ataturk-anitkabir

Anıtkabir sanal tur ile Anıtkabir’i ayağınıza getiriyoruz. Oturduğunuz yerden Anıtkabir sanal geziyle, Ankara tarihi yerler arasında bulunan bu yapıyı görebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün eski adıyla Rasattepe’de bulunan mezarı her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Sadece tarihi bir kişilik değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Bu nedenle en azından gidemeyenler için Anıtkabir müzesi sanal gezi bu isteği bir nebze olsun tamamlayacaktır.

Atatürk 1938 yılında vefat ettiğinde cenazesi, Etnografya Müzesi’nde geçici olarak bekletilmiştir. Daha sonra ona layık olacak bir mezar projesi açılmıştır. Anıtkabir’de Emin Onat ve Orhan Ada’nın katılımıyla yapılmıştır. Yol, avlu ve şeref salonundan oluşan Anıtkabir’de girişte aslan heykelleri ve servi ağaçları bulunmaktadır. Avludan düz giderek anıta doğru ilerleyebilirsiniz. Bunu 3 boyutlu Anıtkabir resmi ile de görebilirsiniz.

Ankara Anıtkabir Tarihi Kısa Bilgi

Anıtkabir’in yapılması için malzemelerin çoğu çeşitli bölgelerden getirilmiştir. 42 tonluk lahit mermer Osmaniye’den, sarı taş Çankırı’dan getirilmiştir. Ankara’nın tarihi yerleri arasında bulunan Anıtkabir’in girişinde yer alan Barış Bahçesi ise barışı simgelemesi için yapılmıştır.

Bu kapsamda çeşitli ülkelerden çiçekler getirilmiştir.  Solda hürriyet kulesinin önünde Türk Erkekleri adını alan 3 erkek heykeli bulunuyor. Bunlar asker, köylü ve aydın erkekleri temsil ediyor. İstiklal kulesinde ise aynı şeyleri konu edinen 3 Türk kadını heykeli bulunuyor.

Giriş yolunda bulunan 24 heykel, Hitit heykelleri üslubunda yapılmıştır. Toplamda 8 kule bulunan Anıtkabir’de hepsi Türk insanından figürler yer alıyor. Anıtkabir 3d gezerek ön bilgi alabilirsiniz. Ayrıca siz de güzel yorumlarınızı alt kısımdan ekleyebilirsiniz. Anıtkabir canlı kamera ihtiyacı olmadan en canlı 360 resimler ile ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir Nerede?

Anıtkabir Nerede sorusuna cevabımız Mebusevleri Mh., 06570 Çankaya/Ankara olacaktır. Açılık tarihi 1958 olan Anıtkabir, Tandoğan Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesindedir.

 

 

Anıtkabir İçi

 

 

 

Anıtkabir Dışı

Önerilen Yazı

İstanbul Tarihi Yerler | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here