Pin
Ana sayfa » Yerebatan Sarnıcı Tarihçesi, Özellikleri, 3D Tur, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Yerebatan Sarnıcı Tarihçesi, Özellikleri, 3D Tur, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

 

Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Yerebatan Sarnıcı, 527-565 yılları arasında yaptırılmıştır. 1. Justiniaus tarafından yaptırılmış ve adını içerisinde bulun yüksek mermer sütunlardan almıştır. Yapıldığı zamanda su ihtiyacını giderme amacı güden sarnıç, yaklaşık 100 bin ton su saklama hacmine sahiptir. İstanbul’un tarihi yerleri arasındaki sarnıcın boyutu ise 140 metre uzunluğunda 70 metre genişliğinde dikdörtgen bir yapıdır.

Farklı özellikler barındıran sütunların bazısı tek bazısı da çift sütunludur. Osmanlı Devleti’nde İstanbul’un Fethi ile birlikte, Topkapı Sarayı’nın bahçelerinin su ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Öncesinde ise yine halkın ve sarayın ihtiyaçları için kullanılmış. Bölgenin Batılılar tarafından fark edilmesi ise 16. Yüzyılda İstanbul’u ziyaret eden Hollandalı bir gezgin tarafından keşfedilmiştir. Bazı dönemler sarnıcın içinde bulunan kuyudan insanların balık tuttuğu bile kaynaklara eklenmiştir. Toplam 3 kez onarım gören sarnıç, 1987 yılında ziyarete açılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Adile Sultan Kasrı Nerede, 3D Gezi, Fotoğraf Çekimi Ve Kahvaltı

Medusa Başı

Pin
yerebatan-sarnici

Roma Döneminde yapılan ve İstanbul’un tarihi yerleri arasında bulunan Medusa Başı Heykeli, yerli ve yabancı turistlerin en ilgisini çeken yerlerdendir. Heykel başı, kendisine bakanları taşa çeviren Medusa’nın kendisidir. Bu nedenle efsaneye göre büyük yapıları korumak için yapıldığı düşünülmektedir. Günümüzde İstanbul Belediyesi’ne bağlı bir müze olmanın yanı sıra içerisinde birçok sanatsal aktivite yapılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri 2023

Haftanın yedi günü açık olan Yerebatan sarnıcının ziyaret saatleri 09.00-18.00 arasıdır. Gizemli ve tarihi bir mekân olduğu için mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Sadece dini bayramların ilk günü 13.00’da açılmaktadır. Şuan için restorasyon çalışmalarından dolayı ziyarete kapalıdır.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2023

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti 2023 itibarıyla yerli ziyaretçi 50 TL. Yabancı turist 190 TL. Öğrenci ve öğretmen için 20 TL’dir. Müze kart geçerli değildir. 65 yaş üstü, engelliler ve engelli refakatçi kartı olanlar için ücretsizdir.

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Adres : Yerebatan Cad. Alemdar Mah. 1/3 34410 Sultanahmet-Fatih/İSTANBUL

Ayasofya ve Sultanahmet arasında bulunan yapıya Kabataş-Zeytinburnu tramvayından ulaşabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı 3D Sanal Tur

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir