Pin
Ana sayfa » İstanbul Mısır Çarşısı Tarihi, Nerede, Ne Alınır?, Dükkanları

İstanbul Mısır Çarşısı Tarihi, Nerede, Ne Alınır?, Dükkanları

 

1660 yılında yaptırılan çarşı, geçmişten günümüze kullanılan hem bir tarihi eser hem de kültür noktasıdır.  1660 yılında yaptırılan çarşının mimarı, Turhan Sultan’ın baş mimarı Kazım Ağa’dır.

1691 ve 1940 yılında iyi büyük yangın tehlikesi yaşayan çarşı, İstanbul Belediyesi tarafından 1940 yılında yenilenmiştir. Osmanlı Döneminde Çarşı dükkanlarının önünde çeşitli semboller yer almaktaydı.

Bu semboller hem dükkanların bulunmasını kolaylaştırıyordu hem de başka birine dükkanı tarif etme kolaylığı sunuyordu. Bu sayede yeni kişiler herhangi bir ürünü satış yapanın kim olduğunu bilmeseler bile sembollerden bulabiliyorlardı. Ayrıca tüketicileri ayıplı mal satan üreticiler karşısında haklarını da korunuyordu.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’un Görülmeye Değer Tarihi Yerleri | Gezilecek En İyi 127 Turistik Yer!

Mısır Çarşısı Hangi Padişah Döneminde Yapıldı?

Çarşı, padişah 4. Mehmet’in annesi Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Mısır Çarşısı Nerede?

Eminönü’nde yer alan çarşı, Yeni Camii yanındaki Çiçek Pazarın hemen bitişiğinde bulunuyor.

Mısır Çarşısı’ndan Ne Alınır?

Mısır Çarşısı’ndan tekstil, baharat, kuruyemiş, baklava, lokum, gıda ürünleri, hediyelik eşya ve mücevher gibi birçok eşya satın alabilirsiniz.

Mısır Çarşısı’nda Kaç Dükkan Var

Günümüzde Mısır Çarşısı’nda toplam aktif 91 dükkan bulunmaktadır. Yapılışı itibariyle 88 eyvan ve dükkan olarak tasarlanmıştır.

Neden Mısır Çarşısı Denir?

Mısır Çarşısı kendi ismini satılan ürünlerden dolayı almıştır. 18. Yüzyılda burada satılan malların birçoğu Mısır’dan geldiği için bu isimle anılmıştır. 17. Yüzyılda ise “Valide Çarşısı” veya “Yeni Çarşı” olarak biliniyordu.

Mısır Çarşısında Kaç Kapı Vardır?

Çarşıda toplam 6 kapı bulunmaktadır. İki uçtaki kapı etkileyici görünmesi için yükseltilmiştir. Bu yüksek kısımların üstünde de zamanında esnaflar arasındaki sorunları çözmek için bir mahkeme bulunuyordu.

Mısır Çarşısı Yol Haritası

Mısır Çarşısı Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir