altin kosk muzesi hakkinda bilgi ziyaret saatleriPin
Ana sayfa » Altın Köşk Müzesi | Tarihçesi | Neler Var? | Giriş ve Ziyaret Bilgileri

Altın Köşk Müzesi | Tarihçesi | Neler Var? | Giriş ve Ziyaret Bilgileri

 

25 Aralık 2008 tarihinde ziyarete açılan Altın Köşk Müzesi aynı zamanda Merik Konağı olarak adlandırılır. Tamamen ahşaptan yapılan bu bina, görenleri şaşırtıyor. Günümüzde mobilya müzesi olarak kullanılan Altın Köşk Müzesi, birçok tarihi yapının incelenmesiyle inşa edilmiştir. Anadolu’daki Konaklar, köşkler ve hatta camilerin bile incelenmesiyle binanın planı hazırlanmıştır. Merik Konağı için yaklaşık 40 yapı göz önünde bulundurulmuştur. İç ve dış kısımda kullanılacak 200 detay biriktirilmiştir. Kültürümüzün miraslarını her bir köşede görebileceğiniz müze, gezilmesi gereken tarihi yerlerdendir. Çünkü tarihi bir yapı olmamasına rağmen geçmişin izlerini taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kalesi Tarihi, Nerede, Kahvaltı Yerleri, Sanal Tur

Konağın herkesi büyüleyen dış cephesinin yapılması Amerika’da yetişen kızıl ağaçlar sayesinde olmuştur. 500 yılda bir yetişen bu ağaçlar, Merik Konağı’nın tarihi değerine katkı sağlıyor. Yapıldığı dönemde büyük uğraşlar harcanılan konağa günümüzde aynı emek verilse bile yapılması imkansızdır. Çünkü artık Amerika’dan kızıl ağacı başka ülkelere taşımak yasaklanmıştır. Binaya giriş yaptığınızda içinin de harika mobilyalarda dizayn edildiğini görebilirsiniz. Bu harika konak, 3 yılda inşa edilmiştir. 17 iç mimar, 7 heykeltıraş ve 5 ressam Merik Konağı’nın günümüz halini almasın ı sağlamıştır.

Altın Köşk Müzesi Hakkında Bilgi

altin kosk muzesi salonlariPin
altin-kosk-muzesi-salonlari

Altın Köşk Müzesi’nden önce Merik Konağı, Ali Rıza Bozkurt’a aitti. Kendisi konağı 1996 yılında yaptırmıştır. 2008 yılında da müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Merik ismi Ali Rıza Bozkurt’un annesi Meryem’in lakabıdır.  Yani konağa annesinin lakabını vermiştir. Altın Köşk’ün yapımı Ali Rıza Bozkurt için biraz kolaydı. Çünkü Amerika’da yaşıyordu. Bu nedenle gereken malzemeleri rahatlıkla konağın yapımı için Türkiye’ye aktarabiliyordu.

Anadolu Mimarlık ve Mobilya Kültürel Miras Müze olarak bilinen konağın üretimi yine de oldukça zorlu bir süreçti. Günümüzde iç kısımda görebileceğiniz mobilyaları yapabilecek neredeyse hiçbir usta yoktu. Bu imkansızlığı atlatabilmek ve sadece bu mobilyaları üretebilmek için 2 adet oyma atölyesi açmıştır. Mobilyaların döşemelerinin yapılması da yine bir engeldi. Türkiye’de üretilmeyen bu tarz döşemeleri üretebilmek için altın varak atölyesi açılmıştır. Tabii ki engeller hiç bitmiyordu. Merik Konağı’nın bronz ve mermer yapıları için de birer atölye açılmıştır. Yani bu estetik harikası Altın Köşk Müzesi için her şey aslına uygun olarak yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Gordion Antik Kenti ve Müzesi | Neler Var? | Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Altın Köşk Müzesi Tarihi

altin kosk muzesi mobilyalarPin
altin-kosk-muzesi-mobilyalar

Böyle bir köşkün yapılmasında en büyük ilham, Ankara’da buna benzer bir yapı olmamasıydı. Osmanlı mimarisinin izlerini taşımasının sebebi, eşyaların Osmanlı döneminden kalmasıdır. Ali Rıza Bozkurt, köşkün bu denli mükemmel bir görünüme sahip olmasını, geçmişin mimarlık üslubunu günümüze taşımasından kaynaklandığını söylüyor. Evi günümüzdeki maddi değeri ise kabaca 10 milyon dolardan bile fazladır. Ali Rıza Bozkurt’a göre bu değer binanın kendisinden ziyade dekorasyonunda kullanılan eşyaların sayesinde olduğunu söylüyor. Altın Köşk Müzesi günümüzde birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Kına, nişan ve düğün gibi birçok özel gün için Merik Konağı, unutulmaz anlar yaşatabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Ankara Gezilecek Tarihi Yerler: En Muhteşem 67 Turistik Mekan

Altın Köşk Müzesi’nin Hikayesi

Ali Rıza Bozkurt İTÜ mezunu bir mühendistir. Yeni yatırımlar yapmak ve yeni bir hayata başlamak için ABD’ye gidiyor. Yatırımlarının kazançlarını aldığı ve başarılı olduğu için ABD vatandaşı olmuştur. Fakat aklının bir köşesinde Osmanlı dönemi mimari yapılarına hayranlığını hep sürdürüyordu. Günümüzde bu detayların yok olması onu içten içe üzüyordu. Ona göre yurtdışındaki birçok tarihi yapı, ufak detaylarıyla tüm dünyanın zihnine kazınabiliyordu. Fakat Osmanlı mimarisinin tüm dünyaya yeterince ulaşamamasından yakınıyordu. Bu üzüntü üzerine Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan ve herkesin zihninde kalıcı olacağını düşünen Ali Rıza Bozkurt Merik Konağı’nı yaptırıyor.

Altın Köşk Müzesi Mimari Özellikleri

altin kosk muzesi iciPin
altin-kosk-muzesi-ici

Altın Köşk Müzesi mimari özellikleri arasında altın yaldızlı varaklar oldukça ilgi çekiyor. Her ziyaretçi konağın bir sarayı andırdığından bahsediyor. Tabii ki bu denli etkileyici olmasının sebebi 200’den fazla detay ve 40’dan fazla mimar yapının harmanlanmasıdır. Müzenin iç kısmında dikkat çeken bir diğer unsur 10 antika tablo ve 12 heykeldir.  Bununla birlikte Altın Köşk Müzesi, 1000 metrekarelik bir alana yapılmış 3 katlı bir yapıdır. Müzenin sadece görünümünün bile insanları kendine çekmesi, bu emeklerin bir başarısıdır. Müzenin başlıca bölümleri ise şunlardır:

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Kültür Kokan Tarihi Turistik Yerleri | Tarihi 250 Yer

Köşkün Hikayesi

Ali Rıza Bozkurt, Sivas’ın bir köyünde dünyaya geliyor. İTÜ Mühendislik Fakültesi’ni kazanıyor, okulu bitirdikten sonra ABD’ye yerleşiyor. Burada birçok yatırım yapıyor ve hepsinde de başarılı oluyor. Amerikan Vatandaşlığı alıyor ve Amerika Kongre Üyeliği’ne dahi aday oluyor. Daha sonra böyle bir ev yaptırmaya karar veriyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun mimari yapılarının unutulmasından üzüntü duyan Ali Rıza Bozkurt, bu yapıyı tekrar canlandırmak ve günümüze kazandırmak adına böyle bir girişimde bulunuyor. Böyle değerli ve özel bir köşkü Ankara’ya yaptırmasının sebebi ise Ankara’da bu köşkün benzerinin dahi olmamasıymış. Ali Rıza Bey’in annesine köyde “Merik” diye seslenildiği için köşke “Merik” adını veriyor.

Giriş Salonu

Sultan Vahdettin odası, mutfak, çalışma odası ve antre giriş salonunda yer alan dört bölümdür.  2. Abdülhamit’in bizzat yaptırdığı mobilyalar, Sultan Vahdettin odasında yer alıyor. Günümüzde misafir odası olarak da kullanılan bu odada 9 parçalık mobilya takımı vardır. Bu mobilyalar Vahdettin’in kendi atölyesinde üretilmiştir. Fakat daha öncesinde bu mobilyalar Londra’da bir antikacıda bulunuyordu.

Altın Köşk yapıldığı sırada bu antikacıdan satın alınarak bir tarihi mirasımız daha ülkemize getirilmiştir. Sadece bu mobilyalar değil birçok mobilya satın alma yoluyla müzede kullanılmıştır. Her şeyin bu kadar uyum içerisinde olması dekorasyonun büyüleyici etkisini artırmaktadır. Ayrıca giriş salonundaki yemek masası oldukça dikkate değerdir. Çünkü bakıldığında havada durur bir şekilde görülmektedir. Masanın üzerinde yer alan şamdanı, Uzun Hasan Hacı Bayram Veli’ye armağan etmiştir. Yemek masanın genel tasarımı ise bu şamdandan ilham alınarak yapılmıştır.

Bodrum Kat

Bodrum katta, Merik Konağı’nın yapılışını anlatan filmler ve görselleri aktaran bir konferans salonu bulunuyor. Bu salon 40 kişiyi aynı anda ağırlayabiliyor. Ayrıca bodrum katta bir de Türk hamamı bulunuyor. Spor salonu, makine dairesi ve saunayı da bodrum katta görebilirsiniz.

Üst Kat

Üst katın dikkat çeken kısmı şark köşesidir. Geleneksel ögelerin barındığı şark köşesi, genel dekorasyona katkı sağlıyor. Üst katta ayrıca Ali Rıza Bozkurt’un Ankara ziyaretlerinde sık sık ailesiyle konakladığı odayı da görebilirsiniz.

Altın Köşk Müzesi Nerede

  • Adres: Beytepe, Bilkent Bahçe Konutları, 06800 Çankaya/Ankara, Türkiye
  • Telefon: (0312) 266 10 15

Altın Köşk Müzesi Giriş Ücreti 2023

Tarihi bir bina görünümü olmasına rağmen modern imkanlarla tarihin izlerini taşıyan Altın Köşk Müzesi’ne giriş ücreti 200 TL’dir. Öğrenciler için giriş ücreti 180 TL’dir. Müze kart geçmemektedir.

Altın Köşk Müzesi Ziyaret Saatleri 2022

Her bir köşesi özenle dizayn ve mobilyalarıyla büyüleyen Altın Köşk Müzesi, 10:00 -17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Altın Köşk Müzesi Yol Tarifi

Altın Köşk Müzesi Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir