İzmir-gezilecek--yerler
İzmir Saat Kulesi

Türkiye’nin incilerinden olan İzmir, Türkiye de gezilecek yerler arasında ilk sıraları alıyor. Kültürel, turistik birçok alanda ziyaretçilerine misafirperver bir yaklaşım sunuyor. İzmir Tarihi yerler arasında bulunan birçok mekan, 5 milyona yakın nüfusuyla sık sık ziyaret ediliyor. Harika doğal güzellikleriyle insanları dinlendirirken, İzmir tarihi eserleri de insanların duygusal yönünü ortaya çıkartıyor. İzmir gezilecek yerler arasında bulunan saat kulesi, Kemeraltı Çarşısı, Şirince, Meryem Ana Evi gibi birçok güzel yer İzmir tarihi mekanlar sizleri bekliyor. Her yıl yüz binlerce turist alan şehre gelin beraber bakalım.

 

 İzmir Saat Kulesi

İkinci Abdülhamit’in tahta çıkışını kutlamak için yapılan saat kulesi, her yıl ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. İzmir gezilecek tarihi yerler arasında bulunan saat kulesinin etrafındaki uçuşan güvercinleri bile seyrederken insan farklı bir duyguya bürünüyor. 1901 yılında yapılan saat kulesi 25 metre yüksekliğinde ve dört katlıdır. Saati ise sonradan yapılmış olup, Alman imparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Ortasındaki saat ise 1974’deki deprem olduğu sırada durduğu bilinmektedir. Her anıyla tarihi yansıtan bu yapı, aynı zamanda İzmir tarihi eserler kapsamında büyük mimari bir eserdir. Konak ilçesinde bulunan bu yapının etrafında dört adet çeşme bulunmaktadır. Buraya mutlaka uğramalısınız. Kentin merkezinde olduğu için hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler için güzel bir fırsattır.

Efes

 

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bu doğal tarihi güzellik her yıl yapılan kazılarla gittikçe gün yüzüne çıkmaktadır. Geçmiş dönemlerin tarihi havasını bize aktaran Efes, her yıl binlerce turistin durak noktası oluyor. Modern bir uygarlık olan bu kent, kültürel, bilimsel ve sanatsal anlamda yaptığı bütün çalışmalar ile büyüklüğünü kanıtlıyor. İzmir tarihi yerler arasında bulunan Efes, Antik tiyatro, Kral Yolu ve Celcus Kütüphanesi ile kendi devrinde önemli gelişmelere imza atmıştır. Ayrıca Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biri olduğu için devlet tarafından da koruma altına alınmıştır. Güneşin doğuşuyla tüm gösterişiyle uyanan Efes, İzmir tarihi eserler listenize almanız gereken yerlerden biri. Dünyanın ilk kiliselerinden biri olan Meryem Kilisesi’ni de barındıran bu yerin Hıristiyanlar için de büyük önemi var. Büyük Tiyatro’su ile birçok tarihi ana şahit olarak, günümüze izler taşımıştır.

 

 Şirince

Adı gibi şirin bir memleket olan Şirince, dar sokakları ve samimi insanlarıyla İzmir turistik yerler  arasına giriyor. 21 Aralık 2012 gibi kıyamet senaryolarıyla insanların daha da ilgisini çeken bu yer her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Geleneksel binalarıyla dost canlısı bir ortam sunarak, sıcakkanlı insanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenlerin gelmek isteyeceği bir yer olan Şirince, temiz havası ve yeşil doğasıyla ruhunuzu dinlendirecektir. Ayrıca hediyelik eşyalarıyla da döndüğünüzde sevdiklerinizi mutlu ederek unutamayacakları bir anı yaşatabilirsiniz. İzmir turistik yerler arasında bulunan Şirince zengin şaraplarıyla da ünlüdür. Zamanında buranın eski adı Kırkınca iken Rumlar Kirkince adını vermişlerdir. Türkler gelince de Çirkince demeye başlamışlardır. Fakat bu güzide yer çirkin olamayacağı için sonrada adı Şirince olmuştur. Şirince İzmir’e gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır. İzmir gezilecek tarihi yerler seçeneklerinize eklemeniz gereken bu şirin memleket tam size göre.

 

Kemeraltı Çarşısı

İzmir-Kemeraltı-carsisi

 

Dünyanın en eski pazarlarından olan Kemeraltı Çarşısı, İzmir gezilecek tarihi yerler arasında kendini gösteriyor. Bu çarşı, birçok geleneksel ürüne ev sahipliği yapıyor. Bu ürünlerin yanı sıra damak tadını bilen insanların uğrak notası olarak, farklı lezzet türlerini tatmaya gelen insanların sayısı da çoktur. Helenistik dönemden itibaren Pazar görevi gören burası, artan ziyaretçi potansiyelini her sene kanıtlıyor. İzmir Turistik yerler açısından ülkemizin önemli değerlerinden olduğu için ekonomik ve kültürel bakımdan katkı yapmaktadır. Buraya geldiğinizde sıcak bir kahve içerek çay bahçelerinde dinlenerek çevrenin güzelliğine varabilirsiniz. Klasik mobilyalar ile döşeli bir otelde kalarak kuş cıvıltıları içinde uyumak sizi iyi dinlendirecektir. Sabahın erken saatlerinde güne dinç başlayıp gezi rehberinizi tamamlamak çok kolay olacaktır. Birçok yapısı, otelleri, sohbet edecek mekanlar ve tarihi yapılarıyla Kemeraltı Çarşısı sizleri bekliyor. İzmir tarihi mekanlar ile sizleri şaşırtan İzmir, en ayrıntısına kadar gezilmelidir.

 Agora

İzmir’de bulunan ve felsefenin başladığı, sanatın doğduğu yer olan Agora, İzmir gezilecek tarihi yerler arasına almanız gereken bir yer. Roma döneminde yapılan bu şehir 3 kattan oluşmaktadır. Siyaset ve ticaret işlerinin yürütüldüğü yer anlamına gelen agora M.Ö 4. Yy’da inşa edilmiş fakat deprem ile yıkılınca M.S 178’de Roma imparatoru olan Marcus Aurelius tarafından yeniden onarılmıştır. Bugünkü gördüğümüz yapı onun onarımının bir parçasıdır. Yapılan kazılarla önemli belgeler ele geçirilerek, geçmişe ışık tutulmuştur. Stoalar ile çevrelenen ortasındaki avluda dükkânlar, iş yerleri ve devletin belgeleri yer alıyordu. Tarih severlerin ve turistlerin uğrak noktası olan Agora’yı, İzmir gezilecek yerler listesine almalısınız. Dönemin imkânlarına bakıldığında aslında nasıl modern bir yapı olduğu gözükmektedir. Osmanlı döneminde namazgâh olarak kullanılan bu yer 1932’de başlayan kazılar ile gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu yüzden İzmir tarihi eserler bakımından önem arz eder.

 St Polycarp Kilisesi

Romalılar tarafından yakılarak öldüren St. Polycarp adına yapılan kilisenin geçmişi 1625 yıllarına dayanıyor. Mimari yapısı ve özenli yapılmış işlemeler ile dikkatleri çeken kilise, Türkiye de gezilecek yerler arasındadır. İçerisinde bulunan heykeller ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Parlak döşemeler, freskler, tablolar ile orta çağın tarihi havasını hissettiren bu yer, yerli ve yabancı turist için güzel bir anı yaratma fırsatı sunuyor. Ayrıca Hz. İsa’nın sarıldığı kefenin bir kopyası bulunması nedeniyle Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Çankaya meydanında bineceğiniz bir metro ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. St. Polycarp’ın şehit edilişini anlatan bir freskte kilisenin anlamını vurguluyor. İzmir tarihi eserler listenize eklemenize gereken bu yer gerçek bir tarihi hava veriyor.

 Meryem Ana Evi

İzmir tarihi eserler ve turistik mekanlar arasında bulunan ve 1952’de Vatikan’ın hac yeri olarak kabul ettiği bu yer mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Her kilise gibi ibadet yeri olduğu için girişler uyarılar ile yapılmaktadır. 1891 yılında Lazarist Papazlar yaptığı araştırmalar sonucunda Meryem Ana’nın yaşadığı evin burada olduğu kabul edilmiştir. Selçuk’ta bulunan Meryem Ana Evi, yabancı turistin yanı sıra yerli turistinde oldukça ilgisini çekiyor. İçeride ilahiler eşliğinde yapılan ayinler ile Hıristiyanlar dualarını ediyorlar. Bu yüzden içeride fotoğraf çekmek pek mümkün olmuyor. Bülbül dağı üzerinde bulunan bu ev, İzmir turistik yerlerarasına almanız gereken önemli bir yerdir.

Kadifekale

izmir-kadife-kale

M.Ö 4. yüzyıla kadar tarihi kalıntıları barındıran Kadifekale, 186 metrelik bir tepe üzerinde bulunuyor. Roma döneminde Büyük İskender’in komutanlarından Lymachos tarafından yaptırılan kalenin birçok bölümü yıkık olsa da hala önemli bir bölümü durmaktadır. Kale konumu itibariyle yüksek bir yerde bulunduğu için savunmaya oldukça elverişli olmuştur. 1317 yılından itibaren Türklerin elinde bulunan kale, günümüzde İzmir’in tüm manzarasını gözler önüne seriyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen kale turizme de katkısı bulunuyor. Sarnıç, depo, 24 burca sahip kale ismini Büyük İskender’in düşmanı kraliçe Kaydafe’den almıştır. Günümüzde sağlam olan kısmında hediyelik eşyalar, el işi dokumalar ve çevresinde manzarayı seyredebileceğiniz kafeteryalar yer alıyor. İzmir’in tarihi mekanları arasında bulunan kale, merkezde gezilmesi gereken yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here