elazig-tarihiPin
Ana sayfa » Elazığ Gezilecek Tarihi Yerler

Elazığ Gezilecek Tarihi Yerler

 

Bölgedeki en gelişmiş şehirlerden birisi olan Elazığ, doğal güzellikleri ve tarihi mekânları ile ön plana çıkmaktadır. Elazığ gezilecek yerler bakımından, oldukça zengin şehirlerimizin başında gelmektedir. Buzluk Mağarası, Hazar Gölü, Keban Barajı gibi doğal güzelliklere de sahip olan Elazığ, aynı zamanda dini turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla gelişen şehirlerinden olan Elazığ Türkiye’de gezilecek yerler açısından büyük bir öneme sahip olup, adeta bir açık hava kültür müzesidir.

Harput Kalesi

harput-tarihi-kalesiPin

Rivayete göre yapımında su yerine süt kullanılan Harput Kalesi, Urartular döneminde inşa edilmiş önemli tarihi mekânlardan birisidir. Rivayet üzere gelen bilgilere göre kalenin yapıldığı dönemde su kıtlığının bulunması nedeniyle, kalenin harcında süt kullanılmıştır. M.Ö 8. Yüzyılda Urartu krallığı tarafından kurulan kale, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. En son 1515 yılında Osmanlı Devleti’nin hâkimiyetine girmiştir. Çeşitli efsanelerin anlatıldığı bu kaleye halk arasında “Süt Kalesi” de denmektedir.

Kale belirli dönemler içerisinde Bizans, Roma ve sonrasında ise Arapların eline geçmiştir. Birçok efsaneye konu olan Harput Kalesi, Elazığ gezilecek yerler listesinde en fazla ziyaret alan tarihi mekânlardan birisidir. Eğer ki Elazığ’a yolunuz düşerse, Harput Kalesi’nin mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İzzet Paşa Vakfı

elazig-vakfiPin

Gezilecek tarihi yerler arasında İzzet Paşa Vakfı da, tarihi turistik gezi düzenleyenlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden birisidir. 1856 yılında Elazığ Valisi Hacı İzzet Paşa tarafından yaptırılan İzzet Paşa Camisi, yapım aşamasında oldukça ilginç bir sürecin yaşanmasına da tanık olmuştur. Elazığ Valisi Hacı İzzet Paşa 600 metrekarelik bir arsayı kendi bütçesinden satın alarak, 1866’da tek ahşap minare ve kerpiç ile camii yaptırmıştır. Geçen süreç içerisinde camiinin çeşitli sebeplerle yıkılmış ve 1967 yılında başlayan çalışmaların 1972 yılında sonuçlanması ile birlikte, cami tekrardan yapılmıştır. 1970’li yıllarda İzzet paşa Camisini korumak ve bakımını üstlenmek adına kurulan İzzet Paşa Derneği, 1975 yılında feshedilerek İzzet Paşa Vakfı olarak tekrardan kurulmuştur.

İzzet Paşa Vakfı günümüzde yaptığı hizmetlerle ve büyük bütçesiyle, ülkemizin sayılı vakıfları arasında yer almaktadır.

Dabakhane

elazig-sifali-suPin

Birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen şifalı suları ile ünlü olan Elazığ Dabakhane, karaciğer, bağırsak, mide ve ruhsal depresyon sorunlarına karşı şifa aramak isteyenlerin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Harput Kalesine yakın bir yerde bulunan Dabakhane’nin kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmese de, 1988 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Yurtiçi ve yurtdışından birçok ziyaretçi çeken Dabakane, gezilecek tarihi yerler listemizde tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir. Buradaki suyun en önemli özellikleri kokusuz, berrak ve renksiz olmasıdır. Eski bir tesis olması nedeniyle de, tarihi bir özelliğe sahiptir.  Özellikle Ağustos sıcağında tercih edilen Dabakhane, içerisinde bulunan elementlerden dolayı sağlığa iyi gelindiği biliniyor. Türkiye de gezilecek yerler arasında bulunan bu yerin birbiriyle bağlantılı üç kurnası bulunuyor.

Harput Ulu Camii

harputun-unlu-camisiPin

Elazığ Harput ilçesinde bulunan iç kale içerisinde yer alan Harput Camii, Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yapılmıştır. İki buçuk metrelik duvar kalınlığı ile ön plana çıkan Harput Ulu Camii, 1156 yılında yapılmış olup, tarihi yerler listesinde ilginç mimari yapısı ile ön plana çıkmaktadır. O tarihten günümüze kadar birçok restorasyon çalışmasının yapıldığı Harput Ulu Camii, aslına uygun bir şekilde yapılan bu çalışmalar neticesinde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2000 metrekarelik bir saha üzerine inşa edilen Harput Ulu Camii, kısım kısım moloz taşların desteklenmesi ile birlikte, kesme taş ile inşa edilmiştir. İki giriş kapısı bulunan Caminin giriş kapılarından birisinin üzerinde, beyaz mermer üzerine yazılmış bir kitabe yer almaktadır. Günümüzde hala ibadethane olarak kullanılan Harput Ulu Camii, Elazığ’da en fazla ziyaret edilen tarihi mekânlar arasında yer almaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

meryem-ana-kilisesiPin

Harput Kalesi’nin doğu kısmında ve şehrin merkezinde yer almaktadır. Anadolu’nun en eski ibadethanelerinden birisi olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi, tarihi yerler listesinde önemli bir yere sahip olup, her yıl yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Meryem Ana Kilisesi bu ismin dışında Süryani Kilisesi, Kızıl kilise ve Yakup Kilisesi adlarıyla da bilinmektedir. Milattan sonra 179. yıllarda yapıldığı tahmin edilen Meryem Ana Kilisesi, ilk başlarda kalede bulunan putperestlerin saklanması için kullanılan alanlardan birisi olup, Yakubi Hıristiyanlar sonraki yıllarda bu yapıyı kiliseye çevirerek, ibadethaneye dönüştürmüşlerdir. Din turizmi ne ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olduğunu düşündüğümüz Meryem Ana Kilisesi, Elazığ’ın en önemli tarihi yerlerinden birisidir.

Harput Buzluk Mağarası

elazig-magaralariPin

Tarihi çok eski yıllara dayanan Harput Buzluk Mağarası, Elazığ merkeze 12 kilometre mesafededir. Elazığ Harput ilçesinde yer alan bu mağara, Keban Barajı’nın seyir tepesi konumunda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda buzluk mağarasının tarihinin, yine Urartulara dayandığı bilinmektedir. Elazığ tarihinde önemli bir yere sahip olan Urartuların, buzluk mağarasında da izlerini görülmektedir. Yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilen Harput buzluk mağarası, gezilecek yerler arasındadır. Mağara, yaz aylarında çok serin kış aylarında ise oldukça sıcaktır. Mağaranın jeomorfolojik yapısı nedeniyle, mağaranın içerisinde yaz aylarında dikit ve sarkıtlar şeklinde buzlar meydana gelmektedir. Kış aylarında ise buzullar çözülmekte olup, mağaranın içerisi yaz aylarına göre daha sıcaktır. Ayrıca eskiden köylülerin bu mağarayı, yiyeceklerini saklamak için kullandıkları da bilinmektedir.

Kapalı Çarşı

elazig-carsisiPin

Şehrin en eski ve en önemli ticaret merkezleri arasında yer alan Kapalı Çarşı, tarihi konumu ile gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Elazığ’a has ürünlerin yanı sıra bölgeye ait farklı birçok ürünün satıldığı Elazığ tarihi kapalı çarşısı, Elazığ ziyaretlerinizde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında yer almaktadır.

Elazığ tarihi kapalı çarşısı, ağın leblebisi, Elazığ pekmezi, badem şekeri ve tulum peyniri gibi Elazığ’a ait yöresel tatların satışının yapıldığı ticaret alanlarının başında gelmektedir. 2013 yılında eski yapısı korunacak bir şekilde restore edilen bu yer, şehir merkezine yakın mesafede bulunmaktadır. Türkiye’de gezilecek yerler arasında bulunan kapalı çarşı özellikle Ramazan aylarında daha da canlanmaktadır. Turistik yerler arasında bulunan kapalı çarşı, Elazığ’ın bir simgesi haline gelmiştir.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir