sandıklı kalesiPin
Ana sayfa » Afyon Gezilecek Tarihi Yerler

Afyon Gezilecek Tarihi Yerler

AFYON GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Afyon, ülkemizin termal başkenti olarak kabul edilen, mermerciliği ile meşhur şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Yerli ve yabancı pek çok turistin her yıl ziyaret ettiği Afyon’un tarihi M.Ö. 3000’li yıllara uzanmaktadır. Şehrin asıl isminin Afyonkarahisar olmasına karşın, halk arasında yalnızca Afyon olarak anılmakta ve bilinmektedir. Tarihi ve doğası ile görenleri mest eden Afyon’un tarihi yerleri bir hayli fazladır.

Sandıklı Kalesi

Pin

Şehrin en eski yapılarından birisi olan Sandıklı Kalesi,  Afyon’un tarihi eserleri arasında yer almaktadır. Germiyan Sultanı olan I.Yakup Bey zamanında yapılmıştır. Şuan yalnızca 9-10 metrelik sur parçası olarak ayakta duran Sandıklı Kalesi, 1325 yılında inşa edilmiştir.

Kalede var olan tarihi kitabe, zamanla aşınmaya başlayan kaleden alınarak Çavuş Camii çeşmesinin yanına dikilmiştir. Zamanla oluşan tahribatlardan öncesine bakıldığında ise, kalenin 3 kat sur ile çevrilmiş olduğu fakat zamanla bu kısımların yıkıldığı bilinmektedir.

Afyon’un Sandıklı ilçesinde yer alan bu kale ve ilçenin dört yanı da dağlar çevrilmiştir. Burayı ziyaret etmek isteyen turistler, Afyon otogarından 105 km sonrasında bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Tarihi kale dokusunun yanı sıra yüzlerce çam ağacının eşliğinde bölgeyi gezebilir ve oturma alanlarında dinlenebilirsiniz. Afyon tarihi mekanlar içinde önemli bir yere sahip olan kale ziyaretçilerini bekliyor.

Yedikapılar Manastırı

Pin

8.-10. Yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan Yedikapılar Manastırı, Afyon’un Bolvadin ilçesinde yer almaktadır. Kemerkaya kasabasına ait Yedikapılar bölgesinde yer alan manastır, sarp kayalık yüzeyler oyularak inşa edilmiştir. Yedikapılar manastırı, Afyon’un tarihi yerleri arasında ilk sıralarında yer alır.

Tarihin en önemli yapılarından birisi olan Yedikapılar Manastırı birbirine bitişik odalar halinde inşa edilmiştir ve manastır içerisinde kilise de yer almaktadır. Bizans dönemine ait olduğu düşünülen Manastırın yanı sıra, bölgede farklı kaya yerleşim alanları ve sığınaklarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Afyona giden kişilerin mutlaka uğraması gereken bir yer olan Yedikapılar Manastırı, geçmiş tarihi tam anlamıyla yansıtmayı başarmaktadır. Afyon tarihi eserlerinden başlamak için manastırı ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Bolvadin ilçesine giderek karayolu ile kolaylıkla bölgeye ulaşabilirler.

Buzluk Mağarası

Pin

Afyon gezilecek yerler listesine koyulan Buzluk Mağarası, Sultandağı ilçesinde yer almaktadır. Diğer alanlara nazaran ulaşımı bir hayli zor olan Buzluk Mağarası, bu zorluğa değer bir güzelliğe sahiptir. Dereçine Kasabasının güney tarafında yer alan Sultan Dağları’na oldukça yakındır.

Meşe ağaçlarından oluşan toprak yoldan araçla Kirazlı Yaylasına geçebilir, buradan da yaya yolu ile Buzluk Mağarası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 saatlik bir yürüme mesafesine sahip olan mağara yolunda Fındık Ormanları, Kapı Kayalar, Elmas Deresi yer almaktadır.

Buzluk Mağarası girişi yalnızca bir kişinin geçebileceği boyuttadır. Mağara içindeki serin hava, mağarada ilerledikçe artmakta ve yerdeki buzlanmalar başlamaktadır. 3 farklı kademeden oluşan mağara içerisinde sarkıt buzlar görülebilmektedir.  Mağara, Afyon tarihi eserler açısından turistik bir değere sahiptir.

Ayazini Kilisesi

Pin

Dünyada eşi az görülen yapılardan birisi olan Ayazini Kilisesi, Afyon tarihi yerler arasındadır. Bizans dönemine ait yapılar arasında yer almaktadır. Kayaların oyularak inşa edildiği kilise, halk arasında Gavur Hamamı Kilisesi olarak da bilinmektedir. Ayazini Kilisesi, Frig Vadisinde yer almaktadır.

Kolay bir ulaşıma sahip olan bölgeye giderken, etrafı izleyebilir ve doğal güzellikleri resmedebilirsiniz. Bölgenin en önemli özelliklerinden birisi, ses akustiğinin mükemmel olması ve kaya yüzeylerinde kubbe bulunmasıdır.

Eserin yapımı ve tarihi net olarak bilinmemekle beraber, tahmini 1000’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Ayazini Kilisesi içerisinde bulunan oda ve bölümlerin her biri, birbirine geçmeli şekilde inşa edilmiştir. Tarihin en önemli eserlerinden birisi olan bu kilise, Afyon turistik yerler arasında ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

Ulu Camii

Pin

Şehrin en büyük camilerinden birisi olma unvanı taşıyan Afyon Ulu Camii, Anadolu Selçukluları döneminde yapılmıştır.  Afyon’un tarihi eserleri arasında 1272-1277 yılları arasında inşa edilen yapı, Sahipata Nusretiddün Hasan tarafından yaptırılmıştır.

Sahipata Nusretiddün Hasan, Anadolu Selçukluları veziri olan Fahreddin Sahib Ata’nın oğludur. Cami inşası moloz taşları kullanılarak, dikdörtgen bir görünüm verecek şekilde yapılmış. Afyon Ulu Camii, taş ve ahşap işçiliğinin de en önemli göstergeleri arasında yer almaktadır.

Geometrik motifler, bezeli ahşap minber, kalem işi süslemeler ile tasarlanan yapı Afyon’un gezilecek yerler arasındadır. Cami zaman içinde yapılan yenilenmelerden etkilenmiş ve bazı dekorları kaybolmuştur. Ulu Camii minaresine bakıldığında ise, tuğlalar kullanılarak üçgen motifler yapıldığı görülmektedir. 40 adet ahşap direk üzerine oturtulan yapı, halk arasında Kırk Direkli Cami olarak da bilinmektedir.

Mısri Camii

Pin

Muazzam mimarisi ve tarihi ile turistleri cezbeden Mısri Camii, 1466 yılında Kasım Paşa tarafından Abdürrahim Karahisari adına yaptırılmıştır. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde bu yapıdan Abdürrahman Camii olarak bahsetmektedir.

Kasım Paşa tarafından yaptırılmasından dolayı, halk arasında Kasım Paşa Camii olarak da bilinir. Çini ve mozaikler ile süslenmiş olan Mısri Camii, Afyon tarihi yerler arasında yer alıyor. İki büyük kubbe ile örtülü olan yapı, kesme moloz taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Yapı önceleri tek kubbeye sahip mescit iken, yenilenme yapılarak dört kubbeli alan eklenmiş ve camiye çevrilmiştir. Afyon Mısri Mahallesi, Hacı Eyüp Mısri Sokağında yer alan camiyi, günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Göynüş Vadisi

Pin

Afyon’un turistik yerlerinden birisi olan Göynüş Vadisi,  Afyon-Eskişehir karayolu üzerinde yer almaktadır. Kayıhan beldesinde yer alan Göynüş Vadisi, birbirinden farklı tarihi yere ve eşsiz bir doğaya sahiptir. Göynüş Vadisi içerisinde yer alan en önemli yapılardan birisi Göynüş Kalesidir.

Kalenin üzerine bakıldığında aslan kabartmaları olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra Aslantaş ve Yılantaş mezar odaları bu bölgede yer almaktadır. M.Ö 7. Yüzyılda yapıldığı düşünülen Aslantaş ve Yılantaş mezarları görkemli bir yapıya sahiptir.

Birbirine oldukça yakın olan bu anıtların yanı sıra Maltaş anıtı, 500 metre kadar ilerde yer almaktadır. Üçgen bir çatıya sahip olan Maltaş anıtında geometrik desenler yer almaktadır. Göynüş Vadisi üzerinde yer alan bir diğer önemli alan ise Açık Hava Tapınağıdır. Afyon tarihi mekanlarından olan Göynüş Vadisi’nin bu doğal güzelliklerini kaçırmamanız dileğiyle.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir