Pin
Ana sayfa » Hatay Gezilecek Tarihi Yerler – Turistik Mekanlar

Hatay Gezilecek Tarihi Yerler – Turistik Mekanlar

Hatay Gezilecek Tarihi Yerler -Turistik Mekanlar

Dini inançlar bakımından üç dinin kardeşçe yaşadığı illerimizden biri olan Hatay, gezilecek tarihi yerleriyle insanları hayran bırakıyor. Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan Hatay, kendine has mutfağı ve turistik yerleriyle bir gezi cenneti haline geliyor. Arkeoloji müzesi, Habibi Neccar Cami, Beşikli Mağara, Deniz Müzesi gibi en güzel tatil yerlerini barındıran Hatay, kültür ve turizm deposu bir şehirdir. Siz de gezi rehberinize Hatay’ı ekleyerek Türkiye’nin tarihi yerleri hakkında bilgi alabilir ve farklı kültürlere ait yerleri görebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

hatay-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Hatay’ın tarihi hakkındaki ilk çalışmalar 1932 yılına dayanıyor. 6 yıllık bir süre içinde müzeye kazandırılan mozaikler, büyük bir tarihin aydınlatılmasında ilk adım olmuştur. Antakya, Harbiye ve Samandağ’da sürdürülen kazı çalışmalarıyla Roma dönemine ait birçok kalıntı ortaya çıkarılmıştır. Bugün bu eserler 20 farklı ülkede sergilenmek üzere dağılmıştır. 1948 yılında açılan ilk Hatay müzesi, 2000 yılına kadar yaptığı kazı çalışmaları 8 sergi salonuna ev sahipliği yapmıştır. Lahit salonu da bu yılda eklenmiştir. Müzenin içi olduğu kadar bahçesi de Hatay tarihi eserlerini barındırmaktadır. Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan müze, 2011 yılındaki hesaplamalara göre 35 bin eseri barındırmaktadır. İlk müzenin çıkarılan eserleri sergileyemeyecek duruma gelmesi nedeniyle 2013 yılında yeni müzeye başlanmıştır. Çeşitli mozaikler ve heykellerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi mitolojik öğeler barındırmaktadır.

Titus tüneli ve Beşikli Mağara

hatay-magarasiPin

İ.Ö 1. Yüzyılda yapılan Titus Tüneli ve Beşikli Mağara en güzel tatil yerleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. İnsan eliyle yapılan bu yapı, Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunmaktadır. Roma imparatoru Vespasian tarafından yapılan bu bölge, insanları taşkınlar ve seller gibi doğal afetlerden korunmak için oluşturulmuştur.

Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan bu bölgeye geldiğinizde tünelin etkileyici havasına kapılacaksınız. Gezilmesi gereken bir yer düşünüyorsanız binlerce yıllık tarihi bir tünele uğramadan dönmemelisiniz. 1400 metre uzunluğundaki tünel Romalı kölelerin çalışmasıyla bitirilmiştir. Ayrıca içerisinde 12 mezarın bulunduğu Beşikli Mağara da tünelin hemen yanında yer alıyor. Kabartmalar, heykeller ve taştan eşyaları görebileceğiniz mağara, sizi alıp geçmişe götürecektir. Tüm bölümler taştan yapılmış olup yine taş merdivenle gezinti sağlanabiliyor. Odacıklar haline sütunlarla ayrılmış bölümler ise tarihi yerler arasında bulunuyor.

Habibi Neccar Cami

hatay-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

Hatay’ın en görkemli camilerinden ve gezilecek tarihi yerlerinden olan Habibi Neccar Cami, Müslüman Arapların Hatay’ı 638 yılında almasından sonra yapılmıştır. Ayrıca günümüz Türkiye sınırlarında yapılan ilk cami olduğunu da söylemek doğru olacaktır. 19. Yüzyıldan kalma bir şadırvan ise avluda yer alıyor. Hz. İsa’nın havarilerinden Yunus ve Yahya’nın türbesi de burada bulunmaktadır.

Medrese duvarlarında yer alan bir kitabede ise Baybars’ın adı geçmektedir. Hatay gezilecek tarihi yerler listesinde bulunması gereken bu cami ve minaresi tarihte deprem görse de yeniden onarımlar da görmüştür. Eski bir pagan tapınağı üzerine inşa edilen cami ortasında yükselen büyük minaresiyle, insanları büyülüyor. Caminin isminin Habibi Neccar olması ise oldukça manidardır. Buna göre Kuranda geçen Yasin suresi 20. Ayetteki kişinin Habibi Neccar olduğu söyleniyor.

İskenderun Deniz Müzesi

hatay-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin

İskenderun’un tek müzesi olan Deniz Müzesi, ülkemizin de denizcilik alanındaki üçüncü müzesidir. Koleksiyon çeşidinin bir hayli fazla olması müzeyi en güzel tatil yerleri arasına alıyor. 1930 yılında normal ev olarak inşa edilen yapı, 1942 yılında deniz kuvvetleri tarafından satın alınarak 2008’e kadar kullanılmıştır. Bu yıldan sonra müzeye dönüştürülmüştür. Yapılan restorasyonlarla üç katlı bir şekilde hizmete açılan müzenin ilk katında kurslar, hediyelik eşyalar, sinevizyon ve güncel sergiler için kullanılıyor. Öğrenciler için ücretsiz girişi olan müze, yetişkinler için 7 TL’lik bir ücreti bulunuyor. Tarihi yerler arasında bulunan müzenin üst katında 6 adet salon var. Burada Hatay tarihi ve Türk deniz tarihi hakkın bilgiler yer alıyor. Kısa bir turla geniş bilgi alabilmek mümkün. Gemi maketleri, balmumu heykelleri, resimler, bilgi panolarında yer alan tarihi bilgiler özellikle öğrencilerin ilgisini çekiyor.

Aromatik Bitkiler Müzesi

hatay-muzesiPin

Oldukça hoş dekore edilmiş Aromatik Bitkiler Müzesi, Antakya’da bulunuyor. 2013 yılında hizmete açılan müze, geleneksel Hatay evlerinde çevrilmiştir. Ülkemizde bulunan birçok endemik bitkinin oldukça yüksek bir çoğunluğuna sahip olan müze, 300 endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Hatay gezilecek yerler arasında bulunan müze, ülkemizin doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Özel olarak cam bölmelerde ve pencerelerde saklanarak ziyaretçilerini sunulan bitkiler, her yıl on binlerce insanın ilgi odağı haline geliyor. Adaçayı, civanperçemi, kantaron, papatya, ebegümeci gibi birçok bitkiyi hoş bir şekilde sergileyen müze, kapalı bir orman gibi. Etrafta rengârenk çiçeklerin bulunması bile insanın içini ferahlatıyor. Mis gibi kokan çiçeklerin içinde dolaşarak, bilgilendirme panolarıyla bitkilerin faydalarını ve kullanım alanlarını da detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

St Pierre Kilisesi

hatay-gezilecek-tarihi-yerler-listesiPin
hatay-st-pierre-kilisesi

Hatay Antakya’sı Hristiyan inancının dünyada ilk kez ortaya çıkarak yayıldığı bir yerdir. Antakya’da bulunan Mağara Kilisesi’nin de Hıristiyanların ilk kilisesi olduğu bilinmektedir. Ayrıca Hıristiyan kelimesinin de ilk kez M.S 40 yılında burada ortaya çıkması bunu doğrular niteliktedir. Papalık tarafından 1963 yılında haç yeri olarak ilan edilen kilise, inanç turizmi açısından oldukça önemlidir.

Hatay gezilecek yerler arasında bulunan bu yer, Asi Nehri’nin doğu yakasında bulunmaktadır. Mağaranın kendisi oldukça doğal bir şekilde oluşmuşsa da yapılan eklemelerle kilise halini almıştır. St. Pierre İsa’nın havarileri arasında yer alıyor. M.S 29 ve 40. Yıllar arasında Antakya’ya gelerek burada Hıristiyanlığı yaymaya çalışıyor. Bu yüzden tarihi yerler arasında bulunuyor. Mağara içerisinde harap olmuş mozaik kalıntıları, St. Pierre’nin heykeli, kutsal su ve birde tünel bulunmaktadır.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir