Pin
Ana sayfa » Key Museum Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Key Museum Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Otomobil ve motosiklet tutkunlarının vazgeçilmezi olan Key Museum, Türkiye’nin en detaylı araba müzesidir. Müzenin içerisinde bulunan 76 otomobil ve 40 motosiklet klasik tarzlarıyla ziyaretçilerinin ilgi odağı haline gelmiştir.

Key Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

6 Mayıs 2015 yılında ziyarete açılan Key Museum sahibi ise Murat ve Selim Özgörkey kardeşlerdir. 7000 metrekarelik bir alana sahip olan müzedeki araçların model yılı 1880 ve 2011 arasında değişiyor. BMW, Porsche, Cadillac, Ford ve Mercedes gibi ünlü markaların araçlarını barındıran Torbalı araba müzesi, küçük ölçekli model araçlara da ev sahipliği yapıyor.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

300 Maskot, otomobil tasarımlı eşarplar,  satranç ve örnek benzin istasyonu gibi birçok dikkat çekici eser bulunuyor. Örneğini görebileceğiniz benzin istasyonu ise 1900-1960 yılları arasında orijinal parçalardan birleştirilerek yapılmıştır.

Key Museum’un sahiplerinden olan Selim Özegörkey aynı zamanda bir ralli pilotuydu. Yine Murat Özgörkey ise küçüklüğünden beri model otomobil koleksiyonluğu yapmaktaydı. Key Museum sadece bir otomobil müzesi değil aynı zamanda teknolojinin tarihini de gözler önüne seriyor.

Müzedeki tüm araçlar sergilenmeden önce en en küçük parçasından en büyük parçasına kadar restore ediliyor. Bu yönteme ise “Nuts and Bolts Restoration” adı veriliyor. Key Museum içerisinde dünyanın ilk içten yanmalı motoru olan Daimler Reitwagen de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Türk Hava Kurumu Müzesi Hakkında Bilgi | Neler Var?

400’e yakın satranç koleksiyonu ise Murat Özgörkey’in özel koleksiyonları arasındadır. Müzedeki arabalar ve motosikletler restorasyon tekniği sayesinde günümüzde hala kullanılabilir haldedir. Ziyaret etmek isteyenler için müze otomobil tarihini ön plana çıkarıyor.

Key Museum Nerede

Key Museum İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alıyor.

Adres: Çapak Mah, Özgörkey Cd. No:5, 35860 Torbalı/İzmir

Key Museum Ziyaret Saatleri 2023

Müze pazartesi ve Salı günleri hariç diğer günler 10:00 – 17:00 arası ziyarete açıktır. Ziyaret günleri döneme göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle müzeye şu numaradan ulaşabilirsiniz.

  • Tel: 0232 850 35 35

Key Museum Giriş Ücreti 2023

  • Müze Giriş Ücreti: 100 TL
  • İndirimli: 50 TL (Öğrenci)
  • Müze Kart Geçersiz

Key Museum Fotoğrafları

Key Museum Yol Haritası

Key Museum Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir