Ankara gezilecek tarihi yerler

 

Ankara, İstanbul’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Burada 4 milyondan fazla insan yaşıyor. Ancak 20. yüzyıla kadar Ankara yaklaşık 16 bin kişinin bulunduğu küçük bir kasabaydı. 1923’te Ankara, Türkiye’nin başkenti oldu. Genel olarak, hikâye çok uzun ve ilginç ve burada daha pek çok ilginç şey var. Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara tarihi yerler ve turistik turistik mekanlar, şimdi birçok turisti ağırlıyor.

1. Kocatepe Camisi

Ankara kocatepe camisi

Ankara’nın en büyük camisi, 1987 yılında bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Cami yaklaşık 4300 metrekarelik bir alanda yer almaktadır, caminin yüksekliği yaklaşık 50 metredir. Ankara tarihi yerler arasında bulunan caminin Kubbesi 25 metreden büyüktür.

Ana kubbeye yakın 88 metre uzunluğunda dört minareli altın hilallerle süslenmiş bu binalar uzaktan görülebilir. Caminin içinde zengin vitray pencereler, altın dekorlar, kristal avizeler, mermerler ve renkli fayanslar bulunuyor. İçinde Suudi Arabistan Kralı tarafından son yüzyılın sonunda cami verilen Mescid-I Nebevi’nin cami modeli duruyor.

Komplekste ayrıca bir konferans merkezi ve bir kütüphane de bulunmaktadır. Altında ise kullanılmayan bir adet otopark vardır. Minareler arasında asansörle geçiş mümkündür. Osmanlı mimarisinin günümüz modern mimarisiyle bir karışımını sunan Kocatepe Camisi Ankara’nın tarihi yerleri arasında sizleri bekliyor.

Kocatepe Camisi Nerede?

Kocatepe Camisi, Kültür Mahallesi ve Çankaya İlçesi’nde yer almaktadır. Ayrıca Kızılay Meydanı’ndan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ya da 15 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

2. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1921 yılında, bir zamanlar dik bir pazar ve bir kervansaray olan 15. yüzyıl binalarından kuruldu. Müze, Anadolu’nun topraklarında (modern Türkiye’nin topraklarının orta kısmında) yaşamış olan tüm halkların tarihini ve kültürünü en erken çağlardan anlatan eserler saklamaktadır.

Burada antik Yunan ve Roma eserlerine, Neolitik, Tunç Çağı, vb. Nesnelere hayran olabilirsiniz. Bazıları 8000 yıldan beri buradadır. Heykelcikler, mobilyalar, metal vazolar, süs eşyaları ve çok daha fazlası var. Ayrıca Türkiye’nin tarihi yerleri arasında bulunurken, 90’lı yıllarda müze yılın en iyi Avrupa müzesi seçildi. Anadolu medeniyetlerinin günümüze kadar gelen macerasını anlatan müze, tarih severlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Eserler müzede kronolojik bir sıra içinde sergilenmektedir. Böylelikle tüm dönemler içerisindeki gelişimleri ziyaretçiler gözlemleyebiliyorlar. 1997 yılında Avrupa yılın müzesi seçilen müze Peleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağlardan birçok eserler bulunuyor. Kısacası bilim ve araştırmanın yanı sıra Ankara’nın tarihi yerleri nelerdir merak edenleri arasında sizler bekliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede?

Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA. Haftanın her günü saat 17.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Ulus Heykelden Ankara Kalesi’ne doğru dümdüz ilerlerseniz de karşınıza çıkacaktır.

3. Ankara Resim ve Heykel Müzesi

ankara resim ve heykel müzesi

Ankara tarihi yerler arasında bulunan müze, geçmişi sevenlerin hizmetine sunuluyor. 19. yüzyıldan günümüze Türk sanatçılarının eserlerini sunarken, diğer müze sergilerinin de temelini oluşturuyor. Ek olarak, müze, bu bölgenin etnografik ve tarihi özellikleri hakkında bilgi veren öğeler sergiliyor.

Buradaki koleksiyonlar resim, heykel, seramik, grafik ve fotoğraf çalışmalarıyla temsil edilmektedir. Ankara tarihi yerler arasında ve namazgâh tepesinde yer alan müze, Selçuklu, Osmanlı ve modern Türk mimarisinin bir karışımıdır. İçerisinde resim atölyesi, Türk odası ve opera salonu gibi bölümler yer almaktadır.

Kışın açılış 08:00 da olup kapanış 17:00’da olurken yazın saat 09:00’da açılarak 19:00’da kapanıyor. 1927 yılında kurulan müze Atatürk’ün önerileriyle Ankara’da yerini almıştır. Bugün 3 binden fazla Ankara’nın tarihi eserlerini barındırarak tarih severlerin ve turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ankara resim ve heykel müzesi Ankara’nın tarihi yerleri listesine eklemeniz gereken bir yer.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi Nerede?

Talat Paşa Bulvarı’ndan bineceğiniz otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Adres:Talatpaşa Bulvarı, Türk Ocağı Sokağı Sokak no:1

4. Anıtkabir

Ankara anıtkabir

Türk kurtuluş savaşının önderi ve yeni Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara’da bulunan anıt mezarının olduğu yer olan Anıtkabir, her yıl milli duyguları barındıran binlerce insanın uğrak noktası olmaktadır. Yapımı 1953 yılında tamamlanan Anıtkabir, yapılmadan önce Anıttepe olan adı Rasattepeydi

Ankara tarihi eserleri arasında bulunan bu yer, zamanla etrafı çiçeklendirilerek yol düzeni tamamlanmıştır. Mermer ve betonarmeden oluşan yapı, heykeller, aslan heykelleri ve süslemeler ile hoş bir görüntü sunmaktadır. Anıtkabir yeni bir mimari dönemin başlatıcısı niteliğindedir. Kesme taşlar ile simetriye önem veren bir görüntü oluşturulup anıtsal özelliği ağır basmaktadır.

Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisi harmanlanarak ziyaretçilerine sunulmuştur. Kullanılan testere dişli bordürler ve rozetli taş süslemeler Osmanlı’da da Selçuklularda da kendini göstermektedir. Anıtkabir hem milli duygulara önem verenler için hem de saygı için Ankara tarihi mekanlar arasında ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ulus’dan metroyla M1, Otobüs – 220-3 ile giderseniz 28 dk sürer. Aştiden otobüsle 37 dakika. Ankamalldan 282-otobüsle 24 dakika , kızılay avmden otobüs 221-3 ile 16 dakika, kızılaydan otobüs 221-3 ile yine 16 dakikada varabilirsiniz.

Adres: Mebus evleri mahallesi, Anıt caddesi, Anıttepe, Çankaya

 

 

5. Gençlik Parkı

Ankara gençlik parkı

Park, Ulus ilçesi yakınlarındadır. Burası “Gençlik Parkı” olarak adlandırılıyor, çünkü yerel gençlik burada vakit geçirmeyi çok seviyor. Park Ankara’nın meşhur yerlerinden biridir ve otuz hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Parkın merkezinde gölün yanı sıra burada farklı rekreasyon alanları ve şekerleme dükkânları bulacaksınız.

Parkta, Luna Park, çeşmeler ve kafeler var. Bu park, şehrin “Ramazan Festivali”, kitap fuarları, konserler ve hediyelik eşya fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Genç yaşlı demeden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken park, sevdikleriniz ile oturup çay içebileceğiniz Ankara’nın turistik yerlerine sahiptir.

2007 yılında parka ilginin azalmasından dolayı belediye tarafından yeniden inşa edilen park, birçok merkez, park yeri, kafe, tiyatro binası gibi yerleri içinde barındırıyor. Altı farklı girişi olan Gençlik Parkı, dönme dolabı ve 45 metre yüksekliğe çıkan asansörüyle ilgileri üzerine çekiyor. Sizde günlük yaşantının yoğun temposundan yorulduysanız ve güzel bir gezi yapmak istiyorsanız burayı Ankara tarihi eserler listenize ekleyebilirsiniz.

Gençlik Parkı Nerede?

Doğanbey Mahallaesi, Atatürk Bulvarı no 50 , 06050 Altındağ. Ulus Meydanı’na ise 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

6. Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara tabiat tarihi müzesi

Atatürk’ün tavsiyesi üzerine 1968 yılında açılan müze, 4000 m2lik bir alana yapılmıştır. İlk katta milyonlarca yıllık bitki türlerine ev sahipliği yapan müze, yaklaşık 6 bin adet Ankara’nın tarihi eserleri ile ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. Meraklılarına birçok malzeme çıkartarak araştırma ve bilime ilgi duyanları da kendisine çekecektir.

Müzede göze en çarpan şeyler büyük dinozor iskeleti ve 15 milyon yaşında bir fil iskeletidir. Ay taşları, gök taşları gibi birçok eseri de içinde barındırarak, kapsamlı bir müze olmayı hak etmiştir. Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Tabiat Tarihi Müzesi, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası oluyor.

Çocuklarını ve sevdiklerini alanlar, yorgunluğunu atmak ve geçmişe dair bilgiler edinmek için buraya geliyorlar. Hem tarihsel hem de görsel açıdan doyurucu olan müze, suda yaşayan canlılarında iskeletlerini bulundurmaktadır. Burayı Ankara tarihi mekanlar  arasında mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

 

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede?

Çankaya  çukurambar mahallesinde bulunan müzeye, öğretmenler caddesinden ulaşabilirsiniz. Telefon: 0312 201 23 96/97

7. August Tapınağı

Ankara August Tapınağı

4000 yıllık geçmişe sahip olan tapınak 1555 yılında Avusturya arşidükü tarafından keşfedilmiştir. Günümüze ulaşabilen August Tapınağı daha önce Kibele ve ay tanrısı Men için yapılmış bir tapınağa ev sahipliği yapıyordu.

Ankara’daki tarihi eserler içinde bulunan tapınağın keşfiyle Romalılar kendi kültürünü buraya aktarmak için buraya yerleşmeye başlamışlardır. Mermer ve ion karışımı bir mimari yapıyla oluşturulan bu tapınağın iç kısmı 3 bölümden oluşuyor. Ankara gezilecek yerler arasında olan tapınak ilerleyen zamanlarda hıristiyanlar tarafından kilise olarak kullanılmıştır.

Yazıtlarda ise imparator Augustus’un vasiyeti ve emirleri yer alıyor. Fakat dört tane olarak yapılmış yazıtlardan sadece biri günümüze ulaşabilmiştir. Osmanlı hâkimiyetine geçtiğinde ise yanına Hacı Bayram Camisi yapılmıştır. Ankara tarihi ve turistik yerleri arasında ismi geçen tapınak duyulan ilgiyi hak ediyor.

August Tapınağı Nerede?

Ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz tapınak, Ulus merkezde yer alıyor. Hacı Bayram Mahallesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

8. Beypazarı

ankara-tarihi-yerler-beypazari


Ankara tarihi yerler arasındaki Beypazarı, Ankara’ya 100 km. uzaklıktadır. Sincan ilçesi üzerinden gidilen Beypazarı özellikle hafta sonlarında çok ilgi görmektedir. Bölgede, Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı egemenlikleri yaşanmıştır. Beypazarı, Osmanlı döneminde askeri sistemin bel kemiğini oluşturan Tımarlı Sipahi merkezlerinden biriydi.

Beypazarı’nın tarihi cumbalı ahşap evleri iki veya üç katlıdır. Temel duvarları taştan olan evlerin geri kalan kısımları ahşaptan yapılmıştır. Evlerin işlenmeden yapılmış üst katlarına çantı denir. Beypazarı’nda 3500 kadar eski ev vardır.

Gümüşçüler Çarşısında ilçenin simgelerinden olan Telkari gümüş el işi takılarım bulabilirsiniz.

9. Ulus Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. ve 2. Meclis)

ankara-tarihi-yerler-ulus-kurtulus-savasi-muzesi

Ulus’tan Ankara Garı’na doğru yönelince, bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan, Cumhuriyetin ilan edildiği 1. Meclis Binası (1920-24) ve Cumhuriyet Müzesi olarak kullanılan 2. Meclis Binası (1924-60) sağınızda kalır. Bu iki meclis binasının karşısında da Ankara’nın ilk oteli olan ve Devlet Konuk evi olarak kullanılmaya devam edilen Ankara Palas’ı görürsünüz. Ulus’taki Ziraat, İş ve Sümerbank binaları Cumhuriyet dönemi mimarisinin güzel örnekleridir.

10. Roma Hamamı

ankara-tarihi-yerler-roma-hamami

Başkentin Kültür hazinesi olarak tabir edilen önemli yerlerinden biridir. İçerisinde yer alan kitabeler, mezar stelleri ve mimari parçalar yer alıyor. Tarihi bulguları görmek isteyen pek çok gezgincimizde, Ankara’ya geldiği zaman Roma hamamını es geçmeden ziyaret ediyor. Roma Hamamı, en önemli özelliği geçmişe dayalı izler taşıyor olması denebilir.

Ankara tarihi yerler arasındaki hamam, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış olup, zamanında yapılan en büyük hamamlardan biri olma özelliğine sahiptir. Tarihi bir geçmişe tanıklık etmesinden dolayı herkes ziyaret etme ihtiyacı duymaya başlamıştır. Sadece hamam değil, yerleşim yeri olarak da tercih edilen adreslerden biri haline gelmiştir. Roma hamamı, Ankara tarihi eserler içinde 65 metrekarelik bir alana sahip olup, farklı bölgelerden getirilmiş olan pek çok kitabeden tarihi esere kadar kalıntıları bünyesinde barındırmaktadır.

11. Rahmi M. Koç Müzesi Ankara

rahmi-m-koc-muzesi-ankara

Altındağ ilçesinde yer alan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara tarihi yerler içinde sıralanıyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen bir müzedir. Ankara kalesinin hemen ana kapısının karşı bölümünde yer alıyor. Konum bakımından incelendiği zaman ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yer alır. Yaklaşık olarak 20 km bir mesafede bulunmaktadır.

Hem çocuklar hem de yetişkinlerin oldukça güzel şekilde zaman geçirmelerini sağlayan bir müze olarak ön plana çıkıyor. Ankara iline geldiğiniz zaman mutlaka ziyaret etmeniz gereken uğrak noktalardan biri olarak bilinir. Çocuklarınızı da alarak Rahmi M. Koç Müzesi ziyareti yapabilir ve eğlenceli zamanlarda geçirmeye başlayabilirsiniz. Buranın şüphesiz en önemli yanlarından biri Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak hizmete açılmış olmasıdır. Ankara Hanları içerisinde yer alan müzenin, tarihler geçse bile hiçbir şekilde önemini yitirmemiş olmasına tanıklık etmekteyiz.

12. Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi Ziyareti

ankara-tarihi-yerler-estergon-kalesi-turk-kultur-merkezi

Tuna nehrimizin kıyı bölümünde yer alan Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Ankara tarihi yerler açısından oldukça önemlidir. Merkez 29 Mayıs 2005 tarihinde açılmıştır. Tarihini ise Estergon kalesinden almıştır. Ankaralılar ve Ankara ziyaretleri yapan kişilere özel olarak Estergon Restorant Türk Mutfağının yanı sıra seyir terasıyla bütünleşen harika bir yerde hizmet verilmektedir. Üstelik Kültür merkezi içerisinde görülmek istenen Türk sanatına detaylı şekilde yer verilmektedir. Evrensel dünya sanatını kapsayan tüm incelikleri görebildiğimiz Türk kültür merkezine istediğiniz zaman ziyaret yapabilmeniz mümkündür.

 

Tuna nehrimizin kıyı bölümünde yer alan Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi, Ankara tarihi yerler açısından oldukça önemlidir. Merkez 29 Mayıs 2005 tarihinde açılmıştır. Tarihini ise Estergon kalesinden almıştır. Ankaralılar ve Ankara ziyaretleri yapan kişilere özel olarak Estergon Restorant Türk Mutfağının yanı sıra seyir terasıyla bütünleşen harika bir yerde hizmet verilmektedir. Üstelik Kültür merkezi içerisinde görülmek istenen Türk sanatına detaylı şekilde yer verilmektedir. Evrensel dünya sanatını kapsayan tüm incelikleri görebildiğimiz Türk kültür merkezine istediğiniz zaman ziyaret yapabilmeniz mümkündür.

13. Hamamönü

ankara-tarihi-yerler-hamamonu-sokak

Ankara’nın tarihi yerleri arasında es geçmemeniz gereken yerlerden biri olarak da Hamamömü karşımıza çıkmaktadır. Hatta pek çok kişinin mutlaka gezi listesinde yerini alması gerekmektedir. Sultan II. Murad’ın kadı askeri Celalettin Karacabey tarafından esinlenen Hamamönü, hem tarihi hem de sanatı buluşturan ender yerlerden biridir.

Hamamönü içerisinde camiden ziyade hamam, külliye ve aynı zamanda da yardıma muhtaç olan insanlar açısından da bir barınak yeri haline gelmiştir. Tarihler 2000 yılını gösterdiği zaman ise Hamamönü yeniden yapılandırılmaya gidilmiş ve daha prestijli diyebileceğimiz bir görüntüye de sahip olmuştur. Ayrıca ülkemizdeki önemli tarihi eserler arasındadır.

14. Maltepe Cami

ankara-tarihi-yerler-maltepe-camii

1950 senesi itibariyle kurulum aşaması tamamlanmış olan caminin Ankara’nın tarihi yerleri arasında meşhur olduğunu söylemek mümkündür. Ankara şehrine yolu düşen hemen herkes ilk iş olarak Maltepe Cami ziyaretlerini yapmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere caminin Maltepe semtinde yer aldığını söylemek mümkündür.

 Maltepe Cami, Recai Akçay tarafından inşa edilerek, günümüze kadar varlığını koruyan önemli mimari yapılardan biridir. Ülkemiz açısından bakıldığı zaman önemli anlam ifade eden camiler içerisinde yer almaktadır. Mimari açıdan görünümü incelediğimiz zaman ise klasik Osmanlı camilerine benzer özellikler taşımaktadır. Kesme taştan yapımı gerçekleşmiş olan caminin, tek kubbeli, iki minareli yapısı bulunmaktadır. Ankara’nın tarihi eserleri içindeki cami, aynı zamanda cami duvarları da Kütahya çinileri ile kaplanmış şekilde tasarlanmıştır.

15. Pembe Köşk

ankara-tarihi-yerler-pembe-kosk

Osmanlı tarihinin önemli mimarilerinden biri haline gelen Pembe Köşk’de İsmet İnönü, 48 yıl yaşam sürmüştür. Bakıldığı zaman burası Ankara şehrinin en eski evlerinden biri olma özelliğine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Ankara’nın başkent olmasının hemen akabinde ise hem sosyal hem de kültürel açıdan incelendiği zaman ilkleri kapsayan bir yer olmayı başarıyor.

Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında gerçekleşmiş olduğu pek çok toplantılara sahne olmuştur. Pek çok toplantı ve kararlar Pembe Köşk yapısında alınmıştır. Bu sebepten dolayıdır ki Ankara tarihi mekanlar açısından ayrı bir önem arz eden yerlerden biri olmayı başarıyor.

16. Gordion Müzesi

ankara-tarihi-yerler-gordion-muzesi

Gordion müzesinin kuruluş yılı 1963 senesine dayanmaktadır. Ankara şehrinin Polatlı ilçesinde yer almaktadır. Burada Gordion kralına ait olan kemiklerinin tümülüsü bulunmaktadır. Müze içerisinde ziyaretçilere yönelik olarak kronolojik bir sıralamaya da yer verilmiştir. Böylelikle

Gordion döneminde ki tüm tarihi sahneleri gözler önüne serebilmeniz de mümkün oluyor. Ankara turistik yerler arasındaki müzede Kral Midas, Eski Tunç Devri eserleri ve Erken Frig Dönemine ait eserleri bulabilmektesiniz. Üstelik yeni yapılan kazılar sonucunda da Figlere ait olan mobilya, sedir, ceviz ve porsuk fidanlarına rastlanmıştır.

17. ODTÜ Arkeoloji Müzesi

ankara-tarihi-yerler-odtu-arkeoloji-muzesi

Kemal Kurdaş aracılığıyla 1969 senesinde yapılmış ve Ankara tarihi yapılar arasına girmiş müzelerden biridir. Müzenin temel amaçları ise arkeolojik kazılar sırasında bulunan eserlerin hem korunması hem de sergilenmesini de sağlamaktır. Bu sebepten dolayı tarihe ayrı bir ışık tutma özelliğine sahiptir.

Odtü Arkeoloji Müzesinin bu denli fazla önemli olmasının altında yatan temel sebeplerden biri de Türkiye’nin ilk Üniversite müzesi olmasıdır. Öyle ki müze, Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı olmasıyla bilinmektedir. İçerisinde ise Figlerden tutunda Yalıncak ve Koçumbeliye ait olan pek çok tarihi esere yer verilmektedir.

18. Mehmet Akif Ersoy Evi

ankara-tarihi-yerler-mehmet-akif-ersoy-muzesi

İstiklal Marşımız denildiği zaman şüphesiz ilk akla gelen saygı duyulacak isimlerden biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Bu yüzden dolayıdır ki burası Ankaralılar açısından da ayrı bir öneme sahip olan bir yerdir. Mehmet Akif Ersoy’un tüm çocukluğunu Ankara’daki tarihi yerler arasında bulunan bu evde geçmiştir. Hatta evin bir bölümde ise İstiklal Marşının yazdığını anlatan bir sinevizyon yer alır.

Bu ev 1949 yılında müzeye dönüştürülmüştür. İki katlı klasik Ankara evleridir. Buraya ziyaret eden pek çok halkımız da o döneme doğru yol almakta ve derin üzüntüler duymaktadır. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler 09:00 – 17:00 arasında gelmesi gerekmektedir. Yalnızca Salı ve Pazar günleri açıktır.

19. Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi

ankara-haci-bayram-veli-camii

Maneviyat yüklü yerlerden biri olarak bilinen Hacı Bayram Veli Camii ve Türbesi, Ankara turistik yerler arasında en çok ziyaret edilen türbelerden biridir. Hem Ankara şehrinde yaşayan hem de Ankara dışından gelen pek çok kişinin ziyaret ettiği türbede dualar okunur, Hacı Bayram Veli Camii mezarı ziyaret edilir.

Türbe, haftanın hemen her günü ziyaretçiler için açıktır.  Augustus Tapınağı’nın bitişiğinde yer alan Hacı Bayram Veli Türbesinin yan bölümünde de cami yer almaktadır. Caminin yapım tarihi 1427-28’dir. Cami ismi ve türbesi aynıdır. Çini ve kalem işi süslemeleri bakımından zengindir. Ahşaplar üzerindeki boyama nakışlar ise Nakkaş Mustafa Paşa’ya aittir. Son olarak 2011 yılındaki restore edilişten sonra ibadete açılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here