edirne-gezilecek-yerlerPin
Ana sayfa » Edirne Gezilecek Tarihi Yerler

Edirne Gezilecek Tarihi Yerler

Gerek doğal güzellikleri, gerekse gezilecek yerleri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken illerimizden olan Edirne, gezilecek tarihi yerler açısından, oldukça zengin bir şehirdir. Aşağıda bazı yerler hakkında, tavsiyelerde bulunduk. Her yıl turistlerin uğrak noktası olan Edirne’yi, gezi rehberinize katmanızı öneriyoruz.

Selimiye Camii

edirne-gezilecek-yerlerPin

Edirne’de bulunan ve dünyaca ünlü gelmiş geçmiş en ünlü mimarlar arasında bulunan Türk mimarı Mimar Sinan’ın, muhteşem eserleri arasında yer alan Selimiye Camii, Osmanlı padişahı olan II. Selim tarafından Edirne’de yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” diye nitelendirdiği Selimiye Camii‘ni, 90 yaşındayken yaptığı bilinmektedir. Dünyanın sayılı tarihi binaları arasında gösterilen Selimiye Camii, muhteşem mimarisi ve özellikleri ile birçok mimar ve mühendisi kendisine hayran bırakmaktadır. Caminin yapımından sonra mimari özellikleri birçok dünyaca ünlü mühendis tarafından çözülmeye çalışılsa da, günümüzde hala hayretlik uyandıran bu özellikler çözülememiştir.

Hatta bir Japon mühendisin Caminin içerisine gelerek kubbeyi gördükten sonra adeta kendinden geçmesi de, buna en güzel örneklerden birisidir. Camii içerisinde boylu boyuna uzanan Japon mühendis, “Bu kubbe, bu şekilde burada duramaz. Bunu başarmak imkânsızdır. Çünkü bu durum matematik ve fizik kurallarına aykırıdır” diye sayıklamıştır. Tepeden tırnağa muhteşem bir mühendislik ve mimari örneği olan Selimiye Camii, Osmanlı’nın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle günümüzde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılanmaktadır. Muhteşem özellikleri ile Selimiye Camii, Edirne gezilecek yerler arasında mutlaka tavsiye ettiğimiz önemli eserlerden birisidir.

Sultan II. Beyazıt külliyesi

edirne-gezilecek-yerleriPin

Sultan II. Beyazıt külliyesi, Edirne gezilecek yerler listesinde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz, bir diğer önemli mekanlar arasında yer almaktadır. Sağlık müzesi olarak hizmet veren Sultan II. Beyazıt külliyesi, Osmanlı devleti zamanında kullanılan tedavi yöntemlerinin sergilendiği önemli alanlardan birisidir.  Çeşitli sağlık sorunlarının nasıl tedavi edildiği, müzikle terapi ve diyet gibi farklı birçok sağlık konusunu içeren araç ve gereçlerin sergilendiği II. Beyazıt külliyesi sağlık müzesi, tarihi yerler arasındadır.

Edirne’ye gittiğinizde kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz II. Beyazıt külliyesi, hangi müzik makamlarının hangi rahatsızlığa iyi geldiğini de simgeleyen birçok figür ile dikkat çekmektedir. Evliya çelebi’nin seyahatnamesinde de sıklıkla bahsedilen bilgiler, külliye içerisinde farklı figürlerle sergilenmektedir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

islam tarihi muzesiPin

İçerisi farklı odalardan oluşan Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, farklı alanlara ayrılmıştır. Tekke eşyaları odasında zamanında tekke ve zaviyelerde kullanılan, birçok eşya sergilenmektedir. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra kalan önemli birçok eşya ve el yazması levha, tekke eşyaları odasında sergilenmektedir. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Kırkpınar odasında ise, Kırkpınar güreşlerinin başpehlivanlarının fotoğrafları ve giysileri yer almaktadır. Diğer bölüm olan silah odalarında ise, kalkanlar, eski miğferler, çakmaklı tabancalar, çakmaklı tüfekler, kamalar gibi, farklı birçok savaş aleti yer almaktadır. Müzenin balkan harbi odasına baktığımızda ise, balkan harbi esnasında kullanılan birçok araç ve gerecin yanı sıra, eski fotoğraflarda bu odada sergilenmektedir. Bu odaların yanı sıra Türk İslam Eserleri Müzesi içerisinde, ağaç işleri odası isminde bir oda daha yer almaktadır. Geçmiş dönemde ağaç işleri işçiliğinden ortaya çıkan farklı ürünler sergilenmektedir.  Edirne gezilecek yerler listemizde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi, Edirne’ye yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Büyük Sinagogu

edirne-sinagoguPin

Gezilecek tarihi yerler listemizde yer alan Edirne Büyük Sinagogu da, en fazla ziyaretçi alan tarihi mekânlardan birisidir. Edirne Büyük Sinagogu aynı zamanda Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 3. Büyük sinagogu olma özelliğini taşımaktadır.  1492 yılında Avrupa’da bulunan baskılardan kaçmak suretiyle Osmanlı devletine sığınan bir cemaatin yaptırdığı düşünülen sinagog, 1905 yılında çıkan bir yangın sonucu yanmıştır. Yangından sonra II. Abdülhamit Han ferman buyurarak, sinagogun yeniden inşa edilmesine izin vermiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü korumasında olan Edirne Büyük Sinagogu, şu an ibadethane olarak faaliyet göstermektedir. Sinagog temeli taştan yapılsa üzerine tuğla ile inşa edilmiştir. Sinagog, bazen kültür etkinliklerine bazen de dışarıdan gelen insanlarca ibadete açılmaktadır. Türkiye tarihi yerler içinde bulunan sinagog, 2014 yılında onarımı tamamlandıktan sonra dekorasyon çalışmalarıyla tarihi eserlerimiz arasına girmiştir.

Bulgar Kilisesi

edirne-gezilecek-yerlerPin

Edirne Bulgar Kilisesi de gezilecek tarihi yerler arasında, oldukça önemli mekânlardan birisidir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan kadim şehirlerimizden Edirne’de yer alan Bulgar Kilisesi, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretine uğramaktadır. Türkiye’nin ilk prefabrik yapısı olma özelliğini de taşıyan Bulgar Kilisesi, Sultan II. Abdülhamid emriyle 1880 yılında yaptırılmıştır. Bulgar vatandaşlarının kullanımına sunulan Edirne Bulgar Kilisesi, Osmanlı Devleti’nin azınlıklara verdiği hakların ve değerlerin timsali durumuna gelmiştir. Edirne’nin merkezinde yer alan Bulgar Kilisesi, çevresinde bulunan birçok alışveriş merkezi ve lokanta ile Edirne’nin en önemli sosyal alanlarından birisi haline gelmiştir.  Edirne’yi ziyaret eden tarihi mekân tutkunlarının sıklıkla uğradığı yerlerden birisi olan Bulgar Kilisesi, günümüzde hala kilise olarak faaliyet vermektedir.

Milli Mücadele ve Lozan Müzesi

kurtulus-savasi-muzesiPin

Türkiye’de az sayıda olan milli mücadele ve Türk istiklal harbine ait müzelerden birisi olma özelliğini taşıyan Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, tarihi yerler arasında yer almaktadır. Edirne’ye gittiğinizde milli mücadele ve Lozan döneminden eserleri, iletişim araçları ve fotoğraflarını görebilirsiniz.Müzenin kuruluşu tarihi nitelikte olmasa da, içerisinde sergilenen birçok araç ve gereç milli mücadele dönemine ait olması nedeniyle tarihi niteliktedir. Yapımına 1996 yılında karar verilen ve 1998 yılında açılışı yapılan Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, her döneme ait eserler barındırmaktadır.

Giriş katı daha çok milli mücadele kronolojisi, Sevr antlaşması, Lozan haritaları ve Mondros mütarekesi gibi farklı materyallerin sergilendiği alandır. Giriş kısmında yer alan odalardan birinde ise Trakya bölgesinden milli mücadeleye önemli katkılar sunmuş birçok insanın, hayat hikâyelerini anlatan resimler bulunmaktadır. Müze içerisinde milli mücadele döneminde yapılan Edirne mitingleri ve daha birçok görsel ve yazılı metinler yer almaktadır.

Karaağaç İstasyonu

edirne-istasyonuPin

Yine II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış bir mekân olan Karaağaç İstasyonu, Türkiye tarihi yerler kapsamında ziyaret edilmesini tavsiye ettiğimiz alanlardan birisidir. Şark ekspresi olarak adlandırılan kara trenin demiryolu hattının üzerinde bulunan Karaağaç İstasyonu, 1950’li yıllara kadar aktif bir şekilde kullanılmıştır. Birçok roman ve edebiyat yazısına daha konu olan Karaağaç İstasyonu, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken tarihi yerlerden birisidir.  Yunan sınırına 4 km uzaklıkta yer alan istasyon, II. Abdülhamit döneminde hizmete açılmıştır. 1. Dünya Savaşı nedeniyle kullanılması sürekli ertelenen istasyon Avrupa’ya giden önemli tren yollarındandır. İstasyon, Sirkeci garı örnek alınarak yapılmıştır. 80 metre uzunluğunda ve dikdörtgen planlı yapılan istasyon, savaştan sonra 1923’te yeniden ülkemiz topraklarına katılmıştır. Günümüzde ise rektörlük binası olarak hizmet vermektedir.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir