Pin
Ana sayfa » Artvin Gezilecek Tarihi Yerler

Artvin Gezilecek Tarihi Yerler

 

Karadeniz’de gezilecek yerler arasında bulunan Artvin, temiz havası ve doğal manzarasıyla yerli ve yabancı turistleri büyülüyor. Dağlarından vadilerine kadar birçok güzelliği bulunan Artvin, Türkiyede gezilecek yerler arasındadır. Tarihi yerler bakımından da oldukça fazla kaynak sunan şehir, yaz kış demeden en güzel tatil yerleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Doğu Karadeniz’in kıyısında denize kıyısı olan şehir, fotoğraf çektirmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Barhal Kilisesi

artvin-gezilecek-yerlerPin

Güneş ışığının yeşillikler arasından sıyrılarak ortaya çıkardığı Barhal Kilisesi, Karadeniz’de gezilecek yerler içinde adeta tarih kokan bir yerdir. Bazilika planda yapılmış olan kilise, üç nefli inşa edilmiştir. Bazı dönemlerde cami olarak kullanılan kilisede restorasyonlar yapılmıştır. Merkezden üçgen bir alınlık yükselmekte ve 3 adet yukarıdan aşağı yuvarlak kemerler eşlik etmektedir.

Tarihi yerler açısından geçmişe ışık tutan kilisenin güney ve kuzey cephesi, moloz taşla örülmüştür. Kilisenin sağ ve sol cephesi yana eğik çatı ile örülmüştür. Kaynaklarda 9. Yy’da Vaftizci Yahya adına yapıldığı bilinmektedir. Camiye ise 1677 yılında çevrilmişti. Gri renkteki taşlarıyla simetrik olarak yapılmış kilisenin pencerelerinde bitki işlemeleri yer almaktadır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiş yapı, en güzel tatil yerleri arasına girmeyi hak ediyor.

Tekkale Manastırı

artvin-gezilecek-yerlerPin

Barhal Kilisesi ile benzerlik gösteren Tekkale Manastırı, Ortaçağ mimarisini yansıtmaktadır. Seminer odası, trapeza, şapel ve kiliseden oluşan manastır, dört kilise olarak da bilinmektedir. Merkezindeki üçgen alınlıklı bölümün ortasındaki pencerelerle dikkat çekmektedir. Artvin tarihi yerler içinde bulunan manastır, Yusufeli ilçesinde yer almaktadır. 9. Yy’da inşa edildiği düşünülen yapının kuzey cephesinde iki kat bulunmaktadır.

Sade bir yapısı olan manastırın freskli ve doğal boyadan oluşan bazı bölümleri bulunmaktadır. Bitki motifleri, geometrik desenler yapıya kabartma olarak işlenmiştir. Artvin’in turistik yerleri arasına kısa sürede girmeye başaran Tekkale Manastırı’nın orta nefi 4 metre yan nefleri 2 metre yüksekliğindedir. Mekânda bulunan elyazması odası ve geniş yemekhaneler dikkat çeken yerlerdendir. Çünkü burada oldukça fazla keşiş yaşadığını gösterir. Farklı tarihi dokusu bulunan manastırı Artvin gezi rehberinize eklemenizi öneriyoruz.

İşhan Manastırı

artvin-gezilecek-yerlerPin

Artvinde gezilecek yerler arasında bulunan İşhan Manastırı, bir diğer kültür durağımızdandır. Bir kilisesi ve şapeliyle günümüze gelmeyi başaran manastırın kuzey cephesine bitişik ek bir mekânı bulunmaktadır. Bazilika planlı yapılmış ve üç kademeli doğu bölümünden oluşmaktadır. Güneybatısında Meryem Ana şapeli ve dış cephe kabartmaları ziyaretçilerinin ilgi odağı olmuştur.

7. Yy’da inşa edilen manastır zamanla yıkılmış ve 9.yy’da yeniden yapılmıştır. 19. Yy’da Osmanlı kışlası ve cami olarak da kullanılan manastır 1987 yılında koruma altına alınmıştır. Kubbeli bir yapısı olan manastır dıştan külaha benzemektedir. Dış cephelerindeki pencerelerdeki işlemeler dönemin sanat anlayışını ortaya koymaktadır. Manastırdaki kubbenin ortasındaki resim bulunmaktadır. Bir haç yer alan resimde haçın göğe yükselişi sembolize edilmiştir. Tarihi ve turistik yerler arasında bulunan manastır, kısa süreli bir geziyle zevki çıkarılacak bir yerdir.

Ferhatlı Kalesi

artvinde-gezilecek-yerlerPin

Ardanuç ilçesinde yer alan Ferhatlı Kalesi, bir diğer tarihi yerlerimizdendir. Ana kaya üzerine inşa edilmiş kale su kenarında bulunuyor. Evliya Çelebi’nin harbe kalesi olarak bahsettiği yapının, 5. Yy’da onarılarak günümüze geldiği bilinmektedir. Savunma amacı taşıyan kale bir hayli harap olmuştur. Bu tahripte birazda define avcılarının payı vardır. Fakat ona rağmen bulunduğu nokta bakımından manzarası ve tarihi havasını görmek için bile gelmeye değer. Ferhat ile Şirin efsanesinden adını aldığı düşünülen kale, moloz taştan yapılmıştır. Surlarının bir kısmı hale durmaktadır. Gezilecek tarihi yerler içinde hüzünlü bir şekilde bekleyen kaleye giderek, temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gevhernik Kalesi

artvinde-gezilecek-yerlerPin

Ardanuç ilçesinin Adakale tepesinde yer alan Gevherik Kalesi, bölgenin simgesi haline gelmiştir. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’a ait bir kitabesi bulunan yapı, Artvin tarihi yerler içinde önemli bir paya sahiptir. Çevresi ve iç kalesi surlarla çevrili olan yapı, Gevheri Nik olarak da anılmaktadır. Bu ise maden ve cevher anlamını taşıyor.

Harap olmuş kale yüksek bir tepede yer aldığı için manzarası oldukça hoş gözüküyor. Fakat yüksekten korkanlar için tavsiye edebileceğimiz bir yer değildir. Cesur olanların kaymayan bir ayakkabı alması da iyi olur. Milattan önceki yıllarda yapılan kalenin yamacında yine tarihi yapılarıyla bilinen Adakale Mahallesi bulunmaktadır. Şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olabilir.

Porta Manastırı (Pırnallı)

artvin-tarihi-yerlerPin

Pırnallı Köyü’nde bulunan Porta Manastırı, iki vadinin arasındaki alçalan bir konuma inşa edilmiştir. 9. Yy’da yapılan manastır, çeşme, çan kulesi, şapel ve kiliseden oluşmaktadır. Etrafında irili ufaklı evleri de görebilirsiniz. Kilisesi dikdörtgen bir şekilde yapılmış turistik yerlerdendir. Kesme taştan yapılan kilise uzun süre terk edildiğinden zaman içinde harap olmuştur. Çan kulesi ise kilisenin güneybatısında iki bölümden oluşmaktadır.

Alt katında asimetrik taşlar kullanılan kulede zaman içinde değişmeler gözlemlenmektedir. 1994 yılına kadar sağlam bir şekilde gelen bu bölüm çıkan bir yangın sonucunda tahrip olmuştur. Çan kulesinin kapısı tahribattan dolayı belirlenemese de iki adet gürcü alfabesinden yapılma kitabe bulunmuştur. Kiliseden yaklaşık 150 metre uzaklıkta bulunan şapelin doğusunda bir çeşme bulunmaktadır. Çeşmenin yakınında ise tahrip olan bir yapı daha bulunsa da bunun ne amaçlı olduğu bilinmemektedir.

Dolishane Kilisesi

artvinde-gezilecek-yerlerPin

Hamamlı Köyü’nde bulunan Dolishane Kilisesi, Artvin’de gezilecek yerler içinde bulunan birçok kiliseden biridir. Kilise de bulunan kitabelere göre yapım tarihi 954 yılını gösteriyor. 14. Yy’a kadar manastır olarak işlevini sürdüren kilise 16. Yy’da camiye çevrilmiştir. İki adet kitabesinden anlaşılacağı üzere manastır olarak inşa edilmiş fakat sadece kilisesi günümüze gelebilmiştir.

Cephelerde dikdörtgen yapıda pencereler bulunan kilise de farklı ek yerler bulunmaktadır. Ayrıca zengin süslemeleri ise ziyaretçilerinin ilgisini çeken yerlerdendir. Her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapan kilisedeki ayakta duran kral işlemesi, kiliseyi sunmayı anlatmaktadır. Birbirlerine doğru bakan şekilde yapılan melek figürleri de dikkat çeken diğer noktalardandır. İç duvarlarda freskler güneyde ise kabartma olarak güneş saati yapılmıştır. Osmanlı döneminde camiye çevrilen yapının bazı süslemeleri boyayla kapatılmıştır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir