İzmir-gezilecek--yerler
İzmir Saat Kulesi

Türkiye’nin incilerinden olan İzmir, Türkiye de gezilecek yerler arasında ilk sıraları alıyor. Kültürel, turistik birçok alanda ziyaretçilerine misafirperver bir yaklaşım sunuyor. İzmir Tarihi yerler arasında bulunan birçok mekan, 5 milyona yakın nüfusuyla sık sık ziyaret ediliyor. Harika doğal güzellikleriyle insanları dinlendirirken, İzmir tarihi eserleri de insanların duygusal yönünü ortaya çıkartıyor. İzmir gezilecek yerler arasında bulunan saat kulesi, Kemeraltı Çarşısı, Şirince, Meryem Ana Evi gibi birçok güzel yer İzmir tarihi mekanlar sizleri bekliyor. Her yıl yüz binlerce turist alan şehre gelin beraber bakalım.

 

1. İzmir Saat Kulesi

İkinci Abdülhamit’in tahta çıkışını kutlamak için yapılan saat kulesi, her yıl ziyaretçilerinin ilgi odağı oluyor. İzmir gezilecek tarihi yerler arasında bulunan saat kulesinin etrafındaki uçuşan güvercinleri bile seyrederken insan farklı bir duyguya bürünüyor. 1901 yılında yapılan saat kulesi 25 metre yüksekliğinde ve dört katlıdır. Saati ise sonradan yapılmış olup, Alman imparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

Ortasındaki saat ise 1974’deki deprem olduğu sırada durduğu bilinmektedir. Her anıyla tarihi yansıtan bu yapı, aynı zamanda İzmir tarihi eserler kapsamında büyük mimari bir eserdir. Konak ilçesinde bulunan bu yapının etrafında dört adet çeşme bulunmaktadır. Buraya mutlaka uğramalısınız. Kentin merkezinde olduğu için hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler için güzel bir fırsattır.

2. Efes

 

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan bu doğal tarihi güzellik her yıl yapılan kazılarla gittikçe gün yüzüne çıkmaktadır. Geçmiş dönemlerin tarihi havasını bize aktaran Efes, her yıl binlerce turistin durak noktası oluyor. Modern bir uygarlık olan bu kent, kültürel, bilimsel ve sanatsal anlamda yaptığı bütün çalışmalar ile büyüklüğünü kanıtlıyor.

İzmir tarihi yerler arasında bulunan Efes, Antik tiyatro, Kral Yolu ve Celcus Kütüphanesi ile kendi devrinde önemli gelişmelere imza atmıştır. Ayrıca Artemis Tapınağı, dünyanın 7 harikasından biri olduğu için devlet tarafından da koruma altına alınmıştır. Güneşin doğuşuyla tüm gösterişiyle uyanan Efes, İzmir tarihi eserler listenize almanız gereken yerlerden biri. Dünyanın ilk kiliselerinden biri olan Meryem Kilisesi’ni de barındıran bu yerin Hıristiyanlar için de büyük önemi var. Büyük Tiyatro’su ile birçok tarihi ana şahit olarak, günümüze izler taşımıştır.

 

3. Şirince

Adı gibi şirin bir memleket olan Şirince, dar sokakları ve samimi insanlarıyla İzmir turistik yerler  arasına giriyor. 21 Aralık 2012 gibi kıyamet senaryolarıyla insanların daha da ilgisini çeken bu yer her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır.

Geleneksel binalarıyla dost canlısı bir ortam sunarak, sıcakkanlı insanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Şehrin yoğun temposundan kurtulmak isteyenlerin gelmek isteyeceği bir yer olan Şirince, temiz havası ve yeşil doğasıyla ruhunuzu dinlendirecektir. Ayrıca hediyelik eşyalarıyla da döndüğünüzde sevdiklerinizi mutlu ederek unutamayacakları bir anı yaşatabilirsiniz.

İzmir turistik yerler arasında bulunan Şirince zengin şaraplarıyla da ünlüdür. Zamanında buranın eski adı Kırkınca iken Rumlar Kirkince adını vermişlerdir. Türkler gelince de Çirkince demeye başlamışlardır. Fakat bu güzide yer çirkin olamayacağı için sonrada adı Şirince olmuştur. Şirince İzmir’e gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır. İzmir gezilecek tarihi yerler seçeneklerinize eklemeniz gereken bu şirin memleket tam size göre.

 

4. Kemeraltı Çarşısı

İzmir-Kemeraltı-carsisi

 

Dünyanın en eski pazarlarından olan Kemeraltı Çarşısı, İzmir gezilecek tarihi yerler arasında kendini gösteriyor. Bu çarşı, birçok geleneksel ürüne ev sahipliği yapıyor. Bu ürünlerin yanı sıra damak tadını bilen insanların uğrak notası olarak, farklı lezzet türlerini tatmaya gelen insanların sayısı da çoktur. Helenistik dönemden itibaren Pazar görevi gören burası, artan ziyaretçi potansiyelini her sene kanıtlıyor.

İzmir Turistik yerler açısından ülkemizin önemli değerlerinden olduğu için ekonomik ve kültürel bakımdan katkı yapmaktadır. Buraya geldiğinizde sıcak bir kahve içerek çay bahçelerinde dinlenerek çevrenin güzelliğine varabilirsiniz. Klasik mobilyalar ile döşeli bir otelde kalarak kuş cıvıltıları içinde uyumak sizi iyi dinlendirecektir. Sabahın erken saatlerinde güne dinç başlayıp gezi rehberinizi tamamlamak çok kolay olacaktır. Birçok yapısı, otelleri, sohbet edecek mekanlar ve tarihi yapılarıyla Kemeraltı Çarşısı sizleri bekliyor. İzmir tarihi mekanlar ile sizleri şaşırtan İzmir, en ayrıntısına kadar gezilmelidir.

5. Agora

İzmir’de bulunan ve felsefenin başladığı, sanatın doğduğu yer olan Agora, İzmir gezilecek tarihi yerler arasına almanız gereken bir yer. Roma döneminde yapılan bu şehir 3 kattan oluşmaktadır. Siyaset ve ticaret işlerinin yürütüldüğü yer anlamına gelen agora M.Ö 4. Yy’da inşa edilmiş fakat deprem ile yıkılınca M.S 178’de Roma imparatoru olan Marcus Aurelius tarafından yeniden onarılmıştır.

Bugünkü gördüğümüz yapı onun onarımının bir parçasıdır. Yapılan kazılarla önemli belgeler ele geçirilerek, geçmişe ışık tutulmuştur. Stoalar ile çevrelenen ortasındaki avluda dükkânlar, iş yerleri ve devletin belgeleri yer alıyordu.

Tarih severlerin ve turistlerin uğrak noktası olan Agora’yı, İzmir gezilecek yerler listesine almalısınız. Dönemin imkânlarına bakıldığında aslında nasıl modern bir yapı olduğu gözükmektedir. Osmanlı döneminde namazgâh olarak kullanılan bu yer 1932’de başlayan kazılar ile gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu yüzden İzmir tarihi eserler bakımından önem arz eder.

 6. St Polycarp Kilisesi

Romalılar tarafından yakılarak öldüren St. Polycarp adına yapılan kilisenin geçmişi 1625 yıllarına dayanıyor. Mimari yapısı ve özenli yapılmış işlemeler ile dikkatleri çeken kilise, Türkiye de gezilecek yerler arasındadır. İçerisinde bulunan heykeller ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Parlak döşemeler, freskler, tablolar ile orta çağın tarihi havasını hissettiren bu yer, yerli ve yabancı turist için güzel bir anı yaratma fırsatı sunuyor.

Ayrıca Hz. İsa’nın sarıldığı kefenin bir kopyası bulunması nedeniyle Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Çankaya meydanında bineceğiniz bir metro ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. St. Polycarp’ın şehit edilişini anlatan bir freskte kilisenin anlamını vurguluyor. İzmir tarihi eserler listenize eklemenize gereken bu yer gerçek bir tarihi hava veriyor.

7. Meryem Ana Evi

İzmir tarihi eserler ve turistik mekanlar arasında bulunan ve 1952’de Vatikan’ın hac yeri olarak kabul ettiği bu yer mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Her kilise gibi ibadet yeri olduğu için girişler uyarılar ile yapılmaktadır. 1891 yılında Lazarist Papazlar yaptığı araştırmalar sonucunda Meryem Ana’nın yaşadığı evin burada olduğu kabul edilmiştir.

Selçuk’ta bulunan Meryem Ana Evi, yabancı turistin yanı sıra yerli turistinde oldukça ilgisini çekiyor. İçeride ilahiler eşliğinde yapılan ayinler ile Hıristiyanlar dualarını ediyorlar. Bu yüzden içeride fotoğraf çekmek pek mümkün olmuyor. Bülbül dağı üzerinde bulunan bu ev, İzmir turistik yerlerarasına almanız gereken önemli bir yerdir.

8. Kadifekale

izmir-kadife-kale

M.Ö 4. yüzyıla kadar tarihi kalıntıları barındıran Kadifekale, 186 metrelik bir tepe üzerinde bulunuyor. Roma döneminde Büyük İskender’in komutanlarından Lymachos tarafından yaptırılan kalenin birçok bölümü yıkık olsa da hala önemli bir bölümü durmaktadır. Kale konumu itibariyle yüksek bir yerde bulunduğu için savunmaya oldukça elverişli olmuştur. 1317 yılından itibaren

Türklerin elinde bulunan kale, günümüzde İzmir’in tüm manzarasını gözler önüne seriyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen kale turizme de katkısı bulunuyor. Sarnıç, depo, 24 burca sahip kale ismini Büyük İskender’in düşmanı kraliçe Kaydafe’den almıştır. Günümüzde sağlam olan kısmında hediyelik eşyalar, el işi dokumalar ve çevresinde manzarayı seyredebileceğiniz kafeteryalar yer alıyor. İzmir’in tarihi mekanları arasında bulunan kale, merkezde gezilmesi gereken yerlerdendir.

 

9. İzmir Hisar Cami

izmir-tarihi-yerler-hisar-cami

İzmir’in en büyük camilerinden olan Hisar Camii, merkezi büyük kubbesiyle dikkat çekmektedir. 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılarak ibadete açılmıştır. Hat ve kalem süslemeleriyle ön plana çıkan eser, klasik dönemi çok iyi yansıtmaktadır. Kemeraltı’nda bulunan camii kesme ve moloz taştan yapılmıştır.

İzmir’in tarihi yerleri içinde bulunarak, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Süslemelerin birçoğu ve sütun başlıkları hala orijinaldir. Giriş kapısında ise “İçeri giren güvendedir” yazmaktadır. 1813 ve 1980 yıllarına kadar 4 kez onarım geçiren caminin kitabesi bulunmamaktadır. İzmir tarihi eserler arasındaki bu mükemmel caminin bu yıllarda iç dekorasyonunda da değişikliğe gidilmiştir.

 

10. St. Jean Kilisesi

izmir-tarihi-yerler-stjean-kilisesi

Hristiyanların kutsal yerlerinden biri olan St. Jean Kilisesi, İzmir tarihi eserler içinde yer alıyor. St. John veya Jean Hz. İsa’nın 12 havarisi arasındadır. Aziz Yahya olarak da bilinen St. Jean’in mezarı üzerine yapılmış bir kilisedir. Hatta Hz. Meryem’in de bir dönem burada yaşadığı düşünülüyor. Hz İsa, St. John’u çok sevdiği için Meryem Ana’yı da ona emanet ediyor.

O da Meryem Ana’nın Kudüs’te zarar görebileceğini düşünerek buraya getirmiştir. 101 yaşına geldiğinde Meryem Ana’yı sadece kendi bildiği bir yere gömdüğü düşünülüyor. Bizans İmp. Justiniaus tarafından inşa edilen kilisenin merkezinde Aziz Yahya bulunmaktadır. Kilisenin inşa tarihi ise M.S 1. Yüzyıla dayanıyor. Kiliseye ziyaretiniz sırasında yakında bulunan Ayasuluk’u da ziyaret etmeyi unutmayın.

Giriş Ücreti: 18 TL

Ziyaret Saatleri: Her gün açık. Yazın 08:00’da açılarak 19:00’da kapanmakta ve kış döneminde 08:30’da açılarak 17:30’da kapanmaktadır.

 

11. Tarihi Asansör

izmir-tarihi-yerler-asansor-binasi

Şehrin simgelerinden olan Tarihi Asansör, 1907 yılında Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Mithatpaşa ve Şehit Nihat Bey caddelerini birbirine bağlayan bu asansör, zamanında ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Taş bölümün altında da bir yapım kitabesi yer alıyor. Yapının alt girişinde iki asansör, soyunma odası ve günümüzde kullanılmayan makine dairesi bulunuyor.

Holde ise süslemeler ve motifler dikkat çekiyor. Asansöre bindikten sonra terasa kolaylıkla ulaşılabiliyor. Asansör kabinine bindiğinizde pencereler geçip giderken semtin büyüleyici manzarasını izleyebilirsiniz. Aynı manzaranın daha güzel hali yukarıda sizi bekliyor. Üst tarafta Şehit Nihat Bey Caddesi’ne ulaşılabileceği gibi İzmir’in tarihi yapıları, lokantalarına ve sosyal mekanlarına uğrayabilirsiniz.

 

12. Birgi Çakırağa Konağı

izmir-tarihi-yerler-birgi-cakiraga-konagi

Mimari özelliklerini korumayı başaran Birgi Çakırağa Konağı, İzmir tarihi yerler arasında bulunuyor. Şerif Ali Ağa tarafından yaptırılan Konak, uzun süre kullanılmayacak durumdayken 90’lı yıllarda restore edilip müze haline dönüştürülüyor. Çiçeklerle zengin bir bahçesi, yüksek duvarları ve ahşap ev işçiliğiyle şehrin simgelerindendir. Üç katlı konağın ilk katında mutfak, ahır ve bekleme odası bulunuyor. İkinci katı kışlık olarak kullanılmaktadır.

Şömineyle ısınan evin duvarlarında da kalem işçiliği görülebiliyor. İkinci katta yer alan merdiven ile üçüncü kata çıkılabiliyor. Bu kat yazlık olarak kullanılmakta ve diğer katlara göre daha aydınlık ve süslüdür. Ayrıca Konak da İzmir ve İstanbul’un o döneme ait eski resimleri de bulunuyor. Bu nedenle İzmir’in tarihi eserleri arasında önem arz ediyor.  Konağın inşa tarihi ise 1764’dür. Ödemiş’in Birgi beldesinde yer almaktadır.

13. Konak Meydanı

izmir-tarihi-yerler-konak-meydani

Konak ilçesinde bulunan Konak’a özgü bir meydandır. Saat Kulesi, Yalı Camii ve Belediye Binası burada yer alıyor. İzmir’in tarihi yerleri ve merkezi bir noktası olan meydana geldiğinizde fotoğraf makinenizi hazırlamayı unutmayın. Çünkü burası tarihe tanıklık eden bir yer. Tarihi Kemeraltı ÇarşısıVapur İskelesi, Hükümet Konağı, Yemyeşil bir alan, denizin kokusu İzmir’i keşfetmek için sizi bekliyor. İster tarihi alanları ziyaret edebilir isterseniz de Kordon’da çimlere oturarak, denizin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

14. Yalı Camii

izmir-tarihi-yerler-konak-yali-camii

Konak İlçesi’nde ve Konak Meydanı’nda bulunan Yalı Cami, sekizgen planıyla dikkat çekiyor. 1755 yılında yaptırılan camii, İzmir tarihi yerler arasında bulunuyor. Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hanım tarafından yaptırıldığı düşünülen eserin yanına medrese yaptırılsa da günümüze kadar ne yazık ki gelemiyor.

Diğer camilerin yanı sıra minyatür özelliğiyle dikkat çeken yapı, tek şerefeli ve minareli inşa edilmiştir. Minyatür yapısına rağmen çini süslemelerinin oldukça zengin olduğu görülüyor. Giriş kapısının üzerinde ise 1. Dünya Savaşı sırasında hasar gördüğü ve onarıldığı anlatılıyor. İzmir tarihi mekanlar içindeki cami çinilerinin onarımı ise 1997 yılında Ümran Baradan tarafından yapılmıştır.

15. Uşakizade Köşkü

izmir-tarihi-yerler-usakizade-kosku

Uşakizade ailesi tarafından yaptırılan köşk, özellikle İzmir’in serin mekanına inşa edilmiştir. 1860 yılında Göztepe’de inşa edilen yapı, iki katlıdır. İlk katında iki salon, mürebbiye odası ve yemek odası yer alıyor. İkinci katta, iki oturma odası ve 4 yata odası bulunuyor.

Köşk, 1922 yılında Atatürk’ün ziyaretine de ev sahipliği yapmıştır. Burada kaldığı 16 günü Başkomutanlık Karargahı olarak kullanmıştır. Ömrü boyunca toplam beş kez burayı ziyaret etmiştir. 1951 yılından 1991 yılına kadar eğitim için kullanılmış olan köşk, İzmir tarihi mekanlar arasında bulunuyor. 1998 yılında restore edilmiş ve 2001 yılında aslına uygun olarak ziyarete açılmıştır.

16. Şadırvan Camii

izmir-tarihi-yerler-sadirvanalti-camii

Cami ismini hemen yanında bulunan şadırvanlardan almıştır. 1636 yılında yapılan cami, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Bıyıkoğlu Camii diye geçmektedir. Çünkü Bıyıkoğlu Mahmut tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Camide yer alan kitabeden yangın geçirdiği ve onarıldığı görülmektedir.

Bu kitabe ise İzmir’in tarihi eserleri arasında kaynak olduğu için geçmişe ışık tutmaktadır. Ticaretin canlı olduğu bir alana yapıldığı için caminin avlusu bulunmamakta ve tek minareden oluşmaktadır. Caminin kuzey ve batıdan iki girişi bulunmaktadır. Kubbedeki kalem işi süslemeler ise dikkat çekicidir.

17. Bet İsrael Sinagogu

izmir-tarihi-yerler-beth-israel-sinagogu

Mevcut sinagoglar İzmir’de yaşayan Yahudiler için yeterli gelmediğinde 1905 yılında yapımına başlanan Bet İsrael Sinagogu, 1907 yılında hizmet açıldı. Ekonomik nedenler sebebiyle 1950 yılına kadar ancak tamamlanan iç dekorasyon ile birlikte sinagog bugünkü halini aldı. Gri renkte gösterişsiz fakat oldukça büyük olan Sinagog’un orta kapısında kurucularının adları yer alıyor.

Yani sinagog için bağış yapanların listesi. Dışı gösterişsiz olsa da iç dekorasyonu büyüleyicidir. Ayrıca yapıda çocuklar için gizli oturaklar da bulunuyor. İki katlı olan yapının alt katı erkekler üst katı kadınlar içindir. Günümüzde üst katı kullanmak yerine sağda kadınlar solda erkekler alt katta yer alıyor. 400 kişilik kapasitesiyle İzmir tarihi eserler arasında ziyaretçilerini bekliyor.

18. Dario Moreno Sokağı

izmir-tarihi-yerler-dario-moreno-sokagi

İzmir tarihi yerler arasında kentin kültürel kokusunu hissettiren yerlerden birisi de Dario Moreno Sokağı’dır. Tarihi asansör ile Güzelyalı arasında bulunan sokak, farklı yerleri gezmenizi teşvik etmesiyle oldukça dikkate değer. Sokak ismini ise tiyatrocu, piyanist ve sanatçı olan Dario Moreno’dan almıştır. Asıl adı David Arugete olmakla beraber Musevi asıllı bir Türk’tür.  Sokak boyunca da zaten kendine ait hatıraları görebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olan bu yerde günümüzde de eğlenceli aktivitelere şahit olabilirsiniz. Çevresindeki butik kafeler, taş yolu ve nostaljik havasıyla kendinizi huzurun adresinde bulabilirsiniz. Buraya geldiğinizde boyoz ve kumru yemeyi ihmal etmemelisiniz.

19. Abacıoğlu Hanı

izmir-tarihi-yerler-abacioglu-hani

Yine karşınızda farklı kültürel havası ve mimarisiyle Abacıoğlu Hanı var. Huzur veren ortamıyla ön plana çıkan han, İzmir tarihi eserler arasında bulunuyor. Asimetrik olarak inşa edilen hanın ortasında büyük bir avlu bulunuyor. Bu avlunun etrafında ise iki katlı dükkanlarda ticaretler yapılıyor. Hanın yapılış tarihi ise 18. Yüzyıla kadar gidiyor. 1900’Lü yıllarda hem meyve sebze satılıp hem de araçlar ve yolcular için hareket merkezi olmuştur. Kemeraltı’nda bulunan Han, kuş sesleri arasında kahvenizi yudumlamak için ideal bir noktadır. Ayrıca oldukça fotojenik fotoğraflar çekmenize de yardımcı olan bir atmosferi var. Günümüzde restoran, kafeterya, halıcı ve çay bahçesi dükkanlarıyla ziyaretçisini ağırlamaktadır.

20. Salepçioğlu Camii

izmir-tarihi-yerler-salepcioglu-camii

İzmir tarihi mekanlar arasındaki Salepçioğlu Camii, minimal tasarımıyla ilgi çeken  eserlerimizdendir. İsmini yaptıran kişiden yani Salepçizade Hacı Mehmed Ağa tarafından almıştır. Caminin yapım tarihi ise 1897-1905 yılları arasını kapsıyor. Günümüzde ise kuran kursu olarak faaliyet göstermektedir. Caminin dış duvarlarının ve iç boyasının rengi koyu yeşil olarak dikkat çekmektedir.

Kemeraltı, Anafartalar caddesi, Beylerbeyi Sokağı ve Kestelli Caddesi arasında bulunmaktadır. Yine iç tasarımdaki kalem işi süslemeler camiye zenginlik katmıştır. Geçmişte minaresi iki kez yıkılmış ve onarılmıştır. En önemli yönlerinden birisi de iki katlı olmasıdır. Alt katta medrese üst katta cami  bulunuyordu. Farklı tarz mimari özelliğiyle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

21.Sığacık Kalesi

izmir-tarihi-yerler-sigacik-kalesi

İzmir Seferihisar’da yer alan Sığacık Kalesi, Sığacık Mahallesi ve Sığacık Limanı’nda bulunuyor. Selçuklular dönemine giden tarihçesi vardır. Osmanlı döneminde sıkça onarılan kale, Kanuni döneminde daha çok deniz üssü olarak kullanılmıştır. Hatta Rodos Seferi için donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından kullanılmıştır. Kalenin içinde mescit, hamam ve cami bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 3 kapısı olduğu tahmin edilse de yeri tam olarak bilinmemektedir. İzmir’in tarihi yerleri arasında bulunan bu kaleye uğradığınızda bölgede bulunan plajları da ziyaret edebilirsiniz. Sığacık başlı başına bir görsel şölen sunduğu için ziyaretinizden asla pişman olmayacaksınız.

22. Teos Antik Kenti

izmir-tarihi-yerler-teos-antik-kenti

İzmir tarihi eserler içinde bulunan bir başka güzellik ise Teos Antik Kenti. Bir sanat kenti olarak anılan Teos, zamanında birçok şair ve filozof yetiştirmiştir. Sığacığın bir başka güzel eseri olan bu yeri Sığacık Kalesiyle birlikte gezerek bitirebilirsiniz. Bu mekanda Agora, Tiyatro, Odeaon, Surlar, Antik Liman, Dionysos Tapınağı ve Helenistik dönem kalıntıları sizi bekliyor. Hatta 2016 yılında çıkarılan kazılarda görülen 2 bin yıllık kira sözleşmesi kentin önemini bir kez daha kanıtlıyor. Kentin bir bölümü harabe halinde olsa da tarihi izlerini hala sergilemeye devam ediyor. Tarihçi Heredot’un “Dünyanın en ılımlı yeri” dediği Teos Antik Kenti mutlaka Sığacık gezinize sığdırılmalıdır.

23. Efes Arkeoloji Müzesi

izmir-tarihi-yerler-efes-arkeoloji-muzesi

Yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından biri olan Efes Arkeoloji Müzesi, İzmir tarihi yerler listesi yapanların ilk gezi noktalarından biri olmaya devem ediyor. Tanrı heykelleri, Artemis Heykeli, Eros, İsis heykeli ve mitolojik öğeler müzenin en dikkat çeken tarihi eserlerindendir. Ziyaretiniz sırasında zamanın heykeltıraşlarının mükemmel el emeğini yakından görebileceksiniz.

Helenistik dönemden Osmanlı dönemine kadar karma bir sergiyle karşılaşacaksınız. Müze içerisinde 6 adet sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda eski paralar, mezar buluntuları, imparator eserleri gibi toplamda 64 bin eser yer alıyor. Günlük yaşam eşyalarından, tıp eşyalarına, kozmetik eşyalarına ve eğlence araçlarına kadar yelpaze oldukça geniş. Bu nedenle Efes Antik Kenti’ne geldiğinizde uğramanız gereken bir yerdir.

Müze Giriş Saatleri: Yaz mevsiminde 08:00-19:00 arası kış mevsiminde 08:30-17:30 arasıdır. Her gün ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti: 25 TL

24. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

izmir-tarih-ve-sanat-muzesi

Toplamda 3 adet sergi salonuna sahip olan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, 2004 yılında faaliyete girmiştir. Taş eserler bölümünde; heykeltıraşlık ve mimariye ait plastik eserler yer almaktadır. Bu bölümde heykeltıraşlık okulunun gelişimini izlemek mümkün. Lahit ve mezar stelleri, gladyatör ve imparatorluk oyunlarının olduğuna dair yazıtlar, tanrı, tanrıça ve kahramanlara ait heykeltıraş eserleri en çok dikkat çeken tarihi eserler arasında. Seramik eserler bölümünde; 7000 yıllık İzmir ve çevresinde bulunan seramikler sergilenmektedir. Ayrıca İzmir’in deniz ticaretinin önemini vurgulamak için simgesel dükkanlar yer alıyor. Kıymetli eserler bölümünde ise; İzmir’in en nadide eserlerinin üç ayrı bölüme ayrılmasını göreceksiniz. Altın, bronz, gümüş sikkeler ve kıymetli taşlar bu bölümde dikkat çekmektedir.

25. Selçuk Ayasuluk Kalesi

izmir-tarihi-yerler-selcuk-ayasuluk-kalesi

Ayasuluk Tepesinde yer alan kale, 17 kuleyle güçlendirilmiş bir yapıdır. Moloz taş ve tuğla kullanılarak yapılmış ve iç yapıların bazıları depremlerde yıkılmıştır. Kalenin en üstünde yer alan bir sarnıç, etrafındaki çeşme ve hamamın su ihtiyacını gideriyordu. Kalenin içinde ise zor ayakta duran bir cami ve eskiden kullanılan evlerin temelleri ortaya çıkarılmıştır. Bu evler iki katlı olup üstü yaşam alanı ve altı ahır olarak kullanılıyordu. İçeride en dikkat çeken şeyler ise ortalıkta gezinen kaplumbağalardır. İzmir tarihi eserler arasında biraz bakımsız kalsa da görülmeye değer bir yer.

26. Çeşme Kalesi-Müzesi

izmir-tarihi-eserler-cesme-kalesi

Çeşme manzarasını seyretmek için mükemmel noktalardan biri olan Çeşme Kalesi, 2. Beyazıt döneminde yani 1508 yılında yapılmıştır. Mimar Mehmet Oğlu Mehmet tarafından yapılan kalenin içinde ayrıca bir arkeoloji müzesi yer almaktadır. Toplam 480 eser barındıran bu müzede etnografik eserler, sikkeler ve arkeolojik eserler bulunmaktadır. Kalenin yapılma nedeni ise denizden sürekli saldırılar gelmesi ve açık bir konumda bulunmasıydı. İzmir tarihi mekanlar arasındaki kale, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne de konu olmuştur. Tanrı, tanrıça heykelleri, büstler, kaplar ve mermer heykeller dikkat çekmektedir.

Giriş Ücreti: 18 TL

Ziyaret Saatleri: Yaz dönemi 08:00-19:00 Kış Dönemi ise 08:30-17:30

27. Çandarlı Kalesi

izmir-tarihi-yerler-candarli-kalesi

Kalede bulunan antik taşlardan sürekli yıkılıp yeniden yapıldığı düşünülmektedir. 14. Yüzyılda Cenevizliler tarafından kölelerce Foça’dan taş taşıtılarak restore edilmiştir. 5 kule, kapı, mazgallar, duvarlara sahip olan kale günümüzde görkemiyle ziyaretçileri beklemektedir. İzmir’in tarihi eserleri arasında mükemmel manzaraya sahip bir başka kaleden biridir. Zaman içinde Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların eline geçmiştir. Dikili ilçesinde bulunan kale, 1429 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından 16 metre yüksekliğinde günümüzdeki halini alacak şekilde yeniden restore edilmiştir.

28. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

Aydinoglu-mehmet-bey-camii-izmir-tarihi-yerler

Ödemiş’te yer alana cami, Aydınoğulları’ndan günümüze ulaşan bir tarihi eserdir. Selçuklu mimari özelliklerini taşıyan cami halk arasında Aslanlı ve Ulu Cami olarak da anılır. 1312 yılında yaptırılan cami bir külliye olarak inşa edilmiştir. Yani Camii, hamam ve medrese olarak hizmete açılmıştır. Fakat günümüze sadece camisi ve bahçesinde türbe gelebilmiştir.

Caminin en dikkat çeken noktalarından biri duvardaki antik aslan heykelidir. Lidyalılardan kaldığı düşünülen M.Ö 1000 yıllarında yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca caminin minaresi alışılagelmiş arka sağ yerine ön sağ köşede bulunuyor. Cami minaresindeki renkli baklava şeklindeki desenleri ise estetik bir görüntü sunuyor. Cami içindeki İznik çinileri ve ahşap süslemesi de oldukça dikkat çekiyor.

29. Ahmet Priştina Kent Arşivi Müzesi

ahmet-pristina-kent-arsivi-muzesi

Bina 1932 yılında öncelikle İtfaiye merkez binası olarak kullanılma amacı taşıyordu. Yaklaşık 71 yıl bu amaca hizmet eden binanın mimarı Mesut Özok’tur. 2002 yılında restore edilerek İzmir’in tarihi eserleri için müze olarak tasarlanmıştır. 2004 yılında da açılmıştır. Ayrıca Türkiye’nin ilk kent arşivi müzesi olma özelliği taşıyor.

Müze; Konak, Şair Eşref Bulvarı’nda yer alıyor. İzmir Belediye Başkanlarından olan Ahmet Priştina bu müzenin oluşturulması için büyük emek harcamıştır. Bu nedenle ölümünün ardından APİKAM(Ahmet Priştina Kent Arşivi Müzesi) adı verilmiştir. Müzede yer alan eserler ise kurulduğu yıldan 2001 yılına kadar geçen sürede yaşanan olayları arşiv ve belgelerle sergileniyor.

Adres: Çankaya, A 1, Şair Eşref Blv., 35210 Konak/İzmir

30. Serapis Tapınağı

izmir-tarihi-yerler-serapis-tapinagi

Hadrianus zamanında yapılan Serapis Tapınağı, İzmir gezilecek yerler arasında bulunuyor. İncil’de ismi geçen 7 kiliseden biri olan tapınak, Bergama sınırları içindedir. Kırmızı tuğlalarla inşa edilmesinden dolayı Kızıl Avlu olarak da anılmaktadır. Avlusunda Mısır’ın heykeltıraş sanatlarını yansıtan birçok heykel bulunuyor.

270 metre uzunluğundaki tapınak, 20 metre yüksekliğe sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu tarihi eserde bölgedeki en büyük mermer bloğu yer alıyor. Altında akan Selinus çayı nedeniyle tapınak “ne yerde, ne gökte” anlamını taşıyor. Kuleli iki yapı barındıran ve apsisli bazilika tarzdaki bu tapınak günümüzde biraz harap halde. Lakin günümüzde hala tarihi eser hissiyatını verebiliyor.

31. Phokaia Antik Kenti

Antik Çağ’da 12 İon kentinden biri olan Phokaia, ismini çevre adalarda yaşayan fok balıklarından almıştır. Günümüze ise değişerek Foça olarak gelmiştir. Yapılan kazılarla birlikte kentin tarihi M.Ö 2000 yıllarına kadar gitmektedir. Yapılan kazılar Athena Tapınağı’nın üzerinde bulunan kayalıktan başlayarak, Beş Kapılar bölümünde sona erer. Kente birçok onarım gerçekleşse de asıl büyük onarımlar Cenevizliler ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde gerçekleşir. Beş Kapılar Kalesi, Pers Anıt Mezarı gibi önemli tarihi eserleri ziyaretiniz sırasında gezebilirsiniz.

32. Bergama Antik Kenti

izmir-tarihi-yerler-bergama-antik-kenti

8500 yıllık tarihi geçmişi olan Bergama Antik Kenti, İzmir’in tarihi eserlerine açılan en büyük kapılardan biri. Bilim ve kültürel alanlarda önemli keşiflerin yanı sıra farklı bilimlerin gelişmesini de yakından izledi. Örneğin tıpta kullanılan ilk aletler yine burada bulunmuştur. Sadece bilim değil kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapmıştır. Pergamon olarak da anılan kentin anlamı “korunaklı kale”dir. İlk Asya kütüphanesine, ilk hastaneye, ilk deri parşömene, ilk doğal tedavileri içerisinde barındıran bir kenttir. Zeus sunağı ve 10 bin kişilik tiyatroyu da geziniz sırasında inceleyebilirsiniz. Asklepios Tapınağı, Kızıl Avlu Tapınağı ve büyük sütunlar sizi bekliyor.

33. İzmir Etnografya Müzesi

izmir-tarihi-yerler-etnografya-muzesi

Neoklasik tarzda inşa edilen İzmir Etnografya Müzesi, ilk olarak 1831 yılında hastane olarak kullanılmıştır. 2 Aralık 1984 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu süreçten sonra etnografik eserler sergilenmeye başlanmıştır. Toplam 3 katlıdır. İlk iki kat sergi salonu 3. Kat il kültür ve turizm müdürlüğüdür. İlk kat üç bölümden oluşuyor. İlk bölümü el işlemeleri, ikinci bölümü keçecilik, nalıncılık ve tenekecilik işleri, üçüncü bölümü ise halk oyunları, deve güreşlerine ait eşyalar, efe kıyafetleri tanıtılmaktadır. Koridorlarda ise                para keseleri, cam ve el işlemeleri bulunmaktadır.

2. Katın ilk bölümünde 19. Yüzyıla ait gelin odalarının bir görünümü ve oturma odası, sünnet odası gibi şeyler bulunmaktadır. O döneme ait mutfak eşyalarını da burada görebilirsiniz. İkinci bölümde ise kadın süs eşyaları, gelin başları, Osmanlı’ya ait paralar, kitaplar ve yazı takımlarını inceleyebilirsiniz. Müze, İzmir tarihi eserler bakımından geçmişe ışık tutan önemli merkezlerdendir.

Adres: Yeşiltepe, Yeşiltepe Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Halil Rıfat Paşa Cd. Caddesi D:No:4, 35250 Konak/İzmir

34. Saadet Hatun Hamam Müzesi

Selçuk ilçesinde yer alan Saadet Hatun Hamam Müzesi, Efes Antik Kenti’nin hemen yanında bulunuyor. Bu nedenle iki yeri birden gezerek aradan çıkartabilirsiniz. Türkiye’nin ilk hamam müzesi olan bu yapı, 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kitabesi yok olduğundan tam tarihi bilinemiyor. Soğuk, ılık ve sıcak olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor. Efes Müzesi’nin etnografik eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Efes’in tarihi eserlerini de burada görebilirsiniz.

35. Klaros Antik Kenti

izmir-tarihi-yerler-klaros-antik-kenti

Menderes ilçesinin 35 km güneyinde bulunan Klaros Antik Kenti’nin tarihi M.Ö 7. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kolophon’un baş tanrısı Apollo adına inşa edildiği düşünülmektedir. Ziyaretiniz sırasında heykeller ve sütunlar sizi karşılayacaktır. 20. Yüzyıldan itibaren yapılan kazılarla tüm kent ortaya çıkarılmıştır. Kitabeler ve Apollo heykeli bunlardan biridir. 12 İon şehri arasında değerlendirilmeme sebebi buranın bir kehanet merkezi olmasıdır. Apollon’un kutsal merkezi olarak da nitelendirilir. Buradan çıkan birçok eser İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

36. Beş Kapılar Kalesi

izmir-tarihi-yerler-bes-kapilar-kalesi

Foça’da yer alan bu kale, tüf taşından yapılmıştır. Tarihi 11. Veya 12. Yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Arkaik dönemden başlayarak Osmanlı dönemine kadar çeşitli onarımlar geçirmiştir. Surlar üzerinde 4 kule vardır ayrıca yan yana dizili beş kapıdan giriş sağlanır. Kalenin orta kısmında yer alan yazıda ise “Sultan Süleyman’ın oğlu Sultan Mustafa’nın silahdar ağası İskender eliyle yapıldı” yazmaktadır. Burada biraz daha övgüyle ve uzun bahsetmektedir. Kale özellikle gün batımlarında doyumsuz bir seyir zevki sunar. Denize bakması ise bu zevki katlar. En büyük onarımı Cenevizliler ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamıştır.

37. Metropolis Antik Kenti

izmir-tarihi-yerler-metropolis-antik-kenti

Kuruluşu 5 bin yıl öncesine kadar dayanan bu kent, İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alıyor. Efes’e 30 km uzaklıktaki kentin anlamı “Ana Tanrıça Kenti”dir. Yapılan kazılarla birlikte birçok ana tanrıça heykelciği bulunmuştur. Ayrıca bulunan sikkelerdeki betimlemelerde bunun bir kanıtıdır. 1970 yılında başlayan araştırmalar günümüzde Doç. Dr. Serdar Aybek tarafından hala devam etmektedir.

Büyük bir tiyatro, stoa, latrina (tuvalet), hamam, dönem evleri ve güreş alanı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Erken ve Orta Tunç Çağı’na ait baltalar ve seramikler de bulunmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde zenginleşen kent, savaşlar nedeniyle küçülmüştür. Daha sonra Aydınoğulları Beyliği’ne girse de eski günleri geri gelmemiştir.

38. Yedi Uyuyanlar Mağarası

izmir-tarihi-yerler-yedi-uyuyanlar-magarasi

Hristiyanlıkta ve İslamiyette önemli bir yeri olan Yedi Uyuyanlar Mağarası, Kuran-ı Kerim’de sözü geçen Ashab-ı Kehf olayının yaşandığı yerdir. Yıl içinde milyonlarca turistin uğrak noktası olduğu gibi Türkiye tarihi yerler içinde önemli bir noktadır.

Dünyada bu olayın geçtiği düşünülen 33 mağara vardır. 4ü Türkiye’de ve bunlardan biri Selçuk’tadır. Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçan dine inanmış 6 kişi kaçarken yolda karşılaştıkları bir çobanla birlikte 7 kişi olurlar. Çoban onları bir mağaraya götürür ve 309 yıl burada uyurlar. Kehf Suresi’nde de bu olaydan bahsedilir. Bu mağara 1927 yılında yapılan kazılarla ortaya çıkmıştır.

39. Klazomenai Antik Kent

izmir-tarihi-yerler-klazomenai-antik-kenti

İzmir Urla’da bulunan bu kent, 12 İon kenti arasındadır. Limantepe’de bulunan bu mekan, 4000 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Saray yapısını andıran otorite merkezi olan koridorlu evin bir bölümü kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Şehir suyu ve tek mekanlı oval evleri de ziyaretiniz sırasında görebilirsiniz. Bu evlerde ocak ve fırın kalıntıları bulunmuştur.

Kentin en dikkat çeken yeri ise M.Ö 6. Yüzyıla dayanan zeytinyağı işlikleridir. Zeytinyağı öğütme taşları, ayrıştırma işlemleri, el havanları gibi önemli kalıntılar yer alıyor. Üstelik bu kentteki aletler, büyük üretime dayalı mekanizmalardı. Öncelikle hanelere yetecek kadar üretim yaptıkları daha sonra ihracata yönelik üretim yaptıkları öğrenilmiştir. İzmir tarihi mekanlar arasındaki bu kentte ayrıca yağları saklamak için depolar da bulunmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here