Ana sayfa Türkiye Hıdiv Kasrı Tarihi, Detaylı Bilgi, Sanal Tur, 2022

Hıdiv Kasrı Tarihi, Detaylı Bilgi, Sanal Tur, 2022

1001
0

1907 tarihinde İtalyan mimar tarafından inşa edilen Hıdiv Kasrı, İstanbul tarihi yerler arasında bulunuyor. Osmanlı Devleti’nin en nadide yapılarından olan eser, 20. Yüzyıl geleneğine göre inşa edilmiştir. Hıdiv Kasrı’nın mimarı ise Delfo Seminati’dir. Hıdiv ismi Mısır’ı yöneten valinin unvanıdır. O vali,  2. Abbas Hilmi Paşa’dır. 1937 yılına kadar burada yaşayan Hilmi Paşa, Mısır’ın İngilizlerce işgali sonunda sürülmüştür. Yine aynı tarihinde Kasır, İstanbul Belediyesi’ne geçmiştir. 1000 metrekare üzerine yaptırılan yapı, boğaz manzarasına sahiptir.

Ayrıca kasır hakkındaki bilgilerden biri de, İstanbul’un tarihinde ilk kez buharlı asansörle çalışan bir yapı olmasıdır. Kasrın asansörüne binerek kuleye çıkabilir ve İstanbul’un doyumsuz manzarasını seyredebilirsiniz.  Kasrın maliyeti ise 150 bin altına mal olmuştur. Kasır hakkında bilgiler verirken, yapımının amacında boğazdan geçecek gemilerin kontrol edilmesi gibi söylentiler olabilmektedir. Binanın dış görünümü şato şeklindedir. Ziyaretinizde kapının üstünde ay yıldızlı hıdiv tacı bayrağını arma şeklinde yerleştirildiği görebilirsiniz.

Hıdiv Kasrı Açılış Saatleri

Pazartesi’den Pazar’a kadar hıdiv kasrının açılış saatleri sabah 09:00 akşam 22:30’dır.

Hıdiv Kasrı Giriş Ücreti

Kasra giriş ücreti bulunmamaktadır. Fakat otopark 6 TL, restoran, düğün, organizasyonlar ve kahvaltı ücretleri bulunmaktadır.

Hıdiv Kasrı Restoran

Hıdiv Kasrı Restoran

Günümüzde Kasır restoran olarak kullanılmaktadır. Kasırda kahvaltı da yapabilirsiniz. Restoran da günün çorbası, soğuk başlangıçlar, sıcak başlangıçlar, hamur işleri, salatalar, vejeteryan bölümü, deniz ürünleri, ızgara, tatlı ve özel yiyecekler sürekli olarak yenilenmektedir.  Yurtiçinden ve yurtdışından büyük misafir ağırlayan Hıdiv Kasrı Restoranı’nı mutlaka denemelisiniz. Kasrın kahvaltı fiyatı ise 30-50 TL arasındadır.

Hıdiv Kasrı Düğün Fiyatları

Hıdiv Kasrı Düğün

Farklı etkinliklere sahne olan Hıdiv Kasrı düğünler için de kullanılmaktadır. Oldukça nadide anlara sahip olan kasır düğünü, 750-1000 kişiye hizmet verebilmektedir. 100 araçlık otopark kapasitesi bulunduğu için araçla bölgeye gelebilirsiniz. Saat 23.00’a kadar yemek servisi ve 24:00’a kadar müzik açılabilmektedir. Çocuklara ve hastalara özel Hıdiv kasrı menüsü çıkabiliyor. Kasırda düğün fiyatları davete ve kişi sayısına göre değişebilmektedir. Ortalama kişi başı yemekli fiyat 80-100 tl arasında değişmektedir.

Hıdiv Kasrı Telefon, İletişim, Adres

  • Kasrın telefon ve iletişim adresi; (Müşteri Hizmetleri)  444 66 34- (telefon)0216 413 92 53
  • Adres; Çubuklu Mahallesi, Hıdiv Kasrı Caddesi No:1/1 Çubuklu – Beykoz /İstanbul
  • E-posta: [email protected]

Hıdiv Kasrı Fotoğraf Çekimi, Ücreti

İmzalanan anlaşma ile Hıdiv Kasrın da fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni evli çiftler için hem bir anı hem de estetik çekimler gerçekleşebiliyor. Kasırda fotoğraf çekimi ücreti ise 1750 TL+ KDV’dir. Ücret dahilinde hem iç hem dış çekim gerçekleşebiliyor. Fiyatlar hafta içi veya sonu değişebilmektedir. (2022 itibarıyla fiyatlarda güncelleme olabilir. Güncel fiyatlar için telefon numarasından ulaşabilirsiniz.)

Hıdiv Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kasrın nerede olduğu sorusuna Beykoz ilçesi cevabını verebiliriz. İlçenin Çubuklu civarında bulunmaktadır. En iyi güzergâh ise Anadolu yakasındadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün son çıkışı olan Kavacık Köprüsü’ne ulaşmalısınız. Buradan sonra sizi kasrın tabelaları karşılayacaktır. Avrupa yakasından ulaşmak isteyenler yine FSM Köprüsü’nün ilk çıkışından tabelaları takip etmelidir. Ayrıca sahil yolundan ve İETT otobüsünden de Kasır nerede bulabilirsiniz.

Hıdiv Kasrı Sanal Tur, Sanal Gezi, 3D Mekân

Eğer gitmeden hakkında bilgi edinmek isteyen varsa hazırladığımız Hıdiv Kasrı sanal turu inceleyebilirler.

 

Önerilen Yazı

Sultan Ahmet Camii Hakkında Detaylı Bilgi

 BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here