Pin
Ana sayfa » Boğaziçi Köprüsü Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi, Sanal Tur

Boğaziçi Köprüsü Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi, Sanal Tur

39 Ayda tamamlanan bu büyük köprü Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyordu. Peki Boğaziçi köprüsü kaç metre? 1560 metrelik uzunluğu, 33 metre genişliği ve 64 metre yüksekliğiyle dünyada en büyük köprülerden biri.

Boğaziçi Köprüsü Hakkında Bilgi

Köprünün Tarihi ve Yaptıran Kişi

2016 yılındaki darbe girişimi nedeniyle köprünün adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir. Boğaziçi köprüsü tarihi ise 30 Ekim 1973 yılında açılmıştır. Boğazda bir köprü yapmak aslında tarih boyunca birçok devletin aklına gelmiştir. Örneğin M.Ö 573 yılında Pers hükümdarı Dara, karşıya geçmek için tüm gemileri yan yana dizerek 80 bin kişilik orduyu karşıya geçirmeyi başarmıştır.

Daha sonra Leonardo Da Vinci de 2. Beyazıt’a bir köprü yapımı teklifi sunsa da eyleme geçilememiştir. Yine 1953 yılında da bir teşebbüs olsa da yine yapılmamıştır. Boğaziçi Köprüsü inşaatı 1970 yılında başlayarak 3 yıllık bir çalışma ve 500 bin kişilik bir törenle hizmete açılmıştır.

Boğaziçi Köprüsü’nü kim yaptırdı sorusu da pek çok kez sorulmaktadır. 1970 yılında Süleyman Demirel’in döneminde yaptırılmıştır. Boğaziçi Köprüsü yapımında çalışan mimarlar ise Gilbert Robets ve William Brown‘dur. Köprü hakkında bilgi verirken dünyada 7. ve Avrupa’da 3. büyüklüğe sahip bir köprü olduğunu söylemek gerekiyor. Bireysel

Boğaziçi Köprüsü Nerede?

Bireysel olarak gezmek zor olacağı için İstanbul tarihi yerlerini ziyaret ettiğinizde aracınızla buradan geçerek manzarayı izleyebilirsiniz.

Adres: Kuzguncuk, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Üsküdar/İstanbul

Boğaziçi Köprüsü Sanal Tur

Boğaziçi Köprüsü hakkında bilgi almak isteyenler ve gitmeden görmek isteyenler tam ekran yaparak sanal turu deneyebilirler.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir