konya

KONYA GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Tarih öncesi devirlere tanıklık eden Anadolu toprakları içerisinde Konya ilinin yeri oldukça büyüktür. Binlerce yıllık geçmişinde çok farklı topluluklar, beylikler ve imparatorluklar Konya topraklarında yaşamını sürdürmüştür. Her yaşam sonrasında da bu topluluklardan izler kaldığı bilinir. Günümüzde hala çeşitli kazılarla tarihe tanıklık edecek bulgulara rastlanmaktadır. Konya gezilecek tarihi yerler arasında birçok eserler keşfedilmelidir. Keyifli bir Konya gezilecek yerler listesi hazırlanarak yola çıkılabilir.

 Aya Eleni Kilisesi

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan tarihi Aya Eleni Kilisesi, MÖ 327 yılında yaptırılmıştır. Hristiyanlık dini adına oldukça değerli bir yapıdır. Bizans İmparatoru Constantin’in annesi bu yerde gezerken bölgeden etkilenerek bu mabedi yaptırmak ister ve yerine getirilir. Konya tarihi eserleri arasındaki bu değerli yapı günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Yıllar boyunca bazı restorasyon çalışmaları ile koruma altına alınmıştır. Avlu kısmında kaya üzerinde oturtulmuş olarak kullanılan odalar bulunmaktadır. Bu odalar o dönemlerde din adamlarının kalması için işlev görmüştür. Aya Eleni Kilisesi Hz. Meryem resimleri ile detaylandırılan bir yapıdır ve günümüzde müze olarak ziyaretçilerine açıktır. Dünyanın çok farklı noktalarından turistler görmeye gelmektedir. İçerisinde özel dini törenlere ayrılmış ve ahşap ile yükseltilmiş bir bölüm de yer almaktadır. Eski dönemlerinde Hristiyanlık adına önemli olan tarihlerin törenleri burada düzenlenmiştir. Bu nedenle Konya tarihi yerler arasına tören alanları mutlaka dâhil edilmelidir.

Kalehan Ecdat Parkı

Konya tarihi yerler arasında bulunan tesis, Selçuklu ile Osmanlı Devleti mimarisinin etkileriyle tasarlanmış çok özel bir alanı temsil eder. Konyalılar için büyük bir değer olan bu park, toplamda 110 bin metrekarelik bir alan içerisinde tasarlanmıştır. Bir gölet etrafında yer alan surlar ve kaleler ile çevrili olan tasarım, eski Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden izler taşımaktadır. Kamelyaların süslemekte olduğu bu parkın içerisinde aynı zamanda çok fazla sosyal donatıya da yer verilmiştir. Her mevsimde vakit geçirmek adına ideal bir yer seçimi olarak değerlendirilebilir. Kalehan Ecdat Parkı Bahçesi ile birlikte, aynı zamanda restoran ve oyun alanlarıyla aileler için de hizmet veren bir tesistir. Tüm özellikleriyle Konyalılar ve turistler için bir park kullanımından çok daha fazlasını sunmaktadır. Piknik yapmak için uygun alanlar bulunur. Temiz hava ve doğal atmosferi ile de yeşilin en güzel tonlarını barındırdığını kanıtlayan bir açık alandır. Konya tarihi eserler arasındaki bu tesis Selçuklu döneminin izlerini taşımaktadır. İçerisinde özel toplantılar ve etkinlikler için de ayrı bir alan bulunmaktadır.

 

 Mevlana Müzesi

 

Konya tarihi mekanlar arasında manevi anlamı ile de dikkat çeken Mevlana Müzesi, Mevlana Dergâhı’nın yeri olarak büyük tarihi olaylara tanıklık etmiş çok özel bir yapıdır. İnsanların yalnızca bu müzeyi görmek için dahi Konya’ya seyahat ettiği bilinir. Değerli Mevlana eşyalarının da sergilendiği bu müze, Selçuklu Devleti’nin gül bahçesi olarak işlev görmüş bir yerdir. Hala eşsiz güzellikteki bahçesi ile henüz müzeye giriş yapmadan bile göz doldurmaktadır. Konya’nın turistik yerlerinden olan bu yapı 1926 senesinden beri müze olarak kullanılmakta ve devlet tarafından koruma altında tutulmaktadır. Müze içerisinde her odanın kendine özgü kullanımı ve adı bulunur. Tarihe tanıklık etmiş her özel odası mutlaka görülmelidir. İçerisinde Selçuklu Sultanı’nın hediyeleri bulunur. Bu hediyeler bizzat Mevlana’nın babası olan Sultânü’l-Ulemâ’ya gönderilmiştir. Bu nedenle de çok özel bir yapı olarak kabul edilir. Mevlana yaşamı boyunca bu hediyeleri aynı özen ve dikkatle korumuştur. Bugün de Türkiye’nin mirası olarak koruma altındadır. Merak edilenler arasında yer alan Mevlana Müzesi giriş ücreti ve saatleri konusunda internet adresinden güncel bilgiler alınabilir.

 

 Sille Köyü

 

Konya gezilecek  yerler konusunda Sille Köyü tarihi de mutlaka seçenekler arasına eklenmelidir. Yalnızca Konya toprakları değil, Türkiye toprakları açısından tarihi değeri anlatılamayacak derecede büyüktür. Konya merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Sille Köyü, Roma döneminin izlerini taşıyan yapılar ile doludur. O dönemlerin Kral Yolu üzerinde bulunması açısından da değeri büyüktür. 1071 yılında Selçukluların etkisi bu topraklarda artınca, Roma hâkimiyeti de zamanla sona ermiş ve Sille Köyü artık bir Türk köyü özelliğine doğru değişime başlamıştır. 1923 yılında da elde edilen zafer sonrasında kalan tüm Rum ve Yunanlar da buradan göç etmişler. Roma, Rum ve Yunan evlerinin izlerini taşıyan bu köy, farklı medeniyetler için yuva olmuş. Tarihi evler ise hala günümüzde sağlam bir şekilde Konyalılar tarafından kullanılmaktadır. Restoranlarında iseen meşhur Konya yemekleri ve tatlılarına rastlamak mümkün olacaktır. Eğer imkân olursa, Konya tarihi eserlerinden olan evlerin içleri de gezilmeli ve o özgün yapılarda nasıl bir yaşam sürüldüğüne dair fikir edinilmelidir.

 Çatalhöyük

Dünyanın ilk yerleşmelerine ait izlerin yer aldığı Çatalhöyük, Konya turistik yerler arasındadır. Burası yalnızca Türkiye için değil tüm dünya insanları adına büyük bir öneme sahiptir. Tarımın başlangıcından hayvancılığa, toplayıcılıktan daha gelişmiş avcılık tekniklerine kadar insanlık adına kaydedilen ilerlemelerin ana vatanı Çatalhöyük olmuştur. Yapılan her Çatalhöyük kazısı sayesinde günümüzde bile çok önemli bulgular elde edilmektedir. Günümüzde de bu bölgeler ziyaretçiler için gezilmeye uygun hale getirilmiştir.

Dönem dönem oldukça yoğun çalışmalar ve Çatalhöyük kazıları olmakta ve bu dönemlerde bazı zamanlar ziyarete kapatılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Çatalhöyük, dünyadaki yerleşmelerin nasıl başladığı konusunda bizlere çok büyük ipuçları vermektedir. Dünyanın farklı noktalarında bugün devam etmekte olan ülke yaşamlarının neredeyse her birinden iz taşıması nedeniyle de dünya açısından en değerli bölge olarak kabul edilir. Bu yüzden Konya tarihi eserleri ülkemiz içinde oldukça önemlidir.

Japon Kyoto Parkı

Konya tarihi mekanlar arasındaki bu park 2010 yılında belediye tarafından yaptırılmıştır. Japon gelenek görenekleri ve yapı mimarisine göre yapılmış Kyoto Parkı, oldukça rağbet görmektedir. Doğal yeşilliklerin arasından fırlayan ahşap yapıdaki binası ve etrafı çevreleyen göl ile ziyaretçilerinin ilgi odağı haline gelmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan binayı yöre halkı da sevmiştir. 4bin metre karelik bir göl, özel çiçekler, tahta köprüler ve birde çay evi bulunan yerde Japonya’nın da alanında uzman kişileri tarafından incelenmiştir. Japonya’nın da sevdiği Kyoto Parkı, Türk kültürüne farklı bir hava katmıştır. Yeşilliklerin arasında kondurulan teraslar ile temiz havayı içinize çekerek, şehir hayatının yorgunluğunu atabilirsiniz. Oldukça güzel bir tasarım yapılarak ağaçlandırılan ortam, ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu park sabah 08:00’da açılarak 23:00’da kapanıyor. Kesinlikle Konya tarihi mekanlar listenize eklemelisiniz.

Alâeddin Tepesi

Karatay merkezde yer alan bu tarihi yapı 20 metre yüksekliğe sahip bir tepecik görüntüsündedir. Köklü medeniyetlere ev sahipliği yaparak günümüzde Konyalıların tarihi yerleri ve turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Selçuklu, Osmanlı ve günümüze kadar sağlamlığını koruyan Alâeddin Tepesi, kaliteli bir işçiliğin eseridir. 1. Alâeddin Keykubat’ın adını alan tepedeki kümbetler, doğal görüntüsü ve çiçeklendirmesiyle hoş bir park haline dönmüştür. Konya’nın simgesi haline gelerek dış köylerden ve şehirlerin yanı sıra yurtdışından da insanların ilgisini çekmiştir. Alâeddin Cami ve Selçuklu hükümdarlarının da mezarları bulunan bu tepe önemli bir tarihi değere sahiptir. Devlet tarafından da koruma altına alınarak kültürel miraslar listesine eklenmiştir. Konya turistik yerleri listenizde olması gereken bu tarihi tepe sizleri bekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here