trabzon

TRABZON GEZİLECEK TARİHİ YERLER LİSTESİ

Doğal güzellikleriyle Türkiye’de cennetten bir köşe olan Trabzon, doğa severlerin ve gezilecek tarihi yer arayanların uğrak noktası haline geliyor. Her yıl binlerce turist alan bölge tarihi eserleriyle dikkat çekerken, yeşili ve temiz havasıyla şehir hayatından kaçmak isteyenler için bir merkez oluyor.

Sümela Manastırı

sümela manastırı

 

Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş Sümela Manastırı, diğer adıyla Meryem Ana ismiyle anılır. Manastır eski geleneklere göre kurulmuştur. Maçka ilçesinin Altındere köyünde yer alan yapı, 1923 yılına kadar işlevini sürdürmüştür. Manastır M.Ö 4. Yy’da kurulduğu düşünülüyor. Mutfak, öğrenci odaları, kütüphane gibi bölümleri olan yer, bugün birçok insanın Trabzon gezilecek tarihi yerler listesinde yer alıyor. Türk mimarisinin de etkisinin bulunduğu yer, vadiden 300 metre yükseklikte yer alıyor. 18. Ve 19. Yüzyılda yeni yapılar eklenerek günümüzde birçok yerli ve yabancının uğrak noktası olmuştur. İnce detaylar ile izlenmiş ve tarihi bir hava veren yapı, hala sağlamlığıyla adından söz ettirmektedir. Birçok seyyahın seyahatnamelerinde konu edinen Sümela Manastırı’na uzun bir merdivenle girişine ulaşılabiliyor.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi

 

13. yy’da yapılan kilisenin Ayasofya adı Kutsal Bilginlik anlamına geliyor. Planı kare haç şeklinde yapılarak, kubbeli ve kiremitlerle kaplı yükseltilere sahiptir. 1670 yılına kadar kilise olarak kullanılan Ayasofya, bu yıldan sonra camiye çevrilerek 15 yıl sonra restore edilmiştir. Yüzyıllardır birçok insanın ilgisini çeken bölge araştırmacıların ve seyyahların uğrak noktası olmuştur. Evliya Çelebi’de Trabzon Ayasofya Müzesi hakkında yazılar yazmıştır. 1864 yılında Ayasofya, tekrardan onarılmaya başlamıştır. 3 girişi olan yapıda Hristiyan ve İslam dönemi mimari özellikleri bulunmaktadır. Geometrik desenler ve işlemeler ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerden olmuştur. Havva ile Ademin yaratılışını kabartma şekiller ile anlatan güney cephesi insanı en çok etkileyen yerlerdendir. Gezilecek tarihi yerlerden biri olan müze, ülkemize kültürel katkı yapmaktadır.

Vazelon Manastırı

vazelon manastırı

 

Birçok manastırı içinde barındıran Trabzon’un bir başka  tarihi yerlerinden olan Vazelon Manastırı, M.S 270 yılında inşa edildi. İncil’de bulunan Yahya peygamber için yapılan bu yer, Trabzon’a 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Bir sır niteliğinde olan manastır, detaylarıyla ve güzelliğiyle insanları büyülemektedir. Kültürel, sosyal açıdan ülkeye katkısının olmasının yanı sıra dini açıdan da önemli bir yere sahiptir. Çevresinde yeşillikler ve kayalıkların bulunmasıyla ortama doğal bir güzellik katıyor. Birçok kez yenilenen manastır, hala yıkık bir görüntüsü vardır. 1922 yılında boşaltılan Vazelon Manastırı, tarihi belgeleriyle günümüze ışık tutmaktadır. Ölümden sonra cennet cehennem figürlerini yansıtan freskler ile ziyaretçilerinin dikkatini çeken yapı 4 kattan oluşmaktadır. Maçka’ya 15 km uzaklıkta bulunan bu yer gezilecek  yerler arasındadır.

Bedesten

Trabzon Bedesten

 

Dilimize Farsçadan giren bu kelime bir nevi Pazar anlamına geliyor. Kıyafetler, kumaşlar ve mücevherler alıp satılan bu yer, şehir merkezine 400 metre uzaklıktadır. İçeride bir adet kafeteryası bulunan Bedesten, mimari yapısıyla tarihi yerler arasında ilginç bir görüntü sunuyor. Hoş dekorasyonu ve yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüzde de etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Uygun fiyatlar ile satılan eşyalarda ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Farklı kültürel bir yolculuğu çıkmak isteyenlerin uğrak noktası olan bu yer gezilecek  yerler listenize eklemeniz gereken bir nokta. Eşinizi ve sevdiklerinizi alarak gelebileceğiniz bu yer gece 22:00 23:00 saatleri arasında kapanış göstermektedir. 13. Yy’dan itibaren yapılmaya başlanan bedestenlerin bir örneğini Trabzon’da görüyoruz. 48 odası olan bu yer, kesme taşlarla kare planlı yapılmıştır. Farklı tarihi dokusuyla Trabzon’daki Bedesten sizleri bekliyor.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

 

Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelen Trabzon Kalesi, M.Ö 4. Yy’a dayanmaktadır. Üç bölüme ayrılan surlar yüksek kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Ortahisar bölümünde yer alan yapının Yukarı Hisar bölümü, akropol niteliğindedir. Kesme taşlardan ve kare planlardan yapılarak geniş bir alana yayılmıştır. Trabzon’a gelenlerin gezilecek  yerleri arasında bulunan kale, kaçırılmaması gereken bir yer. Cami, çeşmeler ve hamamların bulunduğu yapı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Fotoğraf çektirmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bu yer, denize sıfır olarak yapılmıştır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adı geçerek, uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Aksam 17:00’a kadar girebileceğiniz kale Trabzon’un fethi üzerine yaptırılmıştır. Araklı ilçesinde konaklayarak burayı ve çevresini iyice gezebilirsiniz. Böylece tarihi yerler listenize bir güzel yer daha eklemiş olursunuz.

Çal Mağarası

Çal mağarası

 

Trabzon Türkiye tarihi yerler arasında bulunan Çal Mağarası, binlerce yıllık doğal oluşumların bir sonucu olarak oluşmuştur. Dünyanın en uzun mağarası olarak bilinen bu yerin şuan için 1 kilometrelik yerini gezebiliyoruz. Toplam uzunluğu 8 kilometre olarak hesaplanarak tüm ziyaretçilerin dikkatini çekmiştir. Erime çukurlarından akan sular ile ilerledikçe kollar haline ikiye ayrılıyor. Gezdiğiniz zaman rahat nefes alabileceğiniz mağaradaki suyun derinliği 25-50 metre arasında gidip gelmektedir. 2003 yılında ziyarete açılarak, doğa severlerin ve turistlerin uğrak noktası olmuştur. Cüzi bir miktara giriş yapabileceğiniz Çal Mağarası, Trabzon’da kaçırmamanız gereken yerlerden biri. Çevresinde de yarım saatlik alanlarda konaklama imkânları bulunmaktadır. Göz kamaştıran güzellikler olan mağara ülkemiz için önemli turizm değerlerindendir. Yıllık 3 bin turist ağırlayan mağara ve çevresindeki konaklama imkânlarını da katarsak, bu değerlere saygı duyarak çevreyi kirletmemeye özen göstermeliyiz. Türkiye tarihi yerler arasında bulunan her yere saygı duyarak gerektiği gibi davranmalıyız.

Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü

 

Beyaz ve ufak bir şatoyu andıran köşk hoş görüntüsüyle insanların ilgisini çekmektedir. Aslında bina 1890 yılında yaptırılmıştır. 1924 yılında Atatürk’ün buraya gelmesiyle ona ithaf edilmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra köşk, kardeşi Makbule Hanım’a kalmıştır. Daha sonra burası Makbule Hanım’dan müze yapılması amacıyla belediye tarafından alınmıştır. 344 eser sergilenen bu yeri Atatürk 1937 yılında Türk ulusuna armağan etmiştir. Haftanın 7 günü açık olan bu yere otobüsler ile ulaşılabilmektedir. Etrafının ağaçlandırılması ve güzel çiçekler ile donatılmasıyla muhteşem bir görsellik oluşturmuştur. Şehir merkezinden 5 kilometre uzakta bulunan köşk, Türkiye tarihi yerler arasında sizleri bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here