antalya

ANTALYA GEZİLECEK TARİHİ YERLER VE TURİSTİK MEKANLAR LİSTESİ

Antalya’da gezilecek yerler, tarihi ve doğal güzellikleri barındıran birçok özelliğe sahiptir. Doğal olarak, ülkedeki en çok ziyaret edilen ikinci tatil yeri olarak, yabancı ziyaretçiler için aktiviteler boldur. Antalya’nın turistik yerleri, otel ve restoranlarda görülen misafirperverlik standartları yüksek ve kusursuz kalitede gezecek fırsat sunuyor. Türkiye’nin en kalabalık 5. şehri olan Antalya, 6. büyük ilimizdir. 3 milyonu aşkın nüfusuyla, bu miktar yaz aylarında giderek artmaktadır. Gerek Antalya tarihi mekanları olsun gerek turistik yerleri olsun, turistler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Lidyalıların ilk yerleşim yeri yaptığı düşünülen Antalya, kelime anlamıyla Attalos Yurdu olarak anılır. Zaman içinde Atellia ve Atalia olarak anılmıştır. Ayrıca M.Ö 100. yıllarda aktif olarak kullanılmıştır.

Aspendos Tiyatrosu

antalya-aspendos-tiyatrosu

 

Antalya şehir merkezinin 25 mil doğusunda yer alan Roma tiyatrosu Antalya’nın tarihi eserleri arasındadır. Ayrıca yaklaşık 15.000 seyirci barındırmaktadır. Aspendos vatandaşları için sosyal yaşamın en önemli özelliği, “Tanrıların ülkesi ve İmparatorluk Evi” ne adanmış, 3. yüzyılın gladyatör ve vahşi hayvan gösterileriydi. Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan tiyatro, belediye tarafından koruma altına alınmıştır. 2. Yüzyılda inşa edilerek 20 bin kişi kapasitesi bulunmaktadır. O devirde bile böyle muazzam yapılar görmek ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Günümüzde de hala opera, bale ve dans gösterilerini barındıran bu yer, her yıl turist akınına uğramaktadır. Antalya turistik yerler listesine eklemeniz gereken bu yer çok sıcak olduğu için yanınızda su ve resim içinse fotoğraf makinesi bulundurmanızda fayda var.

Antik Perge

antalya-antik-perge

 

Antalya merkezine daha yakın olan Antik Perge, 1300’lü yıllardan kalma zengin bir ticaret limanıydı. Yöre halkı bölgeyi fethettiğinde Büyük İskender’i ağırladı ve yıllarca Perge’yi hükümdarlığının bir üssü olarak kullandı. Ne yazık ki, Bizans döneminin çöküşünün başlangıcı oldu, çünkü kıyı şeridi deniz ticaret limanı olarak önemini azaldı ve halk yoksullaştı. Ortasından bir su kanalı geçmesi, çeşmesi ve iki hamamıyla bu kent UNESCO milli değerler listesine alınması için önerilmiştir. Antalya’nın turistik mekanlarından olan kent kuzey-güney ve doğu-batı doğrultusunda iki ana caddeden oluşmuştur. 12 Bin kişilik stadyumuyla da heybetli bir görünüm sunan Antik Perge, yerli ve yabancı turistler için ilgi çekici bir yer haline gelmiştir. Ayrıca adının İncil’de geçmesinden dolayı da Hristiyanlar için kutsal bir yer olmuştur. Antalya tarihi yerler arasında ilgi uyandıran bu antik kent, her yıl yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılıyor.

Termessos

antalya-termessos

 

Güllük Dağının kenarında inşa edilen bu Pisidya şehri, Antalya’nın tarihi eserlerinden en önemlilerindendir. 1665 metre yükseklikte bulunmaktadır. Büyük İskender’in fethedemediği birkaç şehirden biri olarak bilinir, yüksek irtifası onu Antalya’daki diğer tarihi kalıntılardan ayırır. Ne yazık ki, su kemerini ve su kaynağını yok eden bir deprem, yerlileri burayı terk etmeye zorladı. Büyük kayalıkların ve çalılıkların arasına saklanmış Termessos, deniz seviyesinden 1000 metre yüksektedir. Doğa yürüyüşleri için imkân veren bu kent, gezi severlerin yardımına koşuyor. Temiz havası ve dinlendirici bir ortam için burayı Antalya tarihi yerler rehberinize ekleyebilirsiniz.

Bölgede sadece zeytin yetiştiği için yerliler yiyecek almak için başka yerlere gidiyordu. Yerlilerin yaptığı bu seyahatler sonucunda şehir gelişmiş ve Büyük İskender’in ilgisini çekmiştir. Fakat yükseklik ve doğal engeller sonucunda buraya ulaşamamıştır. Dağın tepesine çıktığınızda ise buna değeceğini göreceksiniz. Türkiye’nin en güzel do­ğalarından birinde, çam, yabani incir ve dağ çilekleri arasından geçilerek yapılan 30 dakikalık bir yürüyüşle zirveye çıkılabiliyor.

Termessos’un ilk sakinleri olan Pisidyalılar, kentin konu­mu ve yüksek surlarının sağla­dığı avantajla Büyük İskender’e teslim olmamışlar. Gymnasio- nun karşısında başlayan patika­yı izlerseniz bu efsanevi direnişin kahramanı Alketas’ın orman içindeki mezarına zor bir yürü­yüşle ulaşabilirsiniz. Pontus Kralı Mithridates’e karşı da Romalıların yanında yer aldıkları için özerkliklerini koruyacaklardır.

MS 5. yy.dan sonra ise şehrin terk edildiği anlaşılıyor. Gezinin başlangıcında nekropol sağınızda kalır. Kral Yolu’nu tırmanmaya başladığınızda Hadrianus Kapısı’ndan geçilir. Zorlu doğanın içinde yükselen yüksek şehir surlarını görünce Termessos’un Büyük İskender’e nasıl direnebildiğini daha iyi anlayacaksınız. Gymnasion ve hamamlara gelince tırmanışın ilk bölümü tamamlanmış olur. Solda tanımlanamamış bir yapı ve sağ tarafta da bir sütunlu cadde vardır.

Dört binden fazla mezar ileTermessos nekropolü antikdünyanın en büyük nekropollerinden biridir. En ilginç buluntulardan biri deAntalyaMüzesi’nde sergilenen köpek lahdidir.

Tiyatroya giden patikayı izleyince bugün yıkılmış durumda olan Osbaras ve Attalos stoalarına gelinir. Osbaras şehre stoayı hediye eden zengin, Attalos ise Bergama kralıdır.

Karain Mağarası

antalya-karain-magarasi

Antalya’nın Yağca köyünde bulunan Karain Mağarası, 500Bin yıl önce bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını gösteriyor. Eski çağlardan itibaren yerleşim yeri olarak bulunmuş bu yer, günümüzde turistlerin ilgi gösterdiği, Antalya tarihi eserlerinin arasında geliyor. Yapılan kazılar ile bulunan kalıntılar ise müzelerde sergilenmektedir. Sergilenen kalıntılardan da anlaşılacağı üzere farklı hayvan kemikleri, seramikler ve boncuktan yapılan materyaller bulunmuştur. Oyuk sütunlar ve oyma şeklinde göze çarpan mağara, ziyaretçilerine farklı bir hava yaşatıyor. Fotoğraf makinesini alanlar buralarda gezerek farklı fotoğraflar çektiriyorlar. İçeride bulanan duvarlarda farklı resim ve yazı türlerini de gören insanlar Karain Mağarası’ndan büyülenmiş bir vaziyette ayrılıyorlar. Yapılan ziyaretlerin büyük bir kısmı turistik ziyaretler olup, bunun dışında araştırma amaçlı ziyaretlerde yapılmaktadır. Antalya’nın tarihi mekanları listenize eklemeniz gereken yerlerden olan Karain Mağarası, sizleri bekliyor.

Hadrianus Kapısı

antalya-hadrianus-kapisi

 

Üç kapılar olarak da adlandırılan bu yapı, Roma imparatoru olan Hadrianus adına yapıldığı bilinmektedir. M.S 130 yılında yapılarak, kapının üstünde bulunan yazıda da Hadrianus adına yapıldığı yazmaktadır. Kapının yanlarında 2 adet bir sütun bulunmaktadır. Bunlardan biri Selçuklu sultanı tarafından yaptırılırken diğeri Roma döneminde yapılmıştır. Ziyaretçilerin dikkatini çeken bir diğer özellik ise kapının üzerine kabartma halinde yapılmış, yetiştirilen çiçeklerin ve meyvelerin resmidir. Antalya’daki 200’e yakın bitkinin resmini kaydeden bu yapı, Antalya’nın tarihi yerler açısından oldukça öneme sahiptir. Ayrıca turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Evliye Çelebi’nin seyahatnamesine konu olan Hadrianus Kapısı, 55 yıl önce restore edilse de çiçekli kısımlara dokunulmamıştır. İmparator ve ailelerin heykellerinin de bulunduğu tahmin ediliyor. Fakat günümüze ulaşan bir heykel bulunmuyor. Antalya’nın turistik yerleri arasında bulunan bu yeri asla kaçırmayın.

Yivli Minare

antalya-yivli-minare

Antalyaspor’un da logosu olan Yivli Minare, Antalya’nın tarihi eserleri arasında ve 13.yy’da yapılmış bir Selçuklu yapısıdır. İlk İslam yapıtlarından biri olan burası, ramazan aylarında insanların büyük ilgisini çekmektedir. 1. Alaaddin Keykubat döneminde yapılarak günümüzde yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekerek turizme katkı yapmasını sağlıyor. Silindir biçimindeki Yivli Minare, 38 metre yüksekliğinde ve 90 basamaklı bir merdivende oluşmuş taş bloklu bir yapıdır. Dışındaki kırmızı rengi bu tür yapılarda az görülür. Böylece dışarıdan bakıldığında da hoş bir görüntü sunar. Selçuklulardan günümüze kadar dayanıklı bir şekilde gelerek şuan müze görevi görmektedir. 8 yivden oluşan minare çeşitli süslemeler ile dikkat çekiyor. İç mekânları ise boyandığı için detaylı olarak yapılan işlemeler görünmüyor. Antalya’nın simgesi haline gelen Yivli Minare, Antalya’nın tarihi yerlerinin başında yer alıyor.

Kaleiçi

antalya-kaleici

 

Antalya’nın nadir görünen güzelliklerinden olan Kaleiçi, günümüze kadar birçok onarım geçirse de hala güzelliğini korumaktadır. Farklı konaklama yerleri ve ufak dükkânlarıyla gezi cenneti olan bu yer, tarihi dokusuyla karşımıza çıkıyor. Surlarının dayanıklı olmasıyla 19.yy’a kadar önemini korumuştur. Hediyelik eşya, antika halı gibi birçok satın alabileceğiniz bu Kaleiçi’nde bol bol fotoğraf çektirmeden ayrılmayın.

Hatta bazen gezmeyi bir kenara bırakarak kenardaki kafelerden birer çay içerek soluklanın ve temiz havanın tadını çıkarın. Her dönemim kültürünün izlerini görebileceğiniz bu yer, Antalya’nın gelişmesinde büyük payı vardır. Antalya’nın Tarihi yerleri ve her adımda bulabileceğiniz ağaçlar ile yeşil bir cennet görevi görüyor. Saat kulesi, Hadrianus Kapısı ve çeşitli camileri ziyaret ederek gezinizi canlandırabilirsiniz. Antalya’nın tarihi eserleri bakımından tüm güzellikleriyle karşımıza çıkan Kaleiçi, kültürel miras niteliğindedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here