çanakkale

Türkiye de Gezilecek Tarihi Yerler Listesi- Tarihi 100 Yer

ÇANAKKALE’DE GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Çanakkale tarihi yerler listesi hem şehir içinde hem de çevresinde sayısız tarihi yapıya ve bölgeye sahiptir. Her mevsim güzel olan şehir gür yeşilliklerin, geniş kumsalların, tarihi kalıntıların yanı sıra, ağız sulandıran Türk mutfağı ile dikkat çekiyor. Çanakkale’nin tarihi eserlerinden bahsederken, Truva ve Assos’a öncelikli olarak değinmek gerekiyor. Çanakkale’ye 30 km uzaklıkta Truva kentinin kalıntıları duruyor. Burası, Iliad’ın Troya Savaşı’nı yaptığı yerdir. Çanakkale’nin tarihi mekanları, oldukça eskilere dayanır. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış ve 70’li yıllardan sonra modernleşmeye başlamıştır. İstanbul’dan sonraki en büyük il olan Çanakkale’yi turlamayı unutmayın.

Gelibolu Yarımadası

Gelibolu yarımadası

Çanakkale tarihi mekanlar arasındaki bu yer diğer savaş alanlarına benzemez. Sadece silahların patladığı bir toprak parçası değil. İman gücüyle savaşılan ve Birinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bir yerdir. Gelibolu savaş alanını gezerken milli duygularınıza hâkim olamayacaksınız. Tüm sessizliğiyle hala o anı yaşatan bu yer insanların uğrak noktası haline gelmiştir. Çanakkale  tarihi yerler listenize katmanız gereken bu yer, sizi farklı duygulara sürükleyecek. Bugün barışın değerini ülkemize ve diğer devletlere turistik gezilerde anlatan Gelibolu Yarımadası, dünyanın diğer devletlerine karşı savaşta aldığımız zorlu başarıların bir simgesidir. Yarım milyona yakın can kaybıyla dünyanın en büyük yaşanan savaşlarından birini yaşadığımız bu yerde 56 anıt, 30 yabancı mezarı ve anıtları yer almaktadır. 1954 yılında yapımına başlanan Çanakkale Şehitleri Abidesi de burada yer almaktadır. Hisarlık tepe üzerinde yer alan yapı, 1960’dan beri ziyaretçilerine misafirperverlik yapmıştır. 41 metre yüksekliğinde ve tavanındaki Türk Bayrağı ile göz alıcı bir görüntü oluşturmaktadır.

Anzak Koyu

Anzak koyu

Bu güzel koy, Çanakkale’nin turistik yerlerindendir. 1915 yılında I. Dünya Savaşı’nın merkezi olarak kullanılmış, itilaf kuvvetleri bu bölgeden asker çıkarması yapmıştır. Savaş zamanında burada duran iki ordu hastanesi, ülkeleri için savaşan ve hayatlarını kaybeden yabancı askerlerin mezarlık ve anıtları bulunmaktadır. Anzak Koyu aynı zamanda, doğal güzellikleriyle de turistik bir gezi rotasıdır. Türk tarihinin önemli bölgelerinden olan bu yeri rehberinize mutlaka eklemelisiniz. Anzak kelime bakımından Australian and New Zealand Army Corp kelimelerinin baş harflerini almıştır. Anzak kuvvetlerinin yaşadığı büyük insan kayıpları sonrasında alınan bu isim ile 25 Nisan gününü Anzak Günü olarak anmaktadırlar. Kan ile kazanılan bir savaş sonunda barışı tesis etmek için uğraşan Türk Milleti tüm bu başarılarını fedakâr insanları ve askerleri tarafından sağlamıştır. 1934 yılında koyun sonunda Mustafa Kemal’in sözlerinin bulunduğu kitabe de Çanakkale’nin turistik yerleri arasında bulunmaktadır.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir kalesi

1462-63 yıllarında yapılan Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olup, Karadeniz ve Marmara denizi arasındaki seferleri kontrol altına almak için iki kale yapmıştır. Bunlardan biri olan Kilitbahir Kalesi, düşmanların geçişini engelleyen dar bir bölgede yaptırılmıştır. Geçtiğimiz aylarda restore edilen Kale, Çanakkale turistik mekanlar arasında yerini almıştır. Müze haline getirilen kale, Osmanlı yaşamına dair izleri taşımaktadır. Denizin kilidi anlamını taşıyan ismiyle gökten bakıldığında yonca şeklini vermektedir. Kaleye ekstra güvenlik olması açısından Kanuni Sultan Süleyman tarafından sarı kule inşa edilmiştir. Kaba taşlarla ve kiremitlerin bulunduğu hoş bir görüntü sunan kale 3 katlı ve bir adet kubbesi bulunmaktadır. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında olan Kilitbahir Kalesini gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Truva

Truva

Truva Antik Kenti,  Çanakkale’nin tarihi yerleri arasında ve tarihi önemi olan dünyaca ünlü bir yerdir. Burası Yunan tanrılarının Truva Savaşı‘nı yaptığı ve Aşil’in öldürüldüğü yerdir. Burada yaşamış uygarlığın yaklaşık 5000 yıl öncesine ait olduğuna inanılıyor. En iyi korunmuş Roma mimarisi burada bulunur. Buradaki en önemli yapı, Truva tarihinde hayati bir rol oynayan ahşap Truva Atı’dır. Tevfikiye Köyü’nde yer alan bölge zengin arkeolojik buluntulara sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan Truva, daha çok atı ile tanınmaktadır. Filmlere de konu olan bu yer tarihi dokusuyla Çanakkale’de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Tarih boyunca onlarca kez yıkılıp tekrar kurularak önemini kaybeden bir yer haline gelmiştir. Sabah 08:00’da açılan kent mevsimsel faktörlere bağlı olarak akşam 17:00 ve 19:00 arasında kapanmaktadır. Hikâyesi ise şöyledir; Truva kralının oğlunun Sparta kralının karısı Helen’e âşık olarak onu Truva’ya kaçırır. Bu olay üzerine Menelous, Truva’ya savaş açar. Akhalılar tarafından Truva’ya gizlice girmek için yapılan bu at sonucunda savaşı Akhalılar kazanır ve Menelous’da Helen’i geri alır.

Athena Tapınağı

Athena tapınağı

Athena Tapınağı yüzlerce yıl önce inşa edilmiş olan ve Çanakkale tarihi yerler arasında olan antik bir tapınağın kalıntılarıdır. Çok popüler bir turistik bölgedir. Buranın önemli bir cazibesi, gün batımının ve güneşin doğuşunun görüntüsüdür, izleyenleri gerçekten büyülüyor. Yunan tanrıçasına adanmış bu güzel tapınak, Yunan mimari izlerine sahiptir. Serin esinti ile çok huzurlu ve ferahlatıcı bir yerdir. Assos kentinde bulunan bu yapı dor mimari düzeninde yapılmıştır. M.Ö 530 yıllarında yapılan Athena Tapınağı, Zeus’ın kızı Athena için yapılmıştır. Özenle yapılan bu yapı uçsuz bucaksız manzarasıyla her yıl yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. 289 metre yüksekliğinde olan tapınak bugün birkaç sütundan oluşmaktadır. Mitolojik öğelerle süslenerek tarihe ve arkeoloji bilimine de katkı yapmaktadır. Yüzleri okşayan bir serinlik ve masmavi denizi görebileceğiniz Athena Tapınağı, Çanakkale’nin tarihi eserleri arasında bulunmalıdır.

Aynalı Çarşı

Aynalı çarşı

İkinci Abdülhamit’in padişahlığı sırasında yaptırılan Aynalı Çarşı, Çanakkale’nin önemli isimlerinden olan Yahudi asıllı İlya Halyo tarafından 1889 yılında yaptırılmıştır. 1.Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş ve İngilizler tarafından kullanılmıştır. Aynalı Çarşı şarkısına da burası ilham olduğu söylenmektedir. Düz bir koridor halinde ilerleyen çarşı, yan yana 14 pencereden oluşmaktadır. Üzerinde bulunan avizeler de dekoratif bir hava katmıştır. Restore edilen çarşı günümüzde de kullanılmaktadır. Girişte bulunan iki aynayla da isminin hakkını veren ve Çanakkale tarihi yerler arasında bulunan çarşı, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adı geçtiği düşünülmektedir. Koridor boyunca ilerleyen dükkânlarla da sevdiklerinize hediye alarak bir anı bırakabilirsiniz. 19.yy’ın mimarisini canlandıran bu yere Gestaş ile kolayca ulaşabilirsiniz. Çanakkale turistik yerler arasında haklı yer edinen Aynalı Çarşı görenleri büyülüyor.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale deniz müzesi

Eşsiz koleksiyonlar ile tarih severlere farklı bir duygu yaşatacak olan Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale zaferine ev sahipliği yapıyor. Askeri bir müze olan bu müze Çanakkale tarihi mekanlar arasında kendine haklı bir yer edinmiştir. Milli mücadele döneminin ruhunu genç nesillere aktarma amacıyla yapılmıştır. Gemi maketleri, alet edevatlar, resim ve fotoğraflar ile o günkü duyguları yaşayarak zaferin ne zorluklarla kazanıldığını bir kez daha anlayabileceksiniz. Ufak bir ücret karşılığında girebileceğiniz müze, vereceğiniz paranın hakkını fazlasıyla verecektir. 5 adet sergileme bölümü olan müzeye Pazartesi dışında haftanın tüm günü sabah 09:00 akşam 17:00 hafta sonu sabah 10:00 akşam 18:00 saatleri arasında girebilirsiniz. Fevzipaşa mahallesinde bulunan müzeye her yerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dönemin ruhunu en iyi yansıtacak müzelerden biri olarak Çanakkale turistik mekanlar arasındaki listenize eklemelisiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here