ZONGULDAK GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Karadeniz bölgesinin kadim şehirleri arasında yer alan Zonguldak, gerek tarihi dokusu ve gerekse doğal güzellikleri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bu şehir tarihi doku ve doğal güzelliklerin yanı sıra Karadeniz insanının sıcakkanlılığı ile harmanlanmıştır. Özellikle kömür ocakları ve diğer zengin maden kaynakları ile biliniyor. Zonguldak gezilecek tarihi yerler listemizde, şehrin doğal güzelliklerinden bazılarına da yer verdik. 600 bine yakın nüfusu bulunan şehrin, en önemli geçim kaynağı madenciliktir. Özellikle bazı ilçelerinde, madencilik dışında fazla alternatif bir geçim kaynağı bulunmamaktadır. Zaman zaman yaşanan büyük maden kazaları neticesinde, birçok insan ölmüş ve sakat kalmış olsa da, madenciliğin en önemli geçim kaynağı olması sebebiyle, insanların çalışma alanları yine aynı sektör üzerine olmaktadır. Zonguldak, gezilecek yerler açısından turistlere oldukça iyi fikirler vermektedir.

Maden Müzesi

Zonguldak-muzeleri

Ülkemizin ilk maden müzesi olan Zonguldak maden müzesi, geçmiş tarihlerden günümüze kadar madencilik sektöründe kullanılan araç ve gereçlerin sergilendiği önemli müzelerin başında geliyor. 1848 yılından itibaren madenlerin işlenmeye başlandığı Zonguldak’ta, özellikle taş kömürü üretimini yoğundur. Taş kömürü madenciliği için kullanılan araç ve gereçler müzede daha fazla sergilenmektedir. Özellikle geçmiş dönemde kullanılan araç ve gereçlerin sergilenmesi, Zonguldak gezilecek yerler listesinde bulunan maden müzesine olan ilgiyi daha da artırmaktadır. Müze genelinde madencilikte kullanılan maskeler, haberleşme cihazları, kazma ve kürekler gibi, maden çıkarırken kullanılan tüm eşyalar sergilenmektedir. Özellikle taş kömürü madenciliğinin geçmişine ışık tutan bir konumda yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra yer kürenin derinliklerinde maden çıkarırken yaşanan olaylar, madenlerin nasıl çıkarıldığı gibi konular, farklı efektler ile Zonguldak madencilik müzesini ziyaret edenlere sunuluyor.

Filyos Kalesi

Zonguldak-unlu-kaleleri

Zonguldak gezilecek tarihi yerler listemizde yer alan Filyos Kalesi, şehrin en önemli tarihi yapıtlarından birisi olma özelliğini taşımaktadır.  Romalılar döneminde yapıldığı düşünülen Filyos kalesi, denize hâkim bir burun üzerine kurulmuş eşsiz bir görsel şölene ev sahipliği yapmaktadır.  Çaycuma ilçesinin Filyos beldesinde bulunan kale, il merkezine 25 km uzaklıkta, ilçe merkezine ise 10 km uzaklıkta yer aşmaktadır. Etrafındaki kule kalıntıları ve diğer tarihi kalıntılar ile antik kent görünümünü andıran bir yapıya sahip olan bölge, Zonguldak gezilecek tarihi yerler arasında en fazla tercih edilenler arasında yer almaktadır.  Bir süre atıl vaziyette kaldıktan sonra Kültür Bakanlığı tarafından aslına uygun restore ettirilen kale, Zonguldak’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

Deniz Feneri

Zonguldak-tarihi-yerler

Denizden 53 metre yükseklikte olan Zonguldak Deniz Feneri, 1908 yılında yapılmış olup, elektriğin yaygınlaşmasıyla birlikte 1985 yılında elektrikle kullanılmaya başlanmıştır. 20 deniz milini aydınlatacak konumda olan Zonguldak deniz feneri, Zonguldak gezilecek yerler listesinde Cumhuriyet döneminden kalan eserlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde hala aktif olarak kullanılan fener,  yığma kargir yapı şeklinde inşa edilmiştir. Tek giriş kapısının ön cephede olduğu deniz fenerinin yanında ise, banyo ve tuvalet ihtiyaçlarının giderildiği özel alanlar bulunmaktadır. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan ve cumhuriyet tarihimizin hatıralarını taşıyan deniz feneri, 2012 yılında aslına uygun olarak restore edilerek halkın ziyaretine de açılmıştır.

Kilise Mağarasızonguldak-gezilecek-yerler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer alan Kilise Mağarası, eşsiz doğal güzellikleri ile herkesin ilgi odağı haline gelmiş doğal yerlerden birisidir.  Kilise mağaraları doğal oluşumun yanı sıra, Roma ve Bizans dönemlerinde insanların kısmi olarak kayaları yontması ile de, şekli değiştirilmiştir. Zonguldak gezilecek yerler listemizde yer alan Kilise Mağarası, insan işleyişinin de bir ürünü olması sebebiyle, tarihi yerler listesinde sayılabilmektedir. Milattan Önce 30 ve Milattan Sonra 1453 yılları arasında, sıklıkla kilise ve benzeri ibadethaneler olarak kullanılmıştır. Zemin kısmında desenli ve geometrik mozaik çalışmaların yer alması da, Kilise Mağarası’nın eski dönemlerde de insanların uğrak yerlerinden birisi olduğunu ispat etmektedir. İçerisinde rahit koymak için kullanılan bir Riş olması da, mağara hakkında bilinenleri doğrular niteliktedir.

Halil Paşa KonağıZonguldak-konak

Zonguldak tarihi yerler listemize konuk ettiğimiz tarihi yerlerden birisi de, Zonguldak Halil Paşa Konağı’dır. Yine Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer alan tarihi bina, zemin üzerine 3 kat olarak 2. Abdülhamit zamanında Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmıştır. Binanın yapım tarihi net olarak bilinmese de, 1870’de yapıldığı tahmin edilmektedir. Konak zamanında eski bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmiş olup, Roma döneminde yapılan binalardan toplanmış süslemeler ile dış cephe süslemesi yapılmıştır.  Dönem dönem okul olarak da kullanılan konak,  bir süre atıl vaziyette kaldıktan sonra restore edilmiş ve 1998 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hala müze olarak kullanılmaya başlayan Türkiye tarihi yerler arasında bulunan Halil Paşa Konağı’na giriş ücretsizdir.

Gökgöl Mağarası

zonguldak-tarihi-magara

Birbirinden ayrı dört kattan meydana gelmiş olan Zonguldak Gökgöl mağarası, tarihi yerler listemizde yer alan eşsiz güzelliğe sahip doğal güzelliklerden birisidir. Zonguldak’a yolu düşenlerin mutlaka görmesini tavsiye ettiğimiz mağaranın ilk katı, büyük damlataşların yer aldığı kat olup, ikinci katı ise tamamen fosilleşmiş durumdadır. Mağaranın diğer iki katında ise yine damla taşlar ve yer altı deresi bulunmaktadır. Mağaranın toplam 3 girişi olup, bunlardan ikisi fosilleşmiş olup, bir tanesi aktiftir. Aktif kısmın sulu ve dar olması sebebiyle giriş için fazla müsait sayılmamaktadır. Toplam uzunluğu 3350 metre olduğu bilinen Gökgöl mağarası, bölgenin en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden birisi olarak bilinmektedir.

Gazi Alemdar Gemi Müzesi

zonguldak-muzeleri

Zonguldak Gazi Alemdar Müzesi, Türkiye tarihi yerler açısından büyük bir öneme sahiptir. Sadece klasik bir müzeden ziyade, tarihin anılarını, acılarını, zafer ve destanlarını manevi kimliğinde barındıran çok hususi mekânlardan birisidir. Alemdar gemisi İstiklal Savaşı döneminde çok büyük kahramanlıklara sahne olmuş ve bu sebeple savaştan sonra Gazi unvanı almıştır.  1. Dünya savaşı esnasında kömür ocaklarının işletim haklarının Almanlara verilmesine kızan Ruslar, 2 yıl boyunca Ereğli kıyılarını bombalamaya başlamışlardı. Kurtuluş savaşında İstanbul’un işgal altına alınmamıştır. Ayrıca vatansever insanlar tarafından kaçırılarak Zonguldak’a getirilen Alemdar adlı gemiyi ise, Fransızlar ele geçirmek istediler. Yine vatansever insanlar Alemdar’ı Ereğli limanına getirip kara oturtması sebebiyle, Fransızlar Alemdar’ı ele geçirememiştir.  Sonrasında ise kıyıya yakın bölgeleri bombalayan Fransızlara karşı gizlice denize indirilmiştir. Alemdar gemisinden karşı taarruzla, Fransızların direnci kırılmıştır. Bu esnada esir alınan Fransız komutan ve askerler, anlaşma imzalamak zorunda kalmıştır. Bu anlaşma süresinde Cumhuriyet henüz kurulmamış olsa da, Kurtuluş Savaşının ilk anlaşması olmuştur. Burada Alemdar’ın oynadığı rol ile elde edilen üstünlük, Türk Milletinin kurtuluş savaşındaki zaferinin temelini oluşturmuştur. Savaşın ilk ve tek deniz savaşı olma özelliğini taşımıştır. Savaştan sonra Gazi unvanı alan Alemdar ise, aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Tarihi yerler içinde hizmet vermek için müze olarak açılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here