Pin
Ana sayfa » Perge Antik Kenti, Nerede, Giriş Ücreti, Sanal Tur

Perge Antik Kenti, Nerede, Giriş Ücreti, Sanal Tur

Perge Antik Kenti: Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Sanal Tur

Perge Tiyatro

Perge Tiyatrosu, Anado­lu’daki en görkemli tiyatrolar­dan biridir. Orkestra yarıçapı ölçü alındığında, Efes ve Aizanoi tiyatrolarından sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü tiyatrosudur. Perge Tiyatrosunda, Yunan ve Roma mimari özellikleri bir arada görülür.

Tonozlar üzerindeki yatay yürüyüş kısımları (diazoma), seyircilere ayrılan üst bölümü çevreleyen sütunlu galeri ve yüksek sahne binası Roma mimarisi özellikleridir. Buna karşın tiyatronun sırtının yamaca dayalı olması, üstü açık girişler ve at nah biçimli oturma yerleri (auditorium) Yunan mimarisi izleridir. Perge Tiyatrosu’nda sahne duvarıyla oturma yerlerinin arasına gerilen ve velum denilen büyük bir tenteyle izleyiciler güneş ve yağmurdan korunurdu.

Perge Antik Kenti

Perge Tiyatrosu, 29 ve 19 oturma sırası olan iki kademeli bir tiyatrodur. 11.500 kişi izleyici kapasitesi vardır. MS 3. yy.da orkestra kenarına, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinde seyircileri güven altına alan ama görüşü bozmayan korkuluklar eklenmişti. MS 2. yy.da inşa edilmiş olan iki katlı sahne binası zengin biçimde bezenmişti.

Podyumdaki mitolojik konulu rölyeflerde Dionysos frizi, su, dağ ve orman perileri vardı. Tiyatrodaki orijinal yerinde duran Dionysos frizi Antoninler Sülalesi (MS 117-193) dönemine, Kentauromakhia (yarı at yarı insan
Kentaurlar ile Tesalyah Lapithler arasında geçen mitolojik savaş) ve Gigantomakhia (Olimpos tanrılarıyla Titanlar arasında ge­çen mitolojik savaş) frizleri ise Gallienus (MS 260-268) döne­mine tarihlenir. Tiyatrodan çı­karılmış olan pek çok eser Antalya   Müzesi’nde sergilenmektedir.

Perge Antik Kenti Nerede

Perge, barındırdığı eserler bakımından Antalya tarihi yerler arasındadır.  Aksu ilçesinde bulunan kent, şehir merkezinin 18 kilometre doğusunda yer alır. Daha Aksu’ya ulaştıktan sonra AC03 nolu otobüslerle kente gelebilirsiniz.

Perge Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Ülkemizin en büyük üçüncü antik kenti olan Perge, antik tiyatrosuyla sizleri tarihi bir atmosfere davet ediyor. Bu atmosfere herkesin dahil olabilmesi için kent giriş ücreti 2023 tarihinde 200 TL olarak belirlenmiştir.

Perge Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2023

  • Yaz Döneminde 08:00 ile 19:00 arası açıktır.
  • Kış Döneminde 08:30 ile 17:00 arası açıktır.

Perge Antik Kenti Sanal Gezi 3D Tur

Perge Antik Kenti Yol Haritası

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir