Pin
Ana sayfa » Şanlıurfa Göbeklitepe Tarihi, Nerede, 3D, Efsanesi, Kaç Yıllık, Giriş Ücreti

Şanlıurfa Göbeklitepe Tarihi, Nerede, 3D, Efsanesi, Kaç Yıllık, Giriş Ücreti

Bu yazımızda binlerce yıllık tarihe sahip olan Göbeklitepe Tarihi, Göbeklitepe Nerede, Göbeklitepe Sanal Tur, Göbeklitepe kaç yıllık, Göbeklitepe efsanesi, Göbeklitepe Hangi ilde, Göbeklitepe giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgi vereceğiz.  Böylelikle ziyaret etmeden önce ön bilgi alabilirsiniz.

Şanlıurfa Göbeklitepe Tarihi

Göbeklitepe tarihi Mısır piramitlerinden bile binlerce yıl eskidir. Göbeklitepe, hem tarih severlerin hem de ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. Yapı alanı o kadar değerli ve eski ki şimdiye kadar sadece yüzde 7’si gün ışığına çıkarılabilmiştir. İnsanlık tarihi hakkında tüm bilinen gerçekleri değiştiren Göbeklitepe tarihi, 1995 yılında başlamıştır. Burayı bu kadar önemli kılan ise ilk inancın merkezi olmasıdır.

Yapılan kazılarla ortaya çıkartılan tapınak vardır. Fakat tapınakların 20 tane olduğu düşünülüyor. Eski zamanlarda insanlar avcılık yapan topluluklar halinde yaşıyordu. Efsane Göbeklitepe’de ise büyük sütunlar ve kayalar bulunuyor. Bu da insanların ilk kez beraberce çalıştığını gösteriyor. Normalde bu gibi yerlerde avcılığı simgeleyen hayvan kabartmaları bulunur. Fakat burada sadece hayvanın kendisi kabartma olarak gösterilmiştir. Bu da Göbeklitepe tarihinde bunların inanç amaçlı yaptığını gösteriyor. Ayrıca insanların buraya yerleşmesinin sebebinin çevrede bulunan ilk buğday varyasyonlarıdır.

Yaklaşık 40 tonluk insanı simgeleyen T biçimindeki sütunlar da ise aslan kabartmaları dikkat çeken yanlardandır. Ayrıca bu dönemde insanların bira içtiğini gözler önüne seriyor. Yaklaşık 150 litrelik kireç taşına yapılmış bira varillerine rastlanmıştır. Göbeklitepe hakkında bilgileri toplarsak insanların sadece tarım için yerleşik hayata geçtiği görüşü de son buluyor. Böylelikle dini inançlar nedeniyle de insanların bir araya geleceği kanıtlanmış oluyor.

Türkiye’nin Tarihi Yerleri Hakkında 100 Adetlik Listemize ulaşmak için buraya tıklayın.

Göbeklitepe Yol Haritası

Göbeklitepe Nerede? Hangi İlimizdedir?

 Göbeklitepe hangi ilimizdedir diye soruyorsanız Şanlıurfa’nın 15 kilometre doğusundadır. Merkezden taksi veya dolmuşla buraya ulaşabilirsiniz. Merkezin Örencik Köyü’nün civarında bulunan bu yapıyı Göbekli tepe nerede diye sorarsanız, yöre halkı da gösterecektir. Şanlıurfa tarihi yerler arasına girmiş bu yapılar sizleri bekliyor.

Göbeklitepe Nasıl Gidilir?

Haliliye İlçesinde bulunan Göbeklitepe’ye İzmir, Ankara, Antalya, Trabzon ve Adana gibi illerden uçakla direkt olarak gidebilirsiniz. İstanbul’dan Şanlıurfa’ya otobüsle gidecekseniz 19 saat yolculuğa hazırlanmalısınız. Ankara’dan ise 12 saat. Bunun yanında özel turlarla direkt bölgeye gidebilirsiniz. Merkeze geldiğinizde 100 numaralı otobüse binerek, Göbeklitepe nasıl gidilir kolayca bulabilirsiniz.

Göbeklitepe Kaç Yıllık?

Göbeklitepe kaç yıllık sorusuna M.Ö 10 bin yılında başlayan inşasını söyleyebiliriz. Ayrıca bu yapı, İngiltere’deki Stonehenge’den 7000 yıl daha eskidir. Mısır piramitlerinden 7500 yıl eskidir. Bu da dünyanın en eski yapısının ülkemizde olduğu anlamına geliyor. Böylelikle Göbeklitepe’yi rahatça Şanlıurfa tarihi yerler arasına alabiliriz.

Göbeklitepe Efsanesi

Göbeklitepe efsanesi arasında çeşitli dedikodular bulunuyor. Bunlar arasında Hz İbrahim’in tapınağı olduğu ve Sirus’a tapmak için inşa edildiği vardır. Burada hiç insan veya hayvan kemiği bulunamaması ise ölülerin güneşe gömülmesi âdetinden geldiği düşünülüyor. Yani açık havada yırtıcı kuşlara bırakıldı düşünülüyor. Bu sayede ruhları göğe yükselebilirlerdi. Göbeklitepe efsanesi, Cennet Bahçesi olarak da biliniyor. Buna göre insanlığın doğduğu yer ve Âdemle Havva’nın Cennet Bahçesindeki yaşadığı bir tapınaktı. Yani yasak elmanın yendiği yerin burası olduğu düşünülüyor Hatta göbeklitepe efsanesi arasında tapınak şövalyelerinin kutsal kaseyi buraya sakladıklarına dair söylentiler bulunuyor. Bir diğer en ilginç Göbeklitepe efsanesi de bulunuyor. İtalyan astronomlara göre buranın gök cisimlerini takip etmek ve yıldızlara tapmak için yapılmıştır. 9300 yıl önce doğan ilk yıldız üzerine inşa edildiği ve yıldızların konumunu bulmak için yapıldığı düşünülüyor.

Göbeklitepe Giriş Ücreti 2023

Göbeklitepe  2023 itibariyle 200 TL ücretle ziyaret edilebilir.

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri 2023

  • 1 Nisan – 31 Ekim: 08:00 – 19:00 arası
  • 31 Ekim – 1 Nisan: 08:00 – 17:00 arası her gün ziyarete açıktır.

Göbeklitepe Sanal Tur-3D Gezi

 

Önerilen Yazı

İshak Paşa Sarayı Tarihi, Nerede, Mimari Özellikleri, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri    

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir