Pin
Ana sayfa » Agora Ören Yeri Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Agora Ören Yeri Hakkında Bilgi, Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

 

Kent meydanı, toplanılan yer anlamına gelen Agora; ticari, sosyal ve kültürel bir yaşam alanıydı. Tabii ki bu Agora sadece İzmir’e özel değil. Dünyanın birçok yerinde agoralar yer alabilir. Hatta bu agoralar ticaret ve devlet agorası diye işleyişlerine göre değişiklik gösterir.

Bu nedenle yapılma amaçları kullanıma göre hizmet eder. İzmir tarihi yerler arasındaki Agora Ören Yeri de M.Ö 4. Yüzyıla giden geçmişiyle oldukça dikkat çeker. Kadifekale’nin kuzey yamacında yer alan kent, bir devlet agorası görevi görüyordu. Helenistik dönemin izlerini görebileceğiniz bu yerde ortaya çıkan kalıntıların çoğu M.S 178 yılından sonra meydana gelen depreme dayanır.

Bu depremden sonra alan yeniden inşa edilmiştir. Çevresinde galerilerin ve büyük bir avlunun oluşturduğu bir ören yeridir. Bulunan kalıntılar ise Roma imparatoru Marcus Aurelius dönemine dayanır.

İlginizi Çekebilir: İzmir Tarihi Yerler: Açıklamalı Bilgilerle En Güzel 73 Tarihi Yer!

Agoranın Bölümleri

Ören yerini oluşturan bazı önemli bölümler şunlardır:

Graffitiler

Bazilikada yer alan grafitiler, duvar resimleri ve yazılardan oluşur. Yapılan bu sanat eserleri mürekkep ve kazıma yöntemiyle oluşturulmuştur. Bu resimler sadece bir sanat eseri değil dönemin yaşayışı hakkında da bilgi verir. Yapılan grafitilerin en dikkat çeken yanı demir ve meşe kökü içeren bir maddeden yapılmasıdır. Bu grafitilerin en önemli özelliği tasvir açısından oldukça detaylı olmasıdır. Resimlerin bazı konular; sosyal yaşam, yelkenliler, gladyatör oyunları, aşk, kuşlar, gemiler ve bilmeceleri içerir.

Faustina Kapısı ve Antik Cadde

Agora kentini ortadan bölen iki kapı yer alıyordu. Bu kapının en görkemlisi batı tarafından giriş yapılan kapıdır. Bu kapının bir tarafından Marcus Aurelius’un kendisinin ve diğer tarafından eşi Faustina’nın kabartması bulunuyor. Bu kabartmalar ise Smrynalıların kenti yeniden inşa ettiren Marcus Aurelius’a bir hediyesidir.

Batı Stoa

Stoa, bir mekana bağlı sütunlu ve üstü kapalı ve önü açık uzun yollara verilen isimdir. Agorada yer alan batı stoa da bodrum katın üzerinde yer alıyor. Yapıldığı dönemde iki katlı bir yapı olduğu düşünülse de günümüzde sadece bodrum katları görünüyor. İnsanlar bu iki kat ile güneşten ve yağmurdan korunarak gezebiliyordu. Roma döneminde eklenen sarnıç bölümleri bunun bir kanıtıdır. 1940 yılında yapılan restorasyon ile birinci kat sütunları ayağa kaldırılmıştır.

İlginizi Çekebilir: Meryem Ana Evi Tarihi, Mimari Özellikleri, Nasıl Bulundu?

Bazilika

Bazilikalar tarihte bir toplanma alanı olarak kullanılabiliyordu. Bu nedenle ince ve uzun, geniş ve yüksek bir şekilde tasarlanırlardı. Zaman içinde tüccarlar ve idari faaliyetler için de bazilikalar kullanılmıştır. Agorada yer alan Bazilika da kuzey kısımda yer alır. Roma döneminin en büyük bazilikalarından biri olan bu yer, dikdörtgen bir tasarıma sahiptir.

Ölçüleri ise  165 x 28 metredir. Roma döneminin mimari anlayışını gözler önüne seren bodrum katı günümüze ulaşabilen en güzel alanıdır. Kuzey cephesinde ise iki adet anıtsal kapı inşa edilmiştir. Bu kapıların batı kısmındaki kapısı günümüze tamamıyla gelebilmiştir. Ayrıca dükkan alanları da Roma döneminin sonlarına doğru kentte ticari canlanma yaşandığının bir kanıtıdır.

Agora Antik Kenti Nerede

Adres: Namazgah Mah, Tarık Sarı Sk. No:29

İzmir Agora Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Ören yerinin giriş ücreti 2023 yılında 100 TL’dir.

İzmir Agora Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Ören yeri hafta içi her gün saat 08:30 – 17:30 arası ziyaret açıktır. Gişelerden bilet almak için son saat 17:00’dır.

Agora Ören Yeri Yol Haritası

Agora Ören Yeri Sanal Tur 3D Mekan

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir