ERZURUM GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Doğu Anadolu’da bir il olan Erzurum Türkiye’nin büyük illerinden bir tanesidir. Her geçen gün büyüyerek modern bir şehir halini alan Erzurum doğal ve tarihi yerleriyle ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Bu yazımızda da Erzurum gezilecek tarihi yerler hakkında en güzel yerleri aktarıyoruz.

Yakutiye Medresesi

Selcuklu-medreseleri

Selçuklu dönemi eşsiz eserlerinden biri olan Yakutiye Medresesi, Erzurum gezilecek tarihi yerler arasında bulunmaktadır. Dengelenmesi için kenarlarında iki minaresi bulunan medrese büyük taç kapısıyla görenleri şaşırtmaktadır. Her yıl Erzurumluların ve turistlerin uğrak noktası olan medrese, kesme taştan yapılmıştır. Gayet simetrik bir görüntü vererek uzaktan bile göze hoş gelmektedir. 1310 yılında Yakut Gazani tarafından yaptırılan medrese, 1994 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır. Taç kapıda kartal motifi ve süslemeler oldukça ilgi görmektedir. Çifte minareli olarak tasarlanan medresenin bir minaresi küçük diğeri daha büyüktür. Dört eyvanlı iç bölümü ve kapalı avlusuyla Türk tarihine ışık tutmaktadır. Yanında bulunan tuğladan yapılmış kümbet ve desenli büyük minaresiyle Türkiye tarihi yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Üç Kümbetler

Selcuklu-kumbet

Erzurum’un bir başka tarihi eseri olan Üç Kümbetler, anıt mezarları açısından büyük bir öneme sahiptir. Üç kümbetten biri Emir Saltuk’a ait olmakla beraber diğerlerinin kime ait olduğu bilinmemektedir. 1956 yılında onarılan kümbetler Türkiye tarihi yerleri arasındadır. Boğa, aslan, kartal gibi motifler işlenen kümbetler kesme taştan yapılmaktadır. Bir de insan başı motifi işlenen kümbette geometrik desenler ve çiçek desenleri vardır. Üç kümbetinde kendine has rengi ve desenleri vardır. Doğu Anadolu’nun en güzel yapılarından biri olarak karşımıza çıkan bu eserler kültürel mirasımıza ve turizm değerlerine katkıda bulunuyor. Keyek taşından yapılan üçüncü kümbet ise güze detaylarla insanları etkilemektedir. Türkiye tarihi yerler açısından önemli olan bu yapı, Yakutiye semtinde bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşarak Selçuklu mimarisine yakından bakabilirsiniz.

Erzurum Kalesi

Erzurum-tarihi-kaleleri

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Erzurum Kalesi, M.Ö 1000 yılına kadar uzanmaktadır. Urartular zamanına gelen bu dönemde yapılan bu yapı oldukça stratejik bir öneme sahiptir. Manzarasıyla geniş bir alanı gören kaleye Osmanlı döneminde bir de mescit eklenmiştir. İki adet türbe ve bir de çeşme yine Osmanlı döneminde eklenmiştir. Surların büyük bir bölümü yıkılan kalenin birkaç kapısının adı bilinmektedir. Kale 16. Ve 19.yy da iki sefer onarılmıştır. İç ve dış olarak iki kalesi bulunan yapı hem şehir güvenliğini hem de cadde ve sokak güvenliğini sağlayabilmiştir. 19. Yy da Ruslar tarafından Erzurum ele geçirilince bu kaleye de onarımlar yapılmıştır. Türkiye tarihi yerler arasında önemli bir yere sahip olan bu yer gösterişli yapısıyla araştırmacıların ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kongre Binası

Erzurum-kongresi

Milli mücadele döneminde en önemli kongrelerden biri olan Erzurum Kongresi’ne ev sahipliği yapmış olan bu yapı 1864 yılında yaptırılmıştır. Bir yangın geçirdikten sonra onarılarak ilkokul olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1960 yılında müze olarak kullanılmaya başlanan kongre binası, 2011 yılında Turizm Bakanlığı’na devredilerek koruma altına alınmıştır. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı burası, günümüzde her daim insanlar tarafından gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Buraya gelen turistler o dönemki havayı soluyarak tarihi tekrardan yaşayabiliyorlar. Ayrıca eski sıralar, resimler ve resimlerin altında bulunan bilgilendirmeler ile detaylı bilgi alabilirsiniz. Meslek lisesi, sanat okulu gibi çeşitli görevler üstlenerek milli mücadele öncesinde birçok öğrenci yetiştirmiştir. Gezilecek tarihi yerler arasına eklemeniz gereken bu yer sizleri bekliyor.

Erzurum Evleri

Erzurum-tarihi-yapisi

Otantik yapısı ve tarihi görünümleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Erzurum evleri, şık tasarımlarıyla sizleri bekliyor. Tarihi yerler arasında ilk sıralarda bulunması gereken bu yeri gezmeyi unutmayın. Günümüzde hala kullanılan tarihi evler, dükkân ve kafeterya olarak hizmete açılmıştır. Erzurum’a has görüntüsüyle bir simge haline gelerek gezilecek yerler için insanlara fikir vermektedir. Bulunduğu ortama ve kültüre göre şekillendirilen evlerde Türk tarihine ve mimarisini yansıtan tasarımlar görebilirsiniz. Aynı zamanda Doğu Anadolu’nun iklimine göre şekillendirilerek, ihtiyaca uygun çözümlerde üretilmiştir. Deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte olan şehir için mecburen soğuğa dayanıklı olmasının yanında gösterişli olarak yapılmıştır. Sade fakat güzel ışıklandırmalar ile bakmaya doyamayacağınız burası tam bir gezi cenneti.

Erzurum Ulu Cami

Erzurum-tarihi-camileri

1179 yılında Selçuklular tarafından yaptırılan cami gösterişli ve büyük yapısıyla görenleri hayrete düşürmektedir. Selçuklularda çocukların eğitimiyle ilgilenen atabey isminde yardımcılar dolayısıyla Erzurum Ulu Cami, Atabey Cami olarak da anılmaktadır. Beş kez onarılan cami en son Vakıflar Genel Müdürlü tarafından restorasyonu yaptırılmıştır. İçerisinde bulunan 40 sütunla beraber sivri kemerler yer almaktadır. Kırlangıç kubbesi ile 1860 yılındaki onarımına ait bilgiler de burada bulunmaktadır. Beş kapısı bulunan cami gezilecek yerler arasında sizleri bekliyor. Erzurum valiliği tarafından koruma altına alınan cami tarihi yerler arasındadır. Kırlangıç yuvası şeklindeki kubbesi alınan bilgilere göre havayı temizleyen bir yapısı vardır. Bunun yanında cami üstün geometrik bilgilerle yapılarak mimari güzelliklerini bize göstermiştir. Caminin içinde göze benzeyen iki adet delikte öğle ve ikindi namazını güneş ışıklarıyla göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here