bursa

Bursa Tarihi Yerler: Açıklamalar ile 17 Tarihi Eser

Bursa’da kültürün tadını çıkarmak, tarihi keşfetmek ve manzaraları görmek birkaç gün geçirmelisiniz. Bursa’da yapılacak çok şey var. Tekstil ve tarihi yer zengini olan Bursa her geçen gün turistik ziyaretleriyle ülkemize katkısı olmaktadır. İşte ziyaret etmeniz gereken Bursa’nın tarihi mekanları.

1. Osman ve Orhan Türbeleri

osman-gazi-ve-orhan-gazi-turbesi

Osmanlı imparatorluğunun kurucusu ve lideri olan Sultan Osman’ın ve daha sonra tahtında başarılı olan oğlu Orhan’ın türbesini barındırdığı için burası, halk arasında kutsal bir yer olarak kabul edilir. Bursasa tarihi mekanlar arasındaki çok zarif caminin ve sakinleştirici huzurlu bir havası var. Anıtları ziyaret eden turistler, mimari özellikleri ve zengin tarihi ile buraya hayran kalacaklar. Bursa Tophane parkında bulunan bu yer tarih severlerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bizans Döneminde kalan Saint Elle Kilisesi kalıntılarının üstüne yapılan bu türbe, günümüze kadar geldiği sağlamlığıyla konuşulmaktadır. İlk olarak iki türbe de aynı yapılar üzerinde inşa edilmiştir. Daha sonra yaşanan deprem yüzünden 1863 yılında ayrılmıştır. Akşam saatlerine kadar ziyaret edebileceğiniz türbeleri haftanın her günü açık görebilirsiniz. Osman Gazi Türbesinde Alâeddin Bey ve Aspurça Hatun, Orhangazi’de ise Emir Süleyman, 2. Beyazıt’ın oğlu korkut ve Nilüfer Hatun gibi önemli isimler bulunmaktadır. Bursa gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bu türbeleri kaçırmayın.

2. Yeşil Cami

Bursa-yesil-cami

Bursa bir yeşillik ve sanat kentidir ve bunu dünyadaki hiçbir şey bu güzel anıttan daha fazla yansıtmamaktadır. Bursa gezilecek  yerler içinde önemli bir yere sahip olan Yeşil Cami, eşsiz mimarisi ve tasarım çalışmasıyla turistler arasında en cazip konumlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bursa tarihi yerlerinden olan cami iç mekânları ile eşsiz bir görünüm sağlayan muhteşem turkuaz karolarla bezenmiştir.

Sessiz huzurlu anlar arayan ziyaretçiler, caminin içinden geçerek bu mimari yapının cazibesine hayran kalabilirler. Çelebi Mehmet tarafından 1419 yılında yaptırılan cami ters T planlıdır. Cami de Bizans mimarisinden de esintiler bulunmaktadır. Yeşil taş ve mermerler ile adını alan cami yerli ve yabancı turistlerin durak noktası olmaktadır. İç bölümü çiniyle kaplanarak, 10 metrelik mihrabıyla görsel bir şölen sunmaktadır. Süslememeler ve şık avizeler ile dönemin mimari anlayışını vurgulayan yapı, Bursa’nın tarihi eserlerinin bir çinicilik şaheseri gibidir.

3. Muradiye Külliyesi

Bursa-Muradiye-Kulliyesi

Muradiye Külliyesi, Bursa tarihi mekanlar arasında ve turistler arasında oldukça popüler. Birkaç mezar ve Osmanlı kraliyet ailesine ait bir medrese ile seçkin bir mimariye sahiptir. Bu güzel külliyenin her yönü Osmanlı krallığındaki yaşamların çeşitli fotoğraflarını gözler önüne seriyor. Mezarlar, geçmiş ihtişamını yansıtan parlak fayanslar ve süslemeler ile dekore edilmiştir. 2. Murat’ın yaptırdığı külliye Hisar semtinde yer almaktadır.

İç ve dış cephedeki süslemeler ile tarihi çeşmesiyle görenleri hayran bırakıyor. Osmanlı tarihine ilgi duyanların ve araştırma amaçlı gelenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bursa’nın simgelerinden olan Muradiye Külliyesi 500 yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor. Dışarıda bulunan mezar taşları da günümüzde çevirisi yapılarak tarihe kayıt edildi. 12 türbesi bulunan külliyeye gelen ziyaretçiler dua okuyarak, yeşillikler de dinleniyorlar. Muradiye Külliyesi, Bursa tarihi eserler içinde büyük bir öneme sahiptir.

4. Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi

Merinos-tekstil-ve-sanayi-muzesi

Sosyal hayatı canlandırabilmek için Bursa Belediyesi tarafından açılan Tekstil müzesi halk tarafından oldukça ilgi görmektedir. 1938 yılında Atatürk tarafından açılan tekstil sanayisi bugün müze olarak halka açılmıştır. Üretimin her aşamasını müzede görebileceğiniz ve modern makinelerin hayatımıza nasıl girdiğini gözlemleyebileceğiniz müze turistlerin de ilgisini çekiyor. Burası birçok Bursa tarihi nesnelerine ev sahipliği yapmaktadır.

İpliklerin oluşumu ve dokumaya dönüştürülmesini farklı  salonlarda izleyebileceğiniz bu müze sanayileşmenin önemini bize gösteriyor. Duvarlara asılan bilgilendirme panolarıyla da ziyaretçiler hem izleyerek hem okuyarak Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi’ni canlı canlı görebiliyorlar. Aynı zamanda kültürel bir miras olarak ülkemize katkı sağlayan müze, 2011 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca içeri de bir adet Atatürk odası ve müdür odasıyla beraber, kirli yünün kumaşa dönüştürülmesi güzel bir şekilde anlatılıyor. Bursa gezilecek tarihi yerler için listenize eklemeniz gereken bu yeri mutlaka gezmelisiniz.

5. Geruş Sinagogu

Gerus-Sinagogu

Kovulmuş anlamına gelen Geruş kelimesi, 16. Yy’da yapılmış bu sinagoga adını veriyor. Kesme taştan yapılan Geruş Sinagogu, 2. Selim’in İspanya’dan ayrılan Museviler için özgürce ibadet yapması için açmıştır. Ayrılan İspanyollar Osmanlı imparatorluğuna katılmış ve Osmanlı’nın hoşgörüsüyle yaşamışlardır. Hala ibadet yapılmasına imkân veren bu yapı, Bursa’nın Sakarya caddesinde Arap Şükrü Sokağı’nda yer almaktadır.

100 kişilik ibadet yapma imkânı sunan sinagog, dua okuma kürsüsü etrafında dekore edilmiştir. Bursa gezilecek yerler listenize dâhil etmeniz gereken bu yer, farklı kültürlere ait özellikler barındırmaktadır. Bugün 60 kişi civarında Bursa’da yaşamını sürdüren Yahudiler için bu sinagog hala önemlidir. 400 yıllık bu yapı hala sağlamlığıyla dikkatleri çekmektedir. Ayrıca Bursa turistik yerler arasında kendini gösteren sinagog, farklı kültürleri içimizde barındırdığımızın bir kanıtıdır.

6. Koza Han

Koza-Han

Bursa turistik mekanlar arasında yer alan Koza Han, 15.yy da ipek böceği kozalarının satılması için kurulan bir yapıdır. Yüzyıllar önce gelen ipekböcekçiliği Osmanlı’da da devam etmiştir. Tekstil üretiminin canlı olduğu Bursa’da da elde edilen kumaşlar ile güzel kıyafetler yapılarak ekonomiye katkıda bulunmuştur. Bursa’nın kültürel özellikleri ise hala burada yaşatılmaktadır.

Günümüzde sentetik yollar ile elde edilen kumaşlar ile önemi azalsa da ipek kumaşlar hala oldukça pahalı ve kalitesinden söz ettirmektedir. İki katlı olarak tasarlanan han, günümüzde de katkılar yapmaktadır. Alt tarafta 45 üst katta 50 odası bulunan yapının ortasında kubbe şeklinde bir yapı yer almaktadır. Hala ipek satan dükkânlar bulunarak altında ise kafeteryalar ile canlı bir bölge olma hedefini sürdürüyor. 2. Beyazıt tarafından yaptırılaran alan Bursa tarihi yerler listenizde durup soluklanmanız için uygun bir nokta.

7. Tophane Saat Kulesi

tophane-saat-kulesi

5 katlı bir yapı olan Saat Kulesi, Bursa’nın simgelerinden biridir. Her katta bir pencere bulunan yapı zaman içinde yangın kulesi olarak kullanılmıştır. 1905 yılında yaptırılan yapı da 89 merdivenli bir yolculuk sizi bekliyor. En üst katında saatler bulunmaktadır. Fakat günümüzde bunlar aktifliğini yitirmiştir.

Bursa’nın güzel manzarasını gösteren Saat Kulesi, uçsuz bucaksız bir güzellik sunuyor. 25 metre yüksekliğinde kule kesme taştan yapılarak sarımsı bir renkle ziyaretçilerini bekliyor. Gece her katına yapılan ışıklandırmalar ile uzaklardan bile dikkat çekerek şık bir görüntü oluşturuyor. Günümüzde de kule, yangın gözetleme için kullanılıyor. Bursa tarihi mekanlararasında bir başka güzellik olarak yerini almıştır.

8. Hünkar Köşkü

bursa-tarihi-yerler-hunkar-kosku-muzesi

Hünkar Köşkü, 1844 yılında dönemin padişahı Abdülmecit Han tarafından Av Köşkü adı altında Bursa da inşa ettirilmiştir. Bursa tarihi yerler arasındaki köşk’ün inşası oldukça hızlı bir şekilde bitirilmiştir. Kayıtlara göre 19 gün içerisinde tamamlanan bu köşk Osmanlı Yapıları arasında yerini almaktadır. Bu değerli yapı birçok Osmanlı sultanının konuk olduğu yapıdır.

1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşı’nda adı geçen önemli komutanlar da bu köşke konuk olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ayrıca birçok kez bu köşke tekrardan konuk olduğu bilinmektedir. Hünkar Köşkü 173 yıllık geçmişiyle birlikte 29 mayıs 2003 tarihinde Bursa tarihi yerler arasında müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

9. Bursa Arkeoloji Müzesi

bursa-tarihi-yerler-arkeoloji-muzesi

Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese de bulunan arkeolojik eserler Bursa Arkeolojik Müzesi’ne taşınmıştır. Bursa’nın tarihi yerleri arasında hizmet vermek için 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede gerek Bizans İmparatorluğu olsun gerekse Pers Dönemine ait olan eserler Bursa Arkeoloji Müzesinde gösterime sunulmuştur.

Arkeoloji Müzesinin bahçesinde taş eserler ve mezarlar görmek mümkün.Roma dönemine ait Bronz Apollon Heykeli ve Bronz Athena Heykeli müzenin öne çıkan eserlerinden. Ayrıca lahit parçalar ve frizler gibi değişik türden eserler görebilirsiniz. Bursa Arkeoloji Müzesi Reşat Oyal Kültür Parkı içerisinde bulunuyor. Yakınında Bursa Atatürk Evi’de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Bursa Arkeolojik Müzesine giriş ücretsizdir.

 

10. Bursa Kent Müzesi

bursa-tarihi-yerler-kent-muzesi

Anadolu coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Bursa Şehrimiz gerek Osmanlı İmparatorluğu gerekse günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü ve gün geçtikçe daha da hızlı gelişen kenti olma yolunda hızla ilerlemektedir. Osmanlı İmparatorluğu ve daha sonrasında birçok tarihi yapıları çokça görebileceğiniz Bursa kentinin coğrafi, sosyal, kültürel ve ticari anlamda da ülkemize çokça katkısı olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Tarihi kalıntıların ve yapıların bulunduğu Bursa şehrinin geçmişten günümüze gelen olgularını Bursa Kent Müzesi’nde görmek mümkün. Bu kent müzesi 2006’da Lizbon’da düzenlenen Avrupa Müze Forumu Ödülleri’nde üçüncülüğe layık görülmüştür. 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılan müze binasının mimarının Kemalettin Bey olduğu söylenilse de bu konu hakkında net bir veri maalesef ki yoktur. Bursa tarihi eserler ve kentin kültürel geçmişiyle ilgili objeler, görseller ve belgeleri müzede bulabilmeniz mümkün.

11. Irgandı Köprüsü

bursa-tarihi-yerler-irgandi-koprusu

Irgandı Köprüsü, Bursa’nın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında yüzyıllardır sergileniyor. 1442 yılında adını Irgandılı Ali’den alan, Irgandılı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edilmiştir.

Bu ihtişamlı yapı Büyük Bursa Depremi’ne şahit olmuştur ve Kurtuluş savaşı zamanında Yunan ordusu tarafından maalesef ki bombalanmaya uğramıştır. Bu köprü, tarihte çok fazla doğal ve doğal olmayan yollar tarafından zarara uğramıştır. Bursa ilimizin Osmangazi Belediyesi tarafından 1988-2004 yılları arasında restore edilip, Bursa tarihi yapılar arasına tekrardan katılmıştır.

Köprünün üst bölgesinde el sanatları atölyeleri, dükkanlar ve vakit öldürmeye doyamayacağınız cafeler bulunmaktadır. Günümüzde, eskiye kıyasla su akmamaktadır. Köprü’nün birçok öyküsü de bulunduğu söylenir; Zamanında Bursa’ya geziye gelen Evliya Çelebi’nin bu köprü hakkında öyküleri de olduğu söylenir. Ayrıca Bursa’da saklı cennetler arasındadır.

12. Emir Sultan Camii (1366-1429)

bursa-tarihi-yerler-emir-sultan-camii

Emir Sultan Camii, Bursa’da Yıldırım Bayezid’in kızı ve Emir Sultan’ın eşi Hindu Hatun tarafından 15.yüzyılda Bursa’da inşa edilmiştir. Bursa’nın tarihi eserleri arasında olan Emir Sultan Camii, Bursa ilinin Doğu bölgesinde ki Yıldırım ilçesindedir. Camii 1795 yılında meydana gelen depremden dolayı yıkılmıştır.

Dönemin Osmanlı padişahı III. Selim tarafından aynı plan doğrultusunda yeniden inşa edilmiştir. Bu ihtişamlı yapı, ilk yapıldığı tarihte tek kubbeli olarak inşa edilmiştir. zaman içerisinde restore edilmesi ile birlikte üç kubbeye sahip olmuştur. Osmanlı yapılarının çokça bulunduğu Bursa ilimizde ki bu önemli yapı, günümüzde yabancı ve yerli turistler tarafından fazlasıyla ziyaret edilmektedir.

13. Karagöz Müzesi

Karagöz ve Hacivat oyununu bilmeyenimiz yoktur. Yaz aylarında herkesin bir yerde buluşup merakla izlediği bu değerli iki gölge oyunu kahramanını çok güzel bir eve motif olarak işlemişler. Bu nedenle Bursa’nın turistik yerleri içinde ilgi çekmeyi başarmıştır. Bir trafo binası iken Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bir müzeye dönüştürülen Karagöz Müzesi, Karagöz sanatının yarınlara, gelecek nesillere aktarılmasını, yaşatılmasını hedeflemek adına inşa edilmiştir.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde inşa edilmiştir. Yapımı 10 yıl süren müze, ayrı ayrı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gölge oyununun tarihçesi anlatılırken diğer bölümde yani; ikinci bölümünde ise tiyatro oyunlarının koleksiyonlarından oluşturulan orijinal Karagöz oyunu oluşturulmuştur. Ayrıca müzede Osmanlıca gazetelerde bulunan “Karagöz ve Hacivat” karikatürlerini de bulabilmeniz mümkün. Çalışma günleri olarak Pazartesi günleri hariç haftanın kalan her günü ziyaret edebilirsiniz, gününüzü keyifli hale getirebilirsiniz.

14.  17. yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi

bursa-tarihi-yerler-17-yuzyil-osmanli-evi

Muradiye Semti’nde II. Murad Külliyesi, Bursa turistik yerler içinde yüz binlerce ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca yakınlarında bulunan evvelce Sultan II. Murad’ın bir köşkü olduğu sanılmaktadır. Bu sebeple, Bu ev aynı zamanda İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu ev olarak bilinmektedir. Bu ev 1989 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Bursa eski evler arasında önemli bir konuma sahiptir.

Evin dizaynı 17. yüzyıl Osmanlı dönemi mimari özelliklerini taşımaktadır. Günümüzde hala Bursa ilimizin en eski evi ve güzel dizaynlı evi olduğu bilinmektedir. Bursa’nın tarihi yerleri içinde bulunan müzenin dış dizaynında pencereler ahşap kanatlıdır. Birinci katı tuğlalarla çevrilidir. Evin tavanı kırmızı üzerine altın rengi ile çizilmiş eşkenar dörtgen şeklinde motiflerle doldurulmuştur. Odanın içini çiçek ve kıvrık dallardan oluşan bitkisel şekillerle dizayn edilmiştir. Osmanlı Evi Müzesi, Pazartesi hariç haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.

15. Pirinç Han

bursa-tarihi-yerler-pirinc-han

Bursa evliyalar şehri olarak tarihimizde ve kültürümüzde önemli bir yere sahip olduğu kadar turistik yerler açısından ülkemize katkı sunmaktadır. Şehrin kültürel dokusu insanı adeta büyüleyecek bir yapıdadır. Dönemin önemli mimari eserlerinden tutunda yaşayan evliyaların miraslarına varıncaya kadar şehrin pek çok noktasında tarihimizden izler görebiliriz. Bunlardan biri olan Pirinç Han özellikle yurt dışı turistleri için ilk seyahat noktalarından birisidir.

Turistlerin gelme sebebi ağırlıklı olarak görsel doku ziyareti iken, Han içerisinde satışa sunulan kitaplar sahafların antik eserleri önemli ölçüde talep görmektedir. Hattatlar aracılığıyla yazılan el yazması eserler hala döneminin Sanatı ile birlikte Bursa tarihi yerle hakkında bilgi vermektedir. Pirinç Han’ın yapım yılı olan 1490 yılından bu yana 5 yüzyıl geçse bile döneminin otantik ruhu hala bir parfümeri gibi ziyaret edenlerin üzerine sinmektedir.

16. Bursa Kalesi

bursa-kalesi

Bursa kalesi geçmişte birçok savaşa şahit olmuştur ve bu tarihi yapı Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. 1326’da, Bursa’yı Osmanlı topraklarına katan Orhan Gazi döneminde surlar burçlarla desteklenmiş ve farklı farklı değişimler yaşamıştır. Tıpkı günümüz Ayasofya Cami’si gibi diyebiliriz.

Bu büyük yapının çevresi yaklaşık 2 kilometre kadar uzun surlara çevrilmiş ve Saltanat, Kaplıca, Zindan, Pınarbaşı gibi olarak isimlendirilmiştir. Bursa 14. yüzyıldan sonra gezginlerin oldukça fazla ziyaret ettiği ilgi çekici bir bölge haline gelmiştir. Bursa’nın tarihi yerleri arasındaki Kale’nin yapımında çeşitli blok ve moloz taşlar kullanılmıştır ve surların yüksekliği 10 metreyi aşmaktadır.

17. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

panorama-1326-bursa-fetih-muzesi

Bursanın tarihi yerleri hakkında bilgi verirken fetih müzesini es geçmek olmaz. Temeli 15 Eylül 2015’te atılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi Dünyanın tam panoramik en büyük müzesi olarak bilinmektedir. Bu müze yılda 300 bini aşan ziyaretçi sayısıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Taşı toprağı tarih kokan ülkemizin Bursa kenti her geçen gün turizme katkısıyla turizm şehri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Müzenin içerisinde panoramik müze, ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerden oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra müzenin yapılışında ekolojik mimarlık anlayışına uygun yapıldığı bilinmektedir. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi içerisinde bulundurduğu panoramik görüntüler ile Osmanlı İmparatorluğu’nun, Bursa’daki beylik dönemlerinden büyük bir imparatorluğa dönüşümünü de simgelemektedir. Fetih Müzesi, Bursa turistik yerler arasında yerli olduğu kadar birçok yabancı turisti de çekmeyi başarıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here