ADANA GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Toplam 15 ilçesi bulunan Adana 2 milyonu geçen nüfusuyla Adana, tarihi ve kültürel olarak ziyaretçilerine güzel anlar yaşatıyor. Akdeniz bölgesinde yer alan Adana, Türkiye’nin altıncı büyük ilidir. Adana gezilecek yerleri herkese hitap ettiği için uğramanız gereken bir yerdir.

Sabancı Merkez Camiadana-gezilecek-yerler

Adana merkezde yer alan Sabancı Merkez Cami, Adana gezilecek tarihi yerler arasında sizleri bekliyor. 1998 yılında yapımı tamamlanarak geniş bir alana yapılan cami, şehrin simgesi haline gelmiştir. Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olan burası, 28bin kişiye ibadet imkânı sunuyor. Sekiz fil ayağına oturan kubbesi 32 metre çapında büyük bir kubbedir. Toplamda 6 adet minaresi bulunan cami, farklı odalarıyla insanlara iyi imkânlar sunuyor. Dört ders odası, imam, müezzin ve sohbet odalarıyla oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Sabancı Vakfı ve Türk Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yaptıkları bu cami, her yıl binlerce kişinin ibadet etmesine vesile olmaktadır. Hüseyin kutluya ait olan hat eserleri de camiye farklı bir tat katmaktadır. Tarihi yerler arasında bulunan cami eski dönem mimarileri de anımsatmaktadır.

Adana Büyük Saat

adana-buyuk-saat

Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğini taşıyarak Adana gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Adana Büyük Saat, 32 metre uzunluğunda yapılmıştır. Adana Seyhan ilçesinde görülmeyi beklenen Büyük Saat, Ermenilerin Adana’yı işgali sırasında büyük hasar görmüştür. Cumhuriyet kurulduğu dönemlerde tekrar onarılan kulede iki adet merdiven yönü bulunmaktadır. Merdivenlerin bir yeraltına inerken diğer yukarıya çıkmaktadır. 1882 yılında yapımına başlanarak modern bir Adana kurulması yönünde ilk adımları atan Ziya Paşa, oldukça büyük çaba göstermiştir. El emeği ve göz nuruyla yapılarak küçük taşların bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Daha sonra Almanya’dan saat yapım makineleri getirilerek kule daha dayanıklı bir hale getirilmiştir. Ki 1998 yılında Adana da yaşanan depremden sonra bile sapasağlam ayakta kalmıştır. Ülkemize tarihi yerler açısından katkı yapan burayı kaçırmamanız gerekiyor.

Bebekli Kilise

bebekli-kilise

Adana’da bulunan Bebekli Kilise, Katolik kilisesi özelliği taşımaktadır. Saint Paul Church adına yaptırılan kilise, Adana gezilecek tarihi yerler arasındadır.  İtalyalılara ait olan kilisenin tepesinde bir adet Meryem ana heykeli bulunmaktadır. Meryem ana heykeli bir bebeği indirdiğine benzediği için halk arasında Bebekli Kilise olarak anılmasına neden olmuştur. 2.5 metre boyunda olan bu heykel Adana’ya her gelenin dikkatini çekmektedir. Adana’nın kültürel miraslarından olan bu kilise 1915 yılında yaşanan, Ermenilerin ülke dışına gönderilmesiyle soykırımı bahane ettikleri için Katoliklere verilmiştir. Saint Paul, Aziz Pavlus olarak da adın geçen hristiyan misyonerin adı, İncil de ve Yeni ahitte de adı geçen önemli birisidir. Tarihi yerler arasında bulunan kiliseyi, Pazartesi, Çarşamba, Cuma saat 14:00 ve 16:00 arasında gezebilirsiniz. Ayrıca pazartesiden cumaya kadar saat 8:00’ da Türkçe ayinler yapılmaktadır.

Adana Sinema Müzesi

sinema-muzesi

Adana’nın geleneksel evlerinin restore edilmesiyle oluşturulan Sinema Müzesi, ilk açılışını 18. Altın Koza Film Festivali ile vermiştir. Müzede birçok sanatçının adına tahsis edilmiş odalar vardır. Bunun yanında heykelleri, sanatçılar hakkında bilgilendirme panoları, eski filmlere ait posterler gibi Yeşilçam hakkında aradığınız birçok sanatçıya ait bilgi bulabilirsiniz. Adana gezilecek tarihi yerler arasında bulunan ülkemizin sinemaya verdiği değeri göstermektedir. Yılmaz Güney, Şener Şen, Orhan Kemal, Aytaç Arman gibi birçok değerli sanatçı hakkında bilgi alabileceğiniz müzede, ayrıca sahip oldukları eşyaları da görebilirsiniz. Bu sayede günümüz sinema sektörünün hangi zorluklar içinde gelişip büyüdüğünü hissedebileceksiniz. Bunun yanında müze ziyaretçilerine üst katta bulunan kütüphaneden yararlanma ve film arşivlerinde bulunan filmlerden izleme imkânı da sunuyor. Gerçekten Türkiye tarihi yerlerinden olan müze, herkesin ilgi odağı olacak gibi.

Adana Etnografya Müzesi

adana-muzeleri

Kilise binası olarak kullanılan şuan ki Adana Etnografya Müzesi, 1845 yılında terk edildikten sonra 1924 yılında müzeye çevrilmiştir. Bir süre arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler burada sergilenirken, eserlerin dışarıya taşınmasından sonra kilise restore edilmiştir. Adana Etnografya Müzesi’nde birçok taş eser sergilenmektedir. Mezar taşları, kufi, sülüs hatla yazılmış eserleri görebilirsiniz. Güney ve Kuzey bölümlerinde 17.yy Osmanlı mezarlarını süslü bir şekilde görebilirsiniz. Bu mezarlar arasında Adana’nın hatırı sayılır insanlarının mezarları da vardır. Etnografik eserler arasında bulunan el dokumaları, ıstarlar, çıkrıklar ve kilimler ile müze, Türkiye tarihi yerlerin arasına girmeyi başarmıştır. Yörük çadırı ve şark odası bulunan müzede eski yaşantılar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca şark odasında Türk usulüne göre giyinmiş bir Türkmen kızı ile birlikte ortada bir adet mangal sizi karşılıyor olacaktır.

Adana Taş Köprü

adana-tas-köpru

Seyhan ile Yüreğir’i birbirine bağlayan Taş Köprü,  2000 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutmaktadır. Tarihte birçok farklı isimle anılan köprü 2000 yılında geçirdiği restorasyonla birlikte trafiğe kapalı hale getirilmiştir. Dolgu duvarlar tekniği ile küf taşı ve mermer taşında yapılan köprü, Adana gezilecek tarihi yerler arasındadır. 310 metrelik uzunluğuyla parke taşı döşenerek hala bazı yerlerinde doğallığı korunmaktadır. Ayrıca köprüde ay yıldızlı bayrak ve aslan kabartmaları yer almaktadır. 3 metre genişliğinde yapılan köprünün genişliği 20yyda arttırılmıştır. Ayrıca yine 20. Yyda yapılan köprünün ortasında dinlenme köşkü yer alırken daha sonra bu yıkılmıştır. Köprünün yapılış tarihi ise 120 yıllarında Hadrianus tarafından olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde de farklı onarımlar geçiren köprünün arkeoloji müzesinde yer alan bir kitabesi vardır.

Ulu Cami

adana-ulu-cami

Adana’nın simgelerinden olan Ulu Cami, büyük boyutuyla dikkatleri çekmektedir. 1513 yılında yapımına başlanan cami 1541 yılında ibadete açılmıştır. Ramazan oğlu Halil Bey tarafından yaptırılan camide Selçuklu ve Osmanlı izleri görünmektedir. Kare plana yakın bir mimari de yapılan caminin doğusundan ve batısından birer girişi bulunmaktadır. Adana’nın sıcak olması nedeniyle esas ibadet yerine ek olarak avlunun bir yerinin üstüne ahşap bir örtü kullanılarak ibadet yeri genişletilmiştir. Dış duvarlarda ise kullanılan beyaz ve siyah mermerler camiye hoş bir görüntü katmıştır. Ayrıca caminin birkaç yerinde de yapılan çini çalışmaları da caminin estetik anlayışını gözler önüne sermektedir. Adana gezilecek yerler arasında yerini hazırlayan Ulu Cami,  bölgede yapılan diğer camilere de ilham olmuştur. Kesinlikle Adana gezisinde görülmesi gereken yerlerden biridir Ulu Cami.

1 YORUM

 1. Adana’da yapmadan dönme diyeceğim 8 şey
  Ortadoğunun ve ülkemizin 3’cü büyüğü olan Sabancı camini görmelisin.
  Adana Kebabı yemek için Kebapçı Mesut’u denemelisin
  Kazım Büfenin muzlu sütüyle tostunu yemelisin.
  Ciğerci Bedo’da ciğer yemelisin.
  Şalgamcı Doktoruma uğramalısın.
  Adana’nın portakal lokumu ve kolonyasını almalısın.
  Adana kalmayı düşünüyorsanız Saydam Oteli bulmalısın.
  Vakit tutarsa Portakal çiçeği festivaline katılmalısın.
  Keşfetmeniz dileğiyle..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here