Pin
Ana sayfa » Hisar Camii Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Mimari Özellikleri

Hisar Camii Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Mimari Özellikleri

 

Yakup Bey tarafından yaptırılan Hisar Camii, İzmir’in en gözde ve gösterişli camileri arasındadır. Yakup Bey, Aydınoğulları soyundan gelmektedir. Osmanlı Devleti hakimiyeti altına giren ve hakimiyetten yaklaşık 150 yıl sonra yapılan bir camidir.

Hisar camii, Aydınoğulları’ndan olan Özdemiroğlu Molla Yakup Bey tarafından yapılan estetik bir camidir. Kemeraltı Çarşısı ile Kızlarağası Hanı çevresinde bulunan Hisar Camii yapım tarihi 1597/1598 yılıdır.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

Caminin yapıldığı yerin altında ise Timur Devleti’nin inşa ettiği İzmir Liman Kalesi’nin yıkıntıları yer alıyordu. Bu bilgi, Evliya Çelebi’nin kaynaklarında görülebiliyor. Hisar ismini de iç liman kalesinin aşağı kapısında yer almasından dolayı almıştır.

Hisar Camii çevresinde bulunan çeşitli lokantalar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeteryalar ile ziyaretiniz sonrasında zaman geçirebilirsiniz. Camiye hemen yakınında bulunan Kızlarağası Hanı da görülmeye değer bir tarihi eserdir.

Hisar Camii Mimari Özellikleri

Hisar Cami’nin birçok yerinde İtalyan mimarisini etkileri görülüyor. Bunlardan biri de üçlü mihrabıdır. Üç mihrabının olmasının sebebi de banilerinin üç kişi olmasına dayanıyor.

Hisar Camii, 1813 yılından 2011 yılına kadar 10’dan fazla onarım görmüştür. 1813, 1868 ve 1881 onarımının sebebi depremdir. Hisar Cami’nin tek şerefeli bir minaresi vardır. Bu minare kesme taştan yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Şadırvanaltı Cami Tarihi | Mimari Özellikleri

Minare 1927 yılındaki depremle birlikte Kütahya çinileriyle yenilenmiştir. Kare planlı bir yapıya sahip olan caminin, bir merkezi ve 6 küçük kubbesi vardır. Minber, ahşaptan ve sedef kakmadan yapılmıştır. 18 ve 19. Yüzyıl kalem süslemeleri de mihrapta görülebilmektedir. Camii kapısının üzerinde Ali İmran Suresi’nden bir ayet yer almaktadır. Cami avlusunda yer alan Rokoko tarzındaki çeşme de oldukça ilgi görmektedir.

Hisar Camii Nerede

  • Adres: Konak, 904. Sk. No:52, 35250 Konak/İzmir
  • Telefon: 0232 484 22 22

Hisar Camii Yol Haritası

 

Hisar Camii Sanal Harita

 

Hisar Camii Fotoğrafları

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir