bursa

BURSA GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Bursa’da kültürün tadını çıkarmak, tarihi keşfetmek ve manzaraları görmek birkaç gün geçirmelisiniz. Bursa’da yapılacak çok şey var. Tekstil ve tarihi yer zengini olan Bursa her geçen gün turistik ziyaretleriyle ülkemize katkısı olmaktadır. İşte ziyaret etmeniz gereken Bursa’nın tarihi mekanları.

Osman ve Orhan Türbeleri

osman-gazi-ve-orhan-gazi-turbesi

Osmanlı imparatorluğunun kurucusu ve lideri olan Sultan Osman’ın ve daha sonra tahtında başarılı olan oğlu Orhan’ın türbesini barındırdığı için burası, halk arasında kutsal bir yer olarak kabul edilir. Bursasa tarihi mekanlar arasındaki çok zarif caminin ve sakinleştirici huzurlu bir havası var. Anıtları ziyaret eden turistler, mimari özellikleri ve zengin tarihi ile buraya hayran kalacaklar. Bursa Tophane parkında bulunan bu yer tarih severlerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Bizans Döneminde kalan Saint Elle Kilisesi kalıntılarının üstüne yapılan bu türbe, günümüze kadar geldiği sağlamlığıyla konuşulmaktadır. İlk olarak iki türbe de aynı yapılar üzerinde inşa edilmiştir. Daha sonra yaşanan deprem yüzünden 1863 yılında ayrılmıştır. Akşam saatlerine kadar ziyaret edebileceğiniz türbeleri haftanın her günü açık görebilirsiniz. Osman Gazi Türbesinde Alâeddin Bey ve Aspurça Hatun, Orhangazi’de ise Emir Süleyman, 2. Beyazıt’ın oğlu korkut ve Nilüfer Hatun gibi önemli isimler bulunmaktadır. Bursa tarihi yerler arasında bulunan bu türbeleri kaçırmayın.

Yeşil Cami

Bursa-yesil-cami

Bursa bir yeşillik ve sanat kentidir ve bunu dünyadaki hiçbir şey bu güzel anıttan daha fazla yansıtmamaktadır. Bursa gezilecek  yerler içinde önemli bir yere sahip olan Yeşil Cami, eşsiz mimarisi ve tasarım çalışmasıyla turistler arasında en cazip konumlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bursa tarihi yerlerinden olan cami iç mekânları ile eşsiz bir görünüm sağlayan muhteşem turkuaz karolarla bezenmiştir. Sessiz huzurlu anlar arayan ziyaretçiler, caminin içinden geçerek bu mimari yapının cazibesine hayran kalabilirler. Çelebi Mehmet tarafından 1419 yılında yaptırılan cami ters T planlıdır. Cami de Bizans mimarisinden de esintiler bulunmaktadır. Yeşil taş ve mermerler ile adını alan cami yerli ve yabancı turistlerin durak noktası olmaktadır. İç bölümü çiniyle kaplanarak, 10 metrelik mihrabıyla görsel bir şölen sunmaktadır. Süslememeler ve şık avizeler ile dönemin mimari anlayışını vurgulayan yapı, Bursa’nın tarihi eserlerinin bir çinicilik şaheseri gibidir.

Muradiye Külliyesi

Bursa-Muradiye-Kulliyesi

Muradiye Külliyesi, Bursa tarihi mekanlar arasında ve turistler arasında oldukça popüler. Birkaç mezar ve Osmanlı kraliyet ailesine ait bir medrese ile seçkin bir mimariye sahiptir. Bu güzel külliyenin her yönü Osmanlı krallığındaki yaşamların çeşitli fotoğraflarını gözler önüne seriyor. Mezarlar, geçmiş ihtişamını yansıtan parlak fayanslar ve süslemeler ile dekore edilmiştir. 2. Murat’ın yaptırdığı külliye Hisar semtinde yer almaktadır. İç ve dış cephedeki süslemeler ile tarihi çeşmesiyle görenleri hayran bırakıyor. Osmanlı tarihine ilgi duyanların ve araştırma amaçlı gelenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bursa’nın simgelerinden olan Muradiye Külliyesi 500 yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor. Dışarıda bulunan mezar taşları da günümüzde çevirisi yapılarak tarihe kayıt edildi. 12 türbesi bulunan külliyeye gelen ziyaretçiler dua okuyarak, yeşillikler de dinleniyorlar. Muradiye Külliyesi, Bursa tarihi eserler içinde büyük bir öneme sahiptir.

Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi

Merinos-tekstil-ve-sanayi-muzesi

Sosyal hayatı canlandırabilmek için Bursa Belediyesi tarafından açılan Tekstil müzesi halk tarafından oldukça ilgi görmektedir. 1938 yılında Atatürk tarafından açılan tekstil sanayisi bugün müze olarak halka açılmıştır. Üretimin her aşamasını müzede görebileceğiniz ve modern makinelerin hayatımıza nasıl girdiğini gözlemleyebileceğiniz müze turistlerin de ilgisini çekiyor. İpliklerin oluşumu ve dokumaya dönüştürülmesini farklı salonlarda izleyebileceğiniz bu müze sanayileşmenin önemini bize gösteriyor. Duvarlara asılan bilgilendirme panolarıyla da ziyaretçiler hem izleyerek hem okuyarak Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi’ni canlı canlı görebiliyorlar. Aynı zamanda kültürel bir miras olarak ülkemize katkı sağlayan müze, 2011 yılında ziyarete açılmıştır. Ayrıca içeri de bir adet Atatürk odası ve müdür odasıyla beraber, kirli yünün kumaşa dönüştürülmesi güzel bir şekilde anlatılıyor. Bursa gezilecek  yerler için listenize eklemeniz gereken bu yeri mutlaka gezmelisiniz.

Geruş Sinagogu

Gerus-Sinagogu

Kovulmuş anlamına gelen Geruş kelimesi, 16. Yy’da yapılmış bu sinagoga adını veriyor. Kesme taştan yapılan Geruş Sinagogu, 2. Selim’in İspanya’dan ayrılan Museviler için özgürce ibadet yapması için açmıştır. Ayrılan İspanyollar Osmanlı imparatorluğuna katılmış ve Osmanlı’nın hoşgörüsüyle yaşamışlardır. Hala ibadet yapılmasına imkân veren bu yapı, Bursa’nın Sakarya caddesinde Arap Şükrü Sokağı’nda yer almaktadır. 100 kişilik ibadet yapma imkânı sunan sinagog, dua okuma kürsüsü etrafında dekore edilmiştir. Bursa gezilecek yerler listenize dâhil etmeniz gereken bu yer, farklı kültürlere ait özellikler barındırmaktadır. Bugün 60 kişi civarında Bursa’da yaşamını sürdüren Yahudiler için bu sinagog hala önemlidir. 400 yıllık bu yapı hala sağlamlığıyla dikkatleri çekmektedir. Ayrıca Bursa turistik yerler arasında kendini gösteren sinagog, farklı kültürleri içimizde barındırdığımızın bir kanıtıdır.

Koza Han

Koza-Han

Bursa turistik mekanlar arasında yer alan Koza Han, 15.yy da ipek böceği kozalarının satılması için kurulan bir yapıdır. Yüzyıllar önce gelen ipekböcekçiliği Osmanlı’da da devam etmiştir. Tekstil üretiminin canlı olduğu Bursa’da da elde edilen kumaşlar ile güzel kıyafetler yapılarak ekonomiye katkıda bulunmuştur. Günümüzde sentetik yollar ile elde edilen kumaşlar ile önemi azalsa da ipek kumaşlar hala oldukça pahalı ve kalitesinden söz ettirmektedir. İki katlı olarak tasarlanan han, günümüzde de katkılar yapmaktadır. Alt tarafta 45 üst katta 50 odası bulunan yapının ortasında kubbe şeklinde bir yapı yer almaktadır. Hala ipek satan dükkânlar bulunarak altında ise kafeteryalar ile canlı bir bölge olma hedefini sürdürüyor. 2. Beyazıt tarafından yaptırılaran alan Bursa tarihi yerler listenizde durup soluklanmanız için uygun bir nokta.

Tophane Saat Kulesi

tophane-saat-kulesi

5 katlı bir yapı olan Saat Kulesi, Bursa’nın simgelerinden biridir. Her katta bir pencere bulunan yapı zaman içinde yangın kulesi olarak kullanılmıştır. 1905 yılında yaptırılan yapı da 89 merdivenli bir yolculuk sizi bekliyor. En üst katında saatler bulunmaktadır. Fakat günümüzde bunlar aktifliğini yitirmiştir. Bursa’nın güzel manzarasını gösteren Saat Kulesi, uçsuz bucaksız bir güzellik sunuyor. 25 metre yüksekliğinde kule kesme taştan yapılarak sarımsı bir renkle ziyaretçilerini bekliyor. Gece her katına yapılan ışıklandırmalar ile uzaklardan bile dikkat çekerek şık bir görüntü oluşturuyor. Günümüzde de kule, yangın gözetleme için kullanılıyor. Bursa tarihi mekanlar arasında bir başka güzellik olarak yerini almıştır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here