadet yeri kubbe ile kaplı. Çevresinde ağaçlar ve beyaz boyasının yanı sıra yanında bulunan minarenin uzunluğu ise 48 metredir. Üzerinde bulunan çan kulesi yıkılınca sadece saati kalmıştır. Pencereler ile sağlanan aydınlatmalar da camiye doğal bir görüntü veriyor. Sade ve simetriye önem verilerek yapılan Saatli Cami, gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Antandros Antik Kenti

Balıkesir antandros antik kentiPin

Edremit ilçesinde yer alan kent Pelasglar tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda bölgeye yapılacak saldırılar için stratejik bir konuma sahiptir. Bir açık hava müzesi niteliğinde olan kent, lahit mezarlar ve ölü yakma geleneklerine ait kalıntılar bulunmuştur. Mezarlardan farklı hediyeler çıkmıştır. Bu eşyalar ise müzede sergilenmektedir. Ayrıca Roma döneminde kullanılan freskler ile süslenen bir evin tabanı da ortaya çıkmıştır.

Hala yapılan kazılarla da tarihe ışık tutan eserler çıkarılmaktadır. M.Ö 5.yy’a kadar dayanan geçmişiyle farklı kültürlere ait bilgiler içermektedir. Ayrıca gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bu kent ilk defa güzellik yarışmasına da sahne olmuştur. Çevresinde bulunan 800 yıllık zeytin ağacı da kenti sarmalayarak hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Siz de Balıkesir gezinize ekleyerek buraya uğrayabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir