bodrumPin
Ana sayfa » Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler

Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler

Bodrum, tarihi açıdan önemli yapı ve bölgelerle doludur ve belki de tarihin ortaya çıkışına tanıklık etmek için en iyi yerlerden biridir. Muhteşem anıtlar ve destinasyonla ilgili zengin tarih, Bodrum’u dünyanın en önemli tarihi yerlerinden biri haline getiriyor. Bodrum, tarihsel olarak önemli bir yer ve bu nedenle her yıl birçok turisti ağırlıyor.

Halikarnas

bodrum-halikarnasPin

Antik Çağ Yedi Harikası’nın tek ayakta duran yapısı, 1500 yıllık bu eski mimari örneği aslında bir mezardı. Fars İmparatorluğu’nun önemli bir hükümdarı olan Mausolus’a ve Halikarnas‘ta (Bodrum’un eski adı) Rum mimarları Satyros ve Priene-Mozolesi tarafından eşi ve kız kardeşi olan Artemisia II Caria için inşa edilen bir kaledir. 12. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar süren bir dizi depremle yok edilen bu ikonik mekân 19. yüzyılda İngiliz arkeologların yaptığı bir kazıda keşfedilmiştir. Halicarnassos olarak da adı geçen bölge birçok efsaneyle anılmaktadır. Tarihin babası olan Heredot’un doğumunu görmüş bu şehir, dünyanın yedi harikası arasında yerini almıştır. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın burada 25 yıl boyunca kalıp gördüklerini Halikarnas Balıkçısı’nda anlattığını birçoğumuz biliyoruz. Doğal güzellikleri ve manzarasıyla ilgi çeken bu yer gezilecek tarihi yerler arasındadır.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum-antik-tiyatroPin

Kral Mausolus’un hükümdarlığına akredite olan Bodrum antik tiyatrosu, Roma döneminde tamamlandı. Antik Halikarnasların en iyi korunmuş yapılarından biri olan ve Türkiye tarihi yerler arasında olan bu yapı Romalılar tarafından MS 2. yüzyılda genişletildi. Sahne, orkestra ve seyirci oturma alanı olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. 13.000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Günümüze kadar gelme özeliğini koruyan bu yapı klasik çağın nadide eserlerindendir. Deniz manzarasıyla olağanüstü bir görüntü sunarak her yıl binlerce turistin uğrak noktası olmaktadır. Yarım daireden yapılan orkestra bölümü çeşitli dövüşlere ve sahnelere tanık olmuştur. 1980’li yıllarda çeşitli restorasyonlar gören yapı günümüzde de bazı etkinlikler için kullanılmaktadır. Bu güzel manzarasıyla gezilecek tarihi yerler arasında herkesin ilgisini çeken bir yer olmuştur.

Aziz Peter Kalesi

aziz-peter-kalesiPin

Bodrum’da bulunan, St Peter Kalesi veya Bodrum Kalesi, 15. yüzyılın başlarında St John Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu Türkleri bu şehri işgal ettiğinde, Knights Hospitaller’ın şehirde bir kaleye sahip olması ve bu kaleyi inşa etmesi gerekiyordu. Tarihi yerler arasında bu kale ziyaretçilere açıktır. Zaman içinde Petrus, Petrium olmuş ve Bodrum diye anılmaya başlamıştır.

Günümüzde sualtı arkeoloji müzesi olarak kullanılan Aziz Peter Kalesi, turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiştir. Açık ve kapalı olarak ayrı ayrı eserler sergilenmektedir. Denizin dört bir yanını ayaklar altına seren kale, manzarasıyla görenleri büyülemektedir. Gezdiğiniz sırada tarihin kokusunu içinize çekecek ve temiz havasıyla rahatlayacaksınız. 19.yy sonlarında Osmanlı kalesi özelliği kazanarak, Türk hamamı ve 2. Osman’ın tuğrası gözünüze çarpacak olan kale gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor.

Bodrum Deniz Müzesi

bodrum-deniz-muzesiPin

Tarihi yerler arasında bulunan ve Bodrum’un denizcilik tarihine ait eserlerin bulunduğu Bodrum Deniz Müzesi, her gün onlarca ziyaretçi almaktadır. Denize ilgi duyanların ve maviye hasret çekenlerin ilgi odağı olan müze, 2011 yılında hizmete açılmıştır. Tekneler, süngercilik, balıkçılık gibi birçok alanda görebileceğimiz eserleri barındıran müzeye Pazartesi günleri dışında her gün girilebiliyor. Müze çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin denizi sevmesine sebep oluyor. Tekneler ve kayıkların yanı sıra duvarlardaki asılı olan bilgi panolarıyla da müze hakkında çeşitli bilgilere sahip olabilirsiniz. Hasan Güleşçi’nin de kendine ait bulunduğu 6 bine yakın deniz kabuğu, ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın da koleksiyonunun bulunduğu müze, edebiyat ve şiir alanlarına da vurgu yaparak Bodrum gezilecek yerler arasında yerini alıyor. Bedesten binasında bulunan bu yere Çarşı Mahallesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pedasa Antik Kenti

pedasa-antik-kentiPin

3500 yıllık kent olan ve hala kazıları yapılan Pedasa Antik Kenti, tarih severlerin bir başka durağı oluyor. Ağaçların bulunduğu yüksekte kalan yere sadece yürüyerek ulaşılabiliyor. 500 hektarlık çit alanıyla çevrilen kent, temiz havası ve kuş sesleriyle doğal bir cennet görünümündedir. Yapılan dönemde stratejik öneme sahip olduğu için dışarıdan bakan göremiyor ama içerideki kuleden iki deniz de görülebiliyor. Kelime anlamı ise “bol su” anlamına geliyor. Tepelerin ardından yansıyan gün doğumu ve gün batımı durup seyredilecek şeylerden biri haline geliyor. Hala özel bir mülk halinde olan Pedasa Antik Kenti, sahibinin yaptığı taş evle güzel bir görüntü oluşturuyor. Kent kesinlikle Bodrum gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi

zeki-müren-sanat-muzesiPin

Sanat güneşi olarak adlandırılan Zeki Müren, birçok eseriyle müzik severlere ilham olmuş birisidir. Filmleriyle, müzikleriyle adeta samimi duyguları ekranlardan bize tanımış bir isimdi. 1933 yılında doğan sanatçı 1996 yılında bir radyo yayını sırasında hayatını kaybetmiştir. Geride birçok eser bırakan Zeki Müren’in bu eserleri yeniden canlandırılmak için bir müze haline getirilmiştir. Son yıllarında yaşamını Bodrum’da geçiren sanatçının evi Kültür Bakanlığı tarafından müze haline getirildiği evi tarihi yerler açısından önemli olarak 2001 yılında ziyaretçilerine açılmıştır. Hoş bir manzarası ve deniz gören temiz havasıyla yöre halkını ve dışarıdan ziyaretçilerini çekerek ilgi odağı haline gelmiştir. Sanat severlerin burayı Bodrum gezilecek yerler arasına katmasını öneriyoruz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir