Pin
Ana sayfa » Ankara Kalesi Tarihi, Nerede, Kahvaltı Yerleri, Sanal Tur

Ankara Kalesi Tarihi, Nerede, Kahvaltı Yerleri, Sanal Tur

 

Ankara Kalesi Tarihi

Ankara kalesi tarihi tam olarak bilinmemekle beraber, 3 bin yıl önceye kadar gittiği düşünülmektedir. Hititlerin yaptığı düşünülen kaleyi Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular döneminde de kullanılmıştır.

Ankara’yı çevreleyen dış kalesi zaman zaman onarım geçirmiştir. Kale duvarlarının yüksekliği yaklaşık 15 metredir. Kalenin  yüksek yeri olan Akkale, manzarası doyulmaz seyir zevki veriyor. Kale milattan önce Romalıların işgaliyle giderek büyümüştür.

İlginizi Çekebilir: Ankara Gezilecek Tarihi Yerler: En Muhteşem 67 Turistik Mekan

Osmanlı Devleti’nde ise 1832 yılında ilk onarımını görmüştür. Kalenin içinde eski tarihi evleri görebilirsiniz. Arkeolojik kazılarla gün ışığına çıkan Ankara kalesi tarihi, diğer kalelerin aksine içinde hala yaşam barındırmaktadır. Roma döneminde yapılan yollarla kale ticaret için büyük bir önem kazanmıştır.

Burada bulunan evler, arazinin düzgün olmaması nedeniyle farklı planda yapılmışlardır. Alt katlar kışlık üstler yazlık olarak kullanılmıştır. Kale Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine de konu olmuştur. Hatta çevresinin kayalık olduğundan bahsederek tırmanmasının zor olduğunu anlatmıştır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

Ankara Kalesi Nerede

Ankara Kalesi’ne Ulus’tan yürüyerek gidebilirsiniz. Rampa çıkacağınız için 30 dakikayı bulabilir. Ya da taksiyle 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Ankara merkezde olan kale Hatip Çayı’nın tepesindedir. Ankara kalesi adresi:  Kale Mahallesi, 06240 Altındağ/Ankara.

Ankara Kalesi Yol Haritası

Ankara Kalesi Kahvaltı Yerleri

Ankara kalesi kahvaltı yerlerini, kaleye erken gelenler ve güneşin doğuşuyla karnı acıkanlar için bir araya getirdik.

1- Kınacızade Konağı: Adresi; Kale mahallesi kale kapısı sokak no:28. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. 200 yıllık tarihi bulunan konak pidesiyle meşhur. Dışı olduğu kadar içi de tarihidir.

2-Kapı Barbecue Bar: Adresi; Konur 2 sokak numara 31 A, Kızılay. Canlı müzik eşliğinde akşam yemeği imkanı veren mekan, sokağın girişinde soldadır.

3- And Cafe:  Adres; Demirfirka Mah. Kale Kapisi Sok. No:29 | Altindag Merkez, Altindag, Ankara, Türkiye Telefon :3127978.  Manzarası güzel olan kafenin çay kahve, tostlarından yiyebilirsiniz.

4- Pirinç Kafe: Adres;  Kale Mah. Doyuran Sokak, Altındağ, No: 2/D, Ankara 06000. Gözlemesiyle meşhur olan kafe fiyatıyla da ziyaretçiler için oldukça uygundur. Özellikle patlıcanlı gözlemeyi denemelisiniz.

5-Oltu Kebap: Adres; Kale Mah. At Pazarı Meydanı, No 18, Altındağ. Kahvaltıyı da kebapsız yapamayanlar için Ankara kalesi kahvaltı yerleri arasın alıyoruz. Çeşitli garnitürlerle servis veren dükkânda fiyatlar idealdir. Ayrıca kaleye yakın olması durup dinlenmeniz için iyi oluyor.

Ankara gezilecek tarihi yerlerin devamı için buraya tıklayın. Eklememizi istediğiniz yerleri yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Ankara Kalesi Giriş Ücreti 2022

Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ankara Kalesi Ziyaret Saatleri

Kaleyi ziyaret saatleri 08:00 – 17:00 arasıdır. Döneme göre küçük farklılıklar gösterebilir.

Ankara Kalesi Sanal Tur


Önerilen Yazı

İzmir Saat Kulesi Tarihi, Mimari Özellikleri Nerede, Hangi İlçede, Sanal Tur

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir