İzmir Saat Kulesi Nerededir?

İzmir-gezilecek--yerler
İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi Konak Meydanı’nda merkezde yer alıyor. Her gün binlerce insanın bulunduğu bu tarihi eseri kolaylıkla bulabilirsiniz. Zaten etrafındaki güvercinlerden geldiğiniz zaman anlayacaksınız.

Otobüsten indiğinizde dümdüz ilerleyerek 3-5 dakikaya varabilirsiniz. İzmir’in tarihi yerleri arasındaki kule, mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Ayrıca İzmir Saat Kulesi kısa bilgi sayesinde zaman kaybetmeden ihtiyacınız olan bilgiyi alabilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi Tarihi

İzmir saat kulesinin tarihi yakın geçmişte sayılsa da gezilecek tarihi yerler arasındadır. Peki, ama hangi padişah döneminde yaptırılmıştır? 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla inşa edilen Saat Kulesi, 1901 yılında inşa edilmiştir. 25 metre boyunda olan Saat Kulesi yapımı, Mehmet Sait Paşa tarafından gerçekleşmiştir. Alman imparatoru 2. Wilhelm ise Osmanlı Devleti’ne kulenin saatini hediye etmiştir. Kule toplam 4 katlıdır. Kule yapılmadan önce tam olarak planlanması için bir maketi tasarlanmıştır.

İlk ismi Hamidiye Kulesi olan İzmşr Saat Kulesi’nin en belirgin özelliği kitabesidir. Buradan anladığımız üzere İzmirli S. Raymond mimarıdır. Kaidesi Beyaz mermerden yapılan kulenin diğer yerleri kesme taştır.

Haç planlı olarak inşa edilen kulenin kenarlarında çeşmeler yer alıyor. Bu çeşmelerin üzerleri sütunlarla örtülmüştür. Orta bölümünde ufak kemerlerin yer aldığı kulede işlemeler dikkat çekicidir. Buralarda Osmanlı armalarına dikkat ederseniz görebilirsiniz. Ayrıca Topkapı Sarayı Müzesi’nde bu kulenin bir maketini görebilirsiniz. Müze hakkında detaylı bilgiyi ise şu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

gezilecektarihiyerler.com/topkapi-sarayi-sanal-gezi-topkapi-sarayi-ici/

İzmir Saat Kulesi Hangi İlçede

Saat Kulesini Konak ilçesinde Konak meydanı içinde bulabilirsiniz.  Konak vapur iskelesine 2 dakika mesafededir. Yol tarihi almanıza bile gerek kalmadan kuleyi görebilirsiniz. İzmir’in tarihi yerleri arasındaki diğer yerleri görmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

https://www.gezilecektarihiyerler.com/izmirde-gezilecek-tarihi-yerler/

İzmir Saat Kulesi Sanal Tur

Önerilen Yazı

Bartın Amasra Gezilecek Tarihi Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here