konyaPin
Ana sayfa » Konya Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 29 Turistik Yer!

Konya Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 29 Turistik Yer!

Konya Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 29 Turistik Mekan!

Konya’nın tarihi yerleri önceki devirlere tanıklık eden birçok yapıya ev sahipliği yapıyor Binlerce yıllık geçmişinde çok farklı topluluklar, beylikler ve imparatorluklar Konya topraklarında yaşamını sürdürmüştür. Her yaşam sonrasında da bu topluluklardan izler kaldığı bilinir. Günümüzde hala çeşitli kazılarla tarihe tanıklık edecek bulgulara rastlanmaktadır. Konya gezilecek tarihi yerler arasında birçok eserler keşfedilmelidir. Keyifli bir Konya gezilecek yerler listesi hazırlanarak yola çıkılabilir.

1. Aya Eleni Kilisesi

Pin

Konya Selçuklu’da gezilecek yerler arasında bulunan tarihi Aya Eleni Kilisesi, M.Ö 327 yılında yaptırılmıştır. Hristiyanlık dini adına oldukça değerli bir yapıdır. Bizans İmparatoru Constantin’in annesi bu yerde gezerken bölgeden etkilenerek bu mabedi yaptırmak ister ve yerine getirilir. Konya tarihi eserleri arasındaki bu değerli yapı günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Yıllar boyunca bazı restorasyon çalışmaları ile koruma altına alınmıştır. Avlu kısmında kaya üzerinde oturtulmuş olarak kullanılan odalar bulunmaktadır.

Bu odalar o dönemlerde din adamlarının kalması için işlev görmüştür. Aya Eleni Kilisesi Hz. Meryem resimleri ile detaylandırılan bir yapıdır ve günümüzde müze olarak ziyaretçilerine açıktır. Dünyanın çok farklı noktalarından turistler görmeye gelmektedir. İçerisinde özel dini törenlere ayrılmış ve ahşap ile yükseltilmiş bir bölüm de yer almaktadır. Eski dönemlerinde Hristiyanlık adına önemli olan tarihlerin törenleri burada düzenlenmiştir. Bu nedenle Konya gezilecek yerler arasına tören alanları mutlaka dâhil edilmelidir.

2. Kalehan Ecdat Parkı

Pin

Konya gezilecek yerler arasında bulunan tesis, Selçuklu ile Osmanlı Devleti mimarisinin etkileriyle tasarlanmış çok özel bir alanı temsil eder. Konyalılar için büyük bir değer olan bu park, toplamda 110 bin metrekarelik bir alan içerisinde tasarlanmıştır. Bir gölet etrafında yer alan surlar ve kaleler ile çevrili olan tasarım, eski Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden izler taşımaktadır. Kamelyaların süslemekte olduğu bu parkın içerisinde aynı zamanda çok fazla sosyal donatıya da yer verilmiştir.

Her mevsimde vakit geçirmek adına ideal bir yer seçimi olarak değerlendirilebilir. Kalehan Ecdat Parkı Bahçesi ile birlikte, aynı zamanda restoran ve oyun alanlarıyla aileler için de hizmet veren bir tesistir. Tüm özellikleriyle Konyalılar ve turistler için bir park kullanımından çok daha fazlasını sunmaktadır. Piknik yapmak için uygun alanlar bulunur. Temiz hava ve doğal atmosferi ile de yeşilin en güzel tonlarını barındırdığını kanıtlayan bir açık alandır. Konya tarihi eserler arasındaki bu tesis Selçuklu döneminin izlerini taşımaktadır. İçerisinde özel toplantılar ve etkinlikler için de ayrı bir alan bulunmaktadır.

 3. Mevlana Müzesi

Pin

 

Konya gezilecek yerler arasında manevi anlamı ile de dikkat çeken Mevlana Müzesi, Mevlana Dergâhı’nın yeri olarak büyük tarihi olaylara tanıklık etmiş çok özel bir yapıdır. İnsanların yalnızca bu müzeyi görmek için dahi Konya’ya seyahat ettiği bilinir. Değerli Mevlana eşyalarının da sergilendiği bu müze, Selçuklu Devleti’nin gül bahçesi olarak işlev görmüş bir yerdir. Hala eşsiz güzellikteki bahçesi ile henüz müzeye giriş yapmadan bile göz doldurmaktadır. Konya’nın turistik yerlerinden olan bu yapı 1926 senesinden beri müze olarak kullanılmakta ve devlet tarafından koruma altında tutulmaktadır.

Müze içerisinde her odanın kendine özgü kullanımı ve adı bulunur. Tarihe tanıklık etmiş her özel odası mutlaka görülmelidir. İçerisinde Selçuklu Sultanı’nın hediyeleri bulunur. Bu hediyeler bizzat Mevlana’nın babası olan Sultânü’l-Ulemâ’ya gönderilmiştir. Bu nedenle de çok özel bir yapı olarak kabul edilir. Mevlana yaşamı boyunca bu hediyeleri aynı özen ve dikkatle korumuştur. Bugün de Türkiye’nin mirası olarak koruma altındadır. Merak edilenler arasında yer alan Mevlana Müzesi giriş ücreti ve saatleri konusunda internet adresinden güncel bilgiler alınabilir.

 

 4. Sille Köyü

Pin

 

Konya gezilecek yerler konusunda Sille Köyü tarihi de mutlaka seçenekler arasına eklenmelidir. Yalnızca Konya toprakları değil, Türkiye toprakları açısından tarihi değeri anlatılamayacak derecede büyüktür. Konya merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Sille Köyü, Roma döneminin izlerini taşıyan yapılar ile doludur. O dönemlerin Kral Yolu üzerinde bulunması açısından da değeri büyüktür. 1071 yılında Selçukluların etkisi bu topraklarda artınca, Roma hâkimiyeti de zamanla sona ermiş ve Sille Köyü artık bir Türk köyü özelliğine doğru değişime başlamıştır.

1923 yılında da elde edilen zafer sonrasında kalan tüm Rum ve Yunanlar da buradan göç etmişler. Roma, Rum ve Yunan evlerinin izlerini taşıyan bu köy, farklı medeniyetler için yuva olmuş. Tarihi evler ise hala günümüzde sağlam bir şekilde Konyalılar tarafından kullanılmaktadır. Restoranlarında ise meşhur Konya yemekleri ve tatlılarına rastlamak mümkün olacaktır. Eğer imkân olursa, Konya tarihi eserlerinden olan evlerin içleri de gezilmeli ve o özgün yapılarda nasıl bir yaşam sürüldüğüne dair fikir edinilmelidir.

 5. Çatalhöyük

Pin

Dünyanın ilk yerleşmelerine ait izlerin yer aldığı Çatalhöyük, Konya turistik yerler arasındadır. Burası yalnızca Türkiye için değil tüm dünya insanları adına büyük bir öneme sahiptir. Tarımın başlangıcından hayvancılığa, toplayıcılıktan daha gelişmiş avcılık tekniklerine kadar insanlık adına kaydedilen ilerlemelerin ana vatanı Çatalhöyük olmuştur. Yapılan her Çatalhöyük kazısı sayesinde Konya’nın simgeleri ortaya çıkarılmakta ve çok önemli tarihi bulgular elde edilmektedir. Günümüzde de bu bölgeler ziyaretçiler için gezilmeye uygun hale getirilmiştir.

Dönem dönem oldukça yoğun çalışmalar ve Çatalhöyük kazıları olmakta ve bu dönemlerde bazı zamanlar ziyarete kapatılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Çatalhöyük, dünyadaki yerleşmelerin nasıl başladığı konusunda bizlere çok büyük ipuçları vermektedir. Dünyanın farklı noktalarında bugün devam etmekte olan ülke yaşamlarının neredeyse her birinden iz taşıması nedeniyle de dünya açısından en değerli bölge olarak kabul edilir. Bu yüzden Konya tarihi eserleri ülkemiz içinde oldukça önemlidir.

6. Japon Kyoto Parkı

Pin

Konya tarihi mekanlar arasındaki bu park 2010 yılında belediye tarafından yaptırılmıştır. Japon gelenek görenekleri ve yapı mimarisine göre yapılmış Kyoto Parkı, oldukça rağbet görmektedir. Doğal yeşilliklerin arasından fırlayan ahşap yapıdaki binası ve etrafı çevreleyen göl ile ziyaretçilerinin ilgi odağı haline gelmiştir. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan binayı yöre halkı da sevmiştir. Konya’da fotoğraf çekilecek mekanlar arıyorsanız daha iyisini bulamayabilirsiniz.

4bin metre karelik bir göl, özel çiçekler, tahta köprüler ve birde çay evi bulunan yerde Japonya’nın da alanında uzman kişileri tarafından incelenmiştir. Japonya’nın da sevdiği Kyoto Parkı, Türk kültürüne farklı bir hava katmıştır. Yeşilliklerin arasında kondurulan teraslar ile temiz havayı içinize çekerek, şehir hayatının yorgunluğunu atabilirsiniz. Oldukça güzel bir tasarım yapılarak ağaçlandırılan ortam, ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Girişin ücretsiz olduğu park sabah 08:00’da açılarak 23:00’da kapanıyor. Kesinlikle Konya tarihi mekanlar listenize eklemelisiniz.

7. Alâeddin Tepesi

Pin

Karatay merkezde yer alan bu tarihi yapı 20 metre yüksekliğe sahip bir tepecik görüntüsündedir. Köklü medeniyetlere ev sahipliği yaparak günümüzde Konyalıların tarihi yerleri ve turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Selçuklu, Osmanlı ve günümüze kadar sağlamlığını koruyan Alâeddin Tepesi, kaliteli bir işçiliğin eseridir.

1. Alâeddin Keykubat’ın adını alan tepedeki kümbetler, doğal görüntüsü ve çiçeklendirmesiyle hoş bir park haline dönmüştür. Konya’nın simgesi haline gelerek dış köylerden ve şehirlerin yanı sıra yurtdışından da insanların ilgisini çekmiştir. Alâeddin Cami ve Selçuklu hükümdarlarının da mezarları bulunan bu tepe önemli bir tarihi değere sahiptir. Devlet tarafından da koruma altına alınarak kültürel miraslar listesine eklenmiştir. Konya turistik yerleri listenizde olması gereken bu tarihi tepe sizleri bekliyor.

8. Karatay Medresesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-karatay-medresesi-cini-muzesi

1251 yılında inşa edilen medrese, Osmanlı dönemine kadar kullanılmış ve 19. Yüzyılda terk edilmiştir. Sultan 2. İzzettin Keykavus döneminde yapılan Konya’daki medrese, 1955 yılında çini müzesine dönüştürülmüştür. Girişte 28 Hadis görebileceğiniz medrese büyük bir kubbeye sahiptir. Gri ve beyaz mermerlerle inşa edilmiş yapıdaki kitabeden ismi ve inşa tarihi anlaşılmaktadır.

Konya’nın tarihi yerleri arasındaki medreseyi yaptıranın ismi ise Selçuklu veziri Karatay bin Abdullah’tır. Giriş kapısındaki süslemeler ise ilk dikkat çeken yerlerdendir. İç kısımdaki tavan ise yıldızları anımsatan bir tasarıma sahiptir. Selçuklu mimarisin bir örneği olan medrese günümüzde çini müzesi olarak ziyaret açıktır. Mimarının kim olduğu bilinmeyen tek katlı yapının amacı tefsir ve hadis ilimleri öğretmekti. Taştan yapılmış olan medrese, yazı ve desenler ile süslenen Selçuklunun nadide eserlerindendir.

9. İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-ince-minare-tas-eserler-muzesi

Alaaddin Tepesi’nin batısında bulunan camiinin mimarı Keluk Bin Abdullah’tır. 1264 yılında inşa edilen caminin yapılma amacı hadis ilmini öğretmektir. Sultan 2. İzzettin Keykavus dönemine tarihlenen yapı, taştan yapılmış bir eserdir. Konya tarihi yerler arasındaki camiinin en çok dikkat çeken yeri girişteki gemoetrik ve bitkisel süslemelerdir.

İbadet için gereken ışığı ise mazgallardan, pencerelerden ve kubbedeki fenerden almaktadır. İki adet dershane odasına sahip olan camide kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır. 1901 yılında minareye bir yıldırım düşmüş ve iki şerefeden tek şerefli olmuştur. 1936 yılındaki restorasyonlar sonucunda 1956’da Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Günümüzde Konya’daki müzeler nelerdir merak edenlerin sıklıkla uğradığı bir mekandır.

10. Alaeddin Camii

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-alaeddin-camii

Konya tarihi yerler arasında sıkça ziyaret edilen camii, günümüzde Alaeddin Tepesi’nde bulunuyor. 2 dönemde inşa edilip bitirilen caminin ilk dönemi Selçuklu sultanı 1. Rükneddin Mesud zamanında 11161156 arasını kapsar. İkinci dönem ise 1221 de 1. Alaeddin Keykubat döneminde bitirilmiştir.

2. Kılıçarslan ve 1. İzzettin Keykavus buralara birer türbe yaptırsa da Keykavus dönemindeki kümbet tamamlanmamıştır. Selçuklu mimarisinin bir örneği olan camide Roma ve Bizans’a ait mermer sütunlar bulunmuştur. Minber ise ahşap işçiliğinin güzel eserlerden biridir. Kapı girişinde yaptıranın ismi yani Muhammed Bin Havlan el-Dımişki yazmaktadır. Dört kapısı bulunan caminin girişi genellikle doğudan yapılır.

11. Aziziye Camii

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-aziziye-camii

1671 yılına inşa edilen Aziziye Cami’nin inşası 1676’da tamamlanmıştır. Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Sultan tarafından 1867’de yeniden yaptırılmıştır. Çift minareye sahip olan caminin avlusu bulunmamaktadır. Osmanlı’nın son dönemlerinde yapıldığı için Avrupa mimarisi de göze çarpmaktadır.

Tek kubbe yer alan caminin her iki tarafından kemerli dikkat çeken büyük pencereler bulunuyor. Konya tarihi yerler arasındaki camide yeni mimari tarzlar denendiği için alışık olunmayan özellikler yer almaktadır. İki yanlarda bulunan beşer giriş bunlardan biridir. Mihrapta ve minberde ise süslemeli taşların yanı sıra hoş yazılar bulunmaktadır.

12. Konya Arkeoloji Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-arkeoloji-muzesi

1962 yılında açılan günümüz binasında Neoloitik, Tunç Çağı, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait Konya tarihi eserler yer alıyor. Roma dönemi lahitleri, Çatalhöyük, Karahöyük ve Alaeddin Tepesi kazılarında çıkarılan tarihi eserler gibi birçok önemli eserler bulunmaktadır. M.Ö 6500 yıl öncesine kadar giden eserler geçmişe ışık tutmaktadır.

Mızrak uçları, toprak kaplar, bronz halkalar, mühürler, heykel ve heykelcikler, altın yüzükler-küpeler, bardaklar, deney tüpleri, fildişi tarak, manikür aletleri, kapı tokmakları, mezar taşları, mimari parçalar ve mezar aslanları gibi birçok ilginç tarihi eserler müzede kronolojik olarak sergilenmektedir. Tarihe ilgi duyanların uğraması gereken bir yer.

13. Sultan Selim Cami

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-sultan-selim-camii

1558 yılında yapılan Sultan Selim Camii, Karatay ilçesinde yer almaktadır. 2. Selim tarafından şehzadeliğinde yapılan camide kütüphane, muvakkithâne(Küçük çaplı astronomik araştırmalar), imaret ve iki adet medrese bulunmaktadır. Mimarının kim olduğu bilinmemekle birlikte Mimar Sinan’a atfedilmiştir.

Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini görebileceğiniz cami, Konya tarihi camileri arasındadır. Merkezi kubbeye sahip caminin planında İstanbul’daki Fatih Cami’sinin izleri görülmektedir. Mihrap ve minber mermerden inşa edilmiştir. Caminin birçok yerinde kalem işi süslemeler dikkat çeker. Ayrıca iki adet minaresi bulunmaktadır. 1685, 1816 ve 1914 yıllarında birer tamir görmüştür.

14. Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-semsi-tebrizi-camii-ve-turbesi

Mevlana’nın en yakın arkadaşı olan Şemsi Tebrizi’nin Karatay ilçesinde bir camisi ve türbesi bulunuyor. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı belli olmayan Şemsi Tebrizi Cami ve Türbesi tahmini olarak 13. Yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Konya turistik yerler arasında en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olan bu mekanlar birbirine bitişiktir.

Selçuklu mimarisinin izlerine sahip kümbetin altında Şemsi Tebrizi’nin naaşı olduğu düşünülüyor. Ayrıca üzeri sonradan eklenen kurşundan bir çatıya sahiptir. Emir İshak Bey tarafından 1510 yılında restore edilen mekanlar taştan yapılmış ve dayanıklılığını korumaktadır. Caminin tek minaresi ve tek şerefesi vardır.

15. Konya Etnografya Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-etnografya-muzesi

1975 yılında Konya’da müzeler arasında hizmete açılan bina önceden eğitim amacı güdüyordu. İçerisinde Konya’nın tarihi eserleri hakkında birçok bilgi ve eşya içermektedir. Kemer tokaları, mühür keseleri, saat, örme ve kumaş para, kumaşlar, yastık ve yatak takımları, anahtar ve kilitler, tencereler, siniler, şifa tasları, cam-porselen kaplar, farklı materyallerden yapılan tespihler, hat sanatı örnekleri, tütün keseleri, kahve kutuları, fincanlar, kalemtıraş, aynalar, şamdanlar, buhurdanlar, kağıt makasları, Osmanlı dönemi tabanca ve tüfekler, halı örnekleri, elbiseler, salon takımı, kılıç örnekleri ve oyalar gibi birçok zengin esere ev sahipliği yapmaktadır. Konya tarihi eserleri hakkında bilgi almak isteyenler mutlaka uğramalılar.

16. İstiklal Harbi Şehitleri Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-istiklal-harbi-sehitlik-abidesi-ve-muzesi

Canlandırmacı bir üslup ile 1915 yılı sonrası durumunu, Çanakkale Savaşı sırasında ve Kurtuluş Savaşı hazırlığındaki olayların anlatılması için oluşturulmuş bir müzedir. Aynı zamanda savaşın zaferle sonuçlanmasından sonraki Konya hayatını da anlatır. 2008 yılında açılan müze, maketlerden ve figürlerden oluşmaktadır.

Dönemin ev yaşamı, kullandığı eşyalar ve giyim kumaş hakkında detaylıca çalışılarak açılmıştır. Müze, 16 Türk devletini anlatan 16 bayrak ile girişte sizi karşılıyor. Figürler ve maketlerin yanı sıra yaratılan atmosfer ve ses sitemiyle o günün ruhu daha iyi canlandırılıyor. Mevlana Müzesi ve Mevlana Kültür Merkezi arasında kalan müze Konya’nın turistik yerleri içinde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

17. Ateşbazı Veli Türbesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-atesbazi-veli-turbesi

Hz. Mevlana’nın babasına kendisine ve oğluna hizmet ettiği bilenen Ateşbazı Veli’nin nerede doğduğu tam olarak bilinmiyor. Fakat 1284 yılında 100 yaşındayken vefat ettiği biliniyor. Çeşitli menkıbelerde keramet sahibi biri olduğu anlatılıyor. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan Konya tarihi ve turistik yerler arasındaki türbe, sekizgendir.

Düzgün kesme taştan yapılarak inşa edilmiştir. Türbenin üstü külah şeklinde örtülmüştür. Hatta türbe günümüzde Konya’nın en bakımlı ve temiz türbeleri arasında yer alır. Türbesi ise onun 1285 yılında ölümünden sonra yapılmıştır. Dergaha girenlerin ilk hizmete başladığı yer mutfak olduğu için türbe de dünyadaki tek aşçı türbesi özelliği taşımaktadır.

18. Panorama Konya Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-panorama-muzesi

2017 yılında hizmete açılan müze 13. Yüzyıl şehrin özeliklerini anlatan bir müzedir. Konya turistik yerleri yakından incelemek isteyenler için ideal bir turistik mekandır. Ayrıca Hz. Mevlana’nın hayatında yaşadığı dönüm noktalarını da başarıyla ziyaretçilere vermektedir. Konya’yı geniş bir açıdan görmek isteyenler hakkında bilgi veren müze, dünyadaki 19 Mevlevihane’nin bir maketini barındırıyor.

Galeri ve panorama kısmı ise müzenin ikinci bölümündedir. Yağlı tablolar eşliğinde Hz. Mevlana’nın doğumu ve ölümüne kadar geçen olayların yanı sıra Şemsi Tebrizi ile yakınlaşması anlatılıyor. Konya’nın hoşgörü merkezi bir yer olduğunu da vurgulayan müzenin panorama kısmı 13. Yüzyıla ait birçok bilgiyi ziyaretçisine aktarıyor.

19. Sırçalı Medrese

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-sircali-medrese

Selçuklu miraslarından biri olan Sırçalı Medrese Konya’daki medreseler içinde bulunuyor. Ayrıca 1242 yılında inşa edilmiş tarihi eserlerimizdendir. Selçuklu emiri Bedrettin Muslih tarafından yaptırılan medrese, 1924 yılına kadar aktif olarak kullanılmıştır. 2. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemine denk gelen yapı, kesme ve moloz taşlarla yapılmıştır. 1950’li yıllarda restore edilmiş ve Konya Müzesi’ne bağlı olarak hizmet görmüştür.

Yine 1969’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenmiştir. Açık bir avlusu bulunan medresenin dışa taşkın taç kapısı yapıya estetik görünümünü vermektedir. İki katlı bir yapı olan medresenin alt katında hala fıkıh sohbetleri gerçekleşmektedir. Konya turistik yerler medrese içinde kışlık dershane görevi gören sağ ve soldaki kubbeli bölümler bulunmaktadır. Çini bakımından zengin bir medrese olsa da büyük bir çoğunluğu dökülmüştür.

20. Sahip Ata Vakıf Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-sahip-ata-vakif-muzesi

İsmini Selçuklu veziri Sahib Ata Fahreddin Ali’den alan türbenin içinde kendisinin, eşi ve çocuklarının mezarı yer almaktadır. 1277 yılında yaptırılan külliyenin karşısında ise çifte hamam bulunmaktadır. Külliye olarak inşa edilen komplekste hamamdan başka cami, dergah ve bu türbe bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü yenilemesinin ardından hamam ve türbe müze olmuştur.

220 adet etnografik esere sahip olan müze, Konya’nın tarihi yerleri arasındadır. Şamdanlar, boncuklar, kılıçlar, elle yazılmış Kur’anlar yer almaktadır. Ahşap eserler, hat örnekleri, ferman örneği, saatler ve seccade gibi birbirinden farklı eserler müzede ziyaretçilerini bekliyor. Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır. Girişte kapıya dikkat ederseniz Besmele ve Fatiha suresini de görebilirsiniz.

21. Konya Atatürk Anıtı

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-ataturk-aniti

2,8 metrelik Atatürk Anıtı’na ayrıca bir de beyaz mermer kaide eklenmiştir. Konya Hükümet Meydanı’ndaki anıt, 1926 yılında yapılmıştır. Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’in elinden çıkan bu tarihi eser, 1924’de Konya Belediye Meclisi’nin kararıyla oluşturulmuştur. Beyaz kaidenin boyu 6,5 metredir.

Atatürk’ün ulusal kalkınmayı ve Anadolu’nun aydınlanmasını temsil eden bir duruşu vardır. İstanbul’da Sarayburnu’nda bulunan anıtın bir ikincisi olan bu anıt, şehrin simgesi haline gelmiştir. 29 Ekimde büyük bir törenle açılan Atatürk heykelinin eliyle uzanmaya çalıştığı buğday başağına dokunması iyi bir şekilde gösterilmiştir. Birkaç merdiven çıktıktan sonra heykelin içi boş tarafına ulaşılmaktadır.

22. Hasbey Darül Huffazı

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-hasbey-darul-huffazi

Kuran hafızı yetiştirme görevi üstlenen bu yapı, 1421 yılında yapılmıştır. Günümüzde yaklaşık 30 benzer yapıdan biri olmakla beraber onlardan ayrılan yönü aynı zamanda mescit olarak kullanılmasıdır. Çini sanatı, taş işlemeleri ve mimarisiyle Ayasofya Camisi’nin küçük bir örneği gibidir. Kendine has bir tasarımı olan yapı Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır.

Sırçalı Medresenin ara sokağında bulunan bu yer Konya’nın turistik yerleri arasında gizlenmiştir. Yabancı turistlerde buradaki süslemeleri gördüğü için küçük Ayasofya adını vermişlerdir. Bir ahşap kapısı ve üzerinde Arapça kitabe bulunmaktadır. Bu kitabede yaptıranın adı ve yapım tarihi geçmektedir.

23. Zaman Müzesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-zaman-muzesi

Geçmişte 5 bin yıllık bir yolculuğa çıkmak isteyenlerin ilgi odağı olan müzede Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait zaman kavramıyla ilgili eserler yer alıyor. Ülkemizin ilk zaman müzesi olma özelliği taşımasıyla birlikte özel tasarım eşyalar bulunuyor. Masa takvimleri, özel tasarım saatler, el yazması takvimler, köstekli ve cep saatleri gibi eşyaları ziyaretiniz sırasında inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında Türk Hava Kurumu’na ait ve Roma dönemine ait eserler dikkat çekiyor. THK’ye ait olan cetvelli takvimin görevi coğrafik ve ekonomik verileri göstermesidir. Roma döneminde ise güneş saati Konya tarihi eserler içinde yer alıyor. Konya’daki müzeler  arasındaki bina 2004 yılında içi boş olan bir kiliseden dönüştürülmüştür.

24. Gömeç Hatun Türbesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-gomec-hatun-turbesi

Musalla mezarlığı içinde bulunan türbe, 3. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi adına yapılmıştır. Yapıda kitabe bulunmadığı için ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat benzerleriyle karşılaştırılarak tahmini olarak 13. Yüzyıl sonları veya 14. Yüzyıl başlarında yapılmıştır.

Kesme taş ve tuğlanın birleşimiyle inşa edilen türbenin giriş kapısındaki çiniler dikkat çekicidir. Kaynaklara göre bir sandukanın olduğu söylense de şuan için ona rastlanmamıştır. Günümüzde bakıldığında ise bu türbe büyük bir taç kapıyı andırıyor. Arkası ise ufak bir kuleye benziyor. Ülkemizde bu tip yapıların 15 örneği bulunmakta ve yarısından fazlası Konya’dadır.

25. Sultanlar Türbesi

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-sultanlar-turbesi

Alaeddin Cami içerisinde bulunan türbe, birçok Selçuklu sultanının mezarı ve sandukası yer almaktadır. Konya’nın tarihi eserleri arasında değeri oldukça büyük bir mekandır. Kubbesi eskiden mavi çivilere sahip olsa da günümüzde büyük bir çoğunluğu dökülmüştür.

Penceresine baktığımızda ise geometrik kabartmaların yanı sıra şekiller ve çiçek desenlerine sahip mermer taş bulunmaktadır. Pencere kemerinin üzerinde ise ufak bir pencere daha vardır. Bunun üzerinde yazan Arapça yazıda mimarı yazmaktadır. Buna göre mimarı Cuhalı Abdu’l-gaffar Zade Mimar Yusuf’dur. İçeri girdiğinizde karşılaşacağınız sandukalar da zamanında hepsi çiniliyken tamamen yok olmuştur.

26. Kadı Mürsel Camii

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-kadi-mursel-camii

Meram ilçesinde yer alan camii, moloz taş ve kiremit bir çatıyla inşa edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2005 yılında restore edilen cami, 1409 yılın inşa edilmiştir. Camiye ismini veren Kadı Mürsel ise devrin önemli alimlerinden biridir. Çeşitli zamanlarda restore edilen cami günümüzde Konya tarihi eserler içinde ziyaret edilmeye değer bir yer.

Cami 2. Beyazıt  zamanına gelindiğinde harap bir haldeydi fakat onun zamanında yeniden onarılmıştır. İlk inşa edildiğinde ise bir dergah, medrese ve camiden oluşuyordu. Günümüzde şirin bir cami görüntüsü vermektedir.Tek şerefeli bir minaresi ve ahşap pencereleri vardır. Ayrıca oldukça simetrik ve şık bir tasarıma sahiptir.

27. Meram Hamamı

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-hasbey-hamami

Üzerinde yer alan kitabeye göre 1424 yılında yapıldığı bilinen hamam, Konya tarihi yerleri arasındadır. Kadın ve erkekler için iki ayrı bölüme sahip olan hamam Hacı Hasbey oğlu Mehmet adlı bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır.

Üzeri kubbeli olan yapı; soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşur. Moloz ve kesme taşların kullanıldığı bu hamamın kapısındaki birbirine sarılan iki kuş figürü ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Hamamın önünde ise tarihi köprüyü görebilir ve altından akan sular eşliğinde fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca mesire yeri olarak da kullanıldığı için soluklanabilirsiniz.

28. Zazadin Hanı

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-zazadin-hani

Tömek köyü yakınında bulunan Zazadın Hanı inşası, 1235 yılında başlayıp 1237 yılında tamamlanmıştır. Kayıtlara göre han başladığında devletin başında 1. Alaeddin Keykubat varken bittiğinde 2. Gıyaseddin Keyhüsrey gelmiştir. Yaptıran kişi ise Keyhüsrev’in emiri Sadeddin Köpek’dir. Bir kale görünümüne sahip olan hanın dikkat çeken bir taç kapısı vardır.

Dikdörtgen olarak geniş bir planda inşa edilen han, yazlık ve kışlık diye iki bölüme ayrılmaktadır. Açık avlulu bir şekilde inşa edilen han 2017 yılında restore edilerek turizme açılmıştır. Renkli taşlarıyla dikkat çeken yapıda 24 oda, hamam, ambar, depo ahırlar ve hamam bulunmaktadır. Konya tarihi mekanlar içindeki han günümüzde sanatsal çalışmalara da ev sahipliği yapıyor.

29. Kilistra Antik Kenti

Pin
konya-gezilecek-tarihi-yerler-kilistra-antik-kenti

Meram ilçesi, Gökyurt Köyü’nde bulunan kent, Helenistik ve Roma döneminde yoğun bir yerleşik hayata ev sahipliği yapmıştır. Giderek büyüyen kent, M.S 6. Ve 8. Yüzyıl arasında günümüzdeki Kapadokya’yı andıran bir görünüme sahip olmuştur. İmparator Augustus döneminde stratejik öneme sahip beş merkezden biriydi.

Konya tarihi yerler arasındaki kentte şapeller, manastırlar, mahalleler, atölyeler ve kiliseler yer alıyordu. Günümüzde Konya’nın peribacaları olarak da anılmaktadır. Tarihi Kral Yolu üzerindeki kent, volkanik kayalardan oluşmuş tüflerdir. Bu kayalar kolayca oyulabildiği için yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Zamanında karakol görevi de görmüştür. Tarihi yaşamın derinliklerini incelemek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir