Ankara gezilecek tarihi yerler

 

Ankara, İstanbul’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Burada 4 milyondan fazla insan yaşıyor. Ancak 20. yüzyıla kadar Ankara yaklaşık 16 bin kişinin bulunduğu küçük bir kasabaydı. 1923’te Ankara, Türkiye’nin başkenti oldu. Genel olarak, hikâye çok uzun ve ilginç ve burada daha pek çok ilginç şey var. Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara tarihi yerler ve turistik turistik mekanlar, şimdi birçok turisti ağırlıyor.

Kocatepe Camisi

Ankara kocatepe camisi

Ankara’nın en büyük camisi, 1987 yılında bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Cami yaklaşık 4300 metrekarelik bir alanda yer almaktadır, caminin yüksekliği yaklaşık 50 metredir. Ankara tarihi yerler arasında bulunan caminin Kubbesi 25 metreden büyüktür.

Ana kubbeye yakın 88 metre uzunluğunda dört minareli altın hilallerle süslenmiş bu binalar uzaktan görülebilir. Caminin içinde zengin vitray pencereler, altın dekorlar, kristal avizeler, mermerler ve renkli fayanslar bulunuyor. İçinde Suudi Arabistan Kralı tarafından son yüzyılın sonunda cami verilen Mescid-I Nebevi’nin cami modeli duruyor.

Komplekste ayrıca bir konferans merkezi ve bir kütüphane de bulunmaktadır. Altında ise kullanılmayan bir adet otopark vardır. Minareler arasında asansörle geçiş mümkündür. Osmanlı mimarisinin günümüz modern mimarisiyle bir karışımını sunan Kocatepe Camisi Ankara’nın tarihi yerleri arasında sizleri bekliyor.

Kocatepe Camisi Nerede?

Kocatepe Camisi, Kültür Mahallesi ve Çankaya İlçesi’nde yer almaktadır. Ayrıca Kızılay Meydanı’ndan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ya da 15 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1921 yılında, bir zamanlar dik bir pazar ve bir kervansaray olan 15. yüzyıl binalarından kuruldu. Müze, Anadolu’nun topraklarında (modern Türkiye’nin topraklarının orta kısmında) yaşamış olan tüm halkların tarihini ve kültürünü en erken çağlardan anlatan eserler saklamaktadır.

Burada antik Yunan ve Roma eserlerine, Neolitik, Tunç Çağı, vb. Nesnelere hayran olabilirsiniz. Bazıları 8000 yıldan beri buradadır. Heykelcikler, mobilyalar, metal vazolar, süs eşyaları ve çok daha fazlası var. Ayrıca Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunurken, 90’lı yıllarda müze yılın en iyi Avrupa müzesi seçildi. Anadolu medeniyetlerinin günümüze kadar gelen macerasını anlatan müze, tarih severlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Eserler müzede kronolojik bir sıra içinde sergilenmektedir. Böylelikle tüm dönemler içerisindeki gelişimleri ziyaretçiler gözlemleyebiliyorlar. 1997 yılında Avrupa yılın müzesi seçilen müze Peleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağlardan birçok eserler bulunuyor. Kısacası bilim ve araştırmanın yanı sıra Ankara’nın tarihi yerleri nelerdir merak edenleri arasında sizler bekliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede?

Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA. Haftanın her günü saat 17.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Ulus Heykelden Ankara Kalesi’ne doğru dümdüz ilerlerseniz de karşınıza çıkacaktır.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi

ankara resim ve heykel müzesi

Ankara tarihi yerler arasında bulunan müze, geçmişi sevenlerin hizmetine sunuluyor. 19. yüzyıldan günümüze Türk sanatçılarının eserlerini sunarken, diğer müze sergilerinin de temelini oluşturuyor. Ek olarak, müze, bu bölgenin etnografik ve tarihi özellikleri hakkında bilgi veren öğeler sergiliyor.

Buradaki koleksiyonlar resim, heykel, seramik, grafik ve fotoğraf çalışmalarıyla temsil edilmektedir. Ankara tarihi yerler arasında ve namazgâh tepesinde yer alan müze, Selçuklu, Osmanlı ve modern Türk mimarisinin bir karışımıdır. İçerisinde resim atölyesi, Türk odası ve opera salonu gibi bölümler yer almaktadır.

Kışın açılış 08:00 da olup kapanış 17:00’da olurken yazın saat 09:00’da açılarak 19:00’da kapanıyor. 1927 yılında kurulan müze Atatürk’ün önerileriyle Ankara’da yerini almıştır. Bugün 3 binden fazla Ankara’nın tarihi eserlerini barındırarak tarih severlerin ve turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ankara resim ve heykel müzesi Ankara’nın tarihi yerleri listesine eklemeniz gereken bir yer.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi Nerede?

Talat Paşa Bulvarı’ndan bineceğiniz otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Adres:Talatpaşa Bulvarı, Türk Ocağı Sokağı Sokak no:1

Anıtkabir

Ankara anıtkabir

Türk kurtuluş savaşının önderi ve yeni Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara’da bulunan anıt mezarının olduğu yer olan Anıtkabir, her yıl milli duyguları barındıran binlerce insanın uğrak noktası olmaktadır. Yapımı 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir, yapılmadan önce Anıttepe olan adı Rasattepeydi

Ankara tarihi eserleri arasında bulunan bu yer, zamanla etrafı çiçeklendirilerek yol düzeni tamamlanmıştır. Mermer ve betonarmeden oluşan yapı, heykeller, aslan heykelleri ve süslemeler ile hoş bir görüntü sunmaktadır. Anıtkabir yeni bir mimari dönemin başlatıcısı niteliğindedir. Kesme taşlar ile simetriye önem veren bir görüntü oluşturulup anıtsal özelliği ağır basmaktadır.

Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisi harmanlanarak ziyaretçilerine sunulmuştur. Kullanılan testere dişli bordürler ve rozetli taş süslemeler Osmanlı’da da Selçuklularda da kendini göstermektedir. Anıtkabir hem milli duygulara önem verenler için hem de saygı için Ankara tarihi mekanlar arasında ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ulus’dan metroyla M1, Otobüs – 220-3 ile giderseniz 28 dk sürer. Aştiden otobüsle 37 dakika. Ankamalldan 282-otobüsle 24 dakika , kızılay avmden otobüs 221-3 ile 16 dakika, kızılaydan otobüs 221-3 ile yine 16 dakikada varabilirsiniz.

Adres: Mebus evleri mahallesi, Anıt caddesi, Anıttepe, Çankaya

 

 

Gençlik Parkı

Ankara gençlik parkı

Park, Ulus ilçesi yakınlarındadır. Burası “Gençlik Parkı” olarak adlandırılıyor, çünkü yerel gençlik burada vakit geçirmeyi çok seviyor. Park Ankara’nın meşhur yerlerinden biridir ve otuz hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Parkın merkezinde gölün yanı sıra burada farklı rekreasyon alanları ve şekerleme dükkânları bulacaksınız.

Parkta, Luna Park, çeşmeler ve kafeler var. Bu park, şehrin “Ramazan Festivali”, kitap fuarları, konserler ve hediyelik eşya fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Genç yaşlı demeden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken park, sevdikleriniz ile oturup çay içebileceğiniz Ankara’nın turistik yerlerine sahiptir.

2007 yılında parka ilginin azalmasından dolayı belediye tarafından yeniden inşa edilen park, birçok merkez, park yeri, kafe, tiyatro binası gibi yerleri içinde barındırıyor. Altı farklı girişi olan Gençlik Parkı, dönme dolabı ve 45 metre yüksekliğe çıkan asansörüyle ilgileri üzerine çekiyor. Sizde günlük yaşantının yoğun temposundan yorulduysanız ve güzel bir gezi yapmak istiyorsanız burayı Ankara tarihi eserler listenize ekleyebilirsiniz.

Gençlik Parkı Nerede?

Doğanbey Mahallaesi, Atatürk Bulvarı no 50 , 06050 Altındağ. Ulus Meydanı’na ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara tabiat tarihi müzesi

Atatürk’ün tavsiyesi üzerine 1968 yılında açılan müze, 4000 m2lik bir alana yapılmıştır. İlk katta milyonlarca yıllık bitki türlerine ev sahipliği yapan müze, yaklaşık 6 bin adet Ankara’nın tarihi eserleri ile ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. Meraklılarına birçok malzeme çıkartarak araştırma ve bilime ilgi duyanları da kendisine çekecektir.

Müzede göze en çarpan şeyler büyük dinozor iskeleti ve 15 milyon yaşında bir fil iskeletidir. Ay taşları, gök taşları gibi birçok eseri de içinde barındırarak, kapsamlı bir müze olmayı hak etmiştir. Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Tabiat Tarihi Müzesi, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası oluyor.

Çocuklarını ve sevdiklerini alanlar, yorgunluğunu atmak ve geçmişe dair bilgiler edinmek için buraya geliyorlar. Hem tarihsel hem de görsel açıdan doyurucu olan müze, suda yaşayan canlılarında iskeletlerini bulundurmaktadır. Burayı Ankara tarihi mekanlar  arasında mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede?

Çankaya  çukurambar mahallesinde bulunan müzeye, öğretmenler caddesinden ulaşabilirsiniz. Telefon: 0312 201 23 96/97

August Tapınağı

Ankara August Tapınağı

4000 yıllık geçmişe sahip olan tapınak 1555 yılında Avusturya arşidükü tarafından keşfedilmiştir. Günümüze ulaşabilen August Tapınağı daha önce Kibele ve ay tanrısı Men için yapılmış bir tapınağa ev sahipliği yapıyordu.

Ankara’daki tarihi eserler içinde bulunan tapınağın keşfiyle Romalılar kendi kültürünü buraya aktarmak için buraya yerleşmeye başlamışlardır. Mermer ve ion karışımı bir mimari yapıyla oluşturulan bu tapınağın iç kısmı 3 bölümden oluşuyor. Ankara gezilecek yerler arasında olan tapınak ilerleyen zamanlarda hıristiyanlar tarafından kilise olarak kullanılmıştır.

Yazıtlarda ise imparator Augustus’un vasiyeti ve emirleri yer alıyor. Fakat dört tane olarak yapılmış yazıtlardan sadece biri günümüze ulaşabilmiştir. Osmanlı hâkimiyetine geçtiğinde ise yanına Hacı Bayram Camisi yapılmıştır. Ankara tarihi ve turistik yerleri arasında ismi geçen tapınak duyulan ilgiyi hak ediyor.

August Tapınağı Nerede?

Ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz tapınak, Ulus merkezde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here