Ana sayfa Türkiye Eskişehir Gezilecek Tarihi Yerler

Eskişehir Gezilecek Tarihi Yerler

1098
0
eskişehir gezilecek tarihi yerler
7

ESKİŞEHİR GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Türkiye’nin büyük illerinden biri olan Eskişehir iç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Birçok gezilecek tarihi yerleriyle, ziyaretçilerine ev sahipliği yapan şehir, kültürel ve turizm alanlarında önde gelen şehirlerindendir. Pek çok dönemde adı geçen Eskişehir’in gezilecek yerlerini sizler için topladık

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş cam sanatları müzesi

Müze, gençlerin yanı sıra yetişkinlerinde uğrak noktalarından biridir. Yabancı sanatçıların ve yerli sanatçıların yaptıklar eserleri burada barındıran müze yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 2007’de açılan müze,  dünyanın sayılı yerlerinden olmaktadır.. Odun pazarında bulunan bu yer gezip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. İlgin cam eserler ve tasarımları görerek farklı bir gezi oluşturabilirsiniz.

Balmumu Müzesi

Eskişehir balmumu müzesi

Tarihten kişiliklerin ve birçok ünlünün yer aldığı balmumu müzesi, sahiplerine tıpatıp benzeyen balmumlarından oluşmuştur. 160 civarı kişinin yer aldığı müzede, sanatçılar, devlet adamları, sporcular bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda da ünlü kişilerin de müzede balmumu olarak yerini alacağı müze, şimdiden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Gelen ziyaretçiler de heykeller ile fotoğraf çektirerek güzel bir hatıra oluşturabiliyorlar. Gezilecek tarihi yerler listesinde olması gereken bu yer, sosyal sorumluluk projesiyle de insanları duygulandırıyor. Gelirlerini engelli çocuklar için bağışlayan müze takdirleri topluyor. Londra’da açılan 1835 yılındaki ilk balmumu müzesinden sonra tüm dünya da etkisini gösteren balmumu müzeleri, şimdi Türkiye’de yerini almıştır. 5 bölümden oluşan müze farklı tarihleri anlatmaktadır. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykelleri sizleri bekliyor.

EsminyatürkEskişehir esminyatürk

Sazova Parkı’nda yer alan Esminyatürk, 32 adet minyatür eserle Türk tarihinin eserlerini kuşbakışı görmemizi sağlıyor. 2013 yılında açılan yer, yapıların 1/25 oranında küçültülmüş halini görebilirsiniz. Selimiye Cami, Tac Mahal, Divriği Ulu Cami gibi dünya şaheserlerini barındıran park, ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. 3 TL gibi cazip bir ücretle Eskişehir gezinize dâhil etmeniz gereken bir yerdir. Ayrıca park alanlarıyla da rahat bir ulaşım sağlamaktadır. Fotoğraf severler için biçilmiş kaftan olan bu yer, çeşitli perspektifler ile kıskandıracak fotoğraflar çekebilirsiniz. Minyatürlerin altında yer alan bilgilendirme panolarıyla da eserlerin yıllarına ve özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca parka uğradıktan sonra Masal Şatosu, Uzay Evi gibi diğer yerleri de gezebilirsiniz. Gezilecek tarihi yerler arasında bulunan Esminyatürk, zaman içinde artan minyatürlere ev sahipliği yapacaktır.

Tarihi Odunpazarı EvleriEskişehir Tarihi odunpazarı evleri

 

Renkleri tasarımlarıyla dikkat çeken Tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir’e gelenlerin uğradıkları tarihi yerlerden biri olmuştur. Evlerin arasından fışkıran çalılıklar ve ağaçlıklar ile görsel efekt verilmiş bu yer, tamamen doğal bir mucizedir. Temiz havasıyla şehrin yorgunluğundan arınmak isteyenlerin bulunmak isteyeceği bu yerde, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Osmanlı ve Türkmen mimari yapılarının yansıtıldığı evlerde, insanlar kapıların önüne oturarak sohbet ediyorlar. Zaman içinde artan ziyaretçi sayısıyla şehrin önemli turistik noktalarından biri olmuştur. Eski yapıların yanı sıra restore edilen bu tarihi evler parlak görüntüsüyle ilgi uyandırıyor. Genellikle iki kapılı olan bu evler, restoran ve kafeterya olarak kullanılmaktadır. Buralara gelerek hem dilenip hem de bir şeyler yiyebilirsiniz. Butik otellerde de konaklayarak Eskişehir gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

TCDD MüzesiEskişehir tcdd müzesi

Demiryolları müzesi olarak yapılan bina 1990 yılında halka açılmıştır. Yakın tarihimizi yansıtan bir müze olarak açılarak orijinal eserler barındırmaktadır. Ankara taşından yapılan kilit kemerleri, zemini malta taşından yapılarak rüzgârgülü motifleri işlenmiştir. Resim, heykel ve fotoğraf sergileriyle ilk katta birçok eser ziyaretçilerine Türkiye tarihi yerler hakkında bilgi vermektedir. İkinci kata çıkarken kullanacağınız ahşap merdiven ile demiryolları müzesiyle karşılaşacaksınız. Geçmişten günümüze demiryollarının işleyiş mekanizması, tarihi ve teknik aletleri görebileceğiniz müze, demiryolları hakkında nadir müzelerimizdendir. Ayrıca TCDD binasında kullanılan eşyaları da görebileceğiniz müzede, madalyalar ve yol ölçüm aletleri hakkında bilgi alabileceksiniz. Osmanlıya ait birçok belgeyi de barındırarak tarih kokan bu müze, güzel dekorasyonuyla insanları heyecanlandırıyor. Eskişehir gezilecek yerler listeniz için üst sıralarda olması gereken bir yer.

Eğitim Karikatürleri MüzesiEskişehir eğitim karikatürleri müzesi

Türkiye tarihi yerler arasında bulunan ve geleneksel odunpazarı evlerine benzeyen müze, iki katlı ve 260 metrekaredir. Eskişehir‘in ilk kurulan bölgesinde oluşturulan müze, restorasyon ile birlikte hoş bir görüntü oluşturmuştur. İçerisinde sergi odası,  karikatür ustalarının odası ve yerel karikatürcüler ile birlikte kitaplık alanları bulunmaktadır. Ayrıca isteyenlere de müzede karikatür denemeleri yapılmasına izin veriliyor. Her geçen gün yenilenen karikatürler ile devamlı bir müze niteliği taşımak isteyerek ziyaretçiler çekmek istemektedir. Kitaplık bölümlerinden ise araştırmalar yaparak karikatür hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında satın alabileceğiniz hediyelik eşyaları da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Müze pazartesi dışında saat 10:00 ve 18:00 arasında açıktır. Gezilecek  yerler arasına eklemeniz gereken bu yer, tarihi karikatürlere de ev sahipliği yapıyor.

Seyyid Battal Gazi KülliyesiEskişehir battalgazi külliyesi

Filmlere konu olan Battal Gazi, Seyitgazi ilçesinde yaptığı bir savaştan sonucu şehit olduktan sonra adını külliyeye verirler. Tarihi yerler arasında bulunan külliye Eskişehir için büyük bir öneme sahiptir. Ölüm tarihi 740 olarak bilinen Battal Gazi, Bizanslara karşı savaşlarda bulunmuştur. Selçuklu eserleri arasında günümüze en sağlam gelen yapılardan birisidir. 1208 yılında yapıldığı düşünülen yapının içinde farklı bölümler vardır. Ufacık bir oda gibi olan çilehane de insanlar sorunlarıyla baş başa kalmak için buraya girerler. Alâeddin Keykubat’ın annesi Ummuhan Hatun ve Battal gazi ile haşır neşir olan Elenora’nın mezarı burada bulunmaktadır. Zikir odası, ekmek evi, semahane, aşevi gibi bölümleri bulunan Seyyid Battal Gazi Külliyesi, bugün yerli başta olmak üzere çok sayıda yabancı turisti ağırlamaktadır. Türkiye tarihi yerler listesinde son sırada bulunan külliye, tarih severlere kucak açmaktadır.

 

 BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here