Pin
Ana sayfa » İzmir Kadifekale Tarihi | Nerede | Sanal Tur | Harita

İzmir Kadifekale Tarihi | Nerede | Sanal Tur | Harita

İzmir Kadifekale’nin Tarihi

İzmir ilinde bulunan Kadifekale, diğer eski ismi ile bilinen Pagos şehrin güneyinde bulunan bir tepe üzerindedir. M.Ö 334 yılında Büyük İskender tarafından yapılan bir kaledir. M.Ö. 4 yüzyılında Amazon kadınlarının dağlardan inip buraya gelerek uzun yıllar boyunca hakimiyet sürdükleri söylenmektedir.

M.Ö. 4 yüzyılında kurulduğu bilinen bu kentte o zamanlar içinde bulunan Roma, Bizans, Helen ve Osmanlı dönemlerine ait bazı kalıntılar olduğu bilinmektedir. Kalenin günümüze gelene kadar, batısında bulunan 5 kulesi ve güneyinde bulunan duvarlardan bir bölümü kalmıştır. Diğer tarafları yıkık haldedir.

2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadifekale’de restorasyon ve tadilat çalışmalarına başlayarak turistik mekan olarak şehre yeniden kazandırmıştır. Tepenin etrafında büyük bölümden oluşan gecekondu evleri yer almaktadır ve aynı zamanda Altay, Yenimahalle, Kosova, Alireis ve İmariye isimleriyle anılan mahalleler de yine bu tepenin etrafında bulunan mahallelerdir. İzmir’in tarihi yerleri ve eserleri hakkında kapsamlı bilgi için yazımızdan devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

İzmir Kadifekale Efsanesi Hakkında Bilgi

Kadifekale’nin ayrıca bir efsanesi vardır. Bu efsane Büyük İskender Nemesis bölgesinde avlanırken yorgunluktan çınar ağacında uykuya dalar. Gördüğü rüyaya göre burada bir kent kurmuştur. Bunun ise gördüğü iki nemesisten aldığı öneriyle yapmıştır.

Uyandıktan sonra rüyasını yorumlaması için adamlarını Klaros Apollon Tapınağı’na gönderir. Klaros kahinleri tarafından rüyası onaylanır ve İskender’in adamlarına Pagos Tepesi eteklerinde bir şehir inşa ederse İzmir halkının daha çok mutlu olacaklarını söylemesini tembih ederler.

Bunun üzerine bölgeye bir şehir kurmak için o zamanın Makedonya Kralı olan Lysimakhos’a emreder. Şehrin inşaatını İskender’in generali olan Antigonos başlatır ve Lysimakhos tamamlar. Daha sonraki yıllarda II. Murat zamanında tekrar inşa edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Santa Maria Katolik Kilisesi Tarihi, Mimari Özellikleri

İzmir Kadifekale Nerede

  • Kadifekale İzmir Konak ilçesinde bulunmaktadır. Kendi adını taşıyan Kadifekale Mahallesi’nden veya toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

İzmir Kadifekale Sanal Tur

İzmir Kadifekale Haritası

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir