Pin
Ana sayfa » Sinop’un Tarihi Yerleri – Turistik Mekanlar

Sinop’un Tarihi Yerleri – Turistik Mekanlar

Gerek turizm gerekse tarihi açıdan birçok gezilecek tarihi yerler için ilham kaynağı olan Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin simgelerindendir. Yağmur alan bir kent olduğu için şehrin her yeri doğal bir cennet niteliğindedir. Görsel güzelliğiyle Sinop’un tarihi yerlerini mutlaka görmelisiniz.

Tarihi Cezaevi Müzesi

sinop-tarihi-yerlerPin

Acı ve kederi bir arada barındıran Tarihi Cezaevi Müzesi, 1999 yılında kapatılmıştır. Bu tarihten sonra müzeye çevrilen yapı, Sinop tarihi yerler arasındadır. Günümüzde birçok filme konu olan yer, dark turizm açısından önemli yerlerdendir. İsmi ise kötü ve acı yerlerin yaşandığı yerlerin ziyaret edilmesinden geliyor. Zamanında Türkiye’nin kaçılması en zor hapishanelerden biri olmuştur.  Adeta mutluluğun zıttı olarak yapılmıştır. Günümüze kadar tamamı gelmese de cezaevinin kalesi M.Ö 2000’li yıllarda yapılmıştır. 1500’lü yıllarda da zindan olarak kullanıldığı belgelerden anlaşılan müzenin resmi olarak hapishane olması 1887 yılındadır. Evliya Çelebi’nin de bahsettiği zindan Sinop’un tarihi mekanları için önemli bir paya sahiptir.  Ayrıca yüksek nemden dolayı birçok mahkum hapis yattığı süre bitmeden ölmüştür. Sabahattin Ali gibi birçok yazar, şair ve siyasetçiye ev sahipliği yapmış müzeye cüzi bir miktar ödeyerek gezebilirsiniz. Sinop turistik yerler arasında bulunan müze birçok eşyayla tam bir hapishane havasında.

Sinop Kalesi

sinop-gezilecek-yerlerPin

Sinop tarihi mekanlar arasındaki bir diğer durak Sinop Kalesi’dir. Sinop ve çevresini korumak için M.Ö 7.yy’da inşa edilmiştir. Kale Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 3 metrelik genişliğe ulaşabilen surlar günümüze kadar gelmiştir. Kalenin bir bölümü Selçuklular zamanında tersane olarak kullanılmıştır. Daha sonra tersane kapatılarak 11 burçlu hapishaneye çevrilmiştir. İçerisinde bir kafeteryası bulunan kaleye Sinop gezinizde zaman ayırarak, manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Akşamları canlı müzik, temiz hava eşliğinde gününüzü geçirebilirsiniz. Sinop tarihi mekanlar arasında oldukça popüler olan kale, 25 metre yüksekliğinde ve 2.050 metre uzunluğundadır. 6 adet kapısı bulunan kaleye dalgaların etkisini önlemek için mendirek inşa edilmiştir. Öğrenilenlere göre eskiden kalenin belli bir giriş çıkışı olurmuş ve bu saatler dışında giriş çıkış yapılamazmış.

Balatlar Kilisesi

sinop-tarihi-kilisePin

Şehir merkezinde yer alan Balatlar Kilisesi, Sinop’un tarihi yerleri arasındadır. Günümüze kadar sadece, haç planlı bir bölümü ve dikdörtgen planlı bir bölümü kalabilmiştir. Kilise 3-4 yy.’da Roma döneminde hamam olarak inşa edilmiştir. Kiliseye çevrilen bölüm ise haç planlı bölümdür. Sıcaklık ve ılıklık diye 2 bölümü vardır. Bu bölümün tahrip edilmesi sonucunda 7. Yy başlarında güney bölümüne bir şapel ve mezar odası yapılmıştır. Bu bölümün ne kadar zaman kullanıldığı bilinmemektedir. Sinop’ta gezilecek yerler arasında bulunan kilisede 11. Yy’a ait Bizans sikkesi bulunmuştur. Kazı çalışmaları devam eden kilisede birçok seramik, ufak kalıntılar ve kırık heykel parçaları da ortaya çıkmıştır. Yapının kitabesinde geçtiğine bulunan 1 numaralı alan 17.yydan önce göre manastır kilisesidir.

Tarihi Paşa Tabyaları

sinop-pasa-tabyasiPin

19. yy’da Rus saldırılarını önlemek için yapılan Tarihi Paşa Tabyaları, dünyanın en değerli tabyalarındadır. Bölgenin sert kayalardan oluşmasından dolayı en sağlam yapılardandır. Tabyaların belirli bir sıralaması vardır. Bunlar üzerinden bakıldığında yıldız, hilal ve yay şeklini verir. Buradaki şekil ise hilal şeklidir. Yer altındaki sığınaklardan cephanelik ve top yataklarına kadar birçok şey görülebiliyor. Sinop’un tarihi eserleri arasında bulunan tabyaların altındaki sığınaklar ise birbirlerine bağlantılıdır. 43 metrelik rakımıyla günümüzde turizm amaçlı kullanılan bölgede birçok organizasyon yapılmaktadır. Kahvaltı, düğün ve konferans gibi çeşitli etkinliklerle bölge canlandırılmaya çalışılmaktadır. Toplam 11 top yuvası bulunan tabyalar, Osmanlı-Rus savaşları sırasında oldukça fayda sağlamıştır.

Sinop Arkeoloji Müzesi

sinop-muzesiPin

Sinop turistik yerler arasında bulunan Arkeoloji Müzesi, Sinop’ta birkaç kez yapılmıştır. 1970 yılında yapılan yeni müze, 2001 yılında onarım için kapatılmış ve 2006 yılında tekrar açılmıştır. Koridor, küçük buluntular salonu, taş eserler salonu, amphora salonu, sikke bölümü, ikona salonu ve bahçe teşhiri bölümünden oluşan müze, Sinop’un tarihi eserleri arasındadır. Koridorda heykeller ve bir kitabe bulunmaktadır. Küçük buluntular salonunda, kronolojik olarak kap-kacak, ufak heykeller, araç gereçler, cam buluntular ve mezar kalıntıları yer almaktadır. Taş eserler salonunda mezar örnekleri tarihsel olarak sıralanmıştır. Sikke bölümünde Sinop’un tarihte kullandığı sikkelere ait örnekler bulunmaktadır. Ahşap pano üzerine yapılan dini ikonalar, ikona bölümünde yer alıyor. Bunlar dini resimlerdir ve bu resimler aracılığıyla dualar edilmektedir. Bahçe bölümünde, taş, mermer, heykeller ve çeşitli mozaikler yer almaktadır. Sinop’un tarihi mekanları arasında bulunan müzeyi, gezmeden dönmeyin.

Önerilen Yazı

Amasya Gezilecek Tarihi Yerler – Amasya’nın Tarihi Mekanları

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir