kapadokyaPin
Ana sayfa » Kapadokya Nerede, Hakkında Kısa Bilgi, Sanal Tur

Kapadokya Nerede, Hakkında Kısa Bilgi, Sanal Tur

 

Kapadokya Hakkında Kısa Bilgi

Kapadokya hakkında kısa bilgi verecek olursak Orta Anadolu’nun tarihi bir bölgesinde bulunuyor. Kapadokya, büyüleyici güzelliğiyle her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor. Sönmüş volkan lavlarından oluşan peribacaları, ülkemizin en önemli turizm kaynaklarındandır. Aynı zamanda doğa tarihinin etkilerini bize göstermektedir. Ayrıca yazımızın sonunda Kapadokya sanal tur bulunmaktadır. Tam ekran yaparak oradaymış gibi gezebilirsiniz.

M.Ö 6. Yüzyıla kadar giden Kapadokya, eşsiz güzelliği nedeniyle buraya yerleşenlerin sayısında artış görülmüştür. Evler, kiliseler ve manastırlar yapılmış ve bunlar süslenerek günümüze kadar gelmiştir. Hititler döneminde aktif bir şekilde kullanılan Kapadokya, önemli ticaret merkezlerindendir. Aynı zamanda sosyal yaşamın da bir merkeziydi. Buraya ilk yerleşenler araştırmalara göre inançlarından dolayı kaçıp gelen insanlardır. Zamanında Hıristiyanların buraya gelerek bu tüfleri oyması onlara kolay bir ev imkânı sağlamıştır. Aynı zamanda ibadetlerini özgürce yapmışlardır. Buradan da anlıyoruz ki Kapadokya, her medeniyetin izlerini taşıyor. Yüksek bir konumda bulunan Kapadokya, yazları kuru sıcak ve kışları karlı geçmektedir. Fakat yaz kış görüntüsü muazzamdır. Manastır merkezi olan Kapadokya’ya gittiğiniz zaman yumuşak kayalara evler yapıldığını göreceksiniz. Bu yüzden fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın. Bölgenin güzelliğinden dolayı birçok filme de konu olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Tarihi Yerleri

Kapadokya Nerede?

Kapadokya Nerede diye soruyorsanız Nevşehir ilindedir. Kapadokya, aynı zamanda Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri’yi de içine alıyor.  Niğde Kırşehir kavşağında bulunan Kapadokya, Ankara’dan gidecekler için 276 kilometredir. İstanbul’dan 729 kilometredir. Kırşehir’den 91,  Kayseri’den 81, Niğde’den 82 ve Aksaray’dan 75 kilometredir.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

İster uçakla, ister trenle ister kendi aracınızla Kapadokya’ya gidebilirsiniz. Fakat kendi aracınızla giderseniz Nevşehir gezilecek yerlere de bir göz atmış olursunuz. Yani dolu dolu bir tatil geçirirsiniz. Uçak yolculuğunda havalimanıyla Nevşehir uzaklığı 30 kilometre oluyor. Kayseri’de inip gelecekseniz merkeze varmanız 100 kilometredir. Kapadokya’ya nasıl gidilir diye tavsiye istiyorsanız otobüs uzun fakat daha kolay olacaktır. İndiğiniz yerden taksiyle kolayca varabilirsiniz.

Kapadokya Sanal Tur-Gezi

Tek çalışan KAPADOKYA SANAL TUR VE GEZİ ile Kapadokya’ya gitmeden gezebilirsiniz. Kapadokya’ya nasıl gidilir diye soruyorsanız çok basit. Oturduğunuz yerden. Tam ekran yaparak daha iyi sonuç alabilirsiniz. İşte Kapadokya sanal tur.

 

Kapadokya Balon Turu

Türkiye’nin tarihi yerler listesine göz atmak için buraya tıklayın.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir