Pin
Ana sayfa » İstanbul Şerefiye Sarnıcı Tarihi | Nerede | Giriş Ücreti | Sanal Tur

İstanbul Şerefiye Sarnıcı Tarihi | Nerede | Giriş Ücreti | Sanal Tur

 

Sarnıçlar şehri olarak tanımlayabileceğimiz İstanbul’da yaklaşık 200’yakın sarnıç bulunmaktadır. Şehrin işgal edildiği dönemlerde su ihtiyacını karşılamak için Bizans döneminde birçok sarnıç yapılmıştır. İstanbul’daki tarihi yerler arasında olan Şerefiye Sarnıcı diğer sarnıçlardan en eski sarnıçtır.

En çok bilinenlerden olan Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdek Sarnıçlarından ve hatta Ayasofya’dan bile daha eski bir tarihe sahiptir. Bizans İmparatoru II. Theodoisuis tarafından, 428 ve 443 tarihlerinde Bozdoğan Kemeri aracılığıyla su depolamak için inşa edilmiştir. Fatih’in sınırlarında olan sarnıcın modern girişi Piyer Loti caddesi üzerindedir. Sarnıcın üzerinde Arif Paşa Konağı ve Eminönü Belediyesinin eski binası vardı.

İlginizi Çekebilir: Sadberk Hanım Müzesi Tarihçesi | Mimari Özellikleri

Ancak Mart 2010 yılında başlayan restorasyon çalışmalarında Eski Fatih Belediyesi yıkılmış. Yapı kaldırıldıktan sonra üzeri yeşil alan, dış yapısı ise çelik ve camdan yapılmış konstrüksiyon ile korunaklı hale getirilmiştir. 8 yıllık restorasyondan sonra açılışta Ahmet Nejat’ın “Hiç Hali” sergisi, altın renkli küre ve küreyi saran “Aşk ve Hiç” yazısı, Mevlana Celalettin-i Rumi’nin şiirleri ve suya yansıtılan kelimeler ziyaretçileri karşılamıştır.

Yapım aşaması 15 yıl süren sarnıç, 45×25 m’lik alana inşa edilmiştir. Ziyaretiniz sırasında 9 m yüksekliğindeki 32 adet mermer sütunlar ile karşılaşırsınız. Ama bunları görmeden önce dik merdivenlerden inmek zorundasınız. Merdivenleri kullanmak istemeyenler içinde bir asansör sistemi seçeneği vardır. Binbirdek sarnıcı ile arasında bağlantı olduğuna dair bulgular olsa da henüz yeterli çalışmalar yapılmamıştır. İstanbul’da gezilecek sarnıçlar arasındaki bu tarihi eseri mutlaka ziyaret edin.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Şerefiye Sarnıcı Nerede

Adres: Binbirdirek Mh., Piyer Loti Cd. No:2/1, 34122 Fatih/İstanbul

Şerefiye Sarnıcı Ziyaret Saatleri 2023

Şerefiye Sarnıcı 2023 itibarıyla ziyaret Saatleri: 09:00-19:00’dur. Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti 2023

Şerefiye Sarnıcı 2023 itibarıyla iki gösteri ücreti tam 75 TL.  Öğrenci ve öğretmenler için 30 TL. Yabancı ziyaretçiler için de 270 TL giriş ücretine sahiptir.  Tek gösteri için ücret 50 TL. Öğrenci ve öğretmenlere 20 TL. Yabancı ziyaretçilere ise 180 TL. Müze kart geçmemektedir. Engelli ve 65 Yaş üstü ziyaretçilere ücretsizdir.

Şerefiye Sarnıcı Sanal Tur

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir