Pin
Ana sayfa » Çandarlı Kalesi Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Yol Haritası

Çandarlı Kalesi Tarihi Hakkında Bilgi, Nerede, Ziyaret Saatleri, Yol Haritası

 

Kalenin tam olarak yapım tarihi bilinmese de M.Ö 2. Yüzyıla kadar gittiği düşünülmektedir. Birçok kez yapılıp yıkılan kalenin duvarlarındaki antik taşların yer alması, tarihinin köklü olduğunu gösteriyor.

Günümüzdeki şekliyle yapılması ise 14. Yüzyıla dayanıyor. M.S 14. Yüzyılda Foça’yı alan Cenevizliler burada bir kale yapmayı düşünüyordu. Bu kale hem savunma görevi üstleniyor hem de Cenevizlilerin gücünü gösteriyordu. Pitane kenti içerisinde yer alan bu kale, ilerleyen zamanlarda Karesi Beyliği’ne geçti.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

Günümüzde de hala sağlamlığını koruyan kale, 14. Yüzyılda Çandarlı Halil Paşa tarafından onarılmış ve 15. Yüzyılda yeniden yapılmıştır. Saldırılara karşı dayanıklı olması amacıyla taş bloklar ekletmiştir.

Eski dönemlerde Pitane ismi yerine Çandarlı ismini almıştır. Günümüzde denize bakan manzarasıyla ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ziyareti kolaylaştırmak ve güvenliği artırmak için de korkuluklar eklenmiştir.

Çandarlı Kalesi Ne Amaçla Yapılmıştır?

Çandarlı Kalesi Cenevizliler döneminde hem gelen saldırıların engellenmesi hem de devletin kendi gücünü göstermesi amacıyla yapılmıştır.

Osmanlı döneminde de Çandarlı Halil Paşa top atışlarına karşı dayanıklı olması amacıyla yeniletmiştir. Kareye yakın bir planda inşa edilen Çandarlı Kalesi’nin beş adet kulesi vardır. Duvarları, kapısı ve mazgallarıyla güçlü bir şekilde yıllara meydan okumuştur.

İlginizi Çekebilir: Teos Antik Kenti Tarihi | Mimari Yapıları | Giriş Ücreti | Ziyaret Saatleri

Çandarlı Kalesi Nerede

Adres: Çandarlı, Kale Sk., 35985 Dikili/İzmir

Çandarlı Kalesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Çandarlı Kalesi Fotoğrafları

Çandarlı Kalesi Ziyaret Saatleri

Kale 14:00 – 17:00 arası ziyaret edilebilir. Pazartesi ve Salı günü ziyarete kapalıdır.

Çandarlı Kalesi Yol Haritası

Çandarlı Kalesi Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir